tego nie wolno przywozić z zagranicy

tego nie wolno przywozić z zagranicy

 Dalekie podróże mają to do siebie, że przywozi się z nich coś zupełnie innego niż to, po co się pojechało.
N.Bouvier


    Podróżujemy coraz częściej, coraz chętniej, coraz dalej. Europa stała się mniej atrakcyjna i większość wybiera kraje egzotyczne. Niektórym turystom wystarczą własne zdjęcia, innym pamiątki w postaci pocztówek, magnesów czy też miniaturek charakteryzujących dany kraj. Niestety są też tacy, którzy chcą przywieźć coś zupełnie innego, pewnie tylko po to, żeby zaimponować sobie, rodzinie, przyjaciołom, znajomym.
… Ja chcę mieć podłogę z drewna tropikalnego – bo jest na czasie…,ja chcę torebkę z krokodyla – bo ładna i modna…,ja chcę papugę – bo mi się podoba i może nawet nauczę ją mówić…, ja chcę kupić kawior – bo to rarytas… itd. itd
To co fascynuje nas w egzotycznych krajach, to m.in. tamtejsza fauna i flora. Wiele dziko występujących gatunków zwierząt i roślin jest zagrożonych wyginięciem. Aby je chronić została sporządzona Konwencja Waszyngtońska (CITES), która reguluje handel zagrożonymi gatunkami poprzez kontrolę, monitoring i ograniczanie międzynarodowego obrotu nie tylko żywymi okazami, ale również produktami z nich pochodzącymi.
Powody ochrony gatunków CITES to przede wszystkim: - ekologia – to, że możemy żyć – nawet w betonowych miastach – zawdzięczamy jedynie temu, że nasze środowisko zostało przygotowane przez rośliny i zwierzęta, które żyły wcześniej, a środowisko to istnieje dzisiaj dzięki roślinom i zwierzętom żyjącym w chwili obecnej. - humanitaryzm – trzeba mieć świadomość w jaki sposób są pozyskiwane zwierzęta z których wykonywane są przywożone wyroby oraz w jakich warunkach są przemycane żywe okazy. W wielu przypadkach, w których pozyskuje się skóry nie możemy mówić o ich zabijaniu, są one obdzierane ze skóry jeszcze za życia. Musimy pamiętać o najważniejszej rzeczy, że rozwój intelektualny i cywilizacyjny danego społeczeństwa jest wprost proporcjonalny do jego dbałości o ochronę przyrody.

 

 

zakazane pamiątki z podróży 6

 

 

Jakie gatunki są zagrożone wyginięciem?


Gatunków zagrożonych wyginięciem jest około 30 tys., z czego około 10 tys.,to zwierzęta. Poniższe zestawienie pokazuje grupy zwierząt i roślin, które zostały objęte kompleksową ochroną. Są to również gatunki, z których najczęściej wykonywane są różnego rodzaju pamiątki sprzedawane turystom w czasie wycieczek zagranicznych. Takie zwierzęta jak krokodyle, węże czy warany są zagrożone m.in. z powodu popytu na wyroby wykonywane z ich skór. Turysta, który wyjeżdża na wycieczkę stykając się z wystawianymi „pamiątkami" odnosi wrażenie, że wykonywanie takich wyrobów jest tradycyjną czynności miejscowej ludności, a ich wyrób jest legalny i kontrolowany. Tak było najprawdopodobniej kiedyś, kiedy takie rzeczy były wykonywane wyłącznie na potrzeby mieszkańców danego regionu. Dzisiaj zwierzęta giną tysiącami, zabijane na potrzeby ruchu turystycznego. Zwierzęta te najczęściej są pozyskiwane z naturalnego środowiska ponieważ taka forma czerpania korzyści jest formą najprostszą i najtańszą.
Tak więc w stosunku do określonych gatunków to ruch turystyczny i popyt na tego typu wyroby doprowadził do zagrożenia ich istnienia. Wyjeżdżając na wakacje pamiętajmy o tym. Nie kupujmy podczas wycieczek zagranicznych pamiątek wykonanych ze zwierząt.

 

 

zakazane pamiątki z podróży 5

 

 

wykaz zagrożonych gatunków

 

 

zakazane pamiątki z podróży 3

 

 

Do Unii Europejskiej nie można przywieźć:
- trofea wilka z Białorusi, Kirgistanu, Turcji
- nierozłączka rudogłowa z Tanzanii
- ara zielono skrzydła z Argentyny i Panamy
- wszystkie żółwie czerwonolice, gdyż zagrażają faunie europejskiej
- koniki morskie z Indonezji
- niektóre motyle z Wysp Salomona
- skrzydelnik olbrzymi (jego muszle są popularną pamiatką ) z Haiti, niektóre muszle
przydaczni z Wietnamu, Mozambiku, wysp Salomona
- niektóre storczyki ze Szwajcarii, Turcji, Norwegii, Korei Południowej, Rosji, Chin i Wietnamu

 


Jak załatwić formalności związane z przywozem egzotycznej pamiątki?


- bądź wyczulony na wszelkie okazy zwierząt i roślin kupowane za granicą
- zawsze można poprosić sprzedawcę o odpowiednie dokumenty wywozowe.
- skontaktuj się z kimś, kto zna procedury celne i przepisy.

 

 

krokodyle 3

 

 

Podsumowując: w 2016 roku na polskich granicach, głównie w Przemyślu, Krakowie, Gdyni i Katowicach zatrzymano:


- 4784 żywych okazów zwierząt
- 1 żywy okaz rośliny oraz 1 kg ekstraktu z Hoodii gordonii
- 3721 okazów medykamentów medycyny azjatyckiej (TAM),
- 7 szt. kości słoniowej (Elephantidae spp.)
a także:
- 47 kg koralowców rafotwórczych (Scleractinia spp.)
- 4,2 kg okazów kawioru (Acipenseriformes spp.)

Opracowanie: Kinga Skołozdrzych
Źródła:
www.finanse.mf.gov.pl/clo
www.gov.pl
biuletyn: Wiadomości Celne Nr 10-11/2009

 

zakazane pamiątki z podróży 2

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com