Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

 Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

Wspieramy

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Z Karakorum na australijski outback autostopowa wyprawa po Azji i Australii

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
http://www.targi.lodz.pl/cache/com_imageslider/1000x242-crop-upload_2018_NSK2018_grafiki__cover%20photo_%202017_turystyka_2.png

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna


Termin: wrzesień – październik 2013
Trasa: Hiszpania, Francja, Belgia, Niemcy, Polska
Długość szlaku: 3 tys. km

IDEA WYPRAWY

IDZIEMY POD PRĄD
Wyprawa Marka Kamińskiego najpierw pieszo, a potem rowerem i kajakiem z krańca Europy do Gdańska, pod prąd tradycyjnego szlaku, jest projektem, którym chcemy dotrzeć do świadomości Europejczyków poprzez kilka wymiarów: społeczny, edukacyjny, a także turystyczny i historyczny.
KRYZYS WARTOŚCI – JAK GO POKONAĆ?
Bezpośrednim impulsem do zorganizowania wyprawy stała się refleksja nad postępującym kryzysem wartości w Europie stanowiącym źródło kolejnych fal kryzysów ekonomicznych, którymi nękane są państwa naszego kontynentu. Poprzez ten projekt chcemy pokazać inne od powszechnie nagłaśnianych przez polityków i ekonomistów, metody poszukiwania sposobów wyprowadzenia Europy z kryzysu. Punktem wyjścia są takie wartości, jak: wolność i niezależność. Tytuł wyprawy „Odyssey 2013” nawiązuje do mitycznej wyprawy Odyseusza, który po wojnie trojańskiej tułał się przez lata w poszukiwaniu drogi, która zaprowadzi go do domu. Ale ma on też drugie znaczenie – przywołuje jedno z najstarszych arcydzieł literatury europejskiej, które stworzyło podwaliny rozwoju współczesnej cywilizacji europejskiej.
WARTO PODKREŚLIĆ, ŻE WYPRAWA ODBĘDZIE SIĘ ROK PRZED SETNĄ ROCZNICA WYBUCHU PIERWSZEJ WOJNY ŚWIATOWEJ, KTÓRA ROZPOCZĘŁA WIELOLETNI KRYZYS WARTOŚCI W EUROPIE.

SKĄD PRZYBYWAMY I DOKĄD ZMIERZAMY?
Projekt zakłada wyprawę przez Europę, kiedy kończy się stary świat i jego porządek. Stąd symbo-liczny początek wyprawy z Finisterre (końca świata) w Hiszpanii. Jednocześnie, oprócz wędrówki, zakłada refleksję nad wartościami, jakimi teraz żyje Europa, i spotkania na uniwersytetach lub zaaranżowane przez Internet w miejscach dobrych do dyskusji z ludźmi chętnymi do niej. Powinny to być miejsca, które mają głębszy wymiar, np. Santiago de Compostela, Montsegur, Carcassonne, Paryż, Berlin, Westerplatte, może Królewiec - resztki katedry z grobem Kanta, Naga Góra na Pomorzu. Temat debaty: „Skąd przybywamy i dokąd zmierzamy?”.

INTEGRACJA ŚRODOWISK
Integracja różnych środowisk wokół dyskusji i refleksji nad wartościami europejskimi jest ważnym wymiarem projektu „Odyssey 2013”. Chcemy zwrócić uwagę na posthumanizm z przekonaniem, że hegemonia człowieka, jego dominacja i podporządkowanie sobie Ziemi to historia. Człowiek jest częścią wszechświata, musi nauczyć się żyć w zgodzie z Naturą, akceptować innych, w tym zwierzęta, rośliny.

SIĘGAMY DO ŹRÓDEŁ
W wymiarze historycznym „Odyssey 2013” nawiązuje do wyprawy Piotra Bulgerina, mieszkańca Pomorza, który w 1514 roku w poszukiwaniu duchowego spokoju zawędrował z Gdańska do Santiago de Compostela. Gdy po wielu miesiącach morderczej wędrówki tam dotarł, wskazano mu inne miejsce, które miało być prawdziwym celem jego pielgrzymki. Okazała się nim Naga Góra (dzisiaj Góra Chełmska), która znajdowała się na Pomorzu w jego rodzinnych stronach. To będzie podróż w głąb mrocznej historii średniowiecznej, przedchrześcijańskiej i najnowszych tajemnic, między innymi pierwszej i drugiej wojny światowej, w głąb człowieka i uniwersalnej historii Graala, Katarów, Albigensów.

KTO JEST ODBIORCĄ?
Projekt skierowany jest przede wszystkim do odbiorcy dorosłego, ale planujemy również moduł edukacyjny, mający zainspirować młodych ludzi do odkrywania swoich własnych wartości i Europy. Będzie to cykl multimedialnych lekcji w sześciu językach, skierowanych do różnych grup wiekowych. Lekcje będą mogli przeprowadzić zarówno nauczyciele w szkołach, jak i sami młodzi ludzie. Oprócz wiedzy moduły zawierać będą ćwiczenia i tematy do dyskusji we własnym gronie.

PROMOCJA POLSKI
Cała trasa liczy ok. 3 tys. km. Start w Finisterre, przez Santiago de Compostela, pieszo szlakiem św. Jakuba do Francji, później do Paryża rowerem, z Paryża do Gdańska przez Berlin kajakiem, na koniec znowu pieszo do Nagiej Góry na Pomorzu. Mamy nadzieję, że projekt i jego nagłośnienie przyczyni się do promocji Polski w Europie. Pomoże w tym między innymi strona internetowa w sześciu językach: polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim i włoskim. Będzie to świetna kontynuacja zainteresowania, jakie wzbudziła Polska jako organizator Euro 2012. Planujemy na trasie projektu organizować eventy i spotkania, które zaktywizują lokalną społeczność.

SZLAK TRANSEUROPEJSKI
To też próba stworzenia nowego produktu turystycznego – szlaku transeuropejskiego - dostępnego dla każdego, łączącego tak odległe miejsca, jak: Hiszpania, Paryż, Berlin z Wielkopolską, Pomorzem i Gdańskiem. Który można przebywać etapami i rozłożyć na parę lat.

WYPRAWA W MEDIACH
Marek Kamiński będzie prowadził multimedialny blog, a trasę wyprawy obserwować będzie można na GoogleMaps dzięki urządzeniu SpotFinder. Z materiału filmowego, powstałego podczas projektu, chcielibyśmy stworzyć kilkuodcinkowy serial dokumentalny i godzinny film dokumentalny. Wyprawa „Odyssey 2013” daje możliwość pokazania regularnych relacji, obserwacji z zaskakujących miejsc w Europie i Polsce, rozmów z ciekawymi ludźmi w różnych językach. Będzie to spojrzenie na Europę bardziej krytycznym okiem. Nie zawsze Polska jest na końcu i nie zawsze to, co daleko, jest najlepsze.

CELE WYPRAWY

SERIA DEBAT O WARTOŚCIACH - „SKĄD PRZYBYWAMY I DOKĄD ZMIERZAMY?”
Chcemy zorganizować serię debat na trasie wyprawy na temat: „Skąd przybywamy i dokąd zmierzamy? I zintegrować różne środowiska wokół dyskusji i refleksji nad wartościami europejskimi. Debaty odbywać będą się w Santiago de Compostela, Paryżu, Berlinie, na Westerplatte i w ruinach katedry w Królewcu.

KRYZYS WARTOŚCI – JAK GO POKONAĆ?
Chcemy zdefiniować wartości, na których można oprzeć sposoby wyprowadzenia Europy z kryzysu.

MULTIMEDIALNE MODUŁY EDUKACYJNE
Pragniemy stworzyć multimedialne moduły edukacyjne w 6 językach, skierowanych do młodych Europejczyków. Lekcje będą mogli przeprowadzić zarówno nauczyciele w szkołach, jak i sami młodzi ludzie. Oprócz wiedzy moduły zawierać będą ćwiczenia i tematy do dyskusji we własnym gronie.

SZLAK TRANSEUROPEJSKI
Chcemy uruchomić nowy transeuropejski szlak turystyczny i wypromować w Polsce i w Europie miasta leżące na jego trasie.

PROMOCJA POLSKI
Chcemy stworzyć stronę internetową w sześciu językach: polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim i włoskim

AKTYWIZACJA SPOŁECZNOŚCI LOKALNYCH
Planujemy na trasie projektu organizację eventów i spotkań, które zaktywizują lokalną społeczność.

POSZUKIWANIE BIEGUNA WŁASNYCH MOŻLIWOŚCI
Pragniemy wspierać ludzi w odnajdywaniu i konsekwentnym dążeniu do „własnego bieguna” i zainicjowania tworzenia społeczności tych, którzy chcą przekraczać mentalne i fizyczne granice swoich możliwości (poprzez dzielenie się osobistymi doświadczeniami Marka Kamińskiego, który opracował autorską metodę motywowania do działania i rozwijania pozytywnego nastawienia do życia pod nazwą „Biegun”); zaoferujemy im atrakcyjną zawartość, możliwość wymiany informacji i doświadczeń, multimedia, specjalne akcje, konkursy z nagrodami

PLATFORMA WYMIANY DOŚWIADCZEŃ
Chcemy dać możliwość podzielenia się swoimi doświadczenia i sukcesami z innymi uczestnikami projektów.

NIE BYŁEŚ? ZOBACZ TO!
Chcemy zrealizować wyprawę przez Europę roku 2013 stworzyć kilkuodcinkowy serial i godzinny film z wyprawy, łączące mądry przekaz z elementami zabawy, refleksji.

MARKETINGOWA WARTOŚĆ PROJEKTU
„Odyssey 2013” daje również ogromne możliwości sponsorom, którzy zdecydują się na patronat i finansowe wsparcie projektu.
Wśród wielu zalet wymienić warto:
Popularność Marka Kamińskiego oraz jego inicjatyw w Polsce i za granicą.
Patronat telewizyjny, zapewniający medialne dotarcie do szerokiej grupy docelowej.
Temat na czasie, który niewątpliwie wpisze się w bardzo popularne i ważne rozważania społeczne nad kondycją Europy.
Wielowymiarowość projektu stwarzająca ogromne możliwości dostosowania przekazu do wizerunkowych potrzeb sponsorów.
Międzynarodowy zasięg - projekt ma szanse dotrzeć do 350 mln widzów w Europie.
Charakter wyprawy znakomicie wpisujący się w bardzo popularne trendy spontanicznego tworzenia się aktywnych społeczności wokół konkretnych wydarzeń. Marek Kamiński będzie prowadził multimedialny blog, w którym na bieżąco będzie dzielić się swoimi refleksjami, a trasę wyprawy obserwować będzie można przez cały czas na GoogleMaps dzięki urządzeniu SpotFinder. Z materiału filmowego, powstałego podczas projektu powstanie kilkuodcinkowy serial dokumentalny oraz godzinny telewizyjny film dokumentalny.

WYPRAWA W PIGUŁCE

TERMIN:
wrzesień – październik 2013

TRASA:
Przez pięć krajów: Hiszpanię, Francję, Belgię, Niemcy i Polskę.

DŁUGOŚĆ TRASY:
ok. 3 tys. km

SPOSOBY POKONANIA TRASY:
- pieszo przez Hiszpanię,
- rowerem przez Francję do Paryża,
- drogami wodnymi (kajak, barka) z Paryża do Gdańska.

PARTNER MEDIALNY:
- Polski partner medialny: Telewizja Polska Program I
- Europejscy partnerzy medialni: telewizje PLANETE+ i Discovery Channel
- Think Tank projektu: Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie
- Współpraca z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Infrastruktury, Edukacji, Sportu i Turystyki, z polskimi ambasadami w Europie i zagranicznymi placówkami w Polsce
- Wiodące portale internetowe w Polsce i w Europie.

INFORMACJE O PROJEKCIE:
- strona internetowa w sześciu językach: polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim i włoskim;
- profile na portalach społecznościowych
- multimedialny blog zintegrowany z Google Maps

ZASIĘG PROJEKTU:
Projekt bezpośrednio skierowany jest do 482 mln ludzi mieszkających w 11 krajach, a przy odpowiednim nagłośnieniu może mieć zasięg globalny i dotrzeć do kilku miliardów ludzi.

KOSZT PROJEKTU:
500 tys. zł

MAREK KAMIŃSKI

REFERENCJE
Dowiedz się więcej o wyprawach, zobacz zdjęcia, przeczytaj relacje, odwiedź
blog Marka Kamińskiego: www.marekkaminski.com

FILMOGRAFIA MARKA KAMIŃSKIEGO:
- Ostoja, reż. Wojciech Szumowski (2011) – film dostępny na YouTube
- Dla takich chwil warto żyć, reż. Andrzej Dziedzic (2011)
- Ekspedycja Wisła, reż. J. Łęska i D. Adamkiewicz (2010)
- Z Polą przez Polskę, reż. W. Szumowski (2007)
- Pontonem dookoła Bałtyku, reż. W. Ostrowski (2005)
- White out. Wyprawa poza cień, reż. W. Szumowski (2005)
- Razem na Biegun, reż. W. Ostrowski (2005)
- Grenlandia za plecami Marka Kamińskiego, reż. W. Ostrowski (2000)
- Portret męski we wnętrzu, reż. F. Bajon (1999)
- Dlaczego? Wyprawa na Mt. Vinson, reż. W. Ostrowski (1998)
- Transantarctica 96/97, reż. J. Surdel (1997)
- Trzeci Biegun. Przerwana wyprawa, reż. J. Surdel (1997)
- Tamtego lata w Patriott Hills, reż. J. Surdel (1996)
- Dwa Bieguny w jednym roku. Antarctica, reż. J. Surdel (1996)
- Dwa Bieguny w jednym roku. Arctica, reż. J. Surdel (1995)
- Zdobycie Bieguna Północnego, reż. J. Surdel (1995)

WIELE FILMÓW ZDOBYŁO NAGRODY NA MIĘDZYNARODOWYCH KONKURSACH.
Polski polarnik, filozof, podróżnik. Pierwszy na świecie zdobył w jednym roku dwa bieguny Ziemi bez pomocy z zewnątrz, 23 maja 1995 roku wraz z Wojciechem Moskalem dotarł na biegun północny, a 27 grudnia 1995 roku zdobył samotnie biegun południowy. Uczestnik wielu wypraw w różne zakątki świata m.in. Pustynia Gibsona, Kilimandżaro i przepłynięcie Atlantyku. Zasłynął także z podróży na bieguny z niepełnosprawnym chłopcem, Jasiem Melą. Ma w swoim dorobku dziesięć książek. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, między innymi statuetki Chopina, Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, odebrany z rąk prezydenta Lecha Wałęsy. Uzyskał wpis do Księgi Rekordów Guinnessa.

KSIĄŻKI MARKA KAMIŃSKIEGO:
- Wyprawa, 2011
- Wisła - 1047 tajemnic, 2010
- Dotykanie świata Marka Kamińskiego, Wywiad – rzeka, 2009
- Strasznie ważne bajki, 2010
- Marek, chłopiec, który miał marzenia, 2009
- Razem na bieguny, 2005
- Together to the poles, 2008
- Moje wyprawy, 2001
- Moje bieguny. Dziennik z wypraw 1990-1998, 1998
- Nie tylko biegun, 1996
- Wyprawy marzeń. Grenlandia, 1999

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU
Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania, zapraszamy do kontaktu,
chętnie opowiemy więcej o naszym projekcie wyprawy:

KONTAKT:
Ewelina EWERTOWSKA
Dyrektor Projektu
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Instytut Marka Kamińskiego Sp. z o.o.
80-266 Gdańsk , ul. Grunwaldzka 212
tel. +48 58 341 02 46
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.instytutkaminski.pl

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
MS Chrobry – emigracja PROJEKT 2013
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
Czyste Tatry 2013

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
http://4.bp.blogspot.com/-IsrohmQSteE/UTR-nkNLyQI/AAAAAAAAAww/J6JZicS-7C8/s1600/blogowy%2Bnag%25C5%2582%25C3%25B3wek.jpg
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/377869_249176475154101_132564393481977_642923_1656189683_n.jpg
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
https://lh3.googleusercontent.com/-tJMuo77eHZU/T0VdN6--vPI/AAAAAAAALrU/q5S0PM-NNjg/w500-h209-k/720x300.jpg

Polska na weekend

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

najpiekniejsze szlaki kajakowe w Polsce

 

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
  
 
Wykaz schronisk górskich w Polsce

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

aleja 2019

Underground in Europe

Underground in Europe to explore

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
najniebezpieczniejsze rośliny świata
najwyższe drzewa świata
najdłuższe mosty świata
najdziwniejsze budynki świata
 
 
FESTIWALE PODRÓŻNIKÓW
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 212 gości oraz 0 użytkowników.