Spotkania z Filmem Górskim

 Spotkania z Filmem Górskim Zakopane 2018

14. Spotkania z Filmem Górskim za nami. 4 dni spotkań z wyjątkowymi gośćmi, przy świetnej pogodzie i w bardzo miłej górskiej atmosferze. Szkoda że nie wszyscy mieli okazję spędzić 4 dni na festiwalu, bo każdy dzień to kolejna porcja wrażen, filmów i spotkań z ludźmi gór. Wielki namiot cyrkowy w których odbywały się prelekcje, zapełniał się po brzegi. W alejce kiermaszowej tłumy polowały na okazje, a w strefie książek można było upolować zdjęćie i autograf od ulubionej górskiej postaci z pierwszych stron gazet.

08 Spotkania z Filmem Górskim Zakopane 2018 5

Tegoroczna edycja Spotkań z Filmem Górskim ściągnęła do Zakopanego znamienitych gości, wśród nich: Nicolas Favrese, Silvo Karo, Bernadette McDonalds, Tom Ballard, Adam Bielecki, Krzysztof Wielicki. Z kolei w jury konkursowym zasiadali Krzysztof Zanussi, Kinga Baranowska, Piotr Pustelnik, Peter Horky i Dariusz Załuski. W tym roku wpłynęło ponad 1500 filmów do konkursu, które oceniało jury składające się z filmowców i osób związanych z górami: Dariusz Załuski, wspinasz i reżyser, zdobywca licznych nagród za swoje filmy, legenda polskiego kina Krzysztof Zanussi, zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników Kinga Baranowska, reżyser, dziennikarz i podróżnik Peter Horky oraz jeden z trzech polskich zdobywców wszystkich ośmiotysięczników, Piotr Pustelnik.

 

04 Spotkania z Filmem Górskim Zakopane 3

 

Na festiwalu pojawili się także liczni goście. Wśród nich Adam Bielecki, jeden z czołowych polskich himalaistów młodego pokolenia, bohater akcji ratunkowej, w której razem z Denisem Urubko uratował Elisabeth Revol na Nanga Parbat. Kilka dni temu w ramach międzynarodowego zespołu Bielcki zdobył szczyt Gaszerbrum II wytyczając nową drogę. Bielecki to himalaista, alpinista, taternik i podróżnik. Jest członkiem kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej. Pochodzi z Tychów, mieszka w Wielkopolsce. Wspina się od 20 lat. Lider kilkudziesięciu wypraw w różne góry na 5 kontynentach. Zdobywca wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat, najmłodszego, samotnego wejścia na Khan Tengri (7010 m) w stylu alpejskim. Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata Makalu 8463 m bez użycia tlenu. 9 marca 2012 wraz z Januszem Gołąbem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I 8068 m, co zostało uhonorowane Kolosem i nagrodą Travelera National Geographic, a także uznane zostało za największe osiągniecie w dziedzinie eksploracji w 2012 roku przez prestiżowy portal amerykański explorersweb. Bielecki poprowadzi prelekcję „Od Beskidów po Himalaje, czyli historia o spełnianiu marzeń”, która ilustruje drogę, jaką pokonał Adam, aby zostać jednym z czołowych himalaistów młodego pokolenia. Podczas pokazu autor postara się przybliżyć zjawisko himalaizmu zimowego, a także za pomocą zdjęć i filmów opowie o swoich najważniejszych górskich osiągnięciach. Kolejny gość, Nicolas Favresse, to wspinacz nietuzinkowy, który od wielu lat zdobywa wybitne ściany i pierwsze wejścia na całym świecie. Znany nie tylko ze swojej działalności górskiej, ale również z zamiłowania do muzyki i koncertowania w trakcie wypraw. Wszystkie te pasje oraz surrealistyczne poczucie humoru dzieli ze swoimi kolegami (Seanem Villanuevą, Benem Ditto i bratem Olivierem), z którymi m.in. tworzył ekipę statku Dodo’s Delight, podczas żeglarsko-wspinaczkowej ekspedycji na Ziemię Baffina. Przygody tej dzikiej bandy mogliśmy oglądać w zeszłym roku na festiwalu. Podczas spotkania Nico opowie o swoich górskich i muzycznych eksploracjach – o tym jak stał się “big wall rock star”. Silvo Karo ze Słowenii to twórca i dyrektor Mountain Film Festival Domžale oraz himalaista z 40-letnim stażem. Odbył szereg zakończonych sukcesem wypraw m.in. w góry Patagonii, w Himalaje, zdobywając wiele wybitnych szczytów i pierwszych wejść. Przyczynił się do rozwoju i stworzenia alpinizmu w obecnym kształcie. Swoje doświadczenia i przeżycia opisał w eseju w książce “Voices from the Summit”, wydanej przez National Geographic. Silvo ma też niezwykły talent filmowy – w 1987 r. po raz pierwszy zabrał ze sobą kamerę na południową ścianę Cerro Torre, gdzie nakręcił film, który został nagrodzony na festiwalu w Trento za najlepszy film górski. Pracował jako operator przy programie Gore in Ljudje, w słoweńskiej telewizji publicznej.

 

02 Spotkania z Filmem Górskim Zakopane 1

 

W dniach 30 sierpnia – 2 września w Zakopanem w ramach festiwalu poza filmami pokazywanymi w kinie Sokół można było spotkać się z wybitnymi wspinaczami, alpinistami, himalaistami, ratownikami TOPR, lekarzami, filmowcami oraz autorami książek. Odbyły się także zawody biegowe – Bieg Przedni, spotkania z blogerami – BloGÓRsfera, a także Akademia Górska w ramach której zorganizowane zostały warsztaty wspinaczki, pierwszej pomocy, nawigacji i wiele innych.
Szczegóły:
spotkania.zakopane.pl
facebook.com/spotkania.zfilmemgorskim/

 

01 Jerzy Natkański Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im Jerzego Kukuczki 6

Jerzy Natkański i Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im Jerzego Kukuczki

 

03 Spotkania z Filmem Górskim Zakopane 2

Monika Witkowska

 

05 Rafał Fronia 1

Rafał Fronia

 

06 Spotkania z Filmem Górskim Zakopane 2018 3

Zako Boulder Power

 

07 Spotkania z Filmem Górskim Zakopane 2018 4

 

09 Spotkania z Filmem Górskim Zakopane 2018 6

Z widokiem na Tatry

 

10 Janusz Gołąb i Ryszard Pawłowski 2

Janusz Gołąb i Ryszard Pawłowski

 

11 Joanna Turkot 2

Joanna Turkot (KFG)

 

12 Marek Chmielarski himalaista 1

Marek Chmielarski

 

13 Spotkania z Filmem Górskim Zakopane 2018 7

14 Monika Witkowska Zakopane 2018 2

Monika Witkowska

 

15 Bernadette Mcdonald 2

Bernadette Mcdonald

 

16 Spotkania z Filmem Górskim Zakopane 2018 8

Kiermasz outdoorowy

17 Piotr Tomala himalaista 3

Piotr Tomala

 

18 Tomasz Kowalski 5

Bogusław Kowalski

 

20 Bartosz Malinowski Malina Zakopane 2018 3

Bartosz Malinowski "Malina" Wielki Szlak Chimalajski

 

21 Elizabeth Revol 1

Elisabeth Revol

22 Elisabeth Revol z mężem

Elisabeth Revol z mężem

 

19 Spotkania z Filmem Górskim Zakopane 2018 prowadzący TOPR owiec

szalony prowadzący wszystkowiedzący, ratownik TOPR, konferansjer, przewodnik, gawędziarz :-)

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com