Żeglarska Parada Świętojańska

Żeglarska Parada Świętojańska

Żeglarska Parada Świętojańska

GDYNIA - GDAŃSK

W sobotę 25 czerwca odbędzie się VI Żeglarska Parada Świętojańska. W tym roku radosna i kolorowa kawalkada jachtów i żaglowców przepłynie z Gdańska do Gdyni. 
 
 
Żeglarska Parada Świętojańska zlot żaglowców 19
 
Żeglarskie Parady Świętojańskie organizowane są przez Pomorski Związek Żeglarski od 2017 roku. Pierwsze trzy edycje imprezy odbywały się późnym wieczorem, po zapadnięciu zmierzchu, a załogi jachtów podświetlały swoje jednostki i odpalały race, kiedy przepływały wzdłuż gdyńskiego Bulwaru Nadmorskiego i Plaży Śródmieście. Od 2020 roku parada odbywa się za dnia. W ubiegłym roku wzięła w niej udział rekordowa liczba ponad stu jednostek, w tym m.in. żaglowce „Pogoria” i „Dar Młodzieży”.
 
Szósta odsłona Żeglarskiej Parady Świętojańskiej odbędzie się w sobotę 25 czerwca. Tym razem – odwrotnie niż w ubiegłym roku – armada jachtów i żaglowców przepłynie z Gdańska do Gdyni. Jej komandorem będzie kapitan Ireneusz Góreczny z Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica. Podobnie jak w latach ubiegłych każdy jacht otrzyma flagę Żeglarskiej Parady Świętojańskiej.
 

 Żeglarska Parada Świętojańska zlot żaglowców 25

 

Parada uformuje się pomiędzy ujściem Motławy a molem w Brzeźnie, skąd o godzinie 14 ruszy w kierunku Gdyni – informuje Jerzy Jałoszewski, główny koordynator parady. – Postaramy się tak ustawić trasę, żeby jachty płynęły blisko mól w Brzeźnie, Sopocie i Orłowie. Około godziny 16 na redzie gdyńskiego portu odbędzie się wyjątkowy koncert. Dla uczestników parady z pokładu „Kapitana Borchardta” zaśpiewa Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny.
 
Następnie jachty wpłyną do basenu Prezydenta w Gdyni, gdzie parada zostanie rozwiązana. Bezpośrednio po jej zakończeniu, około godziny 17-18, na końcu Pirsu nr 1 w Marinie Yacht Park, obok pomnika Tadeusza Wendy, odbędzie się koncert Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny i zaproszonych muzyków. Będzie dostępny dla wszystkich. Ponadto specjalną ofertę dla uczestników Żeglarskiej Parady Świętojańskiej przygotuje żeglarska strefa chillout.

 

 

 

Program VI Żeglarskiej Parady Świętojańskiej


Gdańsk -Gdynia 25.06.2022 r.


13.00 14.00 Formowanie Parady od wysokości ujścia Motławy a molem w Brzeżnie

14.00 - Start Parady.

14.00 17.30 Parada na wodach Zatoki Gdańskiej po wyznaczonej trasie.

16.30 Zgrupowanie jednostek na wodzie wokół Kapitana Borcharda i
Koncert Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny z pokładu Kapitana Borcharda
17.10 Wejście do Basenu Prezydenta, Mariny Yacht Park oraz Mariny Gdynia

17. 30 Koncert ze sceny obok pomnika T.Wendy na Pirsie Mariny Yacht Park. Grają Męski Chór
Szantowy Zawisza Czarny, zespół Klang oraz Flash Crip

 

 

Organizatorem VI Żeglarskiej Parady Świętojańskiej jest Pomorski Związek Żeglarski, Marina Yacht Park, Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica i Gdański Ośrodek Sportu, a patronem medialnym portal Żeglarski.info. Głównymi partnerami wydarzenia są Port Gdynia, Urząd Morski w Gdyni i Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa. Parada odbywa się w ramach Święta Morza w Gdyni.

 

 

 

Żeglarska Parada Świętojańska to część Święta Morza w Gdyni

 

Żeglarska Parada Świętojańska zlot żaglowców 10

 

 

 

 

 

Żeglarska Parada Świętojańska zlot żaglowców 13

 

 

 

Żeglarska Parada Świętojańska zlot żaglowców 14

 

 

 

Żeglarska Parada Świętojańska zlot żaglowców 15

 

 

 

Żeglarska Parada Świętojańska zlot żaglowców 16

 

 

Żeglarska Parada Świętojańska zlot żaglowców 6

 

 

Żeglarska Parada Świętojańska zlot żaglowców 7

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com