Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 Jak przygotować się do podróży do Chin? Sprawdź o czym musisz pamiętać

      Chiny przez większą część swojego istnienia rozwijały się w izolacji, oddzielone od reszty Azji Himalajami na południowym zachodzie oraz nieprzystępnym syberyjskim stepem na północy. W ostatnim tysiącleciu, kiedy imperia, ludy i ich języki stale ewoluowały, aby później zniknąć bez śladu, Państwo Środka trwało bez ruchu. Chiny otworzyły się na świat stosunkowo niedawno, a co za tym stoi - rola turystyki w ich gospodarce diametralnie się zmieniła. Choć w obecnych czasach podróżowanie w tej części świata nie nastręcza większych trudności, nie można powiedzieć, że zwiedzanie Chin należy do rzeczy łatwych. 

 

podróż do Chin 2

 

Pierwsza podróż do Państwa Środka

Na wyjeździe bardzo wiele zależy od wybranej formy podróżowania. Wybierając się do Chin na własną rękę należy zadbać o wiele szczegółów i dlatego najlepiej planować ze sporym wyprzedzeniem. O czym zatem pomyśleć?

Wiza i wjazd do kraju

    Obywatele polscy, którzy udają się do Chin muszą posiadać ważną wizę pobytową lub tranzytową, o którą należy postarać się odpowiednio wcześniej w ambasadzie lub w konsulacie kraju. Ponadto należy pamiętać, że paszport powinien być ważny jeszcze przez minimum 6 miesięcy po upływie terminu ważności chińskiej wizy. Nie ma obowiązku posiadania ściśle określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu, ale zabierając ze sobą równowartość co najmniej 5 tys. USD należy wypełnić deklarację celną. 

Szczepienia ochronne

    Planując wyjazd do Chin warto się zastanowić nad kwestią szczepień ochronnych. Choć nie istnieje żaden wymóg prawny, który zobowiązuje obcokrajowca do jakichkolwiek szczepień, warto przygotować swój organizm do potencjalnej walki z chorobami tj. wirusowe zapalenie wątroby typu A, B, tężec, błonica, a także dur brzuszny.

Ubezpieczenie

    Choć władze chińskie nie wymagają od turystów ubezpieczenia na podróż, z pewnością warto się zaopatrzyć w dobrą polisę. Należy przy tym pamiętać, że wiele towarzystw ubezpieczeniowych zwraca koszty leczenia dopiero po okazaniu już opłaconych rachunków ze szpitala lub przychodni. Warto zatem przygotować na ten cel dodatkową gotówkę. 

 

Czego może się spodziewać obcokrajowiec?

    Internet w Chinach to ważna kwestia, o której na pewno warto wiedzieć przed wyjazdem. Komunistyczne władze ChRL wciąż są bardzo autorytarne i skrupulatnie kontrolują publiczne korzystanie z mediów i wszelkiej informacji dostępnej publicznie. Wszechobecna cenzura sprawia, że nie można w tym kraju swobodnie korzystać z takich stron jak np. Google czy Facebook. W praktyce jednak wystarczy zaopatrzyć swój laptop lub telefon w dobrej jakości program VPN do Chin. Takie rozwiązanie pozwala radzić sobie z silnymi blokadami treści nakładanymi przez Chiny i tym samym w miarę swobodnie surfować w sieci. 

Obcokrajowiec nie może wjechać ani poruszać się po terytorium ChRL własnym samochodem. Może natomiast wynająć auto pod warunkiem, że otrzyma chińskie prawo jazdy. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest honorowane w Chinach.

 

Lista rzeczy, które warto zabrać ze sobą z Polski

Chińskie towary zalewają świat, co nie oznacza, że wybierając się na Daleki Wschód nie trzeba zabierać ze sobą bagażu. Wręcz przeciwnie. Oto kilka rzeczy, które powinny się znaleźć w naszej walizce podczas podróży do Chin. 

Adapter do gniazdka elektrycznego

W Chinach gniazdka są inne niż te spotykane w Polsce czy w większej części Europy. Przydadzą się zatem głównie wtyczki typu A, a w niektórych regionach również typu G i I. Najlepiej w tej sytuacji zaopatrzyć się w uniwersalny adapter, który zda egzamin nie tylko w różnych częściach ChRL, ale także w Ameryce Północnej oraz w większości krajów azjatyckich. Napięcie elektryczne w Chinach wynosi 220 V, a zatem można bez obaw korzystać z urządzeń przywiezionych z Polski. 

Podstawowe leki

Chińczycy wszelkie drobne choroby, tj. przeziębienie, katar czy lekki ból głowy, leczą dość często za pomocą tradycyjnej ludowej medycyny stosując naprawy ziołowe lub akupunkturę. W lokalnych odpowiednikach zachodnich aptek ciężko zatem znaleźć preparaty, które znamy z codziennego życia. Wyjeżdżając w podróż do Chin należy zatem zabrać ze sobą leki przeciwbólowe, podstawowe środki na przeziębienie oraz dolegliwości żołądkowe. Te ostatnie mogą się przydać szczególne wtedy, gdy będziemy się stołować na lokalnych bazarkach i ulicznych stoiskach.

Maseczka antysmogowa

Chiny są państwem, dla którego zanieczyszczenie to codzienność. Słowo, jakim określa się tam poziom jakości powietrza to apokalipsa (z ang. airpocalypse), a sam kraj kolokwialnie nazywany jest toksycznym. Chińczycy już na dobre pogodzili się z faktem ciągłego stosowania ochrony przeciwsmogowej. Tym samym, planując wizytę w Państwie Środka - zwłaszcza w jego najbardziej zurbanizowanej części, warto ze sobą zabrać dobrej jakości maskę z filtrami uzdatniającymi powietrze. 

Przewodnik z chińskimi nazwami lub aplikacja z tłumaczem

Znajomość angielskiego wśród Chińczyków nie jest zbyt powszechna, a w poprawnym rozumieniu przeszkadza również silny mandaryński akcent mieszkańców Państwa Środka. Aby uczynić podróż jak najmniej stresującą, warto zabrać ze sobą listę najpopularniejszych zwrotów lub nazw odwiedzanych atrakcji napisaną w lokalnym języku. Dobrym pomysłem są również wszelkiego rodzaju aplikacje na telefon z wbudowanym tłumaczem, najlepiej działające w trybie offline.

Chiny to fascynujący kraj, który ma naprawdę wiele do zaoferowania. Choć podróż po Państwie Środka wymaga pewnego przygotowania ze strony odwiedzającego, z pewnością warto podjąć ten wysiłek.

 

Materiał zewnętrzny

Europa na weekend

 Podziemia w Europie dostępne turystycznie

 zamki i pałace w europie castle in Europe

Polska na weekend

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

najpiekniejsze szlaki kajakowe w Polsce

 

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr
SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
 
rowerowe testy porady wycieczki
 
Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 
 
  

rower on tour

hiking on tour

mountain on tour

kayak on tour

aleja 2019

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 
Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
najniebezpieczniejsze rośliny świata najwyższe drzewa świata
najdłuższe mosty świata najdziwniejsze budynki świata
 
 
FESTIWALE PODRÓŻNIKÓW
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 539 gości oraz 0 użytkowników.