Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
 
MIEJSCA WYJĄTKOWE     MIASTA     GÓRY     WODA     PODZIEMIA     ZAMKI I PAŁACE     ZABYTKI SAKRALNE     PAROWOZOWNIE      SKANSENY    MUZEA     FORTY I TWIERDZE     EUROPA     ŚWIAT   KONKURSY     WSPIERAMY     CIEKAWOSTKI     MEDIA     NEWSY     REKLAMA

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 Arktyczna wyprawa na Spitsbergen

Arktyczna wyprawa dla uhonorowanych w Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców, wielkich żeglarzy www.alejapodroznikow.pl

Polscy Podróżnicy na biegunach świata
w 100-lecie odzyskania niepodległości

Cel: w 100-lecie odzyskania niepodległości chcemy naszą wyprawą za koło podbiegunowe upamiętnić polskich podróżników: żeglarzy, polarników, odkrywców, którzy swoimi dokonaniami rozsławili nasz kraj. W odwiedzanych przez nas arktycznych miejscach północnej Norwegii oraz arktycznego Spitsbergenu chcemy zbudować wirtualną Aleję Podróżników, Odkrywców i Zdobywców.
Projekt ma na celu wzmocnienie społecznej świadomości, o wyjątkowych polskich dokonaniach w rejonach arktycznych. Rejon Spitsbergenu był w historii wielokrotnie z sukcesami eksplorowany przez Polaków i nosi liczne ślady naszej obecności.

wyprawa rejs na Spitsbergen 1

wyprawa rejs na Spitsbergen 2

wyprawa rejs na Spitsbergen 4

http://myspitsbergen.com/wp-content/uploads/2017/12/Ukl%C5%82ad-funkcjonalny-jachtu-21.png

harmonogram spitsbergen

wyprawa rejs na Spitsbergen 5

wyprawa rejs na Spitsbergen 6

wyprawa rejs na Spitsbergen 3

Osoby zainteresowane udziałem w tym wyjątkowym rejsie (w jednym s kilku proponowanych etapów)

prosimy o kontakt Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

odpowiemy na wszelkie pytania i rozwiejemy wątpliwości

Kpt  Marek Rajtar zaprasza na pokład :-)

Ludzie Morza www.menofsea.com

oraz

Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników

 

Miejsca na trasie


Bjørnøya (Wyspa Niedźwiedzia) - stanowi najbardziej południową część Svalbardu, położoną w zachodniej części Morza Barentsa, w połowie drogi pomiędzy Spitsbergenem, a Przylądkiem Północnym w Norwegii. Od 2002 r. stanowi chroniony rezerwat przyrody, ze względu na bogactwo ptactwa, w tym zagrożone wyginięciem nury lodowce. Oprócz ptaków można tu również spotkać pieśce, w jeziorach golce zwyczajne, a zimą niedźwiedzie polarne. Wyspa jest niezamieszkała, jedynie na północy znajduje się stacja meteorologiczna założona w 1932 r., obsługiwana przez całoroczny personel.

Horsund - wysokie, strzeliste szczyty, lodowiec w tle, a u podnóża na zieleniącej się równinie położona Polska Stacja Badawcza. Już z daleka można dostrzec jej duże budynki i dobrze zagospodarowany teren. Stacja robi ogromne wrażenie i można poczuć prawdziwą dumę, że tak pięknie wygląda ten wyrwany z lodowej pustyni polski teren, w bajkowym krajobrazie. Zorganizowana jest bardzo profesjonalnie, obszerny budynek mieści w sobie dużą ilość pomieszczeń, dookoła budynku stacji rozstawione są urządzenia pomiarowe: klatki meteorologiczne, maszty radiowe, anteny satelitarne. Całości strzegą psy, których głównym zadaniem jest ostrzeganie przed zbliżającymi się niedźwiedziami polarnymi. Stację prowadzi Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Wykonywane są w niej całoroczne badania z zakresu geofizyki i środowiska polarnego. Jest to najdalej na północ wysunięta całoroczna polska placówka naukowa.


Longyearbyen - centrum administracyjnym Svalbardu. W 2005 r. liczyło 2144 mieszkańców. Do 1990 r. było niemal wyłącznie osadą górniczą, w późniejszym czasie stało się centrum turystycznym i naukowym. Górnictwem zaczęto się tu interesować już w 1900 r. Miasto zostało niemal całkowicie zniszczone podczas II Wojny Światowej, za wyjątkiem szpitala, elektrowni, budynku biurowego oraz jednego budynku mieszkalnego. Lokalny cmentarz funkcjonował do 1950 r. ale gdy zauważono, że ciała nie rozkładały się, przeniesiono go w inne miejsce. Odkąd w 1975 r. otwarte zostało lotnisko, miasto zmieniło swój charakter na bardziej rodzinny. W Longyearbyen znajduje się Centrum Uniwersyteckie Svalbardu (UNIS) oraz Norweski Instytut Polarny oraz siedziba Gubernatora Svalbardu. Warto również wspomnieć, iż w pobliżu Longyearbyen znajduje się Globalny Bank Nasion. Znajdują się tu nasiona roślinjadalnych z całego świata. Docelowo ma tu być 4,5 miliona ziaren.


Pyramiden - była osada górnicza, która powstała w 1910 r. Swoją nazwę zawdzięcza znajdującej się w pobliżu górze w kształcie piramidy. Kiedy w 1927 r. prawa do niej nabył Związek Radziecki, stała się miejscem niespotykanego nigdzie indziej socjalistycznego eksperymentu propagandowo- gospodarczego. Choć w 1988 r. została zamknięta, w ostatnich latach odradza się jako atrakcja turystyczna. Związek Radziecki ze względów propagandowych chciał uczynić z Pyramiden swoją perełkę, najbardziej wysuniętą na północ osadę górniczą. Wziął się za realizację pomysłu z rozmachem budując osadę, która mieściła momentami 1000 osób. Kopalnia, port, bloki mieszkalne, plac defilad, na który przywieziono najlepszą ziemię z Ukrainy. Dzięki temu rośnie tu do dziś unikatowa w tym miejscu trawa. Wybudowano duży basen pływacki, szklarnie, hodowano zwierzęta gospodarskie. W czasach rozkwitu osady, w latach 80. mieszkało w niej ponad 1000 mieszkańców. Dwuletni pobyt w tym miejscu był nagrodą dla najlepszych górników. Poziom życia był wysoki jak na standardy radzieckie i praca w Pyramiden była traktowana jako awans i przywilej. Miejscowość miała stanowić wizytówkę Związku Radzieckiego na Zachodzie. Względy finansowe i przemiany związane z rozpadem ZSRR doprowadziły do likwidacji Pyramiden. Przyczyniła się do tego również katastrofa lotnicza z 1996 r., w której zginęło wielu członków rodzin pracowników firmy Arktikugo.


Ny-Ålesund umiejscowione jest w połowie Kongsfjorden, około 100 km na północ od Longyearbyen. Ta niewielka, przepięknie położona osada licząca około 30 mieszkańców (w lecie zwiększająca swą liczbę do 150 – naukowców z 15 krajów) często określana jest jako północny kraniec cywilizacji. Wszystko jest tu „najbardziej na północ”. W sumie znajduje się tu 60 budynków – najbardziej wysunięta na północ poczta, parę hoteli, lokalne muzeum historyczne, kawiarenka, sklep z pamiątkami. Ny-Alesund ma również swoją marinę oraz lądowisko dla małych jednostek. Od 1964 r. jest to również centrum międzynarodowych badań arktycznych i monitorowania środowiska. Obecnie Ny Ålesund jest również centrum turystycznym. Corocznie miejsce to odwiedza około 20 000 turystów.


Magdalenefjorden - jeden z najpiękniejszych fiordów Svalbardu. Znajduje się pomiędzy Reuschhalvøya i Hoelhalvøyama, w zachodniej części Spitsbergenu. Ma długość 8 km i szerokość do 5 km. Od południowej strony zamyka go popularna zatoka Gullybukta. Należy do tych odległych, dzikich miejsc zapadających w pamięć dzięki spektakularnym krajobrazom. Do morza schodzą tu cztery lodowce, których postrzępione szczyty są zawsze przykryte śniegiem. W okolicy można spotkać niedźwiedzie polarne, morsy i wieloryby. Piewszymi eksploratorami Magdalenefjorden byli Anglicy. William Barents w 1596 r. odkrył tu kły morsów i nazwał to miejsce Zatoką Kłów. Nieco później, w 1614 r. Robert Fotherby nazwał to miejsce Cieśniną Maudlen, a miejsce obecnego Gravneset - Portem Trinity. Założono tu prężnie działającą stację wielorybniczą, która działała do 1623 r. Obecnie świadectwem tamtych czasów są pozostałości czterech zabytkowych pieców do wytapiania tłuszczu z wielorybów oraz cmentarz z XVII/XVIII wieku z 130 grobami. W XIX wieku pojawili się tu pierwsi turyści, który rozpoczęli proces destrukcji zabytkowego cmentarza oraz skąpej roślinności. Pozostałości zostały finalnie zabezpieczone i odgrodzone w 2002 r. Magdalenefjorden jest wspaniałym miejscem dla ornitologów. Gniazda swe zakłada tu wiele ptaków, głównie alczyków. Z tego powodu w Gravneset znajduje się jedna z czterech polskich stacji polarnych (pozostałe można znaleźć w Hornsund, Calypsobyen oraz Kaffjoyra).


Monacobreen - jeden z najpiękniejszych i największych lodowców Spitsbergenu, położony w Liefdefjorden. Nazwę swą zawdzięcza księciu Albertowi I z Monako, który odkrył go podczas swych ekspedycji w 1906/07 r. Czoło lodowca ma szerokość około 7 km, a wysokość imponujące 60 m. Przepłynięcie przez mieniący się wieloma odcieniami błękitu pak lodowy z cielącego się lodowca robi ogromne wrażenie. Jest najpiękniejszym, prawdziwie zachwycającym lodowcem na Spitsbergenie. Biel miesza się tu z błękitem - lodu, śniegu, białuch i niedźwiedzi. Otoczony szczytami strzelistych gór, wdziera się do fiordu jęzorami lodu. Jest celem każdej północnej eksploracji Spitsbergenu. W otaczającym surowym i dzikim pięknie można zapomnieć o całym świecie. Panującą tu ciszę co jakiś czas przerywa groźny pomruk pękającego lodu. Często można napotkać stada wielorybów, w tym białuch. Brzegi fiordu są łagodne i doskonale nadają się do desantowania. Można podejść w stronę czoła lodowca oraz wspiąć się powyżej niego. Lodowiec widziany od góry jest jednym z najbardziej niesamowitych widoków. Tysiące lodowych szczytów, pozbijanych bloków, kraterów, szczelin oraz zamarzniętych jeziorek tworzą nieziemską panoramę, której widok jest wystarczającym powodem, aby przebyć długą drogę na północ.

Dla zainteresowanych wyprawami komercyjnymi w innych terminach i na innych akwenach, zapraszamy na stronę:

http://myspitsbergen.com/

spitsbergen komercyjnie

Polska na weekend

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

Góry

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

szkolenia

szkolenia porady

testy sprzętu

testy sprzetu

przewodnicy

baza przewodnikow

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

wyprawy

wyprawy

serwisy pogodowe

 SERWIS POGODOWY

komunikaty GOPR, TOPR

 
komunikaty GOPR TOPR

 

 

 

mapy Tatr online

 

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
 
Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 
 

Polecamy

Obiekty UNESCO w Polsce

 
Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie
 
 
niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 
najwyższe drzewa świata
 
najdłuższe mosty świata
 
najdziwniejsze budynki świata

Odwiedza nas 159 gości oraz 0 użytkowników.