Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach zrzutka
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

 

Australia – co warto wiedzieć przed podróżą

Zawsze kiedy podróżuję do innego kraju staram się dowiedzieć jak najwięcej na temat historii, zwyczajów, symboli, kultury itp. To pozwala mi lepiej zrozumieć i odczuwać to, co widzę na miejscu. W sieci można znaleźć mnóstwo artykułów o Australii - jedne bardziej, inne mniej rzeczowe. Pomyślałam, że podrzucę kilka dodatkowych informacji, większość z nich znalazłam dopiero tutaj, na miejscu, po kilku miesiącach mieszkania w Sydney;)

Słowo o historii

Szacuje się, że co dziesiąty (Wiki twierdzi, że co piąty) Aussie to potomek zesłanego tutaj brytyjskiego skazańca… Jak to było? Australię w 1606 r. odkryli Holendrzy, ale po kilku niemiłych spotkaniach z lokalną ludnością zdecydowali, że na tym lądzie nie zostaną. Potem trafili tutaj kolejni odkrywcy z Europy, oni również stwierdzili, że miejsce nie ma nic szczególnego do zaoferowania. W końcu przypłynęli Brytyjczycy i Ci uznali, że kraj jest idealny … żeby zrobić tu kolonię karną. I tak oto na Antypody przez lata przybywali mniejsi i więksi przestępcy z wielkiego królestwa – bez znaczenia, czy byli to drobni rabusie, kieszonkowcy, gwałciciele, czy jeszcze inne bandziory. Kara była jedna – osiem miesięcy statkiem przez ocean, aż do dzikiego, suchego kontynentu. A potem… a to zobaczymy;) I tak oto w ciągu 80 lat (1788-1868), rząd brytyjski wysłał na australijski ląd około 162 tysięcy skazańców. Początkowo więźniowie byli puszczani wolno (a niech sobie chłopaki radzą…), bo odpowiednia infrastruktura nie została jeszcze przygotowana. Potem powstało kilka mniejszych i większych ośrodków m.in. na Tasmanii, gdzie lokowano skazańców.
Australijczycy zupełnie nie mają problemu z akceptacją swoich początków. Wręcz przeciwnie – coraz częściej chwalą się nimi i z dumą podkreślają swoje pochodzenie. Dziwne? Dla mnie trochę. Odwiedzając Australię, zdecydowanie warto bliżej przyjrzeć się zaskakującej historii. Polecam odwiedzić np. Hyde Park Barrack Museum w Sydney (obiekt wpisany na światową listę UNESCO) albo Justice & Police Museum – gdzie, zobaczycie jak miasto i jego najbardziej ekskluzywne teraz dzielnice, wyglądały zaledwie 30 lat temu. To będzie szok – zapewniam.Słynna opera

W 1956 r. rząd New South Wales ogłosił konkurs na projekt budynku. Spłynęły 233 prace, a zwycięzcą został duński architekt Jørn Utzon. Operę budowano tak trochę „po polsku”. Koszty przedsięwzięcia początkowo kalkulowano na 7 milionów dolarów – rzeczywiście wyniosły 102 miliony. Podobnie niedoszacowany został czas budowy. Zakładano, że Opera powstanie w 4 lata… cóż powstała w 14. Koniec końców Opera stoi i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych, i podobno również jednym z najbardziej lubianych, obiektów architektonicznych na świecie.
Z innych ciekawostek. Charakterystyczny dach Opery został pokryty dokładnie 1 056 006 dachówkami
– importowanymi ze Szwecji! A inspiracją do projektu bryły wcale nie były żagle, fale, czy inne takie.
Utzon zainspirował się – uwaga – ćwiartkami pomarańczy…. Jeśli planujecie wybrać się na jeden ze spektakli, bilety kosztują od 70/80 AUD do 300/400 AUD. Operę można też zwiedzać za kulisami, koszt 165 AUD.
Jeśli zastanawiacie się, jak należy się ubrać wybierając się na spektakl – podrzucam fragment na temat dress codu z oficjalnej strony Opery: there is no formal dress code at Sydney Opera House, although shoes must be worn at all times …
Co polecam – odwiedzenie Opera Bar, szczególnie w godzinach popołudniowych i najlepiej w ciągu tygodnia. Przepiękny spektakl zachodzącego słońca, plus tętniące życiem miejsce, szczególnie, gdy w okolicznych biurach kończy się dzień pracy… prawdziwy vivid Sydney!
 


Kangur - ikona Australii

Kto nie chciałby zobaczyć kangura? To jak być w Paryżu i ominąć wieżę Eiffla. Ale spokojnie, kangury można spotkać wszędzie. Wystarczy wybrać się trochę za miasto. Warto natomiast wiedzieć, że w Australii kangur nie ma za dobrej reputacji i uchodzi raczej za szkodnika niż miłego zwierzaka. Dotykania dzikich kangurów nie polecam, choć są miejsca, że zwierzaki są na tyle oswojone, że możne je dotknąć, czy karmić.
 
 
 


Dorzucam jeszcze kilka ciekawostek o tych torbaczach:
- Australijczycy nazywają go „roos”, bo krócej.
- Prowadzenie samochodu w Australii, po zmroku jest wysoce odradzane, właśnie przez kangury, które… wskazują na maskę samochodu.
- Według Wiki, w 2011 w Australii było 34.3 millionów kangurów!
- Tak, kangura można też jeść, mięsko polecane ze względu na niską zawartość tłuszczu. Kupić można w zasadzie w każdym supermarkecie.
- Nowonarodzony kangur ma wielkość fasolki i pierwsze 9 miesięcy swojego życia spędza w torbie mamy. Dopiero po tym okresie jest gotowy, żeby wyjść … i rozpocząć naukę skakania.
Od ponad roku mieszkamy w Sydney. Podróżujemy po Australii i prowadzimy bloga (Smoki i Kangury), na którym opisujemy jak mieszka się w Down Under, co i gdzie warto zwiedzić oraz jak przygotować się do wyjazdu, albo przeprowadzki.
 
autorka: Monika Szybowska
 
 

Polska na weekend

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

Góry

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

szkolenia

szkolenia porady

testy sprzętu

testy sprzetu

przewodnicy

baza przewodnikow

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

wyprawy

wyprawy

serwisy pogodowe

 SERWIS POGODOWY

komunikaty GOPR, TOPR

 
komunikaty GOPR TOPR

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 

 
Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

 
testy sprzętu outdoorowego
 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 
 

Polecamy

Obiekty UNESCO w Polsce

 
Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 
Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie
 

szczyty pasm górskich w Polsce

 
niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 
najwyższe drzewa świata
 
najdłuższe mosty świata
 
najdziwniejsze budynki świata
 

Turystyka - zobacz na Ceneo

Odwiedza nas 120 gości oraz 0 użytkowników.