Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
 
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

Do końca listopada przyjmowane są Wasze propozycje, czyli kolejne kandydatury osób, jakim zadedykowane będą kolejne dęby i pamiątkowe tablice.

Propozycje osób zasługujących na to wyjątkowe wyróżnienie, wraz z uzasadnieniem należy wysyłać na adres :

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Przypominamy że projekt dotyczy wyjątkowych podróżników, odkrywców i zdobywców, którzy swoimi dokonaniami w bardzo znaczący sposób, przyczynili się do promowania naszego kraju na całym świecie.
Pisanie książek czy jeżdżenie na wycieczki z kamerą, to znacznie za mało by znaleźć się w tym gronie.
Prosimy o przemyślane kandydatury.
Kolejnym krokiem będzie szczegółowa prezentacja każdej z kandydatur, by następnie w formie plebiscytu na antenie RMF FM słuchacze utworzyli listę "najmocniejszych" nazwisk.

To ułatwi ostateczny wybór powołanej kapitule.
 
 
 

1
 
Ludomir Mączka
Polski żeglarz, kapitan jachtowy, podróżnik i geolog. Przebył na jachtach 170 tys. mil morskich, 9-krotnie przemierzył Atlantyk, 4-krotnie Pacyfik, 3-krotnie Ocean Indyjski.

 Uzasadnienie

 Pobił rekord długotrwałości rejsu, jako pierwszy Polak opłynął Australię. ... Ludek bije wszystkich na głowę w jednej, moim zdaniem najciekawszej dyscyplinie życia – w znajomości świata i ludzi. Bo kto z żyjących Polaków odwiedził wszystkie – z wyjątkiem Antarktydy – kontynenty świata, niektóre kilkakrotnie, i tak jak Ludek nigdzie się nie nudził? Kto jak on, przemierzał konno stepy Mongolii, pracował jako pomocnik spawacza w Australii i jako geolog w Zambii, wygrzewał się na Wielkiej Rafie Koralowej i marzł na mule w Patagonii, przeżeglował cieśninę Magellana i pod Narwikiem rzucał biało-czerwony wieniec, nosił skrzynki z bananami w Auckland i grabił ścieżki jako pracownik zieleni miejskiej na Tasmanii, oberwał kokosem na Polinezji i pił wino w peruwiańskiej osadzie górniczej? Już tylko to wystarczyłoby na jeden nieźle nafaszerowany egzotyką życiorys, ale na tym nie koniec: oglądał z małej awionetki wodospady w Wenezueli, wchodził na lodowce Andów z alpinistami, hałaśliwy steel-band nie dawał mu zasnąć na Karaibach, o mało co nie wysztrandował na holenderskich piaskach, robił zakupy w Durbanie, aż wreszcie dotarł pod żaglami do ujścia rzeki Mackenzie. Można tak ciągnąć godzinami…
Antoni J. Pisz, w artykule „Sposób na życie” (miesięcznik „Morze”, rocznik 1989)
 
 
2
 
  Krzysztof Starnawski
Urodzony w 1968 roku speleolog, sportowiec ekstremalny, płetwonurek, speleolog, taternik, ratownik TOPR. Ustanowił rekord Polski w nurkowaniu jaskiniowym schodząc w Czechach na 265 metrów.   17 stycznia uzyskał tytuł najgłębiej nurkującego człowieka na Ziemi na obiegu zamkniętym. W Morzu Czerwonym zszedł na głębokość 283 metrów.

Uzasadnienie

Krzysztof Starnawski znany jest w środowisku eksploratorów jako pasjonat wielu dziedzin: żeglarstwa, narciarstwa, wspinaczki, speleologii, taternictwa jaskiniowego oraz nurkowania. Jego zainteresowania wykraczają daleko poza samo uprawianie tych dyscyplin – jako instruktor prowadzi szkolenia nowych adeptów w wymienionych wyżej obszarach. Co więcej działa rówież jako ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego-TOPR  i jako ratownik nurkowy. Dyscypliną, w której stał się najbardziej rozpoznawalną w Polsce i na świecie postacią jest nurkowanie, w szczególności nurkowanie jaskiniowe. Jest jednym z nielicznych nurków schodzących na głębokości ponad 200 metrów, co między innymi predestynuje go do grona najlepszych światowych nurków jaskiniowych. Doskonałe umiejętności w połączeniu z kondycją fizyczną, ogromną wiedzą i cierpliwością pozwoliły mu właśnie w nurkowaniu zrealizować wiele nowatorskich ekspedycji, w trakcie których ustanowił krajowe i światowe rekordy. Pierwszym był  rekord świata w nurkowaniu w obiegu zamkniętym. Dokonał tego pod koniec 2011 roku, kiedy zszedł na głębokość 283 metrów w Morzu Czerwonym w Egipcie. Rok później pobił rekord Polski w nurkowaniu jaskiniowym, w czeskiej jaskini Hranicka Propast, na głębokości 265 metrów. W lipcu 2016 roku pobił światowy rekord w nurkowaniu w obiegu zamkniętym (CCR), schodząc na 278 metrów w jaskini Viroit w Albanii. A dwa miesiące później, wraz z kierowaną przez siebie ekipą, odkrył, że Hranicka Propast jest najgłębszą – mierzącą co najmniej 404 metry - zalaną jaskinią na świecie. Krzysztof Starnawski jest lauretem kilku prestiżowych wyróżnień. Otrzymał między innymi Kolosa w kategorii „Wyczyn Roku“, nagrodę przyznawaną przez Kapitułę podczas corocznego największego w Europie festiwalu podróżników „Kolosy“ w 1999 roku. W 2015 uzyskał grant National Geographic Society dedykowany eksploracji jaskini Hranicka Propast  w Czechach. Jego rezultatem było odkrycie i zbadanie tej  najgłębszej zalanej jaskini na świecie, co stało się jednym z najważniejszych wydarzeń eksploracyjnych świata w 2016 roku. Wagę tego osiągnięcia jak i innych dokonań Starnawskiego podkreślono jego nominacją, jako jednego z 10 kandydatów, do tytułu „Podróżnika Roku 2017” w prestiżowym międzynarodowym konkursie organizowanym przez amerykański magazyn „National Geographic”. W swojej działalności Starnawski łączy cele o charakterze badawczym, naukowym, sportowym, turystycznym oraz ekologicznym. Planowana przez Krzysztofa wyprawa mająca na celu eksplorację niezwykłego podwodnego jeziora położonego w jaskini Dragon’s Breath w Namibii, może stać się kolejnym przełomowym wydarzeniem w dziedzinie nurkowania. Poza celami, takimi jak dotarcie do dotąd niedostępnego dna akwenu, projekt koncentruje się na wartościach dodanych związanych z rolnictwem, turystyką, ekologią, a przy tym rozwojem gospodarczym tego zasługującego na uwagę obszaru południowo-zachodniej Afryki.

Piotr Chmieliński

 
 
3
 
 
4
 
 
5
 
 
6
 
 
7
 
 
8
 
 
9
 
 
10
 
 

Polska na weekend

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

zlot zaglowcow

Góry

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

szkolenia

szkolenia porady

testy sprzętu

testy sprzetu

przewodnicy

baza przewodnikow

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

wyprawy

wyprawy

serwisy pogodowe

komunikaty GOPR, TOPR

mapy Tatr online

 

Małopolska Gościnna

 
     
 
 

https://scontent-bru2-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/20424276_119474982023531_6736354655461153297_o.jpg?oh=c9e17044d294eeb148e2bd4bd6cfa5ad&oe=5A324578

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 
 

Polecamy

Odwiedza nas 424 gości oraz 0 użytkowników.