Lotniska w Polsce i na świecie

Jak się spakować w podróż – 6 najczęstszych błędów

Więcej
8 lata 2 miesiąc temu - 7 lata 5 miesiąc temu #13878 przez Albin
Jak się spakować w podróż – 6 najczęstszych błędów i jak z nimi walczyć

Pakowanie na wyjazdy to moja specjalność. Na miesięczny wypad potrafię spakować się w godzinę (tzn. potrafiłam – teraz, gdy do spakowania mam także Olivię, rzecz ma się trochę inaczej haha), i już dawno nie zdarzyło mi się zabrać ze sobą więcej niż było to absolutnie niezbędne. Dojście do takiej wprawy jednak trochę trwało. Pamiętam jak 2008 roku, pakując się w naszą 20-miesięczną podróż po Azji i Ameryce Południowej, dzień przed wylotem, dzwoniłam zestresowana do linii lotniczych, by dokupić dodatkowe 5kg do naszego limitu bagażu. Spakowaliśmy się bardzo źle, o czym przekonaliśmy się z prędkością światła, i w efekcie, 3 tygodnie po ruszeniu w trasę, wysłaliśmy do domu wielkie pudło zbędnych gratów.

Pakowanie to nie jest prosta sprawa, szczególnie, kiedy po raz pierwszy wyjeżdża się w samodzielnie zorganizowaną podróż, gdzieś daleko od domu. Wydaje nam się wtedy, że musimy być przygotowani na każdy możliwy scenariusz, a efektem takiego myślenia jest ciężki, przeładowany plecak, w którym trudno cokolwiek znaleźć. A wcale nie musi tak być. Lekki, dobrze zapakowany plecak/torba oznacza przyjemniejszą i mniej uciążliwą podróż. Dlatego dziś dzielę się z najczęstszymi według mnie błędami, jakie początkujący (i nie tylko) podróżnicy popełniają pakując się na podróż.


Zdjęcie autorstwa HA0478-038 pochodzi z kolekcji Flickr Creative Commons

Brak planu

Nie ma w pakowaniu nic gorszego niż kompletny brak planu i koncepcji. Efektem jest torba pełna ciuchów nie na taką pogodę jak trzeba, tysiąc zapomnianych rzeczy i drugi tysiąc rzeczy zbędnych. A wystarczy kilka prostych kroków – sprawdzić, jaka będzie pogoda tam, gdzie jedziemy, mieć jakieś podstawowe pojęcie o tym, co będziemy robić, a potem zrobić listę tego, co będzie na wyjazd niezbędne. W ten sposób unikniesz w plecaku grubego polara na podróż na tajskie wyspy, albo butów trekkingowych na podróż, w czasie której nie pójdziesz na żaden trekking.

Pakowanie zbyt wielu rzeczy

Być może brzmi to nieprawdopodobnie, ale fakty są takie, że na wyjazd 3-tygodniowy potrzebujesz mniej więcej tyle samo rzeczy, co na wyjazd tygodniowy. Nie ma potrzeby zabierania 20 par majtek i świeżego t-shirta na każdy dzień. Prawie każdy hostel i hotel zorganizuje pranie, a w tych bardzo turystycznych miejscach pralnie są na każdym kroku. Nie ma też potrzeby zabierania wielu par butów i całej zawartości łazienki. Jeśli martwisz się, że zabraknie ci w drodze szamponu, to dobra wiadomość jest taka, że tam gdzie jedziesz ludzie też myją włosy, i szampon kupisz bez problemu.

Kupowanie nowych rzeczy specjalnie na wyjazd

Nie masz ani jednego t-shirta, zero butów, a aparat fotograficzny ci się zepsuł? Kup nowe! Ale jeśli masz się w co ubrać, czym zrobić zdjęcia, i w co się spakować, to oprzyj się pokusie odświeżania ekwipunku, bo ten stary wydaje ci się być zbyt byle jaki. Prawda jest taka, że starszych rzeczy będzie ci mniej szkoda, jeśli je zgubisz, albo się zniszczą. Poza tym szkoda pieniędzy na nowe graty – lepiej wydać je w czasie podróży na jakieś fajne doświadczenia.

Mega wielka kosmetyczka

Ten problem dotyka chyba tylko kobiet – ogromna kosmetyczka, załadowana po brzegi słoiczkami, pędzelkami, pachnidłami i Bóg wie, czym jeszcze. Owszem, trzeba o siebie dbać także w podróży, ale można to robić bez zabierania ze sobą całej zawartości łazienki. Przerwa od makijażu jeszcze nikomu nie zaszkodziła, a używanie tego samego kremu na dzień i na noc przez kilka tygodni na pewno nie zrujnuje nikomu skóry.

Zero organizacji w torbie

Zawsze zaczyna się tak samo – ładnie zapakowany plecak, wszystko ma swoje miejsce. Trzy dni później zawartość torby przypomina pole bitwy, a znalezienie ulubionej koszulki wymaga wyrzucenie z niej całej zawartości. Można temu łatwo zapobiec z pomocą reklamówek albo kostek do pakowania – bielizna do jednej, t-shirty do drugiej, kable i ładowarki do trzeciej, w czwartek brudne ubrania itd. I jeszcze jedna rada – ubrania zwijaj w rulon zamiast składać je w kostkę – zajmą mniej miejsca, mniej się wgniotą, a konkretny ciuch będzie łatwiej w ten sposób znaleźć.

Niewłaściwie spakowany bagaż podręczny

Nie traktuj bagażu podręcznego, jako składu rzeczy potrzebnych na czas lotu, tylko jako skład rzeczy niezbędnych w całej podróży. Szansa zgubienia bagażu głównego jest niestety całkiem spora (sama przekonałam się o tym dwukrotnie – kiedyś mój bagaż poleciał do Katmandu zamiast do Katowic!). Dlatego w bagażu podręcznym zawsze miej jedną zmianę ubrań, wszystkie dokumenty, rezerwacje noclegów itp, wszystkie cenne przedmioty, szczotkę do zębów i pastę (latając pamiętaj, by pasta miała nie więcej niż 100ml pojemności).

Happy packing!!!
Przeprowadzka, czyli Magda i Przemek w podróży
careerbreak.pl/




klubpodroznikow.com/sprzet

.

Zapraszam na profil prywatny:
klubpodroznikow.com/tatromaniak-autor?showall=1
.
.
.
Załączniki:
Ostatnia7 lata 5 miesiąc temu edycja: Albin od.

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.440 s.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com