Kręgi Kamienne w Odrach

Kręgi Kamienne w Odrach

Kręgi Kamienne w Odrach


Kamienne Kręgi inaczej Kromlech crom – wygięty, lech – kamień – krąg zbudowany z ustawionych pionowo kamieni, często wokół grobowca.
 
Wybierając się na wędrówki piesze, setki kilometrów szlaków rowerowych czy słynne szlaki kajakowe w Bory Tucholskie, nie sposób pominąć wizyty w miejscach wyjątkowych. Jednym z nich są właśnie Kręgi Kamienne w Odrach.
 



ODRY - wieś w powiecie chojnickim znana przede wszystkim z leżącego nad Wdą (Czarną Wodą) rezerwatu "Kręgi kamienne". Na terenie rezerwatu znajdują się pozostałości cmentarzyska plemienia Gotów, które użytkowało ten obiekt w latach ok. 70/80 n.e. do ok. 230/250 n.e. Na cmentarzysko składa się 10 kręgów i 30 kurhanów oraz obszar tzw. cmentarzyska płaskiego. Ogółem (do 2002) odkryto 616 grobów ciałopalnych i szkieletowych. Ich wyposażenie, szczególnie pochówków kobiecych, jest bardzo bogate. Spotykamy tutaj przedmioty codziennego użytku i elementy stroju wykonane z brązu i srebra wykonanych przez miejscowych rzemieślników. Część wyrobów to tzw. importy pochodzące z Cesarstwa Rzymskiego i jego prowincji. Zmarłych chowano przede wszystkim pod kurhanami i na części płaskiej cmentarzyska natomiast kręgi służyły - jak się wydaje - do spotkań starszyzny plemiennej, podczas których zapadały najważniejsze decyzje dotyczące grupy. Tam zapewne zdecydowano o opuszczeniu tej części Kaszub i rozpoczęciu wędrówki w kierunku południowo-wschodnim. Zabytki można oglądać w Muzeum w Odrach oraz w Muzeum w Chojnicach.
Rezerwat zawdzięcza swoje istnienie także występowaniu unikalnych gatunków porostów, które znajdują się na głazach otaczających kręgi.
prof.dr hab. Tadeusz Grabarczyk, Zakład Archeologii Pomorza Uniwersytetu Łódzkiego

 

Od 15 września 1958 teren ten stanowi prawnie chroniony rezerwat przyrody. Stworzono go nie tylko dla zachowania obiektu archeologicznego, ale również w celu ochrony ponad 86 gatunków porostów (zwykle obserwowanych wyłącznie na terenach wysokogórskich), które odkryto na 300 głazach.

Teren rezerwatu liczy ok. 17 hektarów.

 

 

Kamienne kręgi znajdują się także w Węsiorach, Grzybnicy i Leśnie
Kamienny krąg położony jest też w środku puszczy w Białowieży
 
 
Kolejne miejsce to piramidy grobowe sprzed 5000 lat w Wietrzychowicach k. Brześcia Kujawskiego. Z Wietrzychowic do Brześcia jest ok 30 km i łatwiej tam trafić z Izbicy Kujawskiej skąd do Wietrzychowic, Sarnowa i Gaju jest od ok. 7 do 10 km. W każdej z tej miejscowości są grobowce megalityczne.
 
 
 
 
Polska  kryje wiele tajemnic ...

 

Kręgi Kamienne w Odrach

 
alt


alt
 

alt
 

alt
 

alt


alt
 
 
alt


alt
 

alt

 
foto 2010 i 2011 : Albin Marciniak

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com