Xbox Series X, PS5, Nintendo Switch - którą konsolę wybrać?

Xbox Series X, PS5, Nintendo Switch - którą konsolę wybrać?

Xbox Series X, PS5, Nintendo Switch - którą konsolę wybrać?

 

Na świecie już blisko 2 miliardy ludzi grają w gry video! Oprócz gier na smartfony i gier komputerowych, wielu użytkowników decyduje się także na zakup konsoli. Tylko którą wybrać? Pomożemy odpowiedzieć na to pytanie!

Obecnie rynek konsol do gier jest zdominowany przez 3 firmy:

  • Sony, produkujące konsole z serii PlayStation,
  • Microsoft, produkujący konsole Xbox,
  • Nintendo, promujące konsole Nintendo Switch.

Każda z wymieniowych konsol ma liczne grono użytkowników i trochę inną charakterystykę. Wiedząc trochę więcej na ich temat, na pewno łatwiej będzie Ci zdecydować, która z nich będzie najatrakcyjniejszą opcją.

 

Dla kogo konsola Nintendo Switch?

Zacznijmy od konsoli od japońskiej firmy Nintendo. Ze wszystkich wymienionych najstarszym urządzeniem – premiera sprzętu odbyła się w 2017 roku. Nie przeszkadza to jednak urządzeniu Nintendo w byciu… najbardziej oryginalnym. To w końcu jedyna konsola w tym gronie, która ma charakter hybrydowy. Na Nintendo Switch można grać, korzystając z ekranu telewizora albo zabrać ją ze sobą jako konsolę mobilną. Bardzo pomysłowy jest także system kontrolerów – joy-conów. Jeden użytkownik może używać obu, grając samodzielnie lub można używać po jednym joy-conie, grając w duecie. Jak widać, jest to bardzo wszechstronne i ciekawe urządzenie o oryginalnym designie. Dlaczego zatem mimo dużej popularności w Japonii, w Europie cieszy się mniejszym powodzeniem? Jednym z powodów jest wizerunek konsoli dla dzieci. Faktem jest, że Nintendo zapracowało sobie na taki status, przez lata wydając wiele gier dla najmłodszych z charakterystycznymi bohaterami, jak na przykład Mario. Nie należy jednak zapominać, że obecnie na Nintendo Switch jest także wiele tytułów dla dorosłych. Chociaż obecnie Nintendo Switch ustępuje pod względem grafiki nowszym konsolom, przyjemność z grania może być ogromna, a cena urządzenia jest naprawdę atrakcyjna.

 

Dla kogo konsola Sony PlayStation 5?

Konsola PlayStation 5 pojawiła się w sprzedaży pod koniec 2020 roku i była to długo wyczekiwana premiera – szczególnie dla posiadaczy konsoli Sony PlayStation 4. Wraz z nową generacją pojawiło się wiele innowacji. Między innymi zastosowanie dysku SSD, dzięki czemu gry uruchamiają się znacznie szybciej. Znacząco powiększono także moc obliczeniową konsoli, żeby mogła radzić sobie z wymagającą grafiką w rozdzielczości 4K przy wysokiej częstotliwości odświeżania obrazu. Konsola PS5 wyróżnia się także innowacyjnym kontrolerem DualSense z wibracjami haptycznymi, a także systemem dźwięku 3D. Szukając jeszcze głębszego zanurzenia w świat gier można także skorzystać z gier wykorzystujących technologię VR. Konsola Sony od wielu lat przekonuje do siebie także wyjątkowymi tytułami niedostępnymi na inne platformy. Tylko na PS5 można zagrać w takie hity jak God of War czy Uncharted.

 

Dla kogo konsola Xbox Series X?

Xbox Series X to teoretycznie mocniejsza konsola od PlayStation 5. Ma większa moc obliczeniową i większą pamięć wewnętrzną. Bardzo dobrze radzi sobie z grafiką w rozdzielczości 4K, a także z dźwiękiem w formacie Dolby Atmos. Miłośnicy Xboxa cenią także korzyści wynikające z subskrypcji Xbox Game Pass, i Game Pass Ultimate która zapewnia regularny dostęp do najnowszych gier a także możliwość rywalizacji online z innymi graczami z całego świata. Poza tym, na Xboxa jest też kilka gier, w które nie można zagrać na PlayStation 5 – na przykład Halo czy Gears 5.

 

Nintendo Switch, sony PlayStation 5 czy Xbox Series – jaka konsola najlepsza w 2023 roku?

Każda z konsol obecnie dostępnych na rynku ma swoje atuty i każda może być dobrym wyborem. Przed podjęciem finalnej decyzji warto jeszcze odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Na przykład:

  • czy chcesz grać w domu, czy również w drodze, w pociągu, autobusie, podczas przerwy (argument za Nintendo Switch);
  • czy zależy Ci na jak najlepszej oprawie audiowizualnej (argument za PS5 lub Xbox Series X);
  • jaką konsolę mają znajomi – to ważne, bo jeśli wybierzecie tę sama platformę, zdecydowanie łatwiej będzie się wymieniać grami;
  • jakie gry lubisz najbardziej? Odpowiadając na to pytanie, można myśleć zarówno o konkretnych tytułach, jak również o seriach gier czy gatunkach. W przypadku strzelanek czy wyścigów właściwym wyborem będzie PlayStation lub Xbox, ale jeśli lubisz platformówki i proste gry zręcznościowe, warto spojrzeć na Nintendo.

Konsole PS5 i akcesoria dla graczy kupisz w sklepie MediaMarkt - oprócz specyfikacji, warto sprawdzić też recenzje użytkowników.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com