Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Wyszukaj w portalu

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
 
 
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/18056221_1321541484603828_8795572076682429249_o.jpg?oh=93a242a4317b1362a8587fb055ffb874&oe=59957B9B
 
 
 
Podziemia w Polsce
mapa - informator 64 podziemi do zwiedzania
 
Mapa zawiera 64 wyselekcjonowane i opisane obiekty dostępne dla zwiedzajacych, o róznym stopniu trudności.
To sposób na zwiedzanie przez cały rok. Bez względu na pogodę, w podziemiach temperatura utrzymuje się na  podobnym poziomie przez cały rok.
 
Polska, od gór aż po morze, zachęca do odwiedzania i zwiedzania wielu pięknych miejsc. Zaśnieżone tatrzańskie szczyty, zieleń i cisza Borów Tucholski, Mazury, czy bałtyckie plaże. Zamki i pałace, skanseny i wiele miejsc wyjątkowych czekających na turystów. Polska to także magia podziemnego świata. Sztolnie ciągnące się wiele kilometrów, kopalnie złota, srebra, czy uranu, jaskinie, schrony i obiekty militarne. Różnorodność miejsc do których można zejść pod ziemie jest także wielka. Miliony osób każdego roku w sezonie wakacyjnym szuka ciekawych miejsc. Podziemia można zwiedzać także w pochmurne jesienne dni czy zimowe weekendy. 
To sposób na zwiedzanie bez względu na pogodę. W podziemiach temperatura utrzymuje się na  podobnym poziomie przez cały rok. Jesienią czy w zimie nie utkniemy przed kasami w długich kolejkach. Na trasie zwiedzania nie będziemy popędzani przez przewodników w otoczeniu głośnych wycieczek szkolnych.
Nie czekając na wakacje, zejdźmy do magicznego świata podziemi.
 
Po kilku latach fotografowania i wielu wizytom w podziemiach jakie znajdują się na terenie Polski, a są udostępnione do zwiedzania turystom, powstał przewodnik w formie mapy.
Miliony turystów każdego roku w sezonie wakacyjnym szuka miejsc by je zwiedzić.
Niniejsza mapa ma na celu uświadomienie turystom, jak wiele nasz kraj ma do zaoferowania także poza sezonem a nawet w zimie.
Wiele z obiektów zawartych w przewodniku wygodniej jest zwiedzać poza sezonem wakacyjnym, bez tłoku, kolejek i wcześniejszych rezerwacji.

Podziemia w Polsce polecane do zwiedzania. Obszerne fotorelacje, informacje praktyczne, godziny otwarcia, ceny itp:

podziemia

Podziemne Atrakcje Turystyczne w Polsce
ISBN 978-83-943299-0-7
Format B1 wymiary 100 x 70 cm 
 
 
 
Mapę można zakupić:
 
zestaw 4 map z 33% rabatem
zakupy hurtowe (do dalszej sprzedaży z dużymi upustami)
506918166
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
 
 podziemia
 
 
Mapa "Szlakiem podziemi Polski" jest wyjątkowa. Dla wszystkich , którzy lubią przygodę i podziemia, jest nieodzownym atrybutem podczas zwiedzania Polskich podziemi .

Elżbieta Szumska - właścicielka kopalni złota w Złotym Stoku


'Uwielbiam podziemia. Ta mapa przyda się każdemu, kto chce zobaczyć więcej, to klucz do samego serca Tajemnicy".
Joanna Lamparska - dziennikarka, podróżniczka, dyrektor i pomysłodawczyni Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic w zamku Książ. Szuka ukrytych skarbów, napisała kilkanaście książek o tajemnicach przeszłości.


 Wszelkie pytania prosimy kierować na maila
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
oraz tel. 506 918 166Fotorelacje z części obiektów zawartych w mapie:

Bunkry w Mamerkach
Dawna Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH) w Mamerkach, w której obecnie znajduje się lokalne muzeum II wojny światowej.
Na Mazurach, nad Kanałem Mazurskim, 8 km od Węgorzewa, 22 km od Giżycka, 25 km od Kętrzyna, 18 km od Gierłoży znajduje się jeden z najlepiej zachowanych w Polsce, kompleks niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej. W latach 1940-1944 zbudowano dla potrzeb 40 najwyższych generałów i feldmarszałków, 1500 oficerów i żołnierzy Wehrmachtu około 250 obiektów w tym 30 schronów żelbetowych, które niezniszczone zachowały się do naszych czasów. Niemcy nie zdążyli wysadzić schronów, zostały one opuszczone bez walki przez wojska Wehrmachtu w styczniu 1945.Podziemia zamku Książ
W roku 1941 pojawiła się propozycja wykorzystania obiektu przez Luftwaffe w celu stworzenia tu szkoły dla podoficerów. W 1943 roku zamek był rezerwową siedzibą dyrekcji wrocławskiego oddziału niemieckich kolei państwowych. W 1944 roku zamek Książ przejęła paramilitarna organizacja „Todt". Od tego czasu prowadzono tu już roboty budowlane i adaptacyjne zakrojone na szeroką skalę. Wysiedlono wszystkich mieszkańców, również Daisy - ostatnią księżną na zamku. Sale zaadaptowano na potrzeby wojska, dewastując je i zmieniając ich wygląd. Kilkadziesiąt metrów pod Dziedzińcem Honorowym i budynkami podzamcza wykuwano i betonowano potężne tunele.

alt
Podziemia zamku w Malborku
Piwnice pod Pałacem Wielkich Mistrzów można było oglądać od kilkunastu lat, ale zespół piwnic pod całym skrzydłem zachodnim Zamku Średniego został udostępniony dopiero w 2009 r. Można się do niego dostać zarówno nową klatką schodową w północnym narożu małego dziedzińczyka, jak i szerokimi okrągłymi schodami z Pałacu, z przedsionka przed Zimowym Refektarzem. W czasach Zakonu piwnice pełniły funkcje gospodarcze, przede wszystkim aprowizacyjne. Zarządzał nimi brat piwniczy, którego pomieszczenie mieszkalne i służbowe znajdowało się w zachodnim skrzydle Zamku Wysokiego. Wielka przestrzeń dużej piwnicy aprowizacyjnej nakryta została masywnym sklepieniem żebrowym na gurtach – najbardziej typowym przekryciem krzyżackich pomieszczeń piwnicznych.


Międzyrzecki Rejon Umocniony (niem. Ostwall albo Festungsfront im Oder-Warthe Bogen) to potężny system poniemieckich fortyfikacji, powstałych w latach 30. XX w. na pograniczu niemiecko–polskim. Rozciąga się na odcinku ok. 100 km w łuku Odry i Warty. Najważniejszym elementem fortyfikacji jest system podziemnych tuneli wybudowanych w okolicach Międzyrzecza, o łącznej długości przekraczającej 30 km. Do wybuchu wojny Niemcy na stukilometrowej linii MRU zdążyli wybudować 106 bunkrów, w tym 21 połączono wspólną siecią podziemnych tuneli o łącznej długości ponad 30 kilometrów i głębokości do 40 metrów, co stanowiło zaledwie 30% pierwotnego planu. Fortyfikacje MRU zostały zdobyte przez wojska radzieckie na przełomie stycznia i lutego 1945 roku. MRU jest jedną z największych atrakcji Ziemi Lubuskiej. Dwa główne kompleksy udostępnione do zwiedzania znajdują się w Pniewie oraz koło Boryszyna (Pętla Boryszyńska). Podziemne trasy turystyczne można zwiedzać na trasach o różnej długości.


Zabytkowa Kopalnia Rud Srebronośnych – w Tarnowskich Górach to podziemna trasa turystyczna umożliwiająca zwiedzanie podziemi dawnej kopalni kruszców srebronośnych, założonej w triasowych dolomitach i wapieniach. Na głębokości 40 m powstał szlak turystyczny o długości 1700 m i kształcie trójkąta, łączący trzy szyby: "Anioł", "Żmija" i "Szczęść Boże". Ze szlakiem sąsiadują trzy komory o wielkości od 500 do 2000 m2. Blisko 300 metrowy fragment trasy trzeba pokonać łodzią. Przed zejściem pod ziemię zwiedzający mogą obejrzeć wystawę minerałów, narzędzi używanych w górnictwie oraz Skansen Maszyn Parowych.


W 1958 roku kopalnia została zlikwidowana w związku z wyeksploatowaniem zasobów rudy, zaś wyrobiska do poziomu sztolni nr 19a zostały zalane wodą. W latach 1968 -1970 odbudowano sztolnię nr 19a, wykonano prace badawcze nad koncentracją radonu w powietrzu kopalnianym i jego zmiennością w zależności od temperatury, ciśnienia atmosferycznego, wentylacji itp. Po stwierdzeniu interesującej koncentracji radonu w latach 1970 - 1976 kontynuowano prace zwiane z budową komór inhalacyjnych, położeniem obudów górniczych i wyposażeniem inhalatorium. W 1974 roku rozpoczęto w przygotowanej komorze inhalacyjnej nr 1 badania lecznicze. W roku 1989 Inhalatorium Radonowe zakończyło przyjmowanie kuracjuszy, a w roku 1991 zaprzestano w sztolni nr 19 i nr 19a prac zabezpieczających.

alt
Szacuje się, że podczas tysiącletniej eksploatacji kopalni istniało 320 km chodników. W chwili obecnej można spenetrować jedynie 20 km tych chodników.
Trasa turystyczna "Kopalnia Złota" to około 1,5 km korytarzy, wiodąca dwoma chodnikami starej kopalni; sztolnia "GERTRUDA" i sztolnia "CZARNA" z unikatowym, podziemnym wodospadem.
Udostępniona dla ruchu turystycznego w 1996 roku.
alt
Kopalnia Soli w Wieliczce działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W 1978 roku została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Trasa turystyczna liczy 2,5 km i obejmuje ponad 20 komór. W ubiegłym roku odwiedziło ją ponad 1 mln 100 tys. turystów. Kopalnia ma w swej turystycznej ofercie kilkanaście różnorodnych form zwiedzania: trasę turystyczną, trasę górniczą, szlak pielgrzymkowy, oferty tematyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest to także miejsce międzynarodowych spotkań i konferencji, podziemne uzdrowisko, a równocześnie czynny zakład górniczy, choć od 1996 roku nie wydobywa się w nim już soli na skalę przemysłową.


Arado to podziemne sztolnie wydrążone pod Kamienną Górą przez przymusowych robotników na rozkaz Hitlera. Niemcy prowadzili podobno w tutejszych podziemnych kompleksach (znane jest dziesięć), wydrążonych pod malowniczym dolnośląskim miasteczkiem objętym klauzulą "Geheim" (pol. "Tajne"), prace konstrukcyjne nad wytworzeniem samolotu dalekiego zasięgu typu "latające skrzydło" pod nazwą "Arado". "Projekt Arado - zaginione laboratorium Hitlera" jest najnowocześniejszym podziemnym kompleksem w Polsce. Na turystów czekają nowatorska iluminacja świetlna, efekty audio i przewodnik, który wciela się w rolę agenta polskiego wywiadu i prowadzi grupę by zdobyć niemieckie tajemnice. Podziemia w Kamiennej Górze kryją unikalne w skali Europy eksponaty – części pocisku V-1 i rakiety V-2, niemieckiego radaru, niemieckiej enigmy oraz wiele tajemnic z czasów II wojny światowej.


Sztolnia Czarnego Pstrąga – 600-metrowy fragment najdłuższej w rejonie Tarnowskich Gór sztolni odwadniającej zw. Głęboką Sztolnią Fryderyka, należącej do założonej w 1784 r. kopalni Fryderyk, w późniejszym okresie nazwa została zmieniona na Kościuszko.
Sztolnię rozpoczęto drążyć 21 kwietnia 1821 r. Część podziemną o długości 4568 m drążono jednocześnie z 14 przodków, udostępnionych wykopanymi w linii przebiegu sztolni szybikami. Ostatecznie dla celów wentylacji przodków zgłębiono wzdłuż trasy sztolni 25 szybików i dodatkowo 2 szyby odwadniające, na których zamontowano maszyny parowe. Budowę sztolni zakończono w lipcu 1834 r. Ujście części podziemnej ujęto klasycystyczną bramą, murowaną z bloków piaskowca. Wody ze sztolni uchodzą do rzeki Dramy.Podziemna trasa turystyczna w kopalni węgla w Nowej Rudzie znajduje się na byłym polu górniczym, gdzie wydobywano najwyższej jakości węgiel koksujący. Największą jej atrakcją jest przejażdżka podziemną kolejką - pierwszą tego typu atrakcją w Polsce, a czwartą w Europie. W podziemnych wyrobiskach górniczych o długości ponad 700 m poznamy dawne metody pracy górników czy maszyny górnicze.

https://lh3.googleusercontent.com/-OY_BXcuSbkc/Tx6wER-rWeI/AAAAAAAAK54/ohxpKR6MfHE/w717-h215-k/riese.jpg

Sztolnie Włodarz kompleksu Riese to największy podziemny kompleks niemieckiego projektu "Riese" (Olbrzym). Minęło blisko 70 lat, a wiele pytań nadal pozostaje bez odpowiedzi. Czy miały to być schrony dla Hitlera i jego najbliższych współpracowników, podziemne fabryki produkujące rakiety V2 czy laboratoria chemiczne lub atomowe? Czy ukryto tam wartościowe depozyty muzealne? W masywie Góry Włodarz kryje się wciąż wiele tajemnic III Rzeszy...


Jaskinia Mylna – jaskinia położona w Dolinie Kościeliskiej na wysokości około 1098 m n.p.m. Jest jedną z ciekawszych jaskiń tatrzańskich, którą można zwiedzać bez przewodnika. Łączna długość korytarzy wynosi 1630 m, jednak dla turystów została udostępniona tylko 300-metrowa trasa. Jaskinia została po raz pierwszy zbadana w roku 1885 przez Jana Gwalberta Pawlikowskiego. Jest to poziomy ciąg korytarzy i niedużych komór. Korytarze tworzą liczne rozgałęzienia. Brak nacieków, z wyjątkiem mleczka wapiennego.


Smocza Jama – jaskinia w Tatrach Zachodnich, właściwie krótki, stromy korytarz jaskiniowy przebijający skałę na wylot, znajdujący się w dolnej części Wąwozu Kraków w Dolinie Kościeliskiej. Jaskinia ma długość 37 m i jest tunelem wznoszącym się o 16,5 m. Jaskinia udostępniona jest do zwiedzania. Prowadzi do niej niewielka ścieżka z drabiną i łańcuchami. W samej jaskini przejście jest również ubezpieczone łańcuchem. Smocza Jama jest kręta i ciemna, do zwiedzania potrzebna jest latarka.


Kościół św. Kazimierza w Krakowie przy ul. Reformackiej, został zbudowany w latach 1666 - 1672. Zabudowania klasztorne stały się domem Zakonu Braci Mniejszych, wcześniej nazywanych reformatami. W podziemiach kościoła znajduje się krypta, w której od ponad trzystu lat - od początku 1672 r. - pochowano prawie tysiąc osób, tak zakonników jak i świeckich. Obecnie w podziemiach znajduje się ok. 60 trumien. Kilka jest przykrytych szklanymi wiekami, zamontowanymi w latach 70.
Ciała zmarłych zachowane są w idealnym stanie chociaż nikt ich nie mumifikował. Zawdzięczają to, jak próbują wyjaśniać naukowcy, specyficznemu mikroklimatowi, jaki panuje w podziemiach kościoła.


Naziemny schron kolejowy we wsi Stępina wchodzący w skład kwatery głównej Hitlera "Anlage Süd" z okresu II wojny światowej. Tunel w Stępinie, nazywany schronem nr 1, ma 393 metry długości i ściany o grubości przekraczającej 2 metry; jego cechą charakterystyczną jest lekko łukowaty kształt, utrudniający bezpośrednie trafienie bombą lotniczą. Kompleks w Stępinie został zbudowany w latach 1940-1941 przez Organizację Todt. W jego skład wchodziło kilkadziesiąt obiektów o różnym przeznaczeniu (schrony, bunkry strażnicze, kwatery, budynki zaplecza technicznego itp.), z których zachowało się siedem budowli o konstrukcji żelbetowej, w tym największa z nich, naziemny tunel schronowy dla pociągów sztabowych Hitlera.


Podziemia Rynku w Krakowie to podróż w przeszłość, ożywioną po wiekach przez archeologów. To rezerwat z nienaruszonymi w wielu miejscach reliktami konstrukcji, obiektów i architektury, to kamienne drogi z koleinami wyżłobionymi przez koła wozów transportujących towary w czasach króla Władysława Łokietka; to najstarsze murowane budowle handlowe Krakowa; ozdoby, monety i różnorakie przedmioty zagubione lub celowo pozostawione przez odwiedzających to miejsce w dawnych czasach. to zarazem miejsce, którego klimat buduje także współczesna technika, proponująca nową, inną płaszczyznę spotkań z historią i zabytkami.

kopalnia-aurelia
Kopalnia Złota Aurelia w Złotoryi to najstarsza kopalnia złota w Polsce. Udostępniona do zwiedzania sztolnia została wykuta prawdopodobnie w XVII lub XVIII wieku. Długość dostępnego korytarza wynosi ok. 100 metrów. Zwiedzanie możliwe jest w towarzystwie przewodnika. Z kopalnią Aurelia związane są liczne tajemnice - w czasie II wojny światowej z niewiadomych przyczyn część korytarzy zamknięto zawałami. Przeprowadzane są stale prace poszukiwawcze. W 1998 roku odkryto 27-metrowy szyb "Karola" (nie jest udostępniony do zwiedzania).


Zapora w Solinie jest największą budowlą hydrotechniczną w Polsce o długości 664 m, podzieloną na 43 sekcje, wysokości 82 m i objętości betonu 760 000 m3. Przekrój poprzeczny zapory ma kształt zbliżony do trójkąta. Wewnątrz zapory na 4 poziomach biegną galerie komunikacyjno-kontrolne o łącznej długości 2 073 m. Trasa wycieczki prowadzi przez halę produkcyjną elektrowni, halę maszyn, galerię nr 1 i nr 2. W galerii nr 1 znajdujemy się 5 metrów poniżej poziomu dna jeziora solińskiego. W miejscu tym odwiedzający poznają zasady wznoszenia poszczególnych sekcji, instalacji urządzeń kontrolno-pomiarowych zapory oraz sposoby uszczelniania podłoża. Następnym etapem wycieczki jest galeria nr 2. Tu można zobaczyć kolejną ciekawostkę zapory solińskiej, jaką jest jedna z 28 szczelin pomiędzy najwyższymi sekcjami zapory tzw. „fuga oszczędnościowa”.

alt
Kopalnia w Bochni to najstarsza kopalnia soli w Polsce i najstarszy zakład przemysłowy w Europie. Początki kopalni sięgają roku 1248, kiedy to odkryto pokłady soli kamiennej. Największy rozkwit przeżywa w XV-XVI wieku. Najcenniejsze zabytki bocheńskiej saliny można zobaczyć spacerując podziemną trasą turystyczną. Na trasie można zobaczyć: zabytkowe kaplice, unikalne komory solne, oryginalne narzędzia i urządzenia górnicze. Komora Ważyn, największe podziemne pomieszczenie w Europie wykonane przez człowieka, przyczynia się do pełnienia funkcji turystycznych, jak i leczniczych ze względu na specyficzny mikroklimat. 120-metrowy fragment trasy zwiedza się łodzią 230 metrów pod ziemią.


Skansen górniczy "Królowa Luiza" w Zabrzu składa się z dwóch części: naziemnej wokół dawnego szybu Carnall oraz podziemnej wokół nieistniejącego już szybu Wilhelmina. Podziemne chodniki kopalni mają łączną długość 1,5 km i głębokość do 35 m. Przechodząc wyrobiskami z początku XIX wieku i współczesnymi, zlokalizowanymi na różnych poziomach połączonych pochylniami, śledzimy rozwój techniki urabiania węgla na przykładzie filara zabierkowego, ściany wrębiarkowej czy ściany kombajnowej. Niezapomnianych wrażeń dostarcza uczestnictwo w pokazie pracy zabytkowego kombajnu z lat 50-tych XX wieku oraz współczesnego kombajnu chodnikowego, ścianowego i struga. Ponadto można obejrzeć czynną magistralę odstawy urobku, czyli urządzenia dzięki którym węgiel transportowany jest od ściany do wozów, a także zróżnicowany tabor transportu podziemnego.


W miejscowości Jeleń, na południowy wschód od Tomaszowa Mazowieckiego znajduje się jeden z czterech schronów kolejowych zbudowanych przez Niemców podczas II Wojny Światowej. Drugi schron jest w Konewce a dwa kolejne na Podkarpaciu.
Bunkier kolejowy w Jeleniu miał służyć jako ochrona dla specjalnych pociągów, które pełniły ruchome ośrodki dowodzenia. Schrony miały zostać wykorzystane podczas ataku na ZSRR.
Wstęp do schronu w Jeleniu jest bezpłatny, ale obiekt jest też przez to zaniedbany, pełen śmieci i graffiti.

alt
Podziemny Kompleks Rzeczka
Podziemna trasa turystyczna w kompleksie "Rzeczka" jest pozostałością po jednym z najbardziej tajemniczych przedsięwzięć górniczych i budowlanych, prowadzonych w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę w Górach Sowich. Kompleks ten położony jest na wschodnim zboczu góry Ostrej (653,3 m) między Walimiem a Rzeczką. Wewnątrz panuje stała temperatura w ciągu roku 5 - 7 °C.
Część podziemną kompleksu wytyczono na planie zbliżonym do litery "E". Składają się na nią 3 równoległe, nie obudowane sztolnie, oddalone od siebie o 40 i 50 m oraz system łączących je pod kątem prostym wyrobisk komorowych, tzw. hal. W celu usprawnienia metody sztolnie drążono również 2 poziomami.


JASKINIA WIERZCHOWSKA GÓRNA powstała w wapieniach górnojurajskich stanowiąc doskonały; przykład podziemnej formy krasowej. Długość Jaskini Wierzchowskiej to prawie 1000 m podziemnego labiryntu wiodącego przez bajkowe w wystroju i ukształtowaniu sale i korytarze. To największa jaskinia na terenie Jury Krakowskiej.


Smocza Jama w zachodnim zboczu wawelskiego wzgórza, to chyba najsłynniejsza jaskinia w Polsce. Najstarsza wersja legendy o smoku wawelskim, związana z mitycznym początkiem Krakowa, znajduje się w Kronice Mistrza Wincentego zwanego Kadłubkiem, z przełomu XII i XIII wieku. Główny ciąg jaskini udostępniony jest do zwiedzania dla masowego ruchu turystycznego. Długość pieczary wynosi 270 m, a dostępna trasa do zwiedzania 81 m.


Proces powstawania "podziemnego miasta" w Opatowie rozpoczyna się prawdopodobnie już w XIII wieku. Najstarsze detale podziemnej architektury pochodzą z XV w. Pod domami, rynkiem i ulicami mieszczanie drążyli labirynt korytarzy i pomieszczeń do głębokości 15 metrów, tworząc 3 kondygnacje piwnic. Dla polepszenia wentylacji wykonywano pionowe i ukośne kanały łączące niższe kondygnacje z wyższymi, a całość z powierzchnią. Podziemia Opatowskie to bardzo ciekawy pod względem przestrzennym układ wyrobisk różnego przeznaczenia, połączonych na różnych poziomach pochylniami schodowymi, fragmentami dawnych rodzajów obudowy i odsłoniętej calizny górotworu bez obudowy. Podziemia są urozmaicone architektonicznie, oblicowane obecnie kamieniem i cegłą.

https://lh3.googleusercontent.com/-NBhV-aipjCg/T2GJEAkoY2I/AAAAAAAAMBY/4IN4VMud1Tc/s400/mamut.jpg
Jaskinia Mamutowa (Wierzchowska Dolna),
o długości korytarzy 105 m, leży w Dolinie Kluczwody, w masywie skalnym Berdo,
kilkaset metrów na południe od Jaskini Wierzchowskiej Górnej.
Elementami jaskini są dwa korytarze i jedna komora. W odległości kilkuset metrów, na południe od Jaskini Mamutowej, położona jest Jaskinia Wierzchowska Górna.


https://lh5.googleusercontent.com/YukOQt8AyeiRY8aAENuoxslA3S4oE0S3xhEDgoFYZ0wF=w763-h229-p-no
Długość wynosi około 450m, najniżej położona komora ma głębokość prawie 12m. Wejście do podziemi prowadzi z dziedzińca Kamienicy Oleśnickich, a wyjście przy Ratuszu, na Rynku. Trasa powstała poprzez połączenie piwnic budynków przy ulicy Opatowskiej 1,2, przy zachodniej ścianie Rynku od 10 do 5, oraz pod ulicami Oleśnickich, Opatowską, Bartolona i Rynku. Zachowane piwnice zabezpieczono przez tzw. wtórne obudowy, a tam, gdzie było to możliwe, zachowano pierwotne wątki obmurowań. Trasa obejmuje 34 komory na różnych poziomach. Współczesne nazwy komór nawiązują do historii, legend, architektury, itp.
Jest to jedna z najbardziej znanych polskich jaskiń, co związane jest z legendą według której w niej to miał ukrywać się przyszły król Polski Władysław Łokietek. Jaskinia ta leży na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego i jest stałym celem wędrówek i spacerów rzeszy turystów odwiedzających przepiękną Dolinę Prądnika.
Około 300-metrowa trasa turystyczna biegnąca pod zabudową Starego Miasta w Lublinie.
Lubelskie Podziemia to trasa turystyczna biegnąca pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Trasa powstała w wyniku połączenia kilkunastu z licznych staromiejskich piwnic, których historia sięga początku XVI w., czyli stulecia największej świetności Lublina. Zostały one częściowo połączone korytarzami i w ten sposób pod miastem powstał podziemny labirynt.Jaskinia Mroźna w Tatrach położona jest we wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej w Tatrach, w masywie Organów, 120 m ponad dnem doliny.Jej długość wynosi ok. 570 m. Najładniejszą szatę naciekową można zobaczyć w sali kończącej tzw. Ogródek ze stalagmitami. Jaskinia jest udostępniona turystycznie od początku maja do końca października. Jako jedyna z polskich jaskiń tatrzańskich wymaga zakupu biletu wstępu, zwiedzanie trwa od 20 do 40 minut.


Kopalnia soli w Kłodawie to największa czynna kopalnia soli kamiennej w kraju oraz najgłębsza na świecie podziemna trasa turystyczna na poziomie 600 metrów pod ziemią. Program zwiedzania obejmuje historię powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli, zjazd windą 600 m pod powierzchnię ziemi, przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi, obejrzenie wyeksploatowanych komór solnych i możliwość zobaczenia maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym. Sól wydobywana w Kłodawie znajduje zastosowanie jako sól kuchenna, sól dla przemysłu chemicznego, dla rolnictwa, w drogownictwie do zimowego utrzymania dróg.


Schron (bunkier) kolejowy w Konewce - jeden z czterech schronów kolejowych na terenie Polski. Główny obiekt kompleksu - żelbetowy bunkier - ma długość 380 m oraz przekrój ostrołuku mającego przy podstawie szerokość 15 m i wysokość 9 m, w którym między betonowymi peronami biegnie tor umożliwiający wjazd całego składu pociągu. Schron miał służyć zabezpieczeniu przed atakiem lotniczym pociągów specjalnych, pełniących funkcje ruchomych ośrodków dowodzenia oraz ich personelu dla sztabu grupy armii Środek (Mitte). Schrony nigdy nie zostały wykorzystane zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem.


Sztolnie Kowary w kopalni uranu "Liczyrzepa"
Podziemna trasa turystyczna o długości ok. 1200 m znajduje się w nieczynnej kopalni rudy uranu w Kowarach. Kopalnia eksploatowana była w czasie II wojny światowej przez Niemców. Następnie wydobywano w niej uran z przeznaczeniem do wyprodukowania bomby atomowej na potrzeby ZSRR. Prace wydobywcze zakończono w 1973 roku. Powstało tu trzecie w Europie Podziemne Inhalatorium Radonowe, gdzie w latach 1974-1989 skutecznie leczono m.in. schorzenia układu krążenia i oddychania.
Podziemne Miasto Głuszyca - Kompleks Osówka to ostatnia, największa i najbardziej rozbudowana kwatera Hitlera na Dolnym Śląsku. W masywie Osówki udostępnione są do zwiedzania obiekty naziemne oraz podziemne sztolnie nazistowskiego projektu "Riese" z okresu II wojny światowej. Prace rozpoczęte w 1943 r. doprowadziły do powstania ogromnego systemu betonowych korytarzy, umocnień i hal. Dyskusje czy miała to być tajna kwatera Adolfa Hitlera, czy hale dla podziemnych fabryk zbrojeniowych do produkcji tajnej broni, nie ustają do dziś. Największą uwagę przyciągają dwa obiekty umownie nazwane "Kasyno" i "Siłownia". "Kasyno" ma 50 metrów długości. Posiada otwory okienne, monolityczny stop żelbetonowy, przewody kominkowe, rury instalacyjne oraz wewnętrzne ocieplenie z płyt wiórowo-cementowych. Strop wylany jest w formie niecki, którą docelowo zamierzano wypełnić ziemią i roślinnością. "Siłownia" to blok betonowy, składający się ze zbiorników oraz pomieszczeń do których prowadzą włazy ze stalowymi klamrami.


podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

zlot zaglowcow

Góry

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

szkolenia

szkolenia porady

testy sprzętu

testy sprzetu

przewodnicy

baza przewodnikow

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

wyprawy

wyprawy

serwisy pogodowe

komunikaty GOPR, TOPR

mapy Tatr online

Małopolska Gościnna

MAŁOPOLSKIM SZLAKIEM ZAMKÓW, SKANSENÓW I PODZIEMI TURYSTYCZNYCH
 
 
 
 
 
 

Wyprawy pod naszym patronatemKlubpodroznikow.com wykorzystuje pliki cookies w celach prawidłowego funkcjonowania serwisu. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody możesz opuścić tę stronę lub wyłączyć ciasteczka (tutaj dowiesz się jak to zrobić).

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 
 

Polecamy

 
 

 

Odwiedza nas 126 gości oraz 0 użytkowników.