Kursy lawinowe - Zanim wyjdziesz w góry.

Więcej
6 lata 9 miesiąc temu - 6 lata 4 miesiąc temu #14605 przez agrest2104
Wydaje mi się, że robienie samego kursu lawinowego daje niewiele korzyści. Dużo lepiej jest zrobić połączony kurs turystyki zimowej i lawinowy. Efekt będzie lepszy i więcej przydatnych rzeczy można sie nauczyć.
Ostatnia6 lata 4 miesiąc temu edycja: agrest2104 od.

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 9 miesiąc temu #14599 przez Albin
Kursylawinowe.pl prezentują drugi sezon serii poradylawinowe

W nowych odcinkach edukacyjnej serii filmowej tematyka wykracza poza zagadnienia związane ściśle z oceną zagrożenia i ratownictwem lawinowym, przynosząc szereg porad, które będą pomocne w czasie wypraw pieszych, skiturowych, czy freeride’u w Polsce i Alpach. Szkolenia pod okiem doświadczonych ratowników i instruktorów to podstawa dla każdego, kto myśli o samodzielnym działaniu w terenie o charakterze alpejskim – także w wyższych partiach Tatr.
Jednakże w przypadku różnego rodzaju aktywności outdoorowych proces nauki tak naprawdę nigdy się nie kończy. Było to jedno z podstawowych założeń, które przyświecało organizatorom akcji kursylawinowe przy tworzeniu wraz z PZU filmowej serii edukacyjnej pt. poradylawinowe.
W dziesięciu odcinkach pierwszej serii dostępnych na kanale: www.yoututbe.com/kursylawinowepl omówione zostały podstawowe zagadnienia związane z planowaniem i przygotowaniem wyjść w góry oraz partnerskim ratownictwem lawinowym. W tym sezonie tematyka zostanie poszerzona m.in. o porady dotyczące skitouringu i freeride’u w Alpach, gotowania na śniegu, a nawet fotografii i filmowania w górach.
„Celem naszych działań jest przede wszystkim dotarcie do jak najszerszego grona z informacjami na temat potencjalnych zagrożeń i tego jak ich unikać. Szkolenia w górach, seria poradylawinowe, czy działania w mediach społecznościowych, to także okazja do podzielenia się doświadczeniem ratowników i osób tworzących projekt, które wykracza poza tematykę bezpieczeństwa.” – tłumaczy Andrzej Lesiewski, organizator kursylawinowe.pl. Przygodowy charakter nowej serii doskonale oddaje zwiastun, który prezentowany był m.in. na dużym ekranie w czasie Krakowskiego Festiwalu Górskiego, a także w czasie konferencji prasowej Bezpieczeństwo i odpowiedzialność w górach, która odbyła się 8 grudnia w Warszawie. Wraz z nim do sieci trafił także pierwszy z nowych odcinków nagranych na lodowcu Stubai w austriackim Tyrolu, w którym znalazły się porady dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze skitouringiem. Tymczasem w górach w miniony weekend odbyło się już pierwsze szkolenie lawinowe organizowane w ramach akcji w sezonie 2016/2017. Kolejna grupa zdobywać będzie wiedzę i umiejętności potrzebne do eksploracji gór zimą już w najbliższy weekend. W sumie do kwietnia 2017 roku odbędzie się siedemnaście
szkoleń lawinowych, skiturowych i skialpinistycznych.
Więcej informacji znaleźć można na stronie: www.kursylawinowe.pl


.

Zapraszam na profil prywatny:
klubpodroznikow.com/tatromaniak-autor?showall=1
.
.
.
Załączniki:

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 10 miesiąc temu - 6 lata 10 miesiąc temu #14539 przez Albin
Zanim wyjdziesz w góry.

Realna ocena własnych umiejętności i możliwości oraz dopasowanie planów do panujących i prognozowanych warunków, to podstawa bezpiecznej i odpowiedzialnej turystyki zimowej. Właśnie dlatego każdy, kto planuje wyprawy w góry, powinien odbyć szkolenie pod okiem doświadczonych ratowników.

Jak ocenia Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR coraz więcej osób w polskich górach posiada wyposażenie potrzebne w czasie zimowych wypraw. Wciąż jednak wielu z nich brakuje wiedzy i umiejętności, które pozwalałby przede wszystkim na unikanie niebezpiecznych sytuacji - „Turyści mają już całkiem sensowne wyposażenie, ale nadal niekoniecznie umiejętności posługiwania się tym sprzętem – zwłaszcza z chwilą pojawienia się trudniejszych warunków czy podczas załamania pogody. Zdolność samodzielnej oceny ryzyka przez turystów i to nie tylko związanego z zagrożeniem lawinowym pozostawia jeszcze dużo do życzenia.”
Właśnie dlatego kluczowym zadaniem, jakie postawili przed sobą organizatorzy akcji kursylawinowe.pl jest umożliwienie jak największej grupie miłośników różnych form zimowej turystyki górskiej, zdobycia wiedzy i umiejętności potrzebnych do podejmowania samodzielnych decyzji.

„Wbrew pozorom kursy lawinowe nie ograniczają się jedynie do szkolenia w zakresie posługiwania się sprzętem ratunkowym, czy oceny stabilności pokrywy śnieżnej. Równie dużo czasu prowadzący je ratownicy TOPR poświęcają kwestiom związanym z gromadzeniem i analizą najistotniejszych informacji, a więc przygotowaniem do wyprawy, na długo przed wyjściem z domu.” – mówi Andrzej Lesiewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu, które przygotowało w tym sezonie 11 szkoleń lawinowych, 3 kursy skiturowe i 2 skialpnistyczne.

Od 2011 roku partnerem strategicznym akcji jest PZU, który wspiera kursylawinowe.pl w ramach prowadzonych działań prewencyjnych. Dzięki współpracy możliwe było zwiększenie zasięgu akcji i jej rozwój, czego najbardziej znaczącymi przykładami jest powstanie edukacyjnej serii filmowej pt.

„PZU w myśl zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć” od lat podejmuje działania, które mają uświadomić potencjalne zagrożenia w codziennym życiu. Świetnym przykładem są Kursylawinowe.pl. To inicjatywa, dzięki której uczestnicy mogą nauczyć się, jak bezpiecznie wędrować po górach i jak postępować w przypadku zagrożenia.“ – mówi Dorota Macieja, dyrektor ds. sponsoring i prewencji w PZU.
10 filmów poradnikowych, obejrzeć można na youtube.com/kursylawinowepl. W tym roku powstaną kolejne odcinki, w których poruszone zostanie szereg tematów związanych z różnymi formami turystyki zimowej.
„Myślę, że edukacja własna i zachęcanie naszych przyjaciół i znajomych by podnosili swą wiedzę górską sprzyja ich i naszemu bezpieczeństwu. Tak naprawdę trenujemy partnerskie ratownictwo lawinowe nie dla siebie tylko dla innych. Podobnie jest ze wszystkimi umiejętnościami potrzebnymi w górach – np. techniką poruszania się w rakach i z czekanem.” – dodaje Jan Krzysztof, który jest opiekunem merytorycznym akcji od 2008 roku.

Więcej informacji na temat szkoleń znaleźć można na stronach:
www.kursylawinowe.pl

Partner strategiczny: PZU
Akcję wspierają: The North Face, Armada Skis, Primus, Uvex, Odlo
Partnerzy akcji: TOPR
Organizacja: PSF, Snow PR Events & Communications.

Zapraszam na profil prywatny:
klubpodroznikow.com/tatromaniak-autor?showall=1
.
.
.
Załączniki:
Ostatnia6 lata 10 miesiąc temu edycja: Albin od.

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.424 s.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com