Najtańszy sposób na podróżowanie po Europie - tanie loty

Najtańszy sposób na podróżowanie po Europie - tanie loty

Najtańszy sposób na podróżowanie po Europie

tanie loty

Znajdź najtańsze taryfy na loty do ponad 200 miejsc docelowych za mniej niż 20 euro

 

 

tanie loty ryanair

 

 

   Wiele osób zastanawia się jak jest możliwe tanie podróżowanie, nie ograniczając się do autostopu. W 2022 i 2023 r. podróżowanie po terenie Niemiec było możliwe dzięki wprowadzeniu promocyjnego biletu w cenie 9 euro. Jednak Europa to nie tylko Niemcy a podróże to nie tylko pociągi czy wspomniany autostop. Jak zatem podróżować niskobudżetowo nie zważając na granice i odległości ?

Mimo wzrostu cen paliw i ogólnej inflacji, tanie loty nadal mają się dobrze. Na terenie Europy działa kilka linii, ale w oparciu na własne doświadczenia posłużę się przykładami Irlandzkiego przewoźnika Ryanair z którego często korzystam. Jako lotnisko początkowe wybieram Kraków - Balice, jako że z centrum miasta jest bardzo dobre połączenie. Kolej podmiejska kursuje średnio co 30 minut a koszt biletu to 14 pln https://kolejemalopolskie.com.pl/pl/rozklad-jazdy

Z Dworca Głównego jedzie pociąg podmiejski na samo lotnisko a na każdym peronie oznaczony jest jako pociąg - Airport Lotnisko
Bilet jednorazowy na odcinku Kraków Główny - Kraków Lotnisko (Kraków Airport) : 14,00 zł
Bilet można zakupić w jednym z wielu automatów na dworcu lub u konduktora w pociągu, tylko po wejściu do pociągu musi od razu podejść do konduktora i zgłosić że chce kupić bilet (bez dodatkowej dopłaty) W pociągu także znajduje się automat biletowy.

Czas jazdy pociągu na trasie Kraków Główny - Lotnisko Balice - 17 minut

Z Dworca Autobusowego przy Dworcu Głównym PKP jest dostępny także autobus - bilet kupuje się w automacie na przystanku lub w automacie w autobusie, koszt biletu - 60 minutowy 6 PLN - wybierając na panelu należy zaznaczyć pole wyboru " BILET AGLOMERACYJNY I+II+III strefa"
Przystanek docelowy: Kraków Airport
Rozkład jazdy - https://rozklady.mpk.krakow.pl/?lang=PL&akcja=przystanek&rozklad=20230902

Czas jazdy autobusów to ok 50 minut a pociąg  17 minut. Biorąc pod uwagę możliwe korki, w ciągu dnia zdecydowanie lepiej jest wybrać pociąg.

 

Dojazd na lotnisko mamy już za sobą. Warto także zaplanować z wyprzedzeniem dojazd pomiędzy lotniskami a centrum miast do których planujemy dolecieć. Tutaj dużym ułatwieniem są mapy Google. Na ogół przy dużym zbliżeniu pojawiają się symbole transportu publicznego a po kliknięciu w symbol pociągu czy autobusu/busa pojawia się numer linii, godziny odjazdów i przekierowanie do strony przewoźnika gdzie mamy wszystkie informacje oraz możliwość zakupu biletu na telefon.

 

Planujemy podróż:

Wchodzimy bezpośrednio na stronę Ryanair tanie loty bezpośrednio, gdyż ze strony głównej ciężko jest dostrzec taką możliwość.

W polu "lotnisko" wybieramy miejsce z którego chcemy wylecieć. Ten krok stosujemy także na dalszych etapach naszej podróży. Pole "Do" zostawiamy puste. Za każdym razem ustawiamy najniższą wartość w polu "Budżetowe". Pamiętajmy też o zaznaczeniu pola "w jedną stronę" (algorytmy dbają o to byśmy w opcji "w dwie strony" zapłacili znacznie więcej).

 

 

 

Jak to wygląda w praktyce, widać na poniższym zdjęciu. W moim przypadku wyświetliły się 3 strony propozycji biletów poniżej 20 euro. Wybrałem Paryż-Beauvais za 69 zł. Datę początkową wybrałem jak widać poniżej, choć wybór dni z tanimi lotami jest spory.

 

tanie loty ryanair

 

Skoro jestem w Paryżu, to dlaczego miałbym nie zwiedzić innych miast w Europie korzystając z tanich połączeń ?... Ponawiam kroki z wyszukiwaniem, tym razem w polu wylotu wpisuję Paryż-Beauvais i ustawiam pole najniższej ceny. A dlaczego by nie wyskoczyć na Ibizę ?... za 13 euro ?

 

tanie loty ryanair

 

Lubię Malagę a skoro jestem tak blisko to dlaczego by nie ? Tam życie toczy się przez całą dobę a 9 euro za bilet ? Grzech nie skorzystać. Daty wylotów pozwalają mi na szybkie odwiedziny lub pozostanie na nieco dłużej w poszczególnych miastach.

 

 

 

Malaga to południowy brzeg Hiszpanii a stamtąd rzut beretem do Maroko. Skoro tak, to może by do Tangeru? Wybór dat i cen jest elastyczny. 

 

tanie loty ryanair

 

 

Prosto z gorącego Maroko wracać do zimnego Krakowa? No chyba nie... A może by tak Koloseum po sezonie bez tłumów turystów? Cena wygląda groźnie, ale to Dirham marokański którego kurs obecnie wynosi 0,095 euro a więc 109 dirham = 10,35 euro.

 

tanie loty ryanair

 

Z Rzymu do Bari możemy sobie latać kiedy chcemy i to za 8 euro a z Bari mamy rzut beretem do Chorwacji, Bułgarii, Serbii, Węgier i in. Czy wracamy do Krakowa czy też planujemy dalsze podróże po kilka euro ?

 

tanie loty ryanair

 

Nie ma co się obawiać że lecimy z bagażem podręcznym. Wsiadając do samolotu większość rzeczy możemy założyć na siebie a pozostałe przedmioty w bagażu zgodnie z limitem. Plecak czy torba kompresowana pozwala na zapakowanie wszystkiego a "poduszka" jaką możemy zabrać na pokład może pomieścić nasze koszulki na zmianę czy inne rzeczy. Na każdym lotnisku mamy nieograniczony dostęp do toalet czy nawet kabin prysznicowych.

 

 

Wchodzimy bezpośrednio na stronę

https://www.ryanair.com/pl/pl/tanie-loty

bezpośrednio, gdyż ze strony głównej ciężko jest dostrzec taką możliwość.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com