Ratownicy GOPR

 Ratownicy GOPR i ich Fundacja

Góry to nierzadko miejsce wielu wypadków. To wynika z ich natury. Są piękne, ale również nieprzewidywalne, wymagające i niebezpieczne. O tym jak bardzo, przekonało się już wielu.

Jedynym ratunkiem jest wówczas wezwanie ratowników GOPR, którzy w skrajnie trudnych warunkach docierają do ludzi potrzebujących pomocy. Tegoroczna zima udowodniła że hasło „Góry tylko dla rozważnych” wciąż nie straciło na swojej aktualności, a niepozorne Beskidy dla nieprzygotowanych turystów okazują się wciąż śmiertelną pułapką. Statystyki nie kłamią. Rocznie „goprowcy” biorą udział w ponad 2000 wyprawach, akcjach oraz różnego rodzaju interwencjach górskich. By Ratować ludzkie życie, niejednokrotnie działają z pokładu śmigłowca, co w minionym roku maiło miejsce ponad sto razy podczas których uratowano 152 osoby. W 36 przypadkach podczas poszukiwań w 2018 roku używano również psów ratowniczych, które okazywały się ostatecznie bohaterami odnajdując zaginionych w terenie otwartym, jak to miało miejsce w przypadku odnalezienia po blisko 3 dobach młodego chłopca w Bieszczadach. Miały też miejsce 4 trudne akcje jaskiniowe. Łącznie w minionym roku Ratownicy GOPR udzielili pomocy, ewakuowali lub ratowali życie 2176 osobom!

Chcąc zapobiegać wszelkim potencjalnie niebezpiecznym sytuacjom w górach i odpowiednio przygotować turystów na wyjście na szlaki, Fundacja GOPR nieprzerwanie prowadzi program profilaktyczny „Akademia GOPR”, w ramach którego organizowane są liczne szkolenia, warsztaty i prezentacje na terenie całego kraju. Fundację tworzą ratownicy GOPR-u, dla których codzienna, niezwykle odpowiedzialna praca jest również pasją. Aby zapewnić najwyższy poziom udzielania pomocy, Fundacja dba o bezpośrednie potrzeby GOPRu, związane z koniecznością rozwoju technicznego, napraw i modernizacji sprzętu ratowniczego oraz rozwoju infrastruktury Górskiego Pogotowia.

Czym jeszcze zajmuje się Fundacja? Zapewnia możliwość stałego podnoszenia poziomu wyszkolenia górskich ratowników i psów ratowniczych. Działają oni często pod presją czasu, nierzadko w wymagającym, surowym terenie oraz skrajnie trudnych warunkach pogodowych. Fundacja dba także, o tych ratowników, którzy wymagają skomplikowanych operacji lub z racji wieku czy chorób wymagają wsparcia, leczenia i rehabilitacji. Wydatków, które nie mogą czekać ani chwili jest sporo. GOPR w około 50 proc. utrzymuje się z dotacji budżetowej MSWiA, natomiast o pozostałe środki muszą zadbać sami ratownicy.

Fundacja GOPR, utworzona na rzecz wspierania i rozwoju ratownictwa górskiego otrzymała status Organizacji Pożytku Publicznego. W praktyce oznacza to możliwość przekazania 1% podatku od osób fizycznych dla GOPR. W ramach kampanii 1%, Ratownicy GOPR gorąco zachęcają wszystkich sympatyków nie tylko do wskazania KRS naszej fundacji w zeznaniu podatkowym, lecz również do wsparcia podczas promocji i informowania społeczeństwa o możliwości wspierania ich potrzeb. Wspierając ratowników spod znaku błękitnego krzyża, wspieramy wysiłek ludzi ratujących zdrowie i życie ludzkie w górach.

 

Ratownicy GOPR na Turbaczu

 

Ratownicy TOPR 1

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com