szlak rowerowy Zamki Doliny Dunajca

szlak rowerowy Zamki Doliny Dunajca

 Najpiekniejszy szlak rowerowy "Zamki Doliny Dunajca"

 

Na szlaku zwiedzanie zamków:
 
Zamek w Czorsztynie
Zamek w Niedzicy
Zamek w Nowym Sączu
Zamek w Rożnowie Górny
Zamek w Roznowie Dolny
Zamek Tropsztyn
Zamek w Czchowie
Zamek w Melsztynie
Zamek w Tarnowie
 
 

 

Aby ułatwić kontakt z przyrodą i poznać ten wyjątkowy region Polski, proponujemy wyruszyć na zwiedzanie na wowerach. Noclegi pod namiotem jeszcze bardziej przybliżą nas do natury. Świetną opcją będzie także agroturystyka. Ta forma noclegów jest tutaj szczególnie dobrze rozwinięta.

 

 

 

 

Proponowany przebieg szlaku  
 

Dzień 1

Start pod zamkiem w Czorsztynie


Dla osób które zechcą przenocować w Czorsztynie, w pobliżu znajdują się kwatery i pola namiotowe


Zamek w Czorsztynie


przeprawa statkiem przez zalew Czorsztyński


Zamek w Niedzicy

Zwiedzanie na szlaku:

Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego

Zamek w Niedzicy

Spichlerz w Niedzicy

Zapora wodna na Zbiorniku Czorsztyńskim

Park miniatur - Muzeum Dziedzictwa

Elektrownia wodna Sromowce Wyżne

Izba Regionalna - Muzeum w Sromowcach Wyżnych

Spływ Dunajcem - Początek

zabytkowy Kościół św. Katarzyny w Sromowcach Niżnych

początek szlaku na Trzy Korony i ruiny Zamku Pienińskiego

Droga Pienińska wzdłuż Dunajca dla pieszych i rowerzystów

 

Krościenko nad Dunajcem


Kościół Wszystkich Świętych wybudowany nad brzegiem Dunajca. Unikatowy przykład gotyckiej architektury sakralnej, został wzniesiony w pierwszej połowie XIV wieku.

Miejsce Oobsługi Rowerów - Krościenko Nad Dunajcem , Velo Dunajec

możliwy nocleg - POLE NAMIOTOWE "CYPEL" Kemping w Krościenku

 trasa rowerowa ok 25 km - na trasie sporo obiektów i miejsc do zwiedzania i bardzo ładne tereny

 

 

Zamek Królewski w Czorsztynie

   Ruiny królewskiego zamku zbudowanego na stromej skale nad Dunajcem w XIVw. Była to graniczna warownia na szlaku handlowym do Węgier. Wcześniej istniał tu gródek, a na przełomie XIII/XIV w. była już wieża obronna. Na początku XVw. w rękach rycerzy rozbójników. Później własność Zawiszy Czarnego. Siedziba starostów. Miejsce spotkań królów Polski i Węgier. Rozbudowany w XVI i XVIIw. W 1651r. opanowany przez powstańców góralskich pod wodzą A.Kostki Napierskiego. Spłonął w 1790r. i uległ ruinie. Zachowały się kamienne mury i fragment wieży. Częściowo odbudowany udostępniony do zwiedzania.
 

Zamek Czorsztyn

 
 
 
 
 
 
Zamek rycerski w Niedzicy
 
   Zamek ulokowany na wzgórzu nad Dunajcem zbudowany przez rodzinę węgierską. Składał się z zamku górnego i średniego. W XVw. w rękach rozbójników. W XVI-XVIIw. rozbudowany w stylu renesansowym. W latach 1589-1857 w rękach rodu Horwatów. W XIX i XXw. popadł w ruinę. Zachowały się mury zamku górnego oraz odrestaurowany zamek dolny i średni. Zamek udostępniony do zwiedzania. Wewnątrz okazała kolekcja eksponatów.
 

Zamek Niedzica

 

 

 
 
 
Ten odcinek można z powodzenie polecać także rodzinom z dziećmi. Na szlaku jest wiele miejsc i obiektów przeznaczonych do zwiedzania, a więc po każdorazowej krótkiej przejażdżce, zwiedzamy kolejny obiekt. Tutaj nikt się nie nudzi i nikt się nie zmęczy jazdą na rowerze, także dzieci. To także dobry teren na wypróbowanie prezentu, zwłaszcza że popularnym prezentem na komunię są rowery.
 (link afiliacyjny partnera)
 
 

 

 

dzień 2

Szczawnica - Krościenko - Łącko - Stary Sącz - Nowy Sącz - Zamek w Nowym Saczu

nocleg nad Jeziorem Rożnowskim


trasa rowerowa ok 65 km

Miejsce Oobsługi Rowerów - Ochotnica Dolna/Tylmanowa , Velo Dunajec

Camping nad Dunajcem Wietrznice - Rivent Sport

Miejsce Oobsługi Rowerów - Jazowsko , Velo Dunajec

Zwiedzanie na szlaku:

Podegrodzie - Muzeum Lachów Sądeckich. Filia Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu

Stary Sącz

Ościół i Klasztor Sióstr Klarysek w Starym Sączu - miejsce pochówku Jadwigi Bolesławówny (Jadwiga Kaliska), żona króla Władysława I Łokietka, w latach 1320–1333 królowa Polski.
 
Bobrowisko - Enklawa Przyrodnicza oraz Kąpielisko Stary Sącz - Stawy
 
ujście Popradu do Dunajca
 
Dom Gotycki - oddział Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
 
Bazylika św. Małgorzaty - Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu
 
Sądecki Park Etnograficzny
 
Miasteczko Galicyjskie
 
Most Stacha w Znamirowicach
 
Kościół św. Mikołaja w Tabaszowej. Kościół parafialny został przeniesiony w 1985 r. z Tęgoborzy i rekonstruowany w duchu budownictwa drewnianego z XVIII w.
 
możliwy nocleg - Pole namiotowe campig Tabaszowa Witkówka

 

 
Zamek w Nowym Sączu

   Zamek wzniósł Wacław II Czeski na miejscu drewnianej strażnicy. Informacje pochodzą z dokumentu z 1331r. W 1611r. ucierpiał w czasie pożaru. Rozbudowany w latach 1611-15. Całkowitej zagładzie uległ w 1945r. w wyniku potężnej eksplozji. Zachowały się szczątki zamku na narożu skarpy. Istniejąca Baszta Kowalska i fragmenty murów przyziemia nie były częścią zamku były bowiem fragmentami miejskiego systemu obronnego. Charakterystyczny jest zegar kwiatowy na skarpie, poniżej okazałego fragmentu murów. W dalszej części znajdują się ruiny murów, wymagajace pilnej konserwacji.
 
 

Zamek Nowy Sącz

 

 

 

Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu
 
 
 
 
 
 
 
 
Sądecki Park EtnograficznyNajwiększy skansen regionalny w Małopolsce
 

 
 
 
 

 

 

dzień 3

 

Lipie n. Dunajcem - Gródek n. Dunajcem -  Zamek Zawiszy Czarnego (Górny) i Zamek Dolny w Rożnowie - Zamek Tropsztyn - Baszta w Czchowie - Zamek w Melsztynie.

 

nocleg w Melsztynie (pole namiotowe przy agroturystyce lub w połączeniu z agroturystyką)

 

trasa rowerowa ok 35 km

 

Zwiedzanie na szlaku:

 

Zapora Nad Jeziorem Rożnowskim
 
Zamek w Rożnowie - Ruiny Zamku Górnego
 
Kościół św. Wojciecha w Rożnowie, zabytkowy obiekt sakralny. Pochodzi z 1661 roku,
 
Zamek w Roznowie - Ruiny Zamku Dolnego + Beluard
 
Kościół św. Pustelników Świerada i Benedykta w Tropiu z przełomu XI-XII w.
 
Zamek Tropsztyn
 
Zapora wodna Czchów
 
Zamek w Czchowie
 
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Czchowie, gotycki kościół z 1346 roku
 
Kościół Nawiedzenia NMP w Domosławicach. Wzniesiony został w 1346 roku w stylu gotyckim, wybudowany z kamienia zamku w Melsztynie , obraz pochodzi z czasów wypraw krzyżowych.
 
Zamek w Melsztynie

możliwy nocleg - Camping "Dunajcowy" & Pole Namiotowe Dąbrówka Szczepanowska 340,
 
 
 
 
 
 
Zamek rycerski w Rożnowie

Ruiny rycerskiego zamku na wzgórzu Łaziska zbudowany przez rycerzy Gryfitów w XIIIw. Rozbudowany w XIVw. przez ród Rożenów. W XVw. był własnością Zawiszy Czarnego. Opuszczony w 2 połowie XVIw. uległ ruinie. Zachowały się fragmenty murów wieży i kaplicy. W 2015r ruiny zakupiła fundacja, mająca w dalszym planie rekonstrukcję części murów i zagospodarowanie wzgórza zamkowego.
 
 

 

Zamek Zawiszy Czarnego w Rożnowie odbudowa

 

 
 
 
Zamek renesansowy w Rożnowie n.Dunajcem

  U podnóża starego zamku zwanego "Zamkiem Górnym"znajdują się ruiny zamku "Zamek Dolny" zbudowanego przez hetmana Jana Tarnowskiego w stylu renesansowym w 1 połowie XVIw. Budowy nie dokończono. Zachowały się: ludwisarnia, fragmenty kurtyn, bastion, budynek bramny i resztki murów. najlepszą nazwą jest beluarda lub fortyfikacja bastionowa. Konstrukcyjnie można go dodać też do zamków. Jest to forma przejściowa. Posiada np. budynek bramny. Obiekt w rękach prywatnych. Z uwagi na stopień dewastacji, obiekt wymaga ogromnych nakładów finansowych. 
 

Zamek Rożnów dolny

 
 
 
 
 
 
 
Zamek obronny Tropsztyn
 
 
   Tropsztyn i pierwsza o nim wzmianka jako "już murowanym" pochodzi z 1382 r. Czyli wcześniej - XIII wiek znajdowała się tam wieża obronna otoczona palisadą drewnianą. Zamek powstał na początku XIII wieku z inicjatywy rodu Ośmiorogów. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1231 roku. Rekonstrukcja zamku obronnego wzniesiona na stromym półwyspie oblanym z trzech stron rzeką Dunajec w gminie Czchów. Historia zamku jest związana z położoną po przeciwległej stronie rzeki wsią Tropie. W 1574 roku, w okresie kontrreformacji, zrujnowany przez właścicieli Rożnowa. Już w 1608 roku zamek był opisywany jako ruina. W 1970 roku został kupiony przez prywatnego właściciela. Po 1993 roku przeprowadzono odbudowę zamku, a następnie udostępniono go zwiedzającym.
 

Zamek Tropsztyn

 
 
 
 
 
Zamek obronny w Czchowie
 
  W Czchowie w XIII w. istniała już najprawdopodobniej wieża obronna, którą zamieniono na zamek na początku XIV w. Na wzgórzu zwanym Basztą, między XIII a XIV w. zbudowano warowny zamek ochraniający komorę celną nad Dunajcem. W XVI i XVII w. zamkiem dysponował sąd czchowski, który ulokował tutaj więzienie. Od XVIII w. budowla pozostawała w ruinie, dopiero w latach 90. XX w. przeprowadzono prace konserwatorskie. Głównym akcentem jest murowana z kamiennych ciosów, okrągła wieża o wysokości ok. 28 metrów, włączona w biegnący krawędzią wzgórza mur obwodowy. Wewnątrz zbudowanego z kamiennych ciosów muru pozostały widoczne ślady prostokątnego budynku i przylegającej doń sieni. W zamku urządzono niewielką ekspozycję archeologiczną oraz taras widokowy. 
 

Zamek Zamek Czchów

 
 
 
 
 

 

dzień 4

 

Melsztyn - Zakliczyn - Dąbrówka Szczepanowska - Rzuchowa - Zawada (koścółek na Zawadzie - Zamek w Tarnowie - zjazd do Tarnowa na Rynek i zakończenie trasy przy Centrum Informacji Turystycznej.

 

trasa rowerowa ok 40 km

 

Zwiedzanie na szlaku:

 

Zamek w Melsztynie
 
Wieża widokowa - Dąbrówka Szczepanowska

Zamek w Tarnowie

Kościół parafialny św. Marcina w Zawadzie z XV w.
 
 
 
 
Zamek rycerski w Melsztynie
 
   Zamek rycerski zbudowany w 1 połowie XIVw. na wzgórzu nad Dunajcem. Wielokrotnie zmieniał właścicieli. W 2 połowie XVIw. przebudowany na renesansową rezydencję magnacką. Zamek oparł się atakom Szwedów w XVIIw. Zniszczony w czasie walk konfederatów barskich z wojskami carskimi ok. 1772r. Zachowały się fragmenty murów ścian i wieży oraz fosa. Od kilku lat prowadzone są prace rekonstrukcyjne. Niestety, sposób prowadzenia odbudowy pozostawia wiele do życzenia.
 

Zamek Melsztyn

 


 

 
 
 
 
 
Zamek rycerski w Tarnowie
 
 
   Ruiny rycerskiego zamku zbudowanego na Górze Św. Marcina w 1 połowie XIVw. Przez Spytka z Melsztyna. Składał się z zamku wysokiego i niskiego. Rozbudowany w XVw. Ufortyfikowany w XVI-XVIIw. Zniszczony przez Szwedów w XVIIw. uległ ruinie. Częściowo rozebrany w XVIIIw. Zachowały się fragmenty murów i fortyfikacji. Wiosną 2019r wzgórze zamkowe oraz znajdujące się na nim ruiny zamku, przejęła Gmina Tarnów i jest nadzieja na rozpoczęcie prac, by obiekt ponownie mógł stać się wizytówką miasta. Warto mieć na uwadze, że duża ilość ziemi pochodzi z celowego zasypania ruin przed wielu laty. 
 

Zamek Tarnów

 


 
 
 
 

 

Dla osób chcących zostać w Tarnowie nieco dłużej, polecamy wizytę w Centrum Informacji Turystycznej by z bardzo bogatej oferty, wybrać coś dla siebie.

Tarnów potrafi zaskoczyć i wciąga na dłużej...

 
 
 
 
 Na taki szlak koniecznie należy zabrać ze sobą aparat fotograficzny. Ciężka lustrzanka z wymienną optyką nie za bardzo się sprawdza w takich warunkach. Lekkie, kompaktowe i bardzo tanie, a więc idealne na taką trasę są aparaty Fujifilm Instax. (link afiliacyjny partnera)
 
 

 

 

 

 Opracowanie autorskie. Kopiowanie, powielanie, bez zgody autora zabronione. Można udostepniać.

 

  Zamki w Polsce
164 zamki na jednej mapie 
 
zamki w Polsce okładka
 
 
 

 
 
pomysł i opracowanie "Zamki Doliny Dunajca" - Albin Marciniak, autor mapy Zamki w Polsce oraz opracowania " Zamki i obiekty obronne w Małopolsce" 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Na szlak warto zabraś ze sobą lekką, wygodną i łatwą w obsłudze kompaktową kamerkę  Kamery sportowe
 Dzięki niej można nagrać wiele ciekawych momentów, bez konietrzności zatrzymywania się. (link afiliacyjny partnera)
 
 
 
.
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na witrynie skontaktuj się z nami pod adresem alejapodroznikow@gmail.com zamiast kraść.