Festiwal Słowian i Wikingów na wyspie Wolin

Festiwal Słowian i Wikingów na wyspie Wolin

Festiwal Słowian i Wikingów na wyspie Wolin

Festiwal jest jedną z największych imprez historycznych w Europie.

 
Zaczęło się od podpatrywania innych – Duńczyków, Holendrów, a wkrótce okazało się, że Polacy nie gęsi i swoich wikingów mają i świetną, huczną imprezę zrobić potrafią.

Jedna z największych, wczesnośredniowiecznych imprez w Europie i na świecie, w której uczestniczy ok. 3000 osób z ponad 30 krajów. Prezentowane są warsztaty dawnych rzemiosł, odbywają się występy zespołów muzyki dawnej, regaty i rejsy rekonstrukcji dawnych łodzi, inscenizacje wydarzeń historycznych i obrzędów oraz wielkie bitwy na 800 wojów.

 

Festiwal Słowian i Wikingów na wyspie Wolin 3Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie to wyprawa w czasie do mroków wieków średnich, podczas której poznacie kulturę wczesnośredniowiecznych ludów nadbałtyckich. Coroczny zlot miłośników „archeologii żywej” gromadzi na małej wysepce położonej na Dziwnie ponad tysiąc wojowników, rzemieślników, grajków oraz odtwórców dawnych obrzędów z wielu krajów Europy. Jest on również magnesem przyciągającym kilkadziesiąt tysięcy turystów.

Idea festiwalu nawiązuje do tekstów legendarnej tzw. „Jomswikinga sagi”, napisanej w XIII wieku na dalekiej Islandii historii bractwa wojowników zwanych Jomswikingami, którzy w X wieku mieli zamieszkiwać w warownym obozie Jómsborgu. Założycielem grodu miał być duński król Harald zwany Sinozębym. Chociaż islandzka saga to tylko barwny literacki epos to nie wykluczone, że nawiązywała ona do dziejów grupy Skandynawów, którzy wówczas zamieszkiwali wśród Słowian w Wolinie. Wydają się to potwierdzać liczne znaleziska skandynawskie odkryte przez archeologów podczas wykopalisk w Wolinie.

Podczas trzech dni trwania festiwalu Wikingowie, Słowianie, Bałtowie, Madziarzy, Rusini oraz potomkowie innych ludów rozbijają w Wolinie repliki dawnych namiotów, drzewnymi metodami przygotowują strawę, lepią garnki, tkają materił na ubrania, kują żelazo, ze srebra i brązu odlewają kopie wczesnośredniowiecznej biżuterii, szyją buty, a z drucianych kółek splatają kolczugi. W tym samym czasie po dziwnie żeglują repliki wikińskichi i słowiańskich okrętów z dziobami zwieńczonymi smoczymi łbami. Największą atrakcją są jednak bitwy, podczas których ścieraja się z sobą setki wojowników.

Korzenie obecnego festiwalu sięgają lat 70. Wtedy „Napad wikingów na Wolin” – plenerowe widowisko organizowane bez wielkich pieniędzy ściągało tłumy okolicznych widzów podczas czerwcowych „Dni Kupały”.

1992 r. był początkiem formuły imprezy we współczesnym wydaniu. 2 lipca 1993 r. nastapiło otwarcie I Festiwalu, którego sponsorami i głównymi organizatorami byli „wikingowie” z Danii na czele z nieżyjącym już prof. Geoffrey’em Bibby. Główną atrakcją były przetransportowane z Danii małe islandzkie koniki. 2 Lata przerwy znaczyły odpływ kapitału.

W 1999 r. mekkę współczesnych odtwórców historii ustanowiono na wyspie Ostrów, co pozostało do dnia dzisiejszego. Kolejne edycje festiwalu charakteryzowały się wielkimi widowiskami plenerowymi jak odtwarzanie pogrzebu wodza czy wikińskie wesele. Obok obowiązkowych pokazów walk, nocnych uczt i muzycznych popisów, wprowadzane są atrakcje jak drążenie gigantycznego bębna. Stroną finansującą są Gmina, sponsorzy, a w ostatnich latach Unia Europejska. Festiwal tradycyjnie odbywa się w pierwszy weekend sierpnia.

- W europejskim świecie współczesnych wikingów i Słowian – mówi Scot King, wojownik z Chicago, stały bywalec festiwalu – woliński festiwal cieszy sie niemal mistyczną reputacją. Czy równie dobrą marką cieszy się obecnie? Wystarczy przyjechać i przekonać się osobiście. Przez 3 dni festiwalu Wolin zapełnia się ludźmi, którzy przypatrując się pokazom rzemieślników i zmaganiom wojów przenoszą się w świat, który przeminął.

 
 
Festiwal Słowian i Wikingów na wyspie Wolin 5
 
 
 
  FESTIWAL SŁOWIAN I WIKINGÓW 2022
05 - 07 SIERPNIA
 
Prezentowane są warsztaty dawnych rzemiosł, odbędą się występy zespołów muzyki dawnej, inscenizacja wydarzeń i obrzędów sprzed 1000 lat oraz pokazy walk i treningi drużyn wojów .
 
 
 
 
 
 

Nad całością czuwa Wojciech Celiński, prezes stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów Wolin Jomsborg Vineta „Pozytywnie zakręcony” miłośnik  regionalnej przeszłości nie wychodzi z cienia, podążając za marzeniem. Wojtek na co dzień jest skromnym człowiekiem „od czarnej roboty”. Do jego głównych obowiązków należy dobór grup mających uczestniczyć w części historycznej festiwalu i co z tym się wiąże  -  negocjacje merytoryczne i finansowe ze zgłaszającymi swój akces.

 

 

Festiwal Słowian i Wikingów na wyspie Wolin 6

 

 

Zwiedzanie CENTRUM SŁOWIAN I WIKINGÓW

rekonstrukcja osady z IX – XI wieku  WOLIN

 

Zwiedzający mają okazję przeżyć „żywą lekcję historii” i zobaczyć, jakie zawody wykonywano, jakie potrawy spożywano, jak spędzano czas wolny oraz jak wyglądały i ile ważyły zbroje wojowników.

Dla odwiedzających przygotowano atrakcje:
– pokazy średniowiecznych rzemiosł, m.in.: garncarstwa, bednarstwa, kowalstwa, złotnictwa, jubilerstwa, szewstwa i skórnictwa, bursztyniarstwa, snycerstwa, rogownictwa, wikliniarstwa, mennictwa i innych,
– prezentacje uzbrojenia średniowiecznego wojownika z możliwością przymierzenia niektórych elementów, bardziej wytrwali mogą spróbować swoich sił w walce,stanowiska strzelania z łuku, rzucania oszczepem,
– prezentacje i degustacje średniowiecznych przysmaków,
– plac zabaw dla najmłodszych, gdzie odbywają się gry, zabawy, konkursy i turnieje

 
 
Festiwal Słowian i Wikingów na wyspie Wolin 7
 
Wojciech Celiński szef wszystkich szefów
 
 
 

CENTRUM SŁOWIAN I WIKINGÓW
rekonstrukcja osady z IX – XI wieku  WOLIN
Adres Skansen
Wyspa Ostrów
Recław 37, 72-410 Wolin
(wjazd do skansenu od strony miejscowości Recław)
 
 
 
Zwiedzanie, pokazy i warsztaty historyczne
Żaneta Milewska
781 004 090
Agnieszka Gawron Kłosowska
781 004 085
Festiwal Słowian i Wikingów
Wojciech Celiński
693 391 543

  

Festiwal Słowian i Wikingów na wyspie Wolin 8

 

 

 

 

Festiwal Słowian i Wikingów na wyspie Wolin 4

 

Igor Górewicz, wojewoda Drużyny Grodu Trzygłowa, opowiada o festiwalu z walkami w tle:

 

 
 
 

 Stary Olsa - występ na Zlocie Wikingów

 

 

 

 

Zlot Wikingów na wyspie Wolin i walka "Wikingowie kontra Polanie "

 

 
 
 
 
 
foto:Albin Marciniak
 
 

 

 

KALENDARZ WYDARZEŃ HISTORYCZNYCH 2022
 
CENTRUM SŁOWIAN I WIKINGÓW w WOLINIE
 
KWIECIEŃ – otwarcie skansenu
 
 
29 KWIETNIA – 03 MAJA – Majówka Archeologiczna
W czasie Majówki Archeologicznej prowadzone będą warsztaty rzemiosł dawnych obejmujące różne aspekty życia codziennego. Zapraszamy także na historyczne eksperymenty kulinarne i degustację potraw dawnej kuchni. Na terenie skansenu każdy chętny może zorganizować sobie piknik-majówkę, połączoną z grami i zabawami historycznymi.
 
21 – 22 MAJA – ZAŚLUBINY KRÓLA SZWEDZKIEGO ERYKA ZWYCIĘSKIEGO ZE ŚWIĘTOSŁAWĄ CÓRKĄ KSIĘCIA POLAN MIESZKA
Grupa historyczna „Red Wing”
Inscenizacja zaślubin króla Szwedzkiego Eryka Zwycięskiego ze Świętosławą córka księcia Polan Mieszka. Opowieść o Księciu Polan Mieszku, który zawarł sojusz ze swoim zięciem Erykiem Szwedzkim przeciwko Duńczykom. Zmagania i zabawy Wojów oraz ludu z okazji zaślubin.
 
23- 25 CZERWCA – NOC KUPAŁY
Grupa historyczna – „Kolovrat”
Najkrótsza noc w roku , Noc Kupały, Sobótka jest to święto ognia, wody, słońca, księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Obchodzone na obszarach zamieszkiwanych nie tylko przez Słowian, będzie niezapomniana dla każdego kto przybędzie w tym czasie do skansenu. Niezwykły program, korowód z pochodami, otwarty konkurs wianków, dawne obrzędy, warsztaty rzemiosł, degustacja słowiańskich potraw, zabawy i gry historyczne.
 
02 – 03 LIPCA -MIODOBRANIE
Warsztaty dawnych rzemiosł, m.in. ciekawe rzemiosło bartników i jego wczesnośredniowieczne początki, degustacja potraw dawnej kuchni z wykorzystaniem miodu.
 
09-10 LIPCA - JARMARK OTTONOWY w Kamieniu Pomorskim
Ta coroczna impreza plenerowa, która odbywa się na terenie Osiedla Katedralnego w Kamieniu Pomorskim, poświęcona jest misji chrystianizacyjnej, którą w roku 1124 na Pomorzu prowadził Święty Otton z Bambergu, wysłannik polskiego króla Bolesława Krzywoustego. Na dwa dni plac przy kamieńskiej konkatedrze przeniesie się w czasie i stanie się pomorską osadą z czasów średniowiecza.
 
30 LIPCA – 03 SIERPNIA – WARSZTATY ARCHEOLOGII EKSPERYMENTALNEJ
W tym czasie prowadzone będą warsztaty rzemiosł dawnych obejmujące rożne aspekty życia codziennego. Każdy chętny będzie mógł wziąć udział we wszystkich warsztatach. Wyjątkowo bogaty wybór rzemiosł i warsztatów: od garncarstwa po snycerstwo, od produkcji filcu po odlewnictwo.
 
05 - 07 SIERPNIA – FESTIWAL SŁOWIAN I WIKINGÓW
Prezentowane w tym czasie będą warsztaty dawnych rzemiosł, odbędą się występy zespołów muzyki dawnej, inscenizacja wydarzeń i obrzędów sprzed 1 000 lat oraz pokazy walk i treningi drużyn wojów .
 
20 – 21 SIERPNIA – SŁOWIAŃSKIE ŚWIĘTO PLONÓW
Święto plonów poświęcone tegorocznym zbiorom zbóż oraz inscenizacje obyczajów słowiańskich ofiar w podziękowaniu za dostatnie plony i prośby o urodzaj w roku następnym. Z tych zwyczajów wywodzą się dzisiejsze zwyczaje święcenia wieńców dożynkowych. Zapraszamy na pokazy i warsztaty rzemieślnicze oraz dawnej kuchni słowiańskiej połączone z degustacją.
 
17 – 18 WRZEŚNIA - ŚREDIOWIECZNE SMAKI DZIEDZICTWA
Średniowieczna kuchnia była bogatsza niż nam się wydaje a wiele tradycji, zwyczajów i smaków przetrwało do naszych czasów. Chociaż są i takie, które już dawno zostały zapomniane lub nie są wykorzystywane.
 
22 PAŹDZIERNIKA – DZIADY
Asia Kudłaszyk- SRH Volvard, Fundacja Chram Pomorski i grupa historyczna Dęby
Dziady - Słowiańskie święto odbywające się co roku z myślą o duszach zmarłych. Zaprezentowane będą zwyczaje i obrzędy związane z oddawaniem czci i pamięci o przodkach, którzy już odeszli. Zaduszki sprzed 1 000 lat. Ale to nie wszystko!
Ahmad ibn Fadlan, arabski pisarz, około roku 921 odbył podróż wraz z ambasadorem kalifa Bagdadu do króla Bułgarii Nadwołżańskiej. Z tej wyprawy sporządził relację w której znajduje się opis pogrzebu jaki odbył na terenach zamieszkałych przez Rusów. Do dziś jest to jeden z cenniejszych tekstów źródłowych dla badaczy obrzędów tamtych czasów. 1100 lat po tamtych wydarzeniach zapraszamy Was na podróż w czasie i przeżycie na własnej skórze tego co doświadczył ten arabski podróżnik. W Wolińskim skansenie odbędzie się inscenizacja pogrzebu możnego Rusa według relacji ibn Fadlana. Od rana zapraszamy na warsztaty, wykłady, pokazy rękodzieła i do historycznej karczmy a gdy Słońce schyli się ku zachodowi zobaczycie obrzęd ostatniej drogi wielkiego wojownika.
 
17 GRUDNIA – SZCZODRE GODY – Święto narodzin nowego Słońca
Grupa historyczna: Fundacja Chram Pomorski
W okresie przesilenia zimowego gdy następowały najdłuższe noce Słowianie obchodzili święto, na bazie którego powstały dzisiejsze tradycje Bożonarodzeniowe. Podczas wieczerzy po najkrótszym dniu roku spotykali się by razem prosić Bogów o odrodzenie świata z zimowego snu. Kolejny wschód Słońca oznaczał, że Weles obdarowuje swoją mocą cały świat a syn Swaroga – Dadźbóg odradza się jako nowe słońce, które od tego dnia przemierza niebo po coraz dłuższej drodze aż do czasu Nocy Kupalnej. Zapraszamy na zimowe warsztaty i rekonstrukcję obchodów tego święta.
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com