Zakrzówek i Skałki Twardowskiego w Krakowie

Zakrzówek i Skałki Twardowskiego w Krakowie

 Zakrzówek i Skałki Twardowskiego w Krakowie

 
    Jeszcze do niedawna krakowski Zakrzówek kojarzył się jedynie ze wspinaczką w Skałach Twardowskiego i klubem płetwonurków, niedostępny dla mieszkańców Krakowa i turystów. Swoją popularność spacerów i weekendowych pikników zawdzięcza bliskości centrum miasta jak i niezwykłemu urokowi miejsca nad wodą w otoczeniu zieleni. Dawne wyrobisko zachwyca kolorami o każdej porze roku a teren wokoło ostoja wielu gatunków zwierząt i owadów, w tym gatunków rzadkich objętych ochroną. Niebawem wiele się zmieni, bo rusza inwestycja mająca na celu poprawę stanu terenu jak i bezpieczeństwa wypoczywających. Teren do tej pory całkowicie "dziki" zmieni swój charakter na bardziej dostępny dla wszystkich, nie tylko osób nurkujących ze sprzętem.
 
 
 
 

Wprowadzony został system liczenia osób wchodzących na kąpielisko w Parku Zakrzówek. Wprowadzenie limitu osób podyktowane jest odpowiednim zadbaniem o bezpieczeństwo, a tym samym o sposób korzystania z basenów. 

Limit wejść – 1000 osób (zgoda od wykonawcy na zwiększenie limitu miejsc, a w przyszłości pracować nad dodatkowym wzmocnieniem i zwiększeniem ilości ratowników).

Wejście na kąpielisko odbywać będzie się w dwóch miejscach:

- przez bramki główne przy budynku wejściowym na baseny. Jest to miejsce z zapleczem sanitarnym – prysznice, toalety, przebieralnie.

- przez bramki przy drugiej stronie kąpieliska od strony ul. Norymberskiej.

Przy wejściach przed bramkami w namiotach obsługi otrzymacie opaskę uprawniającą do wejścia na kąpielisko. Osoby z obsługi będą obecne również przy samym kąpielisku i będą weryfikować posiadanie opaski.

Przy wyjściu z kąpieliska opaska będzie zrywana, co w przypadku zapełnienia wszystkich miejsc, umożliwi wejście kolejnym osobom.

Na kąpielisku została zamontowana kamera on-line, która już w najbliższym czasie będzie udostępniała podgląd na żywo. W najbliższych dniach w miejscu widocznym na kamerze zostanie zamontowany maszt, na którym, w przypadku wyczerpania limitu miejsc, wywieszona zostanie czarna flaga.

Po sezonie wakacyjnym kąpielisko jest czynne bez ograniczeń. Zmienia się jednak nadzór nad bezpieczeństwem osób korzystających z akwenu. Ratownicy nie pełnią dyżurów a kapiący się robią to na własną odpowiedzialność.
 
 


Zakrzówek – obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy VIII Dębniki. Dawna wieś włączona do Krakowa w 1909 jako X dzielnica katastralna. Pierwsze wzmianki o Zakrzówku pochodzą z 1238. W drugiej połowie XIX wieku zostały zbudowane tutaj umocnienia i koszary, które stanowiły część twierdzy Kraków.
 
 
 

 

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

 

 

 
 
Geneza nazwy
 
Jak głosi legenda, wśród okolicznych urwisk, mistrz Twardowski prowadził szkołę magii i czarnoksięstwa. Pewnego dnia, w wyniku eksplozji laboratorium, powstały skałki, które otrzymały jego imię. W rzeczywistości skałki te zaczęto łączyć z postacią Twardowskiego dopiero pod koniec XIX w., jako że w istocie Twardowski działał na terenie innych skałek – Krzemionek Podgórskich na Podgórzu i tam też była jego pracownia.

 
 
 
 
Nurkowanie
 
Kamieniołom wapienny Zakrzówek zalany został w 1990r. składa się z dwóch zbiorników połączonych ze sobą, przesmykiem o szerokości ok. 25m. Zjazd do wody tylko jeden, do drugiego zbiornika też tylko jedno zejście.  Nurkowanie wzdłuż wapiennych ścian schodzących do 10-15m, poniżej półka i następna ścianka lub "piarg" biegnący w dół.
Akwen udostępniony jest obecnie dla celów nurkowania; dzierżawi go Centrum Nurkowe Kraken. Podwodne atrakcje spoczywają na głębokości 7-21 metrów i obejmują m.in. dużego fiata, autobus, furgonetkę, łodzie oraz dawną przebieralnię robotników. Pod wodą znajduje się także granitowa tablica upamiętniająca Karola Wojtyłę, który pracował na terenie kamieniołomu podczas II wojny światowej.
 
 
 
 
Głębokość max. 32m ale od głębokości ok 25m (maj 2008) znajduje się czarna zawiesina, w której widoczność spada do ok 0,5-1m (przy latarce). Poziom od którego zaczyna się czarna zawiesina co roku obniża się, może za kilka lat i na 31m będzie czysto.
Termika podobnie jak w jeziorach, w okresie maja termoklina na ok 3m i do końca czerwca przemieszcza się do 7m. W zimie widoczność na Zakrzówku wynosi 10-15m, w lecie spada do ok. 3-8m (poniżej 10m jest lepsza nawet do 12m), najlepsza widoczność występuje w czerwcu oraz wrześniu.



 

 
W sąsiedztwie zalewu znajdują się grupy skałek i ścian skalnych, nazywane Skałkami Twardowskiego. Do 1990 roku były one eksploatowane jako wapienny kamieniołom.


DSC_0854-HDR(1)
 
 
 
Pod koniec lipca 2016r podpisano umowę, kończąc w ten sposób proces przejęcia terenu od prywatnego inwestora.
Cały teren Zakrzówka oraz Skałek Twardowskiego, należący obecnie do Krakowa, stanie się terenem rekreacyjnym dla jego mieszkańców.
 
 
 
 
 
W dniu 6 września 2016 roku ogłoszono wyniki konkursu na projekt studialny dla zagospodarowania terenu Zakrzówka.
Wybrano 4 spośród 34 nadesłanych prac. Po wielogodzinnych obradach Jury jednogłośnie zadecydowało o nie przyznaniu I nagrody.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zakrzówek i Skałki Twardowskiego w pełni sezonu wakacyjnego 2023.
 
 
 
 
 
Mimo dużego zainteresowania wypoczywających, obiekty z założenia usługowe, nadal nie świadczą usług gastronomicznych (20.07.2023). Pawilon przy części niestrzeżonej jest nieczynny a dostępny jest jedynie taras widokowy.
 
 
 
 
 
 
 
Pawilon przy części strzeżonej owszem, jest czynny ale dostępny jest jedynie węzeł sanitarny (20.07.2023). Zamiast usług gastronomicznych, co w przypadku obiektów udostępnionych dla masowych użytkowników wypoczywających nad wodą jest niemal koniecznością, gospodarz obiektu w pawilonie urządził wątpliwej jakości wystawę nawiązującą do ekologii.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
opracowanie & foto Albin Marciniak
 
 
 
 

 

Zakrzówek i Skałki Twardowskiego 20.07.2023

 

 

 

 

 

usługi prywatne z cenami budzącymi duże wątpliwości, podobnie jak sam widok obiektów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com