Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Wyszukaj w portalu

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
 
 
 
 
 
 
Arktyka 2017 – Śladami Ginących Lodowców
 
Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników oraz Fundacja 4 KONTYNENTY
zapraszają na wieloetapową wyprawę na Arktykę
 
http://4kontynenty.pl//theme/images/logo.png    
 
29 kwietnia 2017 r. na jachcie Sifu of Avon i Bystrze wyruszamy z Gdańska w kierunku dalekiej Północy, poprzez Bałtyk, Morze Północne i Norweskie, wzdłuż fiordów, Lofotów, aż do mitycznego Tromso. Tam, na początku lipca – Bystrze obierze kurs na Nordkapp, a Sifu skieruje się na północny zachód w stronę Longyearbyen na Spitsbergenie. Morze Barentsa i Ocean Arktyczny. Następnie podąży daleko na północ, gdzie przez okres niemal 1.5 miesiąca będzie między górami lodowymi i growlerami  szukać granicy lodu. Całość wyprawy, złożona z 28 etapów zgromadzi na pokładach obu jachtów ponad 230 żeglarzy i zakończy się wspólnym powrotem jachtów do Gdańska w pierwszej połowie października 2017 r.
 
Znalezione obrazy dla zapytania spitzbergen norwegen
 
 
"Pamiętam swoją wyprawę wzdłuż wschodniej Grenlandii, to co zobaczyłem zostanie na zawsze, mimo wielu podróży takich miejsc jeszcze nigdzie nie spotkałem. Pewnego dnia płynąc w lodowych polach mogłem z bliska obserwować rozpadającą się górę lodową, tańczącą i grającą kolorami, pękającą na coraz mniejsze kawałki. 10 minut niesamowitego widowiska."
 
Zgodne z ideą Fundacji 4 kontynenty „chcieć to móc” marzenie, aby wybrać się na koniec świata staje się rzeczywistością. Pomysł kilku zapaleńców przeradza się w konkretny plan, który krok po kroku zaczyna być realizowany. Przenieść w przepiękne krainy północne podróżników, przy pomocy białych żagli zwiedzać świat, malownicze zakątki, porty i zatoczki, fiordy.  
I ruszyć na północ – tak najwyżej jak się da. Zanurzyć się w bezkresie lodowych pól, w czasie gdy słońce nie zachodzi. Sprawdzić jak cywilizacja zmienia naszą Ziemię i sprawdzić jakie są nasze możliwości, ile w nas hartu ducha i wytrwałości, gdzie są nasze granice zmęczenia, odporności na zimno i trudne warunki. Przebijanie się przez lodowe pola jest czymś niezwykłym, płyniesz, a wszędzie wokół lód. Swoisty slalom, z tyczkami w rękach, którymi torujesz sobie drogę, chodź już wydaje się, że drogi nie ma. Raz przez kilka godzin walczyliśmy, aby odwrócić jacht, wycofać się i poszukać innej drogi. Ale też wiele radosnych chwil, jak pływanie ze stadem 100 wielorybów, czy nabierające przedziwnych kształtów i kolorów liczne formacje lodowe, i ten niesamowity ich błękit, wody mrożonej pod ciśnieniem.
Przygotowanie takiej wyprawy wymaga wielu starań i pracy wielu osób. Dotychczasowe spotkania pozwoliły przygotować konkretny plan, zaangażować do jego realizacji kapitanów prowadzących poszczególne etapy wyprawy. Każdy z tych odcinków jest równie ważny i stanowi o powodzeniu całości przedsięwzięcia, wyprawa jest tak silna jak jej najsłabsze ogniwo. Zostały dopięte umowy na wynajem jachtów, już wkrótce ruszą zapisy chętnych osób, dużo organizacyjnej pracy. Budowanie budżetu całej wyprawy, który pozwoli przewidzieć nieprzewidziane, poszukiwanie sponsorów i patronów, ponieważ niekomercyjny charakter całości i chęć, aby pieniądze nie był przeszkodą w realizacji marzeń wymaga takich działań. Później cała logistyka, organizacja poszczególnych etapów, dojazdów, zaopatrzenia, planów, jak dobrze wykorzystać każdy z dni.
 
Znalezione obrazy dla zapytania spitzbergen norwegen
 
"Czy ta wyprawa niesie w sobie niebezpieczeństwo? Tak. Żeglowanie po morzach zimnych wśród lodowych gór, wielorybów, fok, niedźwiedzi polarnych jest niebezpieczne, gdyż urok arktycznych krain, bezkresne, bezludne przestrzenie mogą urzec na całe życie."
 
Nasze jachty – to znane nam dobrze Bystrze, które po zostawieniu za rufą Norwegii aktualnie płynie pod banderą 4 kontynentów w wielkiej pętli po morzu Północnym dookoła Anglii, a później z Amsterdamu wzdłuż Fryzji, Jutlandii, ponownie Norwegii, do Skagen, skąd powróci Bałtykiem do Gdańska. No i Sifu of Avon – stalowy kecz z duszą, który podejmie się zadania pójścia ze Spitsbergenu daleko na północ.
2 tygodnie temu, zaczynając swój rejs po Alandach natknąłem się „przypadkiem” na niego w Sztokholmie i ucieszyłem się mogąc postawić stopę na jego pokładzie i zwiedzić jego liczne zakamarki. Najbliższa jesień, zima i wczesna wiosna będzie poświęcona na przygotowanie jachtu do wyprawy. Najpierw, kontrolny listopadowy wypad na Bałtyk, a potem dużo wspólnej pracy armatora i nas, aby jak najlepiej zabezpieczyć się przed awariami, niebezpiecznymi sytuacjami, wyzwaniami stawianymi przez Neptuna i zimno.  W powodzeniu wypraw w trudnych warunkach często decydują drobne detale, które mogą urosnąć do rangi wielkich problemów. Tam daleko – nie będzie miejsca na słabość i nieprzygotowanie … Praca musi być wykonana przed.
Zastanawiam się na przykład czy niedźwiedź polarny potrafi z wody wskoczyć na jacht, a jeśli tak, to jak w sposób stały zapewnić sobie i załodze bezpieczeństwo. Detale.
Arktyka 2017 to sprawdzian dla Fundacji 4 kontynenty, która nie posiada ludzi na etacie, a wszystkie działania wynikają z chęci i dobrej woli zaangażowanych osób. Wielkość przedsięwzięcia i liczba uczestników wymagają starannych przygotowań. Do tego dochodzi bardzo dużo różnych, nietypowych dla innych akwenów zadań. Przykładowo formalności konieczne do załatwienia na Spitsbergenie, aby dostać zgodę gubernatora na rejs. Zaopatrzenie jachtu w jedzenie na okres 2 miesięcy. Szkolenie i pozwolenie na broń długą, konieczne w tamtych rejonach. Łączność satelitarna. Aktualne mapy lodowe pół, które są w ciągłym ruchu.
 
Znalezione obrazy dla zapytania spitzbergen norwegen
 
Marzenia są po to by je spełniać.
 
Arktyka 2017 to bardzo duży krok w stronę planowanej przez nas wyprawy przez pół świata na Antarktydę. To taki chrzest morski i próba naszych możliwości.  Wszak pomysł powstał z marzeń i planów, aby z jachtu przycumowanego do lodu postawić stopę na tym tajemniczym, oplatającym południowy biegun kontynencie.
Bo żeby do niego dojść należy pokonać morza, oceany oraz zdobyć 4 KONTYNENTY.
Zapraszamy do wspólnego udziału w realizacji naszych wypraw oraz uczestnictwa w nich.
 
 
 
Jacht Bystrze 8 osób + kapitan
 
 
 
 
 
Jacht Sifu of Avon 6 osób + kapitan
 
 
6. Rejs Tromso - Longyearbyen 21.06 - 05.07 brak wolnych miejsc
 
 
Orientacyjne koszty udziału w wyprawie:
Jacht Bystrze - "kojowe" 129 zł /dzień 
Jacht Sifu of Avon - "kojowe" 139 zł / dzień
(w tym czarter jachtu, ubezpieczenie, itp)
+ koszty jedzenia, paliwa, portowe:
orientacyjnie
rejs 7 dniowy ok 120 €
rejs 14 dniowy ok 220 €
 
7. Longyearbyen - Longyearbyen 21 dni - etap dostępny po indywidualnych ustaleniach
8. Longyearbyen - Longyearbyen 13 dni - etap dostępny po indywidualnych ustaleniach
 
Koszty biletów lotniczych wachają się od 400 zł do 1000 zł w obie strony.
 
Wszelkie zapytania oraz chęć dołączenia do załogi na poszczególnych etapach:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
W sprawach związanych z organizacją projektu, takie jak patronaty, wsparcie sprzętowe, logistyczne itp, prosimy o kontakt:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 506 918 166
 
 
 
Wesprzyj budowę Alei Podróżników i zakup dębów dla naszych wielkich żeglarzy:
 
 
 https://lh3.googleusercontent.com/-MCwpTwU_0cHgGyo2zpxvYqlgKRQ0mEx1IfzGUFmND4iUNtmnWJwwJXDmoG2Oq1Nw1IFBgtEYA=s765-fcrop64=1,01eb0000fda5ff9c

Polska na weekend

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

zlot zaglowcow

Góry

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

szkolenia

szkolenia porady

testy sprzętu

testy sprzetu

przewodnicy

baza przewodnikow

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

wyprawy

wyprawy

serwisy pogodowe

komunikaty GOPR, TOPR

mapy Tatr online

Małopolska Gościnna

 
MAŁOPOLSKIM SZLAKIEM ZAMKÓW, SKANSENÓW I PODZIEMI TURYSTYCZNYCH
 
 
 
 
 

Wyprawy pod naszym patronatem


Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 

Polecamy

 
ZAMKI W POLSCE
Zaplanuj zwiedzanie na cały rok. 164 zamki w Polsce polecane do zwiedzania.
 

       

 

Odwiedza nas 138 gości oraz 0 użytkowników.