kulturalny czerwiec w Krakowie

Więcej
12 lata 5 miesiąc temu #5518 przez Albin
Muzyka elektroniczna czy operowa? Barwna parada smoków czy równie kolorowy pochód Lajkonika? Sztuka w przestrzeni miejskiej czy w muzeach? Teatry na ulicach miasta czy na tradycyjnych scenach? Czerwiec upłynie w Krakowie nie tylko pod hasłem EURO 2012 ale także pod hasłem KULTURA.

„Miesiac Fotografii w Krakowie, Burn Selector Festival, Opera Rara, Grolsch ArtBoom Festival, Noc Teatrów, Festiwal Kultury Żydowskiej – to tylko niektóre z wydarzeń, które w czerwcu odbędą się w Krakowie i które mogą być alternatywą dla osób, które niekoniecznie interesują się mistrzostwami w piłce nożnej” – wyliczała dziś (24 maja, czwartek) podczas konferencji prasowej, Magdalena Sroka, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta. „Kraków nieustannie udowadnia, że w pełni zasługuje na miano kulturalnej stolicy Polski i tak samo będzie podczas EURO 2012 – to będzie nasza najlepsza promocyjna wizytówka podczas mistrzostw” – dodała Magdalena Sroka.

Już pierwszy weekend czerwca dostarczy krakowianom i turystom, którzy odwiedzą nasze miasto, nie lada atrakcji. Najpierw Kraków opanuje muzyka elektroniczna. Com Truise - jeden z najbardziej obiecujących twórców na amerykańskiej scenie inteligentnej elektroniki, Totally Enormous Extinct Dinosaurs, Magnetic Man, czy mocno eksperymentalny duet Stay+ to tylko część artystów, którzy wystąpią podczas Burn Selector Festival 1-2 czerwca, na krakowskich Błoniach.

2 i 3 czerwca Bulwary Wiślane i Rynek Główny opanują najsłynniejsze z krakowskich gadów, czyli smoki. W programie XII Wielkiej PGNiG Parady Smoków znajdzie się m.in. Piknik Rodzinny, Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle i oczywiście Wielka Parada Smoków, Rycerzy i Dam Dworu w której udział weźmie ponad 1000 dzieci.

Miłośnicy filmów dokumentalnych, animowanych i krótkich fabuł z pewnością wybiorą się na Krakowski Festiwal Filmowy, którego finał także odbędzie się na początku czerwca (festiwal rozpocznie się 28 maja i zakończy 3 czerwca). W programie tegorocznej edycji znalazło się blisko 250 filmów, a także niekończący się ciąg atrakcji dla fanów kina oraz okazji do spotkań z twórcami z całego świata.

Do połowy czerwca będzie można oglądać wystawy przygotowane w ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie uznawanego za jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w dziedzinie fotografii na świecie. W tym roku festiwal świętuje swoje 10. urodziny. W krakowskich muzeach, galeriach, klubach i na placach prezentowanych jest kilkadziesiąt wystaw, którym towarzyszą liczne wykłady, warsztaty, projekcje filmowe, a także gry miejskie – łącznie kilkadziesiąt wydarzeń związanych z fotografią. Hasło-klucz tegorocznej edycji brzmi: Dołącz!

Kolejna odsłona cyklu Opera Rara (6 czerwca), podczas której zabrzmi jedna z najsłynniejszych oper George’a Friderica HandlaGiulio Cesare in Egitto (Juliusz Cezar w Egipcie) i Letni Festiwal Opery Krakowskiej (15 czerwca – 5 lipca) to propozycja dla osób, które najwięcej uwagi poświęcają muzyce poważnej. Na miłośników teatrów czeka natomiast szósta odsłona niezwykłej Nocy Teatrów i przedstawienia wystawiane nie tylko na tradycyjnych scenach, ale także na miejskich placach, w podwórkach i piwnicach.

Druga połowa miesiąca upłynie pod hasłem „Twierdza Kraków - Festung Krakau”, które towarzyszy tegorocznej edycji Grolsch ArtBoom Festival (15-29 czerwca). To największe i najważniejsze wydarzenie prezentujące w Krakowie sztukę współczesną, zarówno polską, jak i zagraniczną. I to prezentujące ją w nietypowy sposób, bo w przestrzeni publicznej miasta, dzięki czemu dzieła może zobaczyć każdy, nie tylko osoby związane ze środowiskiem sztuki. Przez dwa tygodnie, w Krakowie, prezentowane będą projekty takich artystów jak: Guerrilla Girls, Grupa Voina, Ai Weiwei, Dorota Nieznalska, Rafał Jakubowicz, M-city, Karol Radziszewski, Roman Dziadkiewicz i Małgorzata Markiewicz.

Ciekawym urozmaiceniem będzie barwny pochód Lajkonika (mężczyzny przebranego za tatarskiego wodza na koniu), który tradycyjnie w czwartek po święcie Bożego Ciała (14 czerwca) przemaszeruje ze Zwierzyńca na Rynek Główny. Wydarzenie nawiązuje do legendy, według której zwierzynieccy flisacy zajmujący się spławianiem drewna po Wiśle uratowali Kraków przed zniszczeniem, a jego mieszkańców przed śmiercią, stawiając czoło nacierającym Tatarom w XIII wieku.

Do tradycji, a dokładnie Nocy Świętojańskej, nawiązuje kolejne wydarzenie, które odbędzie się w dniach 29 czerwca - 1 lipca, czyli Jarmark Świętojański. Wszystkich, którzy przyjdą na bulwar Czerwieński, czeka podróż w czasie do średniowiecznego miasteczka z jego zwyczajami, tradycjami, rzemiosłem i hulankami. Nie zabraknie też tradycyjnego plecenia wianków – w ramach warsztatów będzie można nauczyć się rozpoznawać wykorzystywane do plecenia zioła i kwiaty, posłuchać opowieści o ich magicznej mocy a także puścić swój wianek na wodę.

Wspaniałym zakończeniem czerwcowego kalendarza kulturalnych wydarzeń będzie Festiwal Kultury Żydowskiej (29 czerwca – 8 lipca), na który składa się ponad dwieście wydarzeń, w których udział bierze blisko 30 tysięcy widzów. W tym roku, oprócz prezentacji znakomitych i różnorodnych zagranicznych zespołów organizatorzy pokażą nowoczesną kulturę żydowską powstającą w Polsce – udowodnią, że muzyka żydowska to dużo więcej, niż tylko muzyka klezmerska, że jest w niej miejsce i na tradycję, i na herezję!

A wracając do EURO 2012 - tematów związanych ze sportem oczywiście nie da się w tym wyjątkowym miesiącu uniknąć. Wręcz przeciwnie mistrzostwa w piłce nożnej to doskonała okazja do pokazania, że także kultura całymi garściami czerpie ze sportu, inspiruje się nim, ale także oburza i krytykuje.

Przez cały czerwiec w MOCAK-u (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie) będzie można oglądać wystawę Sport w sztuce, która prezentuje prace kilkudziesięciu artystów i stara się ukazać jak najszerszej – zarówno od strony problemowej, jak i medialnej – interpretacji tematyki sportowej. Pokazywane są na niej dzieła klasyków malarstwa, twórców filmów i obiektów oraz artystów ryzykujących życiem w konfrontacji z ekstremalnymi wyczynami sportowymi.

Z kolei w Muzeum PRL-u – krakowskim oddziale Muzeum Historii Polski na zwiedzających czeka wystawa Do przerwy 0:1. Piłka nożna w PRL, która przedstawia fenomen piłki nożnej w kontekście wzajemnych relacji z kulturą, gospodarką, a wreszcie polityką. Jest się też opowieścią o najnowszej historii Polski.

Ze sportem związany jest także projekt Domu Norymberskiego w Krakowie Futbol w kulturze i sztuce, który będzie realizowany od 25 maja do 13 lipca. W jego programie znajdzie się przegląd filmowy, spektakl teatralny pt. My w finale, wystawy: Drużyna. 11 artystów z Krakowa zajmuje pozycje i Stadion oraz prezentacje książek. Dla pomysłodawców projektu mistrzostwa w piłce nożnej, to okazja do przyjrzenia się dyscyplinie sportu, która, jak żadna inna, stała się swego rodzaju fenomenem społecznym.

Informacje o wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w krakowskich muzeach, teatrach, klubach i kinach są dostępne na stronie www.krakow.pl oraz na stronie www.karnet.krakow.pl . (KF)

.

Zapraszam na profil prywatny:
klubpodroznikow.com/tatromaniak-autor?showall=1
.
.
.

Please Logowanie or Zarejestruj się to join the conversation.

Czas generowania strony: 0.305 s.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: [email protected]