Połączenie kolejowe z Krakowa do Wilna

Połączenie kolejowe z Krakowa do Wilna

Połączenie kolejowe z Krakowa do Wilna 

Na 700-lecie Wilna ruszyło nowe połączenia PKP Intercity z Polski do Litwy

 

  Od 11 grudnia br. w rozkładzie jazdy pojawiło się nowe połączenie Kraków – Wilno – Kraków, które umożliwia podróże między Polską a Litwą z jedną przesiadką. Ruszyła także sprzedaż biletów na to połączenie.

 

 

Od nowego rozkładu jazdy, czyli 11 grudnia 2022 pociąg „Hańcza”, dotychczas kursujący na trasie Kraków – Suwałki – Kraków, kursuje w wydłużonej relacji do stacji Mockava znajdującej się na terenie Litwy. Dzięki współpracy PKP Intercity z kolejami litewskimi LTG Link, uzgodnione zostało obustronne skomunikowanie na stacji Mockava, pomiędzy pociągiem IC „Hańcza”, a pociągiem LTG Link relacji Wilno – Mockava – Wilno. Podróżowanie pomiędzy polskimi a litewskimi miastami będzie więc możliwe z jedną przesiadką. Składy będą podstawiane na ten sam peron, co ułatwi pasażerom przejście między pociągami. Podróż, pomimo że z przesiadką, będzie odbywała się na jednym bilecie.

Cały czas rozwijana jest siatka połączeń umożliwiająca podróżnym sprawne poruszanie się po Polsce oraz do krajów sąsiednich. Już teraz pasażerowie z Polski mają do dyspozycji codzienne połączenia kolejowe z Berlinem, Pragą czy Bratysławą. Cieszymy się, że od grudnia będzie możliwość podróżowania także na Litwę – mówi Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.  

Nasza oferta na Litwę to także atrakcyjne ceny biletów. Bilet z Krakowa do Wilna kosztuje 30 euro, a do Kowna – 25. Za podróż z Warszawy do Wilna pasażerowie zapłacą 25 euro, a do Kowna – 20. Od dziś bilety można kupić w kasach oraz przez internetowy system sprzedaży PKP Intercity oraz kolei litewskich – wyjaśnia Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Od 11 grudnia największe miasta Litwy i Polski połączone zostały codziennie kursującymi pociągami. Wspólnie z naszym partnerem, spółką PKP Intercity zrealizowaliśmy międzynarodowe połączenie kolejowe, które zapewni zarówno ekologiczny środek podróżowania, jak i więź kulturową. Osoby podróżujące służbowo, młodzież, która chce poznać sąsiedni kraj lub pobawić się w Kownie, czy też goście, zamierzający świętować 700-lecie Wilna – już teraz każdy będzie mógł pociągiem dotrzeć do najważniejszych miast Litwy - mówi Linas Baužys, dyrektor generalny LTG Link.    

PKP Intercity to największy polski operator kolejowy, który zapewnia komunikację pomiędzy dużymi miastami oraz popularnymi ośrodkami turystycznymi w kraju, łączy mniejsze ośrodki z aglomeracjami, a także umożliwia wygodne podróżowanie po Europie zapewniając mieszkańcom coraz większej liczby miast i miejscowości dostępność komunikacyjną. W ramach rozszerzonej strategii inwestycyjnej „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji” do 2030 roku Spółka przeznaczy 27 mld zł na nowoczesny tabor oraz przyjazne środowisku stacje postojowe. W 2030 roku cała flota PKP Intercity będzie nowa lub zmodernizowana, co zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa podróży i wygody. Przewoźnik dąży do tego, by oferować pasażerom wysoki oraz powtarzalny standard podróży i intensywnie rozwija ofertę dla pasażerów, by kolej stała się środkiem transportu pierwszego wyboru. Rozwój kolei jako najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego wpisuje się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu. PKP Intercity ma ambicję, aby stać się pierwszym polskim przewoźnikiem pasażerskim, którego działalność będzie neutralna dla klimatu.

 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com