Most Stacha w Znamirowicach zwany Mostem Mocarza

Most Stacha w Znamirowicach zwany Mostem Mocarza

Most Stacha w Znamirowicach

 

   Most Stacha zwany też Mostem Mocarza, zbudowany własnoręcznie dzień po dniu, kamień po kamieniu, przez miejscowego gospodarza Jana Stacha nad głębokim jarem, który uniemożliwiał dojazd do gospodarstwa. Wysokość budowli wynosi 13 m, długość 20 m, a szerokość 7,5 m.

Wypoczywając nad Jeziorem Rożnowskim czy też zwiedzając okoliczne zamki i pałace, warto zatrzymać się w tym miejscu by przejść się po moście a nawet zejść na dno sporego jaru. Z dołu widać ogrom pracy włożonej w budowę.

Od pewnego czasu brak porozumienia pomiędzy sąsiadami i jest problem z dojściem do atrakcji. Lata mijają a problemy powróciły.

 

 
Most Stacha w Znamirowicach zwany też Mostem Mocarza 8
 
 
Powodem, dla którego Jan Stach samodzielnie wzniósł tę imponującą budowlę był brak drogi dojazdowej do jego gospodarstwa, znajdującego się w przysiółku Zapaść. Jedyny możliwy dojazd odbywał się przez drogę sąsiada, ten jednak zabronił Stachowi z niej korzystać. W związku z tym gospodarz wybudował własną drogę o długości 500 m i skonstruował kamienny most nad jarem. Niezwykła determinacja Jana Stacha, która doprowadziła do powstania tej budowli, była szeroko opisywana i spowodowała, że most stał się znaną miejscową atrakcją, często odwiedzaną przez turystów.
 
 
Most Stacha w Znamirowicach zwany też Mostem Mocarza 12
 
 
Most znajduje się w Znamirowicach, w województwie małopolskim, nad Jeziorem Rożnowskim. Most został wzniesiony w latach 70. XX w. własnoręcznie przez miejscowego gospodarza Jana Stacha nad głębokim jarem, który uniemożliwiał dojazd do gospodarstwa. Wysokość budowli wynosi 15 m, długość 12 m, a szerokość 6 m. Kamienne ściany po obu stronach mostu są poprowadzone na linii łuku, zapewniając konstrukcji odpowiednią sztywność i wytrzymałość. Niewielki potok płynący w dnie jaru, przepływa pod mostem poprzez tunel sklepiony kolebkowo.
 
 
Most Stacha w Znamirowicach zwany też Mostem Mocarza 2
 
 
Most Stacha jest rekordową kamienną budowlą znajdującą się w Znamirowicach, w województwie małopolskim, nad Jeziorem Rożnowskim. Most został wzniesiony nad głębokim jarem w latach 70-tych XX wieku. Most i drogę budował własnoręcznie jeden człowiek - Pan Jan Stach (ur.1918 roku), który podkreśla również wkład swojej żony w sukces końcowy.
 
 
Most Stacha w Znamirowicach zwany też Mostem Mocarza 4
 
 
W roku 1971 Jerzy Jaraczewski nakręcił o Janie Stachu i budowanym przez niego moście film pod tytułem "Wznoszę Pomnik". Aby obejrzeć most należy udać się drogą biegnącą przez Znamirowice do przystanku PKS Znamirowice-Skała. Następnie przy przystanku należy skręcić w kierunku Jeziora Rożnowskiego, drogą biegnącą w dół, wzdłuż skraju lasu.
 
 

 

 

 

 

Most Stacha leży na nowym i bardzo malowniczym szlaku rowerowym:

 

szlak rowerowy Zamki Doliny Dunajca 5

 

 

 
Miejsca niezwykłe, szczególne, wyjątkowe, rekordowe i mało znane.
 
 
polecamy na weekend
 
 
 
 
Most Stacha w Znamirowicach zwany też Mostem Mocarza 5
 
Most Stacha w Znamirowicach zwany też Mostem Mocarza 6
 
Most Stacha w Znamirowicach zwany też Mostem Mocarza 8
 
Most Stacha w Znamirowicach zwany też Mostem Mocarza 9
 
Most Stacha w Znamirowicach zwany też Mostem Mocarza 10
 
Most Stacha w Znamirowicach zwany też Mostem Mocarza 11
 
Most Stacha w Znamirowicach zwany też Mostem Mocarza 13
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com