Objazdówka po Europie w dł. weekend majowy 2013

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu - 10 lata 11 miesiąc temu #8275 przez Albin
4,5 tys km na zygzakiem po Rumunii i Bułgarii w 9 dni to jak rajd na czas.
Tysiąc km mniej do jazdy i więcej zwiedzania po drodze w takich wariantach :


druga opcja

.

Zapraszam na profil prywatny:
klubpodroznikow.com/tatromaniak-autor?showall=1
.
.
.
Załączniki:
Ostatnia10 lata 11 miesiąc temu edycja: Albin od.

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #8274 przez Albin
4,5 tys km na zygzakiem po Rumunii i Bułgarii w 9 dni to jak rajd na czas.
Tysiąc km mniej i więcej po drodze :

.

Zapraszam na profil prywatny:
klubpodroznikow.com/tatromaniak-autor?showall=1
.
.
.

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #8273 przez MilenGM
Cześć,
Po tych wszystkich informacjach na forumie niewiele można dodać.
Ja bym polecał jaskinie Karłukowskie (przełęcz Iskyrska) - są tam i łatwe groty, i dla mistrzów.
Stara Zagora nie jest ciekawym miastem dla turysty, natomiast Płowdiw jest. Tak jest, na terenie St.Z. są resztki (muzeum) najstarszego miasta w Europie - 8 000 lat - ale zwiedza się to tylko "na zamówienie", po umówieniu z Muzeum Historycznym m. St.Z.
Wielkie Tyrnowo - koniecznie, tym bardziej wieczorem. Fontana świetlna blisko Centrum, spektakl świetlno-dżwiękowy wzgórza tronnego Carewec. Wieś Arbanasy - ok. 3 km od W.T. Liczne monastery w okolicy. Twierdza Rzymian Nikopolis ad Istrum (ok. 40 km od W.T.).
Warna - nie warto, jak już napisano.
Półwysep Kaliakra, Nesebyr, Sozopol.

Pozdrawiam,
Milen

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #8272 przez ruks
Raz jeszcze plan, niestety większego się zrobić nie da bo to zrzut ekranu. picasaweb.google.com/1129967108372036715...#5870774237548144642 Trasa jest oczywiście orientacyjna gdyż nie chciało mi się klikać wszystkich punktów. Jeśli chodzi o noclegi to jak już mówiłem namiot biorę awaryjnie, raczej mam zamiar polegać na motelach lub kwaterach prywatnych. Oblężenia nie ma się co bać bo to ie pierwszy majowy wyjazd na który jadę, weźcie też pod uwagę że nie w każdym Państwie 1 i 3 maja to jakieś święta a na nagły przepływ polaków w tamte stronę o tej porze bym nie stawiał. Co do długości trasy to 4500 km to ie problem zrobić, w zeszłym roku tyle zrobiliśmy po Ukrainie, oczywiście jak gdzieś nam dłużej zejdzie to się plan zmodyfikuje. Miejscowości nadmorskie natomiast chcę zobaczyć bo prędko w tamte rejony nie pojadę znów a warto wyrobić swoje zdanie na ich temat. Na plażowanie oczywiście nie będziemy czasu marnować ale zobaczyć wybrzeże z pewnością warto. Nessebar na przykład uważam za obowiązkowy.

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #8271 przez Albin
Andrzeju wielkie dzięki za mega pomoc i cenne wskazówki.
Masz rację w 99% :laugh: bo ten jeden sobie zostawiam na zaskoczenie terenowe.
Plaża i leniwe foki to nie dla mnie i myślę że i reszty ekipy bo to ma być objazdówka i przygoda. Poopalać się czy zalać pałę można w każdym miejscu :laugh: a ten wyjazd ma być mega aktywny.
Sprzęt biwakowy już czeka w gotowości bo to najpewniejsza i najtańsza opcja. W ten długi weekend w Europie będzie krążyć kilka milionów ludzi więc na luz nie ma co liczyć.

.

Zapraszam na profil prywatny:
klubpodroznikow.com/tatromaniak-autor?showall=1
.
.
.

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #8266 przez BALKANDRIVER
Jasny gwint, że tak późno zdecydowaliście się na ten kierunek... bo pojechalibyśmy z Wami, moje ukochane rejony... a tak Basik nie ma już szans na wolne 29 i 30 kwietnia, więc się nie wyrwiemy.

Ale coś się rozszaleliście, Kolego z tą trasą. Wklejka jest za mała, żebym dojrzał trasę dokładnie, ale postaram się coś pomóc.

Zacznijmy od szczytu Buzłudży – koordynaty: N42` 44`` 0 E25` 24`` 0 , najbliższa miejscowość to Szipka, na godz.8mą na płd-zach. Zjazd z E-85 (5tka) w drogę 5005.

Teraz, co do trasy – macie 9 dni, niby dużo, ale kilometry lecą, atrakcji masa, a czas nie pyta i nie stoi, jak to mówią.
Nie porywałbym się na Istambuł, wiem, że kusi, ale to dodatkowe km, czas, opłata wizowa do Turcji i tak na dobrą sprawę liźniecie miasto, naprawdę tylko liźniecie, pozostanie niedosyt, bo nie będzie tego czasu, żeby cokolwiek zwiedzić (bazar i meczet?, a co z resztą?).
Zakończcie na Bułgarii i nie rozdrabniajcie się na pół Europy.
Mam też wątpliwości, co do morza – widzę Konstancę – tam (i w Mangalii i Eforii Nord, Eforii Sud) nie ma nic ciekawego, oprócz architektury turystycznej z ubiegłej epoki. Czas też nie na kąpiele (a w ogóle to zdystansujcie się od syndromu piaskownicy, lato przed nami, jeszcze się wykąpiecie). Jeżeli już ten kierunek, to podjedźcie w Deltę Dunaju – tam jest co pofocić.
I jeżeli dalej drogą nadmorską, to nie przekraczajcie granicy w Ruse, ale nad morzem, drogą nr 9 w kier na Szabłe w Bułgarii. I teraz pozostaje Wam tylko but do dna, żeby przelecieć wybrzeże bułgarskie do Sozopola (pomiędzy, prócz widoków przed Warną, nie ma nic interesującego. Złote Piaski, Obzor??? – komercha).
Sozopol, i na południe zaczynają się widoki skalistych wybrzeży. Lepiej dotrzeć nad granicę z Turcją i przejechać wzdłuż rzeki Ropotamo, takiej tamtejszej dziczy, tam jest też wioska Warwara, dawny obóz pracy, miejsce dzikie, ale to enklawa artystów i Cyganów (o, przepraszam-mniejszości romskiej).Ciekawi ludzie. I dalej do Małko Tyrnowo. Tam są niezłe klimaty, pogranicze tureckie było do niedawna (nie wiem, czy to się zmieniło) nieźle zmilitaryzowane, trochę dreszczyku nie zawadzi (ale don`t panic, jest O.K.).
Polecam też kolejkę wąskotorową przez Rodopy – spod Plovdivu do Pirynu.
Grzechem też jest nie podjechać do miejscowości Riła i nie zwiedzić Rilskiego Monasteru.
A to niedaleko Sofii. Perła prawosławia.
W ogóle, jak będziecie w Bułgarii – zwróćcie uwagę na wielokulturowość tego kraju. To styk islamu, prawosławia i religii katolickiej, pięknie to widać na przykładzie całych wsi islamskich, na przenikaniu się w miasteczkach zabudowy z czasów osmańskich, bałkańskiej, piękne cerkwie prawosławne, tysiącponadletnie bruki i akwedukty. Widać to w miejscowości Weliko Trnovo, ale nie tylko.
Ikony autorstwa Onufrego, najsłynniejszego pisarza ikon (niektórzy mówią –malarza, ale ikony się pisze, nie maluje, takie jest słowotwórstwo tej czynności). Prawdziwe ikony, to zapewne wiecie, pisze się tylko na drewnie wiśniowym.
Polecam przekroczyć ponownie granicę BG z RO promem – Vidin/Kalafat, ale chyba to macie zaplanowane. Jest to tzw. Przełom Żelazne Wrota (Park Narodowy Djerdap) na Dunaju (tu głębokość rzeki ma ponad 80 mtr).
Jest też Przełom Czerwonej Wieży – droga od Sibiu do Kraiovej, wzdłuż rzeki Aluty, jedynej żłobiącej wąwóz pomiędzy Górami Fogaraskimi, a Sybińskimi. Tu wieś Boita – z ruinami zamku z czerwonego kamienia (stąd nazwa przełomu). Robi wrażenie, choć nie było mnie tam daaaawno i nie wiem, czy nie spierniczyli tego autostradą (bo takie były zakusy).
Co do noclegów, niewiele pomogę, bo korzystamy zwykle z auta i namiotu, ale np. w drodze powrotnej możecie zatrzymać się w Rumunii w gorących kąpieliskach koło Baia Mare, są tam kwatery, mówią po niemiecku, choć w tym terminie może tam być full zasadzkas i mnogo ljudiej.
A - z Kraka na jeden rzut zrobicie dystans do wjazdu na Transalpinę, a tam są fajne miejsca na biwak (dzicz) lub pod dachem (wioski).
Nie pomogę dużo więcej, bo to spłodziłem w pół godziny, a wyjeżdżacie jutro, więc nie ma czasu na szukanie głębsze.

Byście się wcześniej zdecydowali, to byłoby więcej, a pewnie bym pojechał (a moglibyście żałować, bo zakatowałbym Was historią i bałkańskimi dywagacjami).

Polecam stronkę:
www.karpaty.travel.pl/?fn_mode=fullnews&fn_id=553

Pozdrawiam i życzę owocnego wypadu oraz mnóstwa fajnych zdjęć i wrażeń

BALKANDRIVER

"Podróże są zabójcze - dla uprzedzeń, fanatyzmu i ciasnoty umysłowej."- Mark Twain

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.531 s.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com