Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Wyszukaj w portalu

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
 
 
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/18056221_1321541484603828_8795572076682429249_o.jpg?oh=93a242a4317b1362a8587fb055ffb874&oe=59957B9B
 
 

 


Grota Łokietka
Jaskinia Łokietka, nazywana też Jaskinią Królewską bądź Czajowską.Jest to jedna z najbardziej znanych polskich jaskiń, co związane jest z legendą według której w niej to miał ukrywać się przyszły król Polski Władysław Łokietek. Jaskinia ta leży na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego i jest stałym celem wędrówek i spacerów rzeszy turystów odwiedzających przepiękną Dolinę Prądnika.
 
DŁUGOŚĆ: 320 m
ROZCIĄGŁOŚĆ POZIOMA: 115 m
GŁĘBOKOŚĆ: 7 m
WYSOKOŚĆ OTWORU: 453 m npm
POŁOŻENIE OTWORU: dol. Sąspowska, Ojców, gmina Skała, Ojcowski Park Narodowy
Jaskinia ma długość 320 m, składa się z dwóch głównych sal – Rycerskiej i Sypialni, jednej mniejszej – Kuchni oraz licznych korytarzy.


 
jaskinia czynna codziennie od godz. 9.00 – od dnia 20 kwietnia do 27 października oraz 2, 3, 9-11. listopada:
do 18.30 (kwiecień-sierpień, ostatnie wejście),
do 17.30 (wrzesień),
do 16.30 (październik)
do 15.30 (listopad)
Ceny biletów:
» opłata normalna - 7,50 zł
» opłata ulgowa - 5,50 zł
 

- Nie rezerwuje się godzin wejścia do jaskini.
- Po jaskini oprowadza przewodnik dyżurujący.
- Jaskinia oświetlona elektrycznie.
- Obowiązuje zakaz robienia fotografii z flashem.
Jaskinia Łokietka udostępniona jest dla turystów jednak można ją zwiedzać wyłącznie w grupach z dyżurującym Przewodnikiem Ojcowskiego Parku Narodowego będącym cały czas przy kasie biletowej w trakcie jej otwarcia.
- Jaskinia łatwa do zwiedzania.
- Aktualne informacje dotyczące otwarcia i cen jaskini dostępne na www.ojcowskiparknarodowy.pl

Plan Jaskini Łokietka
HISTORIA :
Jaskinia Łokietka jest po Smoczej Jamie najpopularniejszą jaskinią Polski znaną od bardzo dawna. Najstarsza wzmianka o jaskini, S. Piskorskiego pochodzi z roku 1691. W roku 1783 został sporządzony opis tej jaskini przez miejscowego plebana, na zlecenie prymasa Polski M. J. Poniatowskiego, prezesa Komisji Edukacji Narodowej. Zamysłem Prymasa było, by opisy parafii były pomocne "dla ułożenia mapy kraju". I tak w Dolinie Prądnika - informuje opis jednej z parafii - "Jaskinie nadspodziewanie naturalne dwie: (...) Druga jaskinia pod nazwiskiem - Jama Królewska - znajduje się nad tymże Promnikiem w lesie do Czajowic należącym z prawej strony rzeki Promnika. Ta zamyka w sobie wielką miejsca obszerność i manowców wiele na różne strony skłaniających, atoli nie jest tak szykowna jak pierwsza (Jaskinia Ciemna). Obiedwie te jamy i inne mniej znaczne miały być schronieniem i ocaleniem ludzi tam się przechowujących podczas panującego w tym kraju powietrza i rozmaitych niegdyś nieprzyjacielskich najazdów". Już z końcem XVIII wieku, kiedy Ojców stał się popularny, jaskinia ta stanowiła miejscową atrakcję, choć wtedy zwiedzano raczej pobliską Jaskinię Ciemną (również dostępną obecnie dla turystów). W XIX wieku powstało wiele literackich opisów Jaskini Łokietka, lub jak wtedy ją nazywano Jaskini Królewskiej. Jednym z nich jest szczegółowy opis z przewodnika A. Grabowskiego z 1866 roku. Pierwsze badania przeprowadził w jaskini J. Zawisza w roku 1872. Następne w latach 1896 i 1899 przeprowadził S. Czarnowski, który wykonał wykopy w Przedsionku i Sypialni. Jaskinia uznana została za zabytek w roku 1924. Oświetlenie elektryczne założono w jaskini dopiero w 1987 roku.
http://www.grotalokietka.pl

Temperatura: ok. 7-8 stopni Celcjusza
Czas zwiedzania: ok. 30 minutJest to jedna z najbardziej znanych polskich jaskiń, co związane jest z legendą o jaskini. Według niej ukrywał się w niej przyszły król Polski Władysław Łokietek przed pościgiem króla czeskiego Wacława II. Łokietek miał przebywać w niej około sześciu tygodni, a życie uratował mu pająk, który zasłonił otwór pajęczyną, czym zmylił pościg.


Do jaskini doprowadza otwarta u góry szczelina o długości 20 m, będąca niegdyś zapewne fragmentem korytarza, którego strop uległ zawaleniu. Wstępny korytarz zakręca w lewo i po drewnianych schodach schodzimy do obszernego Głównego Korytarza.


Już w 1866 roku A. Grabowski pisał: "... sklepienie jej okrywały niegdyś nacieki (stalactites) w kształcie soplów: lecz gdy każdy pamiątkę bytności swej stąd zabrać lubi, przeto nacieki te, zbyt powolnem tworzące się działaniem, które natura w tajnikach środkami sobie wiadomymi kształtuje, odtrącone od sklepienia coraz rzadszemi stają się", co świadczy o długich korzeniach wandalizmu i głupoty, (warto zwrócić przy okazji uwagę, że stalaktyty są o tyle marnymi pamiątkami, że bez jaskini stają się nieatrakcyjne i lądują na śmietniku).Jaskinia ta leży na terenie przepięknego Ojcowskiego Parku Narodowego i jest doskonałym uzupełnieniem spaceru po Dolinie Prądnika.

Dojazd samochodem
Z Krakowa najlepiej kierować się drogą w stronę Olkusza, w miejscowości Czajowice skręcić w prawo i jechać do samego końca gdzie znajduje się parking - stąd już około 250 metrów pieszo do jaskini
Dla chętnych do pieszych wycieczek i spacerów polecam dojazd do Ojcowa - na parkingu pod Ruinami Zamku trzeba zostawić samochód - w pieszą wędrówkę najlepiej wybrać się w stronę Bramy Krakowskiej by dalej przez Wąwóz Ciasne Skałki wejść na Chełmową Górę do jaskini (szlak niebieski) - dość wyczerpująca trasa ale jest przy okazji wiele do zobaczenia. Powrót proponuję już czarnym szlakiem - krótszym i z górki idącym w stronę Ojcowa.

źródło
http://www.grotalokietka.pl

Polecam także wizytę w Jaskini CiemnejDla lepszego poznania podziemi w Polsce polecamy najnowszą mapę

 

 

opracowanie & foto: Albin Marciniak

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

zlot zaglowcow

Góry

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

szkolenia

szkolenia porady

testy sprzętu

testy sprzetu

przewodnicy

baza przewodnikow

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

wyprawy

wyprawy

serwisy pogodowe

komunikaty GOPR, TOPR

mapy Tatr online

Małopolska Gościnna

MAŁOPOLSKIM SZLAKIEM ZAMKÓW, SKANSENÓW I PODZIEMI TURYSTYCZNYCH
 
 
 
 
 
 

Wyprawy pod naszym patronatemKlubpodroznikow.com wykorzystuje pliki cookies w celach prawidłowego funkcjonowania serwisu. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody możesz opuścić tę stronę lub wyłączyć ciasteczka (tutaj dowiesz się jak to zrobić).

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 
 

Polecamy

 
 

 

Odwiedza nas 125 gości oraz 0 użytkowników.