Nowy cmentarz żydowski w Krakowie

Nowy cmentarz żydowski w Krakowie

Nowy cmentarz żydowski w Krakowie
 
 
Cmentarz znajduje się przy ulicy Miodowej w Krakowie, na terenie dzielnicy Kazimierz.
 
   Cmentarz został założony w 1800 roku na gruncie kupionym przez gminę żydowską od Augustianów. W 1836 roku teren cmentarza powiększono o dalszy kawałek zakupiony od zakonników. Podczas II wojny światowej cmentarz był zamknięty, a najcenniejsze pomniki zostały sprzedane przez Niemców kamieniarzom. Po zakończeniu wojny inż. Stending odnalazł w Płaszowie wiele nagrobków i znów umieścił je na cmentarzu. W 1957 roku przeprowadzono uporządkowanie terenu ze środków Joint Distribution Comimitte. 24 marca 1999 cmentarz oraz dom przedpogrzebowy z 1903 roku został wpisany do rejestru zabytków.
Obecnie cmentarz znajduje się na powierzchni 19 ha, posiada ceglaną halę przedpogrzebową, lapidarium, pomnik oraz 10000 nagrobków (najstarszy z 1809 roku). Na terenie cmentarza jest wiele płyt upamiętniających śmierć Żydów zabitych podczas II wojny światowej.
Na terenie cmentarza Nowego znajduje się także  zabytkowy austriacki cmentarz wojenny nr 387 Kraków, zaprojektowany przez Hansa Mayra . Jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Cmentarz w postaci kwatery wojennej znajduje się przy murze od strony torów kolejowych.
 
Na cmentarzu pochowano 148 żołnierzy austriackich oraz 3 żołnierzy rosyjskich, wyznania mojżeszowego, poległych w I wojnie światowej. Zachowało się 26 macew, większość w bardzo dobrym stanie, w tym 3 żołnierzy rosyjskich.
Obecnie na krakowskim Kazimierzu znajdują się dwie inne nekropolie starozakonnych. Jeden z nich czynny do dziś przy ulicy Miodowej i stary cmentarz Remut' h. znajdujący  się  obok synagogi Re-Mu. CMENTARZ RABINÓW nieczynny już od 1799 a założony w 5332 / 1551 n.e. /. W trakcie prac archeologicznych po wojnie odkryto tu ponad 700 zabytkowych nagrobków. Najstarszy liczył ponad 400 lat.


Więcej informacji o tym cmentarzu jak i o innych Kirkutach :


http://www.kirkuty.xip.pl/images/gora.jpg

Informacja dla wchodzących na teren cmentarza, obowiązuje nakrycie głowy !!!

 


foto: Albin Marciniak

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com