Kujawsko-Pomorskie Konstelacje dobrych miejsc
Bydgoska Wenecja, średniowieczna starówka w Toruniu, Chełmno - Miasto zakochanych i uzdrowiskowy Inowrocław. To tylko niektóre z miejsc, jakie odkryć mogą turyści na kujawach i pomorzu.
Kubek gorącej kawy i pyszne śniadanie nad Brdą – czy można wymarzyć sobie lepszy piątkowy poranek? O tym jak bajeczne jest województwo Kujawsko-Pomorskie przekonałem się podczas weekendowego pobytu w regionie, korzystając z krajowego połączenia lotniczego pomiędzy Bydgoszczą a Krakowem, a jest ono zachęcające do odwiedzenia tego regionu z uwagi na idealne dopasowanie godzin wylotu i powrotu. Przy okazji spotkania z gospodarzami regionu oraz lotniska, zwiedziłem miejsca o których do tej pory wyłącznie słyszałem. Teraz mogę z pełnym przekonaniem zaprosić do Bydgoszczy, wiedząc jak wiele to miasto jak i cały region ma do pokazania. Cudze chwalicie, swego nie znacie. Przez cały weekend przekonywałem się o tym na każdym kroku.
- Chcemy ożywić turystykę krajową. Połączenie lotnicze Bydgoszcz-Kraków to znakomita oferta dla osób, które chcą w czasie weekendu poznać atrakcyjny region Kujawsko-Pomorski. – mówi Zbigniew Ostrowski, Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W naszym regionie są niepowtarzalne miejsca takie jak Exploseum, tężnie w Ciechocinku, czy bogaty w zabytki Toruń. Liczę, że w naszym regionie zakocha się wielu turystów, a już na pewno oczaruje swoim urokiem.
- Zapraszamy w podróż po Kujawsko-Pomorskich Konstelacjach dobrych miejsc. Dzięki tak dużej różnorodności naszego woje wództwa nawet weekendowy pobyt może być pełen wrażeń. Wycieczkę można dopasować do ulubionego stylu wypoczywania: zwiedzać historyczne miejsca, pływać kajakiem, jeździć rowerem, wybrać się na letnie wędrówki czy kulinarne odkrycia – mówi Beata Sawińska, prezes Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej. - Połączenie lotnicze pomiędzy Krakowem a Bydgoszczą jest jak specjalne zaproszenie skierowane do mieszkańców Małopolski by zechcieli odwiedzić Kujawsko-Pomorskie. Zachęcamy do wizyty na naszym portalu: www.kujawsko-pomorskie.travel i do czerpania z niego inspiracji by jak najlepiej zaplanować pobyt w gościnnych Konstelacjach dobrych miejsc.
- Zainteresowanie krajowymi połączeniami lotniczymi ciągle rośnie. Dzięki nim, na drugi koniec Polski, możemy dostać się w niemal godzinę, podróż trwa kilka godzin krócej niż samochodem, czy pociągiem – mówi Tomasz Moraczewski, prezes Portu Lotniczego Bydgoszcz. – Liczymy na sukcesywny powrót do normalności w podróżowaniu, choć mamy świadomość, że będzie to jeszcze bardzo długi proces. Kolejne miesiące to coraz lepsze skomunikowanie regionu, dzięki uruchomionym rejsom do Krakowa i zwiększeniu liczby rotacji na trasie do Warszawy. Warto także przypomnieć, że podczas lotów krajowych procedury związane z epidemią koronawirusa nie są tak skomplikowane jak na rejsach międzynarodowych – pasażerowie nie są kierowani na kwarantannę, a dokumenty takie jak certyfikaty COVID-owe nie są wymagane.
- Połączenie z Krakowa do Bydgoszczy umożliwia pokonanie niemal 600-kilometrowej trasy podczas trwającego godzinę, komfortowego lotu. Biznesowe, jak i turystyczne walory Kujaw są teraz na wyciągnięcie ręki mieszkańców Małopolski – mówi Michał Fijoł, Członek Zarządu PLL LOT ds. handlowych.
Loty z Krakowa do Bydgoszczy i z powrotem odbywają się dwa razy w tygodniu – w piątek samolot startuje ze stolicy małopolski o godzinie 8.40 i wraca tego samego dnia o godzinie 10.20. W niedzielę samolot z Krakowa odlatuje o godzinie 19.55 i po kilkudziesięciu minutach ląduje w Bydgoszczy, skąd rozpoczyna rejs powrotny o 21.30. Taki układ lotów, to idealna okazja do spędzenia weekendu na kujawach i pomorzu. Loty zaplanowane są do 10 września.
Kujawsko-Pomorskie okazało się regionem z wieloma ciekawymi miejscami czy obiektami. Wiele jeszcze czeka na swoje odkrycie przez rzesze turystów, natomiast te które będą zapewne magnesem do odwiedzin i głębszego poznania całej okolicy, to z całą pewnością są:
Bydgoszcz i klimatyczna starówka z zabytkowym mostem, dużą ilością zieleni i fontanną "Potop"
https://www.facebook.com/bydgoszczpl
Exploseum w Bydgoszczy
Oddział Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, prezentująca architekturę przemysłową III Rzeszy na obszarze DAG Fabrik Bromberg (jednego z największych przedsiębiorstw zbrojeniowych III Rzeszy wzniesionego na okupowanych ziemiach polskich), wraz z podziemną trasą turystyczną. Ekspozycje dotyczą historii koncernu DAG, którego założycielem był Alfred Nobel, fabryki DAG Bromberg, wojskowości, uzbrojenia, materiałów wybuchowych, a także pracy przymusowej na terenach III Rzeszy, ruchu oporu, konspiracji i sabotażu.Exploseum należy do miejskiego Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła w Bydgoszczy TeH2O oraz jest punktem kotwicznym Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH.
Muzeum Mydła i Historii Brudu
W Muzeum Mydła i Historii Brudu odbędziesz podróż, w której przeniesiesz się ze średniowiecznej łaźni do Kolonialki u Dziadziusia Ażurowego. Co więcej, sam staniesz się artystą - w ramach Warsztatów Mydlanych zaprojektujesz i wykonasz własne mydło, które oczywiście zabierzesz ze sobą do domu jako pamiątkę magicznych chwil spędzonych w naszym Muzeum! Muzeum odwołuje się do wiekowej bydgoskiej tradycji produkcji mydła. Tutaj poznasz historię i tradycje oraz dowiesz się który kraj dbał o czystość a w którym smród był czymś naturalnym.
https://www.facebook.com/muzeummydla
Muzeum Toruńskiego Piernika
Oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu - Muzeum Toruńskiego Piernika. Interaktywne, multimedialne muzeum, którego siedzibą jest dawna fabryka pierników. W poprzemysłowych wnętrzach dawnej fabryki utworzona została ekspozycja, dzięki której goście odwiedzający Muzeum mogą poznać poszczególne wątki tematyczne związane z historią piernikarstwa. W sali warsztatowej zwiedzający stworzą własne pamiątkowe pierniki z oryginalnego ciasta oraz mają okazję spróbować piernego przysmaku przygotowanego przez Fabrykę Cukierniczą "Kopernik" - najstarszą fabrykę pierników w Polsce.
https://www.facebook.com/MuzeumTorunskiegoPiernika
Chełmno - miasto zakochanych
https://www.facebook.com/Chelmno.miasto.zakochanych
Złotniki Kujawskie - Lovenda Kujawska
Największa plantacja lawendy na Kujawach i jedna z większych w Polsce - ok. 0,5 ha lawendowego pola. Lovenda Kujawska to gospodarstwo agroturystyczne zajmujące się uprawą lawendy i jej przetwarzaniem wyjątkowe i zaciszne miejsce wśród pól, łąk i jezior w samym sercu Kujaw. Na plantacji prowadzone są warsztaty rękodzielnicze, kosmetyczne i kulinarne z lawendą w roli głównej pokazy destylacji olejku lawendowego, prelekcje na temat uprawy i wykorzystania lawendy, zwiedzanie plantacji i prezentację różnych odmian lawendy.
https://www.facebook.com/LovendaKujawska
Park Solankowy i Tężnie w Inowrocławiu
Park Solankowy jest największą atrakcją Inowrocławia. Mieszczą się tu wszystkie obiekty uzdrowiskowe, sanatoria, tężnia oraz park linowy. Kuracjusze i turyści mają do dyspozycji rozległy park z wieloma kilometrami alejek spacerowych, biegnących także przez most nad stawem. Tężnia solankowa ustępująca swoją wielkością tylko tej w Ciechocinku.
https://www.facebook.com/Park-Solankowy-w-Inowroclawiu
Zabytkowe Młyny Rothera
https://www.facebook.com/MlynyRothera
Port Lotniczy im Ignacego Paderewskiego w Bydgoszczy
https://www.facebook.com/bzg.aero
Klub Podróżników Śródziemie