Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
 
NAJDŁUŻSZE MOSTY ŚWIATA

Nikt do końca nie wie, kiedy tak naprawdę powstał pierwszy most. Bardzo prawdopodobne, że powstał zupełnie nieświadomie, gdy ktoś przypadkiem przezucił kłodę drzewa przez rzekę. Z czasem ta prymitywna kładka przeobraziła się w super nowoczesne konstrukcje warte miliony dolarów. Najczęstszym przeznaczeniem mostu jest transport, czyli możliwość dostania się np. z jednego brzegu rzeki, przepaści, na drugi. Te mosty jako najbardziej potrzebne mają najdłuższy rodowód. Najstarszym mostem znanym w dzisiejszych czasach jest most Meles w Turcji zbudowany około 3000 lat temu.
 
 
Informacja dla korzystających z poniższego opracowania.
Polecamy Waszej uwadze także "Polska rekordów"
Miejsca niezwykłe, szczególne, wyjątkowe, rekordowe i mało znane.
 
Zamki w Polsce
 
Podziemia w Polsce polecane do zwiedzaniaNajstarsze mosty na świecie sprzed tysięcy lat to porostu ułożone na sobie kamienne płyty. Takim mostem jest Postbridge zbudowany na rzece East Dart w angielskim hrabiostwie Devon. Został on zbudowany w XIII wieku. Ten wieloprzęsłowy most tworzą płaskie granitowe sztaby oparte na kamiennych, murowanych filarach.
 Dążenie do rekordów jest cechą człowieka. Wydaje się, że przy obecnie dostępnych materiałach kres racjonalnych rozpiętości przęseł mostów to 700, góra 800 m. Osiąganie większych rozpiętości w rozwiązaniach racjonalnych stanie się możliwe, gdy do dyspozycji budowniczych mostów będą materiały nowocześniejsze od obecnie stosowanych...
Najdłuższy most przenucony nad wodą poprowadzony jest w Chinach nad morzem. Przerzucony nad zatoką Jiaozhou most ma 42 km długości i łączy portowe miasto Qingdao z wyspą Huangdao. Szeroki na 35 metrów. Budowa wsparta jest na ponad 5 tysiącach filarów konstrukcji, zajęła cztery lata.
Kolejne giganty:
-Lake Pontchartrain Causeway – most prowadzący przez jezioro Pontchartrain w stanie Luizjana, w Stanach Zjednoczonych. Na most składają się dwie nitki – pierwsza wybudowana została w 1956 roku; druga, równoległa, powstała w 1969 roku. Dłuższy (nowszy) most o długości 38 km 442 m był do 2011 roku najdłuższym mostem na świecie.
Most łączy od południa Metairie, przedmieścia Nowego Orleanu ze zlokalizowanym na północnym brzegu Mandeville. Przejazd przez przeprawę zawsze wiązał się z opłatą, jednak ze względu na tworzące się korki zrezygnowano z pobierania opłat od kierowców jadących na północ, podwajając stawkę za podróż w drugim kierunku (do poziomu 3 dol.).
Budowa mostu umożliwiła szybki dojazd do Nowego Orleanu mieszkańcom północnego wybrzeża jeziora Pontchartrain i włączyło te osiedla do noworleańskiej aglomeracji.
W 2005 roku most został uszkodzony przez atak huraganu Katrina. Uszkodzenia nie były jednak poważne i most został ponownie otwarty dla ruchu 14 października 2005 r.

https://lh3.googleusercontent.com/-BYY15GD8Fb8/VsXwo5NVfXI/AAAAAAABLxM/kKecu-7vJ8s/lake-pontchartrain-causeway-39.jpg?imgmax=800


- Donghai Bridge w rejonie Szanghaju w Chinach- most o długości 32km-King Fahd Causeway łączący Arabię Saudyjską z Bahrajnem- most o długości 25km

http://www.asconcontrol.com/images/causeway.jpg


-Chesapeake Bay Bridge w stanie Maryland
http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2013/07/21/article-2372054-1AE9FC3D000005DC-19_634x427.jpg


-Vasco da Gama Bridge w rejonie Lizbony w Portugalii
http://civildigital.com/wp-content/uploads/2014/05/10303734_831709240192002_3883517004664920041_n.jpg


-Penang Bridge łączący wyspy w Malezji-Rio-Niteroi Bridge w rejonie Rio w Brazylii-Confederation Bridge łączący Wyspę Księcia Edwarda z Nowym Brunszwikiem w Kanadzie

http://www.confederationbridge.com/images/operations_main.jpg


-San Mateo-Hayward Bridge w San Francisco w Kalifornii

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4e/San_Mateo-Hayward_Center_Span.jpg


-Seven Mile Bridge na południowym krańcu Florydy

http://lh6.ggpht.com/-N6ZvzrbmJNA/UgYASU1yC6I/AAAAAAAArHs/T-aYuC-l--U/sevenmile-bridge-florida-56.jpg?imgmax=800Miejsca niezwykłe, szczególne, wyjątkowe, rekordowe i mało znane w Polsce

 
NAJDŁUŻSZE MOSTY WISZĄCE


1.Most Akashi Kaikyō- znany również jako "Most Perłowy" to obecnie najdłuższy most wiszący na świecie (pod względem długości środkowego przęsła). Przebiega on od miasta Kōbe na wyspie Honsiu aż do wyspy Awaji, która znajduje się na terenie Morza Wewnętrznego. Most ten stanowi część autostrady krajowej numer 28. Most ma długość 3911 m, w tym jego środkowe i zarazem najdłuższe przesło wynosi 1991 m. Bezwzględna wysokość pylonów mostu to 298,3 m, co stanowi wysokość niemalże dorównującą japońskiej wieży Tokyo Tower i przewyższającą polski Pałac Kultury i Nauki.
2. Most nad Wielkim Bełtem- most w Danii, położony nad Wielkim Bełtem, ok. 100 km na południowy zachód od centrum stolicy kraju Kopenhagi, łączy wyspy Zelandia (Korsør) i Fionia (Nyborg). Jest on tak naprawdę częścią tak zwanego "Połączenia Duży Belt", które składa się z dwóch mostów i tunelu biegnącego równolegle z jednym z nich. Zachodnia część jest najdłuższym mostem wiszącym w Europie i trzecim, co do długości mostem wiszącym na świecie. Rozpiętość części wiszącej 2700 m, w tym pomiędzy pylonami 1624 m. Przejazd przez most jest płatny.
3.Most Humber - na rzece Humber, będącej lejkiem angielskich rzek Ouse i Trent. Jest piątym na świecie mostem pod względem długości pojedynczego przęsła. Przez most przejeżdża 120 000 pojazdów tygodniow. W momencie oddania do użytku przecinał najszersze ujście rzeki bez możliwości przeprawy mostowej. Zawieszenie nad powierzchnią wody - 30 m. Wysokość pylonów - 155,5 m. Długość całkowita: 2220m.
4. Most Jiangyin- to ogromnych rozmiarów belkowy, most wiszący w Chinach przecinający rzekę Jangcy (Yangtze). Łączy miasta Jiangyin i Jingjiang. Jest to szósty co do długości most wiszący na świecie. Zbudowany jest na konstrukcji stalowej, a jego długość wynosi 1385 metrów. Most posiada po trzy pasy jezdni w obie strony oraz specjalne wyznaczone pasy dla pieszych.

http://roflow.com/wp-content/uploads/2012/06/bridge1.jpg


5.Most Ts'ing Ma- wiszący most, znajdujący się w Hong Kongu. Znajduje się na siódmej pozycji wśród najdłuższych mostów wiszących na świecie. Nazwa mostu powstała od połączenia dwóch nazw wysp które łączy: wyspy Tsing Yi i wyspy Ma Wan. Most dostępny jest dla transportu samochodowego oraz transportu kolejowego. Długość mostu wynosi 1377 metrów (najdłuższe przęsło), szerokość 41 metrów. Na Tsing Ma mieszczą się dwa pasy dla torów kolejowych oraz sześć dla transportu samochodowego (po trzy w jedną stronę). Piesi nie mają wstępu na most, tak samo zabronione jest parkowanie. Maksymalna prędkość to 80km/h, ograniczona może być także z powodu robót drogowych lub silnego wiatru. Nad mostem zainstalowane zostały kamer, nadzorujące warunki drogowe panujące na drogach.
6. Verrazano Narrows- to nazwa dwupoziomowego mostu wiszącego znajdującego się w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. Most jest połączeniem dwóch dzielnic, Staten Island i Brooklyn, które dzieli cieśnina The Narrows. Most zajmuje ósmą pozycję wśród najdłuższych mostów wiszących na świecie. Jego długość wynosi 1298 metrów (najdłuższe przęsło).
Oba poziomy mają po 6 pasów ruchu. Przez most przewija się jedynie transport samochodowy, nie ma wyznaczonych tras dla rowerzystów i pieszych. Przejazd przez most jest płatny.
Nazwa mostu pochodzi od nazwiska włoskiego odkrywcy Giovanniego Verrazano, który jako pierwszy Europejczyk dotarł do ujścia rzeki Hudson.
7. Most Golden Gate- (Złote Wrota) jest to wiszący most łączący San Francisco z hrabstwem Marin, nad Cieśniną Golden Gate. Został otwarty 27 maja 1937 roku. Budowę rozpoczęto w styczniu 1933 roku i trwała do 1937. Most ten niejednoktnie był miejscem kulminacyjnych scen filmowych. Często jest rownież nazywany mostem samobojców ponieważ już ponad 2000 osób próbowało sobie odebrać na nim życie.
Golden Gate jest bardzo ważnym węzłem komunikacyjnym. Przejazd przez most jest płatny. Most jest także jednym z głównych celów wycieczek turystycznych. Miesięcznie przejeżdża po nim około 3,4 mln samochodów i liczba ta ciągle wzrasta.
8. Höga Kusten (High Coast)- znajduje sie w srodkowej Szwecji niedaleko Härnösand.
9. Most Mackinac- most wiszący na cieśninie Mackinac w USA, stanie Michigan na cieśninie pomiędzy jeiorami Michigan i Huron. Długi na 8 km, wybudowany w 1957, spowodował boom gospodarczy w północnym Michigan (ang. Upper Penisula). Łączy obydwa półwyspy tworzące ten stan. Na północnym krańcu mostu zaczyna się hrabstwo Mackinac, a od południa hrabstwa Emmet i Cheboygan.
10.Most Minami-Bisan Seto
Most Seto Ohaszi ma dwa poziomy, dla ruchu kolejowego i drogowego. Górnym poziomem biegnie wielka autostrada nr 30 z 11 przystankami, a dolnym przejeżdżają pociągi, w tym ekspresowe. W skład Seto Ohaszi wchodzą: trzy mosty wiszące, dwa liniowe, jeden kratowy i pięć wiaduktów. Obydwa mosty liniowe są najdłuższymi mostami tego typu na świecie, mają one długość 792 metry każdy.
Południowy most Bisan, najdłuższy z wiszących, ma przęsło główne długości 1100 m i zajmuje pod tym względem 5. miejsce na świecie. Jego dwie główne wieże stalowe (194 m wysokości) są wyższe od Wielkiej Piramidy i mają 2/3 wysokości Wieży Eiffla. Liniami użytymi do jego zbudowania można by trzykrotnie opasać kulę ziemską. Podczas przypływu most wznosi się 65 m ponad lustrem wody.
Przy budowie mostu pracowało maksymalnie 5 tysięcy osób, z czego 17 osób zginęło. Specjalna konstrukcja mostu czyni go odpornym, na trzęsienia ziemi nawet o mocy 8,5 stopnia w skali Richtera, nękające ten rejon. Przejazd mostem Seto Ohaszi jest płatny, na 12 kilometrowej drodze między Karashiki na Honsiu i Sakaide na Sikoku most łączy pięć małych wysepek11. F S Mehmet, Bosporus II
Państwo: Turcja
Długość: 1090 (najdłuższe przęsło)
Wysokość: 30.8
Rok ukończenia: 198812. Kemal Atatürk, Bosporus
Państwo: Turcja
Długość: 1074
Wysokość: 28
Rok ukończenia: 1973
13. George Washington Bridge
Most im. Jerzego Waszyngtona łączy Nowy Jork z New Jersey.
Podobnie jak w przypadku Akashi Kaykio budowa tego mostu była nieosiągalnym marzeniem inżynierów przez niemal 100 lat. Problem ten urósł w latach dwudziestych. Ludzie zawsze chcieli pracować w centrum miasta, ale mieszkać poza nim. Jednak korzystanie z powolnych promów podczas podróży do pracy było uciążliwe. Ludzie zaczęli się domagać stałego połączenia. Budowa rozpoczęła się w 1925 r. i trwała 6 lat.
Podobnie jak podczas wznoszenia mostu Golden Gate czy Manhattan Bridge robotników nie obowiązywały jakiekolwiek zabezpieczenia. Dlatego nie obyło się bez ofiar.Pod pylonem od strony New Jersey majestatycznie zwisa największa na świecie flaga amerykańska. Na moście znajduje się przystanek autobusowy nr 4211.14. Kurushima III
Państwo: Japonia
Długość: 1030
Rok ukończenia: 1931

http://www.winwallpapers.net/w1/2011/02/Third-Kurushima-Kaikyo-Bridge-2.jpg


15. Kurushima II
Państwo: Japonia
Długość: 1020
Rok ukończenia: 1999

http://www.winwallpapers.net/w1/2011/02/Third-Kurushima-Kaikyo-Bridge-2.jpg


16. De-Vinte-E-Cinco De-Abril
Państwo: Portugalia
Długość: 1013
Wysokość: 16
Rok ukończenia: 1966
17. Most Forth- jest to most kolejowy przerzucony nad zatoką Firth of Forth, łączący Edynburg z hrabstwem Fife. Wraz z położonym równolegle mostem Forth Road Bridge zapewnia sprawną komunikację we wschodniej części Szkocji. Most zbudowano w latach 1879-1890.
18. Kita Bisan-seto
Państwo: Japonia
Długość: 990
Wysokość22.5
Rok ukończenia: 1988
19. Most Severn- most wiszący na rzece Severn łączący hrabstwo Gloucestershire z południową Walią. Przez most przebiega autostrada M48.
Na moście pobierane jest myto. Od początku istnienia przez most przejechało ponad 300 mln samochodów.
20. Shimotsui-seto
Państwo: Japonia
Długość: 940
Wysokość: 22.5
Rok ukończenia: 1988


NAJDŁUŻSZE MOSTY ŁUKOWE

1. New River Gorge- most łukowy znajdujący się w miejscowości Fayetteville w stanie Wirginia Zachodnia. Most został zbudowany stali i betonu w latach 1974-1978. Koszt wzniesienia tej budowli wyniósł 37 milionów dolarów. Został zaprojektowany przez: Michael Baker Company oraz West Virginia Department of Highways. Ma 924 metry długości, natomiast łuk ma długość 518 metrów. Szerokość mostu wynosi ok. 21 metrów. Do roku 2003 New River Gorge był najdłuższym łukowym stalowym mostem na świecie (nowym rekordzistą został Most Lupu w Szanghaju), jest też 2. co do wysokości w USA zaraz po Royal Gorge Bridge. Corocznie w trzecią sobotę października most jest całkowicie otwarty dla pieszych przychodzi wtedy bardzo wiele osób by oglądać różne atrakcje. Jedną z największych jest możliwość skoczenia na bungee lub ze spadochronem. Zanim zdecydowano się na taki kształt jaki ma obecnie odrzucone zostały wcześniej 3 inne propozycje
2. Bayonne Bridge- jest rozpięty ponad cieśniną Kill Van Kull, łączącą port Nowego Yorku z zatoką Newark. Most łączy wyspę Staten Island z półwyspem Bayonne od którego wziął nazwę. Początkowo rozpiętość głównego przęsła miała wynosić ok. 450 m a konstrukcja mostu miała być wspornikowa lub wisząca. Obydwie koncepcje zostały odrzucone ze względów finansowych. Ostatecznie jako najdogodniejsze rozwiązanie przyjęto łuk stalowy zaprojektowany przez Othmara Ammanna. Górny pas dźwigara łukowego przenika przez pomost, nie kończąc się gdzieś nad nim, jak to było w Hell Gate. Zasadniczy rozpór z pasa dolnego łuku jest przekazywany na przyczółki, na których nie ma monumentalnych murowanych wież, a zaledwie lekka konstrukcja stalowa podtrzymująca koniec pomostu. Projektowany łuk Bayonne Bridge miał zaprezentować smukłą hiperboliczną krzywą nad jezdnią, natomiast sztywną kratownicę miały utworzyć powtarzające się trójkąty. Łuk składa się z 40 – stu wykonanych poza miejscem wbudowania połączonych segmentów kratownicy. Bayonne Bridge został zbudowany przez połączenie metody nawisowej (wspornikowej) i metod szalowania, dzięki czemu cieśnina Kill Van Kull była otwarta dla żeglugi przez cały czas trwania budowy mostu. Sekcje pokładu pomostu o szerokości czterech pasów ruchu zostały przetransportowane przez barkę i podniesione do miejsca podwieszenia.
Długie wiadukty o 4% spadku podłużnym zostały zbudowane po obu stronach głównego łuku.
3. Sydney Harbor- most w Sydney nad zatoką Port Jackson. Ukończony w 1932 most ma 1149 m długości, a jego najwyższy punkt znajduje się 134 metrów nad poziomem zatoki. Na moście odbywa się coroczny pokaz sztucznych ogni na nowy rok.
4. Fremont, Portland
Państwo: USA
Najdłuższe przęsło: 383
Rok ukończenia: 1973
5. Most Zdakov- na rzece Vitava w Czechach (380m) wybudowany w 1967r
6. Port Mann, Vancouver
Państwo: Kanada
Najdłuższe przęsło: 366
Rok ukończenia: 1964
7. Trois-Rivers, Laviolette
Państwo: Kanada
Najdłuższe przęsło: 355
Rok ukończenia: 1967
8. Thatcher Ferry Bridge- Most Ameryk (ang. Bridge of the Americas, hiszp. Puente de las Américas, oficjalnie znany jako Thatcher Ferry Bridge) – most drogowy w Panamie, który spina lądy obu kontynentów (Ameryki Północnej i Ameryki Południowej) u wejścia do Kanału Panamskiego od strony Pacyfiku. Został wybudowany w 1962 za sumę 20 mln USD. Od czasu inauguracji do 15 sierpnia 2004, kiedy dokonano uroczystego otwarcia Mostu Stulecia, był jedynym nieobrotowym mostem łączącym obie Ameryki (mosty obrotowe znajdują się przy śluzach Miraflores oraz Gatun). Całkowita długość mostu wynosi 1654 m, przy prześwicie oscylującym w granicach 61 m podczas przypływu. Średnioroczne natężenie ruchu w 2004 wynosiło 35 tys. pojazdów na dobę.
9. Runcorn-Widnes
Państwo: Anglia
Najdłuższe przęsło: 330
Rok ukończenia: 1961
10. Birchenough
Państwo: Zimbabue
Najdłuższe przęsło: 329
Rok ukończenia: 1935
11. Nagasaki-Sasbo
Państwo: Japonia
Najdłuższe przęsło: 317
Rok ukończenia: 1955
12. Glen Canyon
Państwo: CO, USA
Najdłuższe przęsło: 313
Rok ukończenia: 1959
13. Lewiston-Queenston
Państwo: USA-Kanada
Najdłuższe przęsło: 305
Rok ukończenia: 1962
14. Kizugawa bridge
Państwo: Japonia
Najdłuższe przęsło: 305
Rok ukończenia: 1990
15. Hell Gate
Państwo: NY, USA
Najdłuższe przęsło: 298
Rok ukończenia: 1916
16. Ohmishima
Państwo: Japonia
Najdłuższe przęsło: 297
Rok ukończenia: 1979
17. Tjörnbro 1
Państwo: Szwecja
Najdłuższe przęsło: 288
Rok ukończenia: 1960

 
 
18. Femarnsund
Państwo: Niemcy
Długość: 248/964
Rok ukończenia: 1963
19. Viaur
Państwo: Francja
Najdłuższe przęsło: 220
Rok ukończenia: 1902
20. Västerbron, Stockholm
Państwo: Szwecja
Najdłuższe przęsło/ całkowita długość: 204/602
Rok ukończenia: 1935


NAJDŁUŻSZE MOSTY KABLOWE

1.Most Tatara- znajduje się w prefekturach Hiroshima i Ehime w Japonii - zbudowany z dwoma pasmami ruchu dwukierunkowego oraz dodatkowym pasmem dla skuterów, rowerów i pieszych. Most oddano do użytku 1 maja 1999 r. jako część drogi ekspresowej Nishi - Seto zwanej popularnie Shimanami Kaido. Do chwili obecnej jest to najdłuższy most tego typu na świecie. Początkowo, w 1973r. most ten planowano jako wiszący, lecz w 1989r. zmieniono projekt na kablowy z tymi samymi przęsłami. W czasie budowy mostu nie było potrzeby wykonywania olbrzymich wykopów, które mogły by wpłynąć niekorzystnie na otaczające środowisko, natomiast wykorzystano i przetestowano wiele technicznych udoskonaleń. Wykonano badania stabilności aerodynamicznej mostu dla siły wiatru i testy w przypadku trzęsienia ziemi.
Typ - kablowy (3 przęsłowy)
Długość całkowita 3 przęseł - 1480 m (270m+890m+320m)
Szerokość całkowita - 30,6 m
Wysokość stalowych pylonów (w kształcie odwróconej litery Y) - 220 m
Ciężar stali - 37300 ton
Łączna ilość stalowych kabli – 168
2. Pont de Normandie- most wantowy w północnej Francji, rozpięty nad bagnistymi rozlewiskami Sekwany. Został on oddany do użytku w styczniu 1995 roku i połączył dwa miasta - Honfleur i Hawr. W planach zakładano budowę mostu wiszącego, lecz zrezygnowano z niego z powodu większych kosztów i mniejszej odporności na wiatr. Pont de Normandie został zbudowany z 33 części. Ciężar mostu utrzymywany jest przez 2000 km lin. Betonowe pylon mostu mają wysokość 215 m i ważą 20 000 ton. Pomost usytuowany na wysokości 20-piętrowego budynku. Główne przęsło tego mostu ma długość 856 m, natomiast długość całego mostu to 2143 m
3. Yangpu, Shanghai
Państwo: Chiny
Najdłuższe przęsło: 592
Rok ukończenia: 1997
4. Xupu, Shanghai
Państwo: Chiny
Najdłuższe przęsło: 592
Rok ukończenia: 1997

File:Bridge in Shanghai - 2007.JPG


5. Meiko-Chuo
Państwo: Japonia
Najdłuższe przęsło: 590
Rok ukończenia: 1997
6. Skarnsundet
Państwo: Norwegia
Najdłuższe przęsło: 530/1010
Rok ukończenia: 1991
7. Tsurumi Tsubasa
Państwo: Japonia
Najdłuższe przęsło: 510
Rok ukończenia: 1995
8. Ikuchi
Państwo: Japonia
Najdłuższe przęsło/ całkowita długość: 490/790
Rok ukończenia: 1991
9. Higashi Kobe
Państwo: Japonia
Najdłuższe przęsło: 485
Rok ukończenia: 1994
10. Annacis Island
Państwo: Kanada
Najdłuższe przęsło/ całkowita długość: 465/930.5
Rok ukończenia: 1986
11. Yokohama Bay
Państwo: Japonia
Najdłuższe przęsło/ całkowita długość: 460/860
Rok ukończenia: 1989
12. Hoogly II, Calcutta
Państwo: Indie
Najdłuższe przęsło: 457
Rok ukończenia: 1983
14. Queen Elisabeth II- drogowy most wantowy o wysokości 137 m i długości 812 m, nad Tamizą, w południowo-wschodniej Anglii. Został otwarty w 1991 roku przez Królową Elżbietę II.
Most jest elementem południowym Dartford Crossing, strategicznej drogi krajowej przekraczającej w połowie drogi Tamizę od Londynu. Został wybudowany obok dwóch wcześniejszych tuneli pod Tamizą, które obecnie stanowią element północny skrzyżowania. Przejazd przez most jak i tunele jest płatny.
15. Rama IX
Państwo: Tajlandia
Najdłuższe przęsło: 450
Rok ukończenia: 1987
16. Ting Kau
Państwo: Hong Kong
Najdłuższe przęsło/ całkowita długość: 448+475 /750
Rok ukończenia: 1997
17. Kap Shui Mun
Państwo: Hong Kong
Najdłuższe przęsło: 430
Rok ukończenia: 1997
18. Helgoland
Państwo: Norwegia
Najdłuższe przęsło/ całkowita długość: 425/1064
Rok ukończenia: 1991
19. Nanpu, Shanghai
Państwo: Chiny
Najdłuższe przęsło: 423
Rok ukończenia: 1991

http://lh4.ggpht.com/-khPUjeCdKNU/Uhmu_gDcbWI/AAAAAAAArug/IfJA6DsIotc/nanpu-bridge-5%25255B2%25255D.jpg?imgmax=800


20. Hitsushijima
Państwo: Japonia
Najdłuższe przęsło: 420
Rok ukończenia: 1988

NAJDŁUŻSZE MOSTY WSPORNIKOWE

1.Quebec- Most na rzece Świętego Wawrzyńca - najdłuższy na świecie most wspornikowy, liczący 549 metrów
Państwo: Kanada
Najdłuższe przęsło: 549
Rok ukończenia: 19173.Southport, Osaka
Państwo: Japonia
Najdłuższe przęsło: 510
Rok ukończenia: 19734. Chester-Bridgeport
Państwo: USA
Najdłuższe przęsło: 501
Rok ukończenia: 19725. Greater New Orleans
Państwo: LA, USA
Najdłuższe przęsło: 480
Rok ukończenia: 19586. Howrah Calcutta
Państwo: Indie
Najdłuższe przęsło: 457
Rok ukończenia: 1943 
 
7. Transbay, Frisco
Państwo: CA, USA
Najdłuższe przęsło/ całkowita długość: 427/3600
Rok ukończenia: 19368. Baton Rouge
Państwo: USA
Najdłuższe przęsło: 376
Rok ukończenia: 19689. Astoria
Państwo: OR, USA
Najdłuższe przęsło: 376
Rok ukończenia: 196610. Tappan Zee
Państwo: NY, USA
Najdłuższe przęsło: 369
Rok ukończenia: 1955 
W Hongkongu jest w budowie most HZMB Main Bridge
który ma być najdłuższym na świecie.
 
http://www.hzmb.hk/eng/img/overview/about_overview1_p015l.jpgNAJDŁUŻSZE MOSTY W POLSCE

1.Most Unii Europejskiej- przeprawa przez rzekę Wartę - nowy przebieg drogi krajowej nr 25 w Koninie
-szerokość jezdni: 2 x 7.00m
-szerokość ciągu pieszo - rowerowego: 2.50m
-szerokość pasa awaryjnego (w przekroju drogowym): 2.00m
-rozpiętość najdłuższego przęsła: 2800 m
2.Most Solidarności- most wantowy w Płocku nad Wisłą, będący częścią Trasy ks. Jerzego Popiełuszki, znajdujący się w ciągu dwóch dróg krajowych - drogi krajowej nr 60 i drogi krajowej nr 62. Most kosztował 190 mln. zł
3.Most Rędziński- drogowy most wantowy nad Odrą, będący częścią autostrady A8.
Przeprawa nad Odrą oraz nad całą Wyspą Rędzińską, przy której znajdują się zabytkowe śluzy (Śluzy Rędzin). Żelbetowa konstrukcja zawieszona jest tylko na jednym pylonie. Jego wysokość to 122 metry. Jest to najwyższa tego typu konstrukcja w Polsce. Przeprawa ma 612 metrów długości, a razem z dojazdowymi estakadami – 1742 metry. W każdym kierunku kierowcy mają do dyspozycji trzy pasy ruchu.
4. Most Sierakowski- to drugi most wantowy w Warszawie, łączący Mokotów z Pragą Południe. Cała konstrukcja mostu jest podwieszana, na dwóch pylonach w kształcie litery H. Pylony mają odpowiednio 90,00 i 90,06 metra. W każdej nodze obu 90-metrowych pylonów mostu znajdują się dwie windy przeznaczone dla obsługi technicznej. Został oddany do użytku 21 września 2002 roku.
5. Mosty w Stańczykach elementy nieczynnej infrastruktury linii kolejowej łączącej Gołdap z Żytkiejmami. Czasami nazywane Akweduktami Puszczy Rominckiej, położone w pobliżu wsi Stańczyki w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim, w gminie Dubeninki, na północny zachód od Suwałk, na terenie Suwalszczyzny.
Mosty należą do najwyższych w Polsce. Konstrukcja jest pięcioprzęsłowa, długości 180 m, wysokość do 36,5 m. Pod budowlami przepływa rzeka Błędzianka. Ciekawa historia powstania mostów została stosunkowo niedawno rozwikłana - najpierw wybudowano most południowy (lata 1912-14, ukończony w 1917 r.), a później, w 1918 r. most północny. Obie budowle są względem siebie równoległe, a architektura wyglądem przypominająca rzymskie akwedukty w Pont du Gard.
Konstrukcja mostów jest przedmiotem sporów budowniczych, inżynierów i pasjonatów. Według niektórych źródeł, beton uzbrojono balami drewna zamiast stalą. Obiektywnie trzeba dodać że most południowy zbudowano staranniej, z żelbetu, natomiast most północny, powstały w warunkach wojennych przy pomocy wojsk kolejowych i jeńców rosyjskich, częściowo wypełniono balami drewna.
Do niedawna wykorzystywane były przez entuzjastów sportów ekstremalnych do skoków na bungee. Obecnie teren jest własnością prywatną (wstęp jest płatny), a skoki zostały zakazane.
6.Most drogowy w Tczewie-most na dolnej Wiśle zbudowany w latach 1851–1857 jako most drogowo-kolejowy, zaprojektowany przez Carla Lentza. Był on wówczas najdłuższym mostem w Europie. Nazwa Most Lisewski wywodzi się od nazwy wsi Lisewo Malborskie, bezpośrednio do której prowadzi. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się most kolejowy.
- długość 1 052 m

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

 
 
         
 
 
 
  
 
 
 
SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

 

testy sprzętu sportowego i outdoorowego
 
 

rower on tour

 
 

Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 
 
rowerowe testy porady wycieczki
 

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

 

Visit Poland

 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

 

 

Underground in Europe

 

 Underground in Europe explore maps

 

 

Polecamy

 
NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA TURYSTYCZNE W POLSCE
 
 NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA
 
 
 
Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 
 
Zamki i Pałace w Polsce polecane do zwiedzania
 
 ZAMKI W POLSCE baner
 

Obiekty UNESCO w Polsce

 
 
 Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 

najwyższe drzewa świata
 

najdłuższe mosty świata
 

najdziwniejsze budynki świata
 
 
 
 
 
hosting zapewnia
 
 
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 306 gości oraz 0 użytkowników.