Aplikacja Bezpieczny Szlak

Aplikacja Bezpieczny Szlak

Aplikacja Bezpieczny Szlak 

 

   Aplikacja „Bezpieczny Szlak” została wykonana na podstawie badań prowadzonych przez Karolinę Zięba-Kulawik (pod opieką naukową dr hab. inż. Piotra Wężyka; Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Wydział Leśny, ZULGiEL). Projekt został zrealizowany dzięki środkom finansowym w ramach Stypendium im. Anny Pasek, edycja IX, 2016/2017

 

 

Aplikacja Bezpieczny Szlak 2

 


Wyniki badań pt. „Monitoring i ocena zmian krajobrazu Gorców i Tatr ze szczególnym uwzględnieniem kompleksów leśnych z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych oraz LiDAR w aspekcie bezpieczeństwa w górach. Wybór odcinków na szlakach turystycznych w TPN i GPN szczególnie zagrożonych ze względu na występowanie martwych drzew” zaimplementowano w przedłożonej mobilnej aplikacji, która wykorzystana we właściwy sposób może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na gorczańskich i tatrzańskich szlakach.



W aplikacji „Bezpieczny Szlak” zaprezentowano warstwy szlaków turystycznych oraz lokalizacje zamierających drzewostanów oraz wyszczególniono odcinki szlaków niebezpiecznych z powodu zagrażających martwych drzew. Przy wygaszonej mapie, aplikacja ostrzega o zbliżającym się obszarze z występującym ryzykiem za pomocą komunikatu dźwiękowego oraz pojawiającej etykiety na ekranie. Ponadto aplikacja oferuje następujące funkcjonalności: możliwość przeglądania mapy Gorczańskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego (mapa “Teren” oraz “Satelita”), szlaków turystycznych (wraz z opisami: długość trasy, czas przejścia) oraz charakterystycznych miejsc (schroniska, szczyty). Aplikacja pozwala na zapisywanie śladu GPS, robienie zdjęć oraz wyświetlania aktualnych współrzędnych z możliwością przesłania koordynatów poprzez SMS lub e-mail. Poprzez aplikację istnieje możliwość przekazania zgłoszenia do GPN lub TPN (e-mail) oraz znajdziemy ogólne informacje na temat bezpieczeństwa w górach i telefony alarmowe. Z powodów licencyjnych z aplikacji może korzystać maksymalnie 50 tysięcy użytkowników miesięcznie.

Aplikacja wykorzystuje mapy pochodzące z projektu Open Street Map, które mogą zostać pobrane i użyte w trybie offline, co jest niezbędne do działania w terenie, w którym nie zawsze jest dostępna sieć komórkowa o odpowiedniej przepustowości.

 

Aplikacja Bezpieczny Szlak 5

 
Bezpłatna aplikacja „Bezpieczny Szlak” jest dostępna:
 
- w sklepie Apple App Store pod adresem:
 
- w Google Play Store pod adresem:
 
 
 
Aplikacja Bezpieczny Szlak 3
 
 
Aplikacja "Bezpieczny Szlak" - TPN i GPN

autor: Karolina Zięba-Kulawik, programista: Tomasz Kulawik
 
 
 
Aplikacja Bezpieczny Szlak 4
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]