Wszyscy jurorzy byli dosyć zgodni co do wyboru podkreślając że poziom konkursu był wysoki.
Jury postanawia przyznać nagrody:
I miejsce - zdjęcie "Przebłysk" (Giewont - Tatry Zachodnie) , fot.Maciej Kolber
II miejsce - zdjęcie Tatrzańskie świtanie, fot. Michał Ostrowski
III miejsce - zdjęcie Matterhorn, fot. Krzysztof Mierzejewski
Uzasadnienia jurorów:
Niecodzienne ukazanie powszechnie znanej z pocztówek góry, symbolu turystycznego Zakopanego. Wspaniałe wykorzystanie aury, ciekawe światło wymagające dużej precyzji warsztatowej u autora. Jak widać, nie trzeba jechać na koniec świata by dostrzec potęgę gór i ich piękno. Nawet najbardziej oczywisty obiekt dzięki umiejętnościom fotografa może okazać się ciekawym motywem zdjęcia.06_Nowy
Tatrzańskie świtanie, fot. Michał Ostrowski
Spoglądając na fotografię Michała Ostrowskiego pt. "Tatrzańskie świtanie", nasuwa się skojarzenie z tytułem piosenki Seweryna Krajewskiego "Płoną góry, płona lasy". Niezwykła gra ciepłych promieni wschodzącego słońca w zestawieniu z monumentalnymi szczytami ośnieżonych Tatr, zmusza do bardziej wnikliwego spojrzenia na piękno polskich gór. Żałować jedynie należy, że zdjęcie jest słabej jakości technicznej, ale na szczęście, sprzęt jest tylko wykonawcą woli człowieka.
Matterhorn, fot. Krzysztof Mierzejewski
wyróżnienie II
wyróżnienie III
Ama Dablam, fot.Marcin Wielkiewicz
Nagrodzonym serdecznie gratulujemy a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie stojącym na bardzo wysokim poziomie.
Zapraszamy na wręcznie nagród 1 lipca o godz. 10.00 w Zakopanem na Równi Krupowej oraz do odwiedzania wystawy plenerowej na zakopiańskich Krupówkach przez całe wakacje.
http://www.klubpodroznikow.com/galeria/final-najpiekniejsza-gora-swiata-4
Galeria prac nadsyłanych na konkurs
http://www.klubpodroznikow.com/galeria/najpiekniejsza-gora-swiata4
4 edycja - 2012
Jest wiele kandydatek do tego tytułu.
(podtytuł w/g sugestii Leszka Cichego „najpiękniejsze zdjęcie górskie”)
Podobnie jak w latach ubiegłych, zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym
którego celem jest wybór najpiękniejszej góry świata.
4 edycja zbiegła się w czasie z akcją "Największe Sprzątanie Tatr w Historii" więc przebieg konkursu
zaplanowany jest tak by finał odbył się na zakończenie akcji tatrzańskiej.
- 30 kwietnia do 31 maja nadsyłanie prac do konkursu
- 1 czerwca do 15 czerwca wybór zwycięskich prac
- 16 czerwca do 25czerwca przygotowanie 30 najwyżej ocenionych prac do wystaw i publikacji
26 czerwca ogłoszenie oficjalnych wyników
1 lipca wręczenie nagród
Jury konkursu
LIDIA POPIEL - fotografka, wykładowca na wydziale fotografii w Warszawskiej Szkole Filmowej,WOJCIECH FRANUS - dyrektor artystyczny National Geographic
JERZY STOKOWSKI - artysta fotografik, grafik komputerowy
Wernisaż i wręczenie nagród 1 lipca w dniu finału akcji
"Największe Sprzątanie Tatr w Historii" w Zakopanem
Wystawa na najpopularniejszym deptaku w Polsce czyli na Krupówkach !Wystawy oraz publikacje internetowe i prasowe 30 wyłonionych prac.
Nadsyłanie prac na adres:
W tytule maila "Najpiękniejsza Góra Świata 4"
Leszek Cichy zapytany w jednym z wywiadów przez redaktora onet.pl/podróże Pawła Zająca o miano najpiękniejszej góry na świecie odpowiedział:
To zależy od nastroju, od światła. Widziałem choćby piękne zdjęcia zachodniej ściany Aconcaguy czy fotografie zachodu słońca zrobione właśnie z tego szczytu. Gotowa wystawa kilkudziesięciu zdjęć. K2 istotnie jest fantastyczna ze względu na swój majestat. Wyniosła, potężna, niedostępna piramida… Wspaniały jest alpejski Matterhorn. O K2 przecież mówi się, że to Matterhorn Himalajów. Kolejna piękna góra to Alpamayo. Teraz może już trochę mniej, gdyż mniej wycyzelowane stały się jej lodowe rzeźby. Przy współczesnej łatwości robienia zdjęć, doskonałych aparatach, możliwościach obróbki konkurs powinien właściwie nazywać się „najpiękniejsze zdjęcie górskie”.
Zdjęcia z dodatkowymi elementami jak ramka, datownik itp nie będą dopuszczone do konkursu.
1 miejsce
Zestaw turystyczny od Decathlon Zakopianka
T3 ultralight pro
zegarek Timex z wysokościomierzem
Voucher na pobyt i zwiedzanie
2 miejsce
Zestaw turystyczny od Decathlon Zakopianka
zegarek Timex z wysokościomierzem
Voucher na pobyt i zwiedzanie
3 miejsce
Zestaw turystyczny od Decathlon Zakopianka
zegarek Timex z wysokościomierzem
Voucher na pobyt i zwiedzanie
wyróżnienie I
zegarek Timex z wysokościomierzem
wyróżnienie II
Zestaw turystyczny od Decathlon Zakopianka
T2
Alpinism 32
wyróżnienie III
Voucher na pobyt i zwiedzanie
patronat
partnerzy
Lidia Popiel
Zawodowo fotografią zajmuje się od 1985 roku, wykonując zdjęcia m.in. dla Zwierciadła, Pani, Sukcesu. Wykłada na wydziale fotografii w Warszawskiej Szkole Filmowej. Jest redaktorką naczelną magazynu Fine Life. Działa w fundacji Polska jest kobietą. Jest przewodniczącą rady sygnatariuszy w Partii Kobiet. Jest również dziennikarką Polsat Cafe.
Prowadziła przez ponad trzy lata rubrykę o modzie w "Piątej Alei", dodatku do dziennika "Rzeczpospolita", gdzie częstą ilustracją były zdjęcia jej autorstwa.
Wojciech Franus
Dyrektor artystyczny National Geographic
http://fotografia.national-geographic.pl/tag/wojciech-franus/
Jerzy Stokowski
Fotografią zajmuje się od 30 lat. Współpracował jako fotoreporter z wieloma pismami muzycznymi oraz klubami Remont i Akwarium, z festiwalami Warsaw Summer Jazz Days i aż 25 letnia współpraca z Międzynarodowym Festiwalem Jazz Jamboree. Managing editor i autor wielu zdjęć do albumu fotograficznego poświęconemu 30 letniej historii tego festiwalu.
Wieloletni organizator i juror Międzynarodowego Konkursu JAZZ PHOTO, a także członek Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego i Klubu Fotografików Reklamowych przy ZPAF.
Lata 90. to głównie wspólpraca z wieloma sieciowymi agencjami reklamowymi, największymi magazynami prasy kobiecej (moda, ilustracja) m.in. z wydawnictwami Kobieta i Życie, Axel Springer czy Twój Styl.
Laureat wielu nagród i wyróżnień w konkursach fotograficznych w Polsce i Niemczech. Uczestnik ok. 30. zbiorowych i indywidualnych wystaw fotograficznych. Prace prezentowane były m.in. w Nowym Jorku, Londynie, wielokrotnie w Budapeszcie, Burghausen, Ingolstad i wielu galeriach w Polsce, a także galeriach internetowych.
Alpejskie giganty
Paweł Mielczarek
Z bitą śmietaną...( Pequeno Alpamayo, Boliwia)
Małgorzata Dul
Hawrań jesiennie - Tatry Bielskie
A. M.
zdjęcia nagrodzone w 2 edycji konkursu 2010 r.
miejsce 1
Stanisław Pindera
Aconcagua
miejsce 2
Krzysztof, Czech
"Marsjanie"
miejsce 3
Michał Cypcer
Babia Góra
I nagroda
Ararat - Święta Góra Ormian. Jak na ironię historii - położona poza obszarem Armenii - na terenie dzisiejszej Turcji. Poteżny wulkaniczny stożek Araratu wznosi się na wysokość 5165 n.p.m. Wedle biblijnych przekazów na tej górze spoczęla arka Noego - której znalezienie jest celem wielu ekspedycji.
fot. Stanisław Pindera
II nagroda
Zdjęcie zostało wykonane z Polany Tapovan położonej na wysokości 4.400 metrów i przedstawia północno - wschodnią ścianę Shivlinga. Himalaje Garhwalu, Indie. fot. Małgorzata Jurewicz
Wschodnia ściana Shivlinga Drugą nagrodą w konkursie jest ufundowana przez Excel Systemy Nawigacyjne - dystrybutora marki Garmin w Polsce - nawigacja GPS Garmin Colorado 300. Ten zaawansowany odbiornik ręczny jest wyposażony w mapę bazową całego świata, wyświetlającą graficzne odwzorowanie terenu, wielki ekran z dużą rozdzielczością i wysokiej czułości moduł GPS.
III nagroda
Góra Lodowa w Zatoce Admiralicji, Wyspa Króla Jerzego, Szetlandy Południowe.
fot. Mariusz Czarnul
Góra Lodowa w Zatoce Admiralicji, Szetlandy Południowe Trzecią nagrodą w konkursie jest kurtka Glider, ufundowany przez firmę DirectAlpine - lekka, dopasowana i praktyczna kurtka typu Soft-Shell na każdą okazję. Hybrydowa kombinacja materiałów wykonanych w NANOtechnologii o szerokich zastosowaniach. Anatomiczny, opinający styl.
IV nagroda (laureat - wybór internautów)
Matterhorn. Taki dokładnie widok ujrzałam o świcie gdy wychyliłam głowę z namiotu. Ten strzelisty kształt, ten wygląd egipskiej piramidy i ten niewyobrażalny ogrom zwłaszcza, gdy stanie się u jej stóp. Matterhorn - dla mnie najbardziej charakterystyczna góra świata. Trudna i wymagająca przede wszystkim ogromnej uwagi. Ale warta tego by stanąć przed jej obliczem i warta tego by nazwać ją najpiękniejszą górą świata.
fot. Magdalena Kubica