Chorwacja, jak co roku, popularnym kierunkiem na wakacje!

Chorwacja, jak co roku, popularnym kierunkiem na wakacje!

 

   Chorwacja również i w tym roku jest popularnym kierunkiem turystycznym. Coraz więcej osób korzysta z otwarcia granic i możliwości  swobodnego przemieszczania się.  W czerwcu do Chorwacji przyjechało 892 tys. gości, którzy zrealizowali 4,79 mln noclegów, co stanowi jedną trzecią liczby turystów w stosunku do analogicznego okresu w latach ubiegłych. Jest to bardzo dobry wynik. Turystów wraz nadejściem lipca przyjeżdża do Chorwacji coraz więcej, co oznacza wzrost ogólnej liczby zarówno pod względem przyjazdów, jak i co noclegów. 
 
Chorwacja
 
Foto: Ivo Biočina / Chorwacka Wspólnota Turystyczna


W czerwcu największą liczbę gości  odnotowano z Niemiec (32%), Słowenii (29%), Austrii (10%) oraz Czech (9%). Turyści krajowi stanowili 20% ogólnej liczby odwiedzających. Najpopularniejsze miejsca w Chorwacji pod względem noclegów to: Rovinj, Vir, Medulin, Mali Lošinj i Umag.

Obecnie działa 60% hoteli (z 1173 hoteli otwartych jest dokładnie 698), 72% kempingów (361 z 503). Wraz ze wzrostem popytu oczekuje się zwiększania liczby funkcjonujących obiektów. Zakwaterowanie prywatne jest bardziej elastyczne, więc wiele willi i apartamentów dostępnych jest wraz ze wzrostem zapotrzebowania na rezerwacje.   

Zdrowie i bezpieczeństwo to nadal główne priorytety. Sytuacja epidemiczna monitorowana jest na bieżąco. Wydawane są również regularnie aktualizowane zalecenia w celu zminimalizowania ryzyka i zwiększenia bezpieczeństwa, zarówno  mieszkańców Chorwacji, jak i przyjeżdzających Gości. Chorwacja należy do krajów o najmniejszej liczbie przypadków COVID-19 na milion mieszkańców i tym samym zaliczana jest do najbezpieczniejszych miejsc w Europie. Dlatego też bywa określana jako jeden z najbezpieczniejszych krajów śródziemnomorskich, który można odwiedzić. Do końca czerwca nie odnotowano wśród turystów żadnego przypadku COVID-19, przy czym wszystkie obiekty noclegowe i usługi turystyczne działają zgodne z najnowszymi rekomendacjami dotyczącymi zdrowia i bezpieczeństwa.

Więcej na bieżąco aktualizowanych informacji dotyczących podróży i pobytu w Chorwacji znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.chorwacja.hr oraz na profilu na Facebooku, w zakładce Notatki: https://www.facebook.com/notes/croatia-full-of-life/chorwacja-otwarta-dla-turyst%C3%B3w/2715881275313037/  
 
 
Chorwacja 2
 
Foto: Hrvoje Serdar / Chorwacka Wspólnota Turystyczna

 
Ważne informacje dla podróżujących do Chorwacji:
Od 28 maja 2020 roku przy wjeździe Polaków do Chorwacji obowiązują procedury sprzed pandemii (wjazd na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu), z uwzględnieniem kontroli epidemicznej oraz obowiązkiem przestrzegania zasad epidemicznych obowiązujących na terenie Chorwacji.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami od Polaków przekraczających granicę Chorwacji od strony Słowenii, Węgier lub Włoch nie jest wymagany test na COVID-19, nie jest wymagany specjalny „paszport zdrowotny” i nie obowiązuje ich kwarantanna.
 
Specjalnie dedykowana aplikacja ENTER CROATIA – ułatwienie procedur granicznych!
W momencie przekraczania granicy z Chorwacją należy podać: dokładne miejsce, w którym będą Państwo spędzać urlop, numer telefonu komórkowego, pod którym będą Państwo dostępni oraz adres email. Wskazane dane są zbierane jedynie w celach epidemiologicznych.

Aby usprawnić przekraczanie granicy zachęcamy do korzystania ze specjalnej aplikacji https://entercroatia.mup.hr/, która umożliwia przesłanie danych jeszcze przed wjazdem na terytorium Chorwacji co w praktyce ułatwi i przyspieszy formalności na granicy.  Aplikacja dostępna jest w języku polskim. Po przesłaniu danych przez aplikację, turyści otrzymają drogą mailową potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia od Policji Granicznej oraz wszystkie rekomendacje chorwackiego Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Samolotem do Chorwacji
Od początku lipca PLL LOT uruchomił bezpośrednie połączenia lotnicze z kilku polskich miast do Chorwacji, łącznie ok. 20 rotacji tygodniowo. Loty z różnych lotnisk w Polsce będą odbywały się do Dubrownika, Splitu, Zadaru, Rijeki i Zagrzebia.

Poza tym dostępne są również połączenia lotnicze obsługiwane przez przewoźnika Wizzair, który trzy razy w tygodniu lata z Warszawy i Katowic do Splitu.

Tak jak w przypadku przekraczania granicy Chorwacji drogą lądową, Gościom wybierającym podróż samolotem zaleca się korzystanie z aplikacji Enter Croatia https://entercroatia.mup.hr/.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com