Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
 
 Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców
 
 
Począwszy od 2017 r. corocznie wybierani są kolejni wyjątkowi Polacy, wielcy podróżnicy, odkrywcy i zdobywcy. Tym szczególnym postaciom dedykowane są dęby w alei, oraz tablice przedstawiające ich dokonania. W 2017 r. aleję zapoczątkowało 30 wybranych nazwisk wyjątkowych osób. Rok 2018 to kolejne 8 wybitnych postaci. W 2019 roku decyzją kapituły, aleja powiększyła się o cztery nazwiska wybitnych Polaków. W roku 2020 Aleja powiększy się o nastepne 5 tablic przed dębami.
 
 
 
10 października 2020 roku.  o godz. 12.00 nastąpiło odsłonięcie tablic Nominowanych na rok 2020 w Alei Podróżników przy Tauron Arena Kraków z udziałem samych nominowanych oraz ich rodzin.
 
Zdjęcia z uroczystości odsłonięcia tablic przed dębami. Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców edycja 2020. więcej o alei i poprzednie edycje.
 
kliknij i pobierz
GALERIA
 
 
 
 
 
Decyzją Kapituły Alei Podróżników Odkrywców i Zdobywców, przedstawiamy osoby nominowane i uhonorowane w 2020 roku
 
 
 
 
Prof. Em. Andrzej PAULO - Polska Wyprawa Naukowa do Peru
 
  Prof. Andrzej Paulo urodził się w 1937 r. w Pionkach. Emerytowany profesor zwyczajny Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, do końca 2007 roku pracował na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska. Karierę naukową i podróżniczą rozpoczął w 1960 r. jako magister inżynier geolog, później doktor nauk technicznych i od 1983 doktor habilitowany. Po zniesieniu blokady awansu przez PZPR w 1989 został mianowany docentem, a w 1993 profesorem nauk o Ziemi. Prof. Andrzej Paulo wniósł nieoceniony wkład w dziedzinę badań geologicznych oraz poszukiwania złóż naturalnych i ochronę środowiska. Przez 47 lat realizował ekspedycje naukowe, speleologiczne, górskie i eksploracyjne zarówno w Polsce, jak i na świecie: w Algierii, Mongolii, krajach byłej Jugosławii, Szwecji, Irlandii, Finlandii, Hiszpanii, Turcji, Ekwadorze, Boliwii, Peru, Chile (Wyspa Wielkanocna), na Kubie, w Tajlandii, Kambodży, Malezji, Laosie i na Antarktydzie. Przez kilka lat był profesorem wizytującym w Ekwadorze na Universidad Nacional w Quito i Universidad Técnica Particular w Loja oraz w Chile na Universidad La Serena.
Równolegle z pracą naukową i badawczą prof. Andrzej Paulo był zawsze aktywny społecznie. Został przewodniczącym Komisji Kultury ZNP AGH, a od 1980 do 2015 r. był członkiem NSZZ „Solidarność”. W latach 1981-88 przewodniczył Tajnej Komisji Zakładowej „S” AGH, później był współorganizatorem Podstolika Ekologicznego „Okrągłego Stołu”.
Od 2006 r. kierował Polską Wyprawą Naukową do Peru, której największym sukcesem jest udokumentowanie walorów środowiskowych terenów wokół Doliny Wulkanów Andahua i Doliny Rio Colca, które w 2018 zostały wpisane na listę geoparków UNESCO. Badania są prowadzone nadal przez wolontariuszy z 10 ośrodków naukowych w Polsce. Monumentalne dzieło Polskiej Wyprawy Naukowej, jak i stworzona interdyscyplinarna dokumentacja odkryć i obserwacji geologicznych, przyczyniły się w wielkim stopniu do utrwalenia polskich osiągnięć w Peru nie tylko wśród lokalnej ludności, ale również w kontaktach z władzami peruwiańskimi różnych szczebli oraz z instytucjami naukowymi w tym kraju.
Za swoją działalność i niezłomny charakter został wyróżniony m.in.: jako członek honorowy Polskiego Towarzystwa Geologicznego, członek korespondent Sociedad Geográfica de Lima (2006, Peru) i odznaczony: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – 1993 i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski – 2013; medalem Komisji Edukacji Narodowej – 1995; medalem Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe – 1984; odznaką honorowa Universidad de LaSerena, Chile – 2002; medalem „Dziękujemy za Wolność” – 2017; oraz odznaką „Za Zasługi dla Niepodległości 1956- 1989” – 2019.
 
 
 
 
 Kapitan Andrzej PIOTROWSKI

  Kapitan Andrzej W. Piotrowski, ur. w 1948 r. w Koszalinie. Rozpoczął żeglarską odyseję w 1963 r. w Klubie Morskim „Tramp” w Koszalinie, aby 11 lat później zdobyć stopień kapitana jachtowego. Popłynął na obchody 200-lecia Stanów Zjednoczonych „Operacja Żagiel ‘76” jachtem „Wojewoda Koszaliński” jako III oficer. Po powrocie do Polski został fałszywie oskarżony o próbę pozostania w USA. Rok później wyemigrował i jako uchodźca polityczny osiadł w Chicago. W 1986 r. kupił w Niemczech Zachodnich jacht, który nazwał „Solidarity” i pożeglował do Chicago. W latach 1987-1991 był komandorem polonijnego Joseph Conrad Yacht Club w Chicago. W 1988 roku wziął udział w słynnym wyścigu Chicago-Mackinac Race, dowodząc pierwszym polonijnym jachtem w historii tych regat. Był współorganizatorem World Polonia Sailing Jamboree 1991 w Gdyni – pierwszego zlotu polonijnych żeglarzy. Dopłynął tam jachtem „Solidarity”. W 1992 r. zajął I miejsce w regatach na Bornholm, zdobywając „Puchar Prezydenta Świnoujścia” i kolejne I miejsce w regatach o „Srebrny Dzwon Kołobrzegu”. W 1993 roku triumfował w regatach „Solo Challenge ’93” na trasie Port Huron – St. Joseph na amerykańskich Wielkich Jeziorach.
Zorganizował pierwszą wizytę polskich żaglowców „Pogoria” i „Zawisza Czarny” w Chicago w 1994 roku. Jego główne osiągnięcia żeglarskie to: 14-krotne przepłynięcie Atlantyku na jachtach żaglowych, samotne przepłynięcie ponad 5,000 Mm, pięciokrotne pokonanie rzeki Missisipi w rejsach jesienno-zimowych, 11-krotny udział w regatach Chicago-Mackinac Race, założenie w 1995 r. Karaibskiej Republiki Żeglarskiej na Sandy Cay na Wyspach Bahamskich oraz członkostwo w elitarnym Bractwie Wybrzeża – Mesa Kaprów Polskich (Hermandad de la Costa).
Między 1998 i 2005 żeglował na pokładzie jachtu „Gemini”, zdobywając trofea w regatach na wodach Ameryki Północnej, Karaibów i Wysp Azorskich. Od 2014 r. jest twórcą polonijnej inicjatywy żeglarskiej pt. „Rejsy Szlakiem Wielkich Polaków” i jednocześnie skipperem flagowej jednostki tych rejsów – „Kpt. Wagner II”.
Kapitan Andrzej W. Piotrowski, oprócz żeglarskich eksploracji na kilku kontynentach, wybitnie zasłużył się w rozsławianiu Polski w świecie i polskich tradycji żeglarskich wśród polskiej diaspory. Autor licznych publikacji oraz nagradzanych filmów żeglarskich i podróżniczych. W polonijnych stacjach radiowych prezentuje felietony i zabiera głos w sprawach nie tylko żeglarskich, ale też politycznych i społecznych w duchu konserwatywnym, nierzadko narażając się na ostrą krytykę. Wkrótce „Kpt. Wagner II” znów wypłynie z portugalskiego portu Praia da Vitoria, by pod polską banderą sławić imię swego wielkiego patrona po morzach i oceanach.
 
 
 
 
Andrzej Piętowski – polski kajakarz, podróżnik i eksplorator,
 
 
  Andrzej Andrew Piętowski urodził się w 1954 r. w Krakowie. Pasjonat kajakarstwa górskiego, czlonek Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej „Bystrze”, wybrany jego prezesem w 1975 r. Założyciel Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacyjnej im. Ernesta Malinowskiego i Fellow National ’09 prestiżowego The Explorers Club w Nowym Jorku. Studiował elektronikę na Akademii Górniczo-Hutniczej i matematykę na Uniwersytecie Bowling Green w Ohio. Drugi (po Marku Bylińskim) kierownik wyprawy kajakowej Canoandes ’79, która przepłynęła 23 rzeki w Meksyku, USA, Gwatemali, Nikaragui, Kostaryce, Panamie, Ekwadorze, Peru i Argentynie, w tym 13 jako pierwsi eksploratorzy. W 1981 wraz z Piotrem Chmielińskim, Stefanem Danielskim, Krzysztofem Kraśniewskim, Jerzym Majcherczykiem, Jackiem Boguckim i Zbigniewem Bzdakiem dokonał pierwszego przepłynięcia najgłębszego na ziemi kanionu Rio Colca w Peru. Amerykański Paddler Magazine uznał ten wyczyn Polakow za „jedno z najważniejszych wydarzeń eksploracyjnych XX wieku” a w 1984 wpisane zostalo do Księgi Rekordow Guinnessa. W grudniu 1981 kajakarze założyli w Limie Komitet Obrony Solidarności, na czele którego stanął późniejszy noblista Mario Vargas Llosa. Andrzej Piętowski wyemigrował do USA w 1982. Zdobył wulkany Cotopaxi i Chimborazo (solo) w Ekwadorze oraz Mt. McKinley-Denali na Alasce. W 1983 w grupie trzech pierwszych kajakarzy przepłynął najwyższy odcinek Rio Apurimac- Amazonas do mostu w Pillpinto oraz dotarł do jej źródeł. Wyprawa Canoandes’79 uhonorowana została Super Kolosem w 2000 r. Stała się przedmiotem wielu publikacji, m.in. w National Geographic Magazine i Canoe&Kayak w USA i dwóch relacji autorstwa Andrzeja Piętowskiego: „First Descents: In Search of Wild Rivers” oraz „Na podbój kanionu Colca i górskich rzek obu Ameryk”.
Andrzej Pietowski kierował wyprawą naukową „Source of the Amazon 2000”, określając najdalsze miejsce źródłowe Amazonki w jeziorze Ticlla Cocha pod Nevado Mismi (5,597 m npm). W ekspedycji pod auspicjami National Geographic Society uczestniczyli specjaliści z The Explorers Club, Peruwiańskiego Towarzystwa Geograficznego, Smithsonian Institute i Uniwersytetu Harvarda.
Od 2004 prowadzi w Dolinie Colca letnie szkoły języka angielskiego przygotowując Peruwiańczyków do pracy w turystyce. W 2006 odsłonił na rynku w Chivay pomnik zdobywców Kanionu Colca i Aleję Polonia. Jest twórcą wielu wydarzeń przybliżających miejscowej ludności Polskę i jej dorobek kulturalny. Zostal członkiem Kongresu Polonii Amerykańskiej. „Za wybitne osiągnięcia w działalności odkrywczej i podróżniczej, za wspieranie przemian demokratycznych w Polsce i za popularyzowanie polskiej kultury” odznaczony w 2013 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Od 2019 r. piastuje funkcję wiceprezesa Oddziału Polskiego The Explorers Club.
 
 
 
 
Leon Mroczkiewicz i Tadeusz Perkitny
 

   Tadeusz Perkitny (1902-1986) i Leon Mroczkiewicz (1900-1971) odbyli niesamowitą podróż dookoła świata. Ich wyprawa rozpoczęła się 11 września 1926 roku w Poznaniu i zakończyła tamże po okrążeniu całego globu 18 lutego 1930. Świeżo upieczeni absolwenci Uniwersytetu Poznańskiego ruszyli na włóczęgę, by na własne oczy zobaczyć i lepiej poznać lasy różny stref klimatycznych, o których uczyli się podczas studiów z zakresu leśnictwa. Dysponując skromnymi środkami finansowymi podczas podróży podejmowali się przeróżnych prac, aby kontynuować wyprawę.
Okrążając kulę ziemską przez Szwecję, Francję dotarli do Brazylii, Amerykę Południową przemierzyli przez Argentynę i Chile, by dostać się do Azji, gdzie odwiedzili Półwysep Indochiński i Cejlon, kończąc podróż w Afryce, skąd zakupionym w Casablance Fordem wrócili do Poznania. W ciągu czterech lat odwiedzili 36 krajów na 5 kontynentach.
Leon Mroczkiewicz i Tadeusz Perkitny swoją postawą reprezentowali cechy, którymi odznaczają się najwięksi podróżnicy – niebywałą pogodę ducha, zaradność i kreatywność. Rozsławiali dobre imię Polski w każdym miejscu, do którego dotarli. Mottem przyświecającym podróżnikom było „byleby naprzód, przed siebie, z uśmiechem na twarzy”.
Po odbyciu wyprawy zapisali się w dziejach poznańskiej nauki, współtworząc ośrodki Hodowli Lasu i Technologii Drewna w Wyższej Szkole Rolniczej (dziś Uniwersytet Przyrodniczy). Tadeusz Perkitny był doskonałym dydaktykiem, cenionym autorem podręczników akademickich. Uhonorowany tytułami doktora honoris causa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Akademii Rolniczej w Poznaniu. Leon Mroczkiewicz był naukowcem zaangażowanym w działanie wielu towarzystw i komisji, m.in. członek korespondent Polskiej Akademii Nauk. Otrzymał tytuł doktora honoris causa na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie.
Tadeusz Perkitny w książkach ”Z setką złotych dookoła świata” i „Okrążmy świat raz jeszcze”, będących inspiracją dla wielu pokoleń, opisał wyprawę z właściwym sobie talentem i autoironią - „Po raz pierwszy w życiu jesteśmy…sławni. Sława ta – jak każde nieszczęście, spada na nas znienacka. (…) w najpopularniejszej miejscowej gazecie „El Mercurio” ukazuje się artykuł, który krzyczy wielkimi czcionkami na czołowym miejscu, że takich dwóch uwidocznionych na zdjęciu „muchachos Polacos”, obszedłszy cały świat piechotą, przybyło wczoraj przez Andy do miasta Valparaiso. (…) Że jesteśmy „muchachos lindos y robustos”, to jest niby „młodzieńcy ładni i krzepcy”. Że gadamy płynnie wszystkimi bez wyjątku językami Europy. Że będąc w Brazylii, rozdarliśmy na drobne kawałki rosłego jaguara. Że całą rzekę Paranę przebyliśmy wpław. Że w Argentynie własnymi rękoma zbudowaliśmy kolej…”.

 
 
 
Henryk Jaskuła - pierwszy Polak, który okrążył Ziemię
 

  Kapitan HENRYK JASKUŁA (1923-2020). Pierwszy Polak, który jachtem samotnie opłynął glob ziemski, bez zawijania do portów i przyjmowania pomocy z zewnątrz. Rejs na „Darze Przemyśla” rozpoczął i zakończył w Gdyni po przepłynięciu 32 200 mil morskich i 344 dniach żeglugi, ustanawiając rekord świata w długości przebywania na morzu non stop w rejsie samotnym. Dotychczas jego bezprecedensowy wyczyn nie został przez nikogo powtórzony.
Urodzony 22 października 1923 r. w Radziszowie (gmina Skawina) . W 1932 wyemigrował z matką i bratem w ślad za ojcem do Argentyny. Studiował na wydziale inżynierii elektromechanicznej Uniwersytetu La Plata. W 1946 r. powrócił do Polski, aby pomóc w jej powojennej odbudowie .
Kontynuował studia w Krakowie na wydziale elektromechanicznym AGH. Po studiach osiadł wraz z żoną Zofią w jej rodzinnym Przemyślu, gdzie aż do emerytury pracował w biurach projektów. Początkowo pasjonował się taternictwem, ale od 1962 bez reszty poświęcił się żeglarstwu. Jednym z przełomowych momentów jego kariery było opłynięcie na jachcie „Euros” przylądka Horn i późniejszy rejs powrotny non stop z Buenos Aires do Gdańska, gdy sam dowodził jego załogą.
Przygotowania do odbycia rejsu solo non stop dookoła świata rozpoczął już w 1969 r. Budowę jachtu mocno wspierały władze regionu i mieszkańcy Przemyśla. Armatorem jachtu, któremu nadano imię „Dar Przemyśla” zostało województwo przemyskie.
Henryk Jaskuła wyruszył w swój rejs 12 czerwca 1979. Trasa wiodła z Bałtyku na Morze Północne, Atlantyk, wokół Przylądka Dobrej Nadziei, potem Ocean Indyjski, na południe od Australii i Nowej Zelandii. Opłynąwszy Horn, Kapitan skierował się na północ, zamykając 13 lutego 1980 r. pętlę wokołoziemską. Przed kpt. Jaskułą takie rejsy non stop pomyślnie zakończyli tylko dwaj żeglarze: Robin Knox-Johnston i Chay Blyth. 20 maja 1980, w dniu triumfalnego powrotu do Gdyni padły znamienne słowa wykrzyknięte przez Kapitana do oczekującego go, kilkutysięcznego tłumu : „Polsko kochana, Twój syn powrócił”.
Za całokształt żeglarskich dokonań odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, został Honorowym Obywatelem Przemyśla, honorowym członkiem PZŻ, otrzymał też prestiżowego SUPER KOLOSA. Dokonania Kapitana upamiętniają płyty w Alei Żeglarzy w Nowym Warpnie i na przemyskim Rynku. Z okazji 40 rocznicy zakończenia historycznego rejsu , w Przemyślu ogłoszono 2020 r.- Rokiem Kapitana Henryka Jaskuły. Zmarł 14 maja 2020 w Przemyślu w wieku 96 lat.

 
 
 
 
Odsłonięcie tablic w roku 2020 zbiegnie się z ceremonią wręczenia Nagrody im. Benedykta Polaka, która odbędzie się w sobotę 10 października br w Collegium Maius w Krakowie.
Odsłonięcie tablic w alei o godz. 12.00
 
 
Nadal przyjmujemy Wasze propozycje kolejnych kandydatur wraz z uzasadnieniem, a nad tymi propzycjami pochyli się kapituła. Kolejne propozycje zostanąuwzględnione w roku 2021.
Bardzo prosimy o przemyślane i godne kandydatury:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
 
 
Zdobądź książki z dedykacjami naszych wielkich podrózników odkrywców i zdobywców  !
 
Książki z autografami i dedykacjami
 
wesprzyj rozbudowę alei

 
 
Pragniemy poinformować, że w celu dalszego rozwoju, promocji i rozbudowy Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców, powstałej z inicjatywy Albina Marciniaka założyciela Fundacji Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców oraz dzięki wsparciu Miasta Krakowa, do realizacji tego projektu włączyła się prestiżowa, międzynarodowa organizacja. W dniu 1 sierpnia 2020 została podpisana Umowa o Partnerstwie między Fundacją Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników i The Explorers Club - Oddział Polski.
Po podpisaniu umowy o Partnerstwie było postanowienie o wspólnej organizacji kolejnej edycji odsłonięcia tablic Nominowanych na rok 2020 oraz ceremonii wręczania Nagród im. Benedykta Polaka przyznawanej przez The Explorers Club Polska.
Uroczystości planowane są na dzień 10 października 2020 roku. O godzinie 12.00 nastąpi odsłonięcie tablic Nominowanych na rok 2020 w Alei Podróżników przy Tauron Arena Kraków. O godzinie 16.00 w Sali Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się Ceremonia wręczania Nagród im. Benedykta Polaka.
 
 

 

 
 
 
Osoby nominowane i uhonorowane w 2019 roku
 
Jerzy Leon Jeliński (ur. 21 czerwca 1901 w Warszawie, zm. 30 listopada 1986 tamże) – polski podróżnik, automobilista i harcerz. Pierwszy Europejczyk, pierwszy Polak, który objechał samochodem cały świat (przejechał około 68000 kilometrów). Pierwszy Polak z międzynarodowym prawem jazdy. Od 30 maja 1926 roku do 31 października 1928 roku, uczestniczył w wyprawie samochodem dookoła świata. więcej...
 
Sławomir Makaruk, pseud. Makaron – polski podróżnik, fotograf, zawodowy nurek, kierownik wypraw, instruktor nurkowania, ratownik ochotnik TOPR, instruktor jazdy offroadowej. więcej...
 
Marcin Jamkowski - polski dziennikarz, podróżnik, fotograf i filmowiec. więcej...
 
Andrzej Bargiel - polski narciarz wysokogórski, członek polskiej kadry narodowej w skialpinizmie, ratownik TOPR. Pierwszy człowiek w historii, który zjechał na nartach z wierzchołków K2 oraz Broad Peak. więcej...
 
 
 nominowani 2019
 
 

 
 
Marcin Jamkowski Sławek Makaruk Makaron Dariusz Grochal
 
Marcin Jamkowski,  Sławek Makaruk "Makaron" oraz Dariusz Grochal autor książki o wyprawie Jerzego Jelińskiego
 
 
 

 

Uhonorowani w 2018 roku:

Ludomir Mączka (żeglarz), Krzysztof Starnawski (płetwonurek, speleolog), Piotr Chmieliński (kajakarz, podróżnik), Ryszard Czajkowski (podróżnik), Mariusz Ziółkowski (archeolog), Olgierd Budrewicz (dziennikarz i podróżnik), Krystyna Chojnowska-Liskiewicz (żeglarka), Ryszard Kapuściński (dziennikarz).

 

aleja podróżników 2018 3
od lewej: Krzysztof Starnawski, Piotr Chmieliński, Mariusz Ziółkowski, Ryszard Czajkowski,
 
 
W sobotę 12 maja 2018 roku Aleja Podróżników przy Tauron Arenie w Krakowie wzbogaciła się o kolejne dęby i tablice upamiętniające wybitnych polskich podróżników i eksploratorów. Na uroczystości gościli znani podróżnicy, himalaiści, rodziny osób upamiętnionych na Alei oraz mieszkańcy Krakowa.
 
 
Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców 2017
 
 
 
 
ZDJĘCIA Z OTWARCIA ALEI ORAZ PIKNIKU 22.04.2017 DO POBRANIA:
Album Karoliny Zięby-Kulawik
 
aleja podróżników 2018 6
 
twórca alei Albin Marciniak oraz Marek Kamiński przed swoim dębem
 

 
 
Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców 2017

W ten szczególny sposób pragniemy uhonorować Polskich  Podróżników, Odkrywców i Zdobywców, oraz podkreślić ich wielkie dokonania na przestrzeni wieków.
Aleja Podróżników to miejsce gdzie posadzone zostały drzewa. 30 dębów przed którymi stanęły postumenty, opatrzone tablicami opisującymi sylwetki danych osób, jakie wybrane zostały z pomocą internautów, słuchaczy Radia RMF oraz Kapituły. Z biegiem lat aleja będzie się powiększać.
Powołana Kapituła decydować będzie o kolejnych drzewach jakie będą dosadzane w latach następnych. 
Aleja Podróżników powstała wzdłuż ścieżki pieszo-rowerowej przy ul. Lema w sąsiedztwie Tauron Arena w Kraków.
 Co roku przed dębami będą montowane kolejne tablice, a wybór odbywać się będzie na podstawie głosowania internautów, słuchaczy radia oraz na podstawie werdyktu kapituły.

W uroczystym otwarciu udział wzięli m.in: Krzysztof Wielicki, Leszek Cichy,  Aleksander Doba, Arkady Radosław Fiedler, Wojciech Dąbrowski, Władysław Grodecki i inni zaproszeni goście...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wesprzyj projekt i dołącz do współtwórców tego wyjątkowego miejsca.
 
 Oni już wsparli budowę alei :
 
 
 
 
 
Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników została założona 2015-05-04 w ramach działalności Klubu Podróżników Śródziemie, działającego na rzecz edukacji ekologicznej już od ośmiu lat. Głównym celem fundacji jest utworzenia w Krakowie Alei Podróżników, Zdobywców i Odkrywców. Działania Fundacji wynikające ze statutu to edukacja ekologiczna, prośrodowiskowa i krajoznawcza. Klub Podróżników Śródziemie jest pomysłodawcą i realizatorem cyklu akcji "Czyste góry czyste szlaki".
Od Września 2011r Klub zorganizował i poprowadził kilkadziesiąt akcji edukacyjno-ekologicznych "Czyste Góry Czyste Szlaki"
 https://klubpodroznikow.com/akcje-eko/131-sprzatanie/1966-czyste-gory-czyste-szlaki-2015
W 2012r Klub zorganizował i poprowadził akcję "Czyste Tatry 2012" (od 2013 akcja przekazana dla Stowarzyszenia Czysta Polska)
https://klubpodroznikow.com/forum/60-czyste-gory-czyste-szlaki/5864-najwieksze-sprzatanie-tatr-w-historii-fotorelacja
Organizujemy akcje ekologiczne oraz prelekcje edukacyjne: "Czyste Góry Czyste Szlaki".
https://klubpodroznikow.com/akcje-eko/131-sprzatanie/1966-czyste-gory-czyste-szlaki-2015
Od 2015-05-04 klub Podróżników Śródziemie zmienił się w Fundację Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników,
i realizuje projekt: Budowa Alei Podróżników, Zdobywców i Odkrywców, przy ul. Lema w Krakowie.
Kto Waszym zdaniem powinien zostać uhonorowany w ten wyjątkowy sposób ?
Kto jeszcze zasługuje na tak szczególne wyróżnienie ? Czekamy na Wasze zgłoszenia z krótkim uzasadnieniem.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wszystkie obecne zgłoszenia, uwzględniane będą w kolejnych plebiscytach i decyzjach Kapituły przy dosadzanych drzewach, jakie planowane są w latach kolejnych.
Aleja będzie się powiększać każdego roku na wiosnę.
organizator

Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników
KRS: 0000556344   NIP: 6793111050
Rachunek: 96124046501111001063704414


 
 
partner

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie jest naszym partnerem reprezentującym Miasto Kraków.
Projekt prywatno - publiczny połączył w ten sposób działania Fundacji oraz miasta.

 
współpraca 2017-2020
 
http://krakow.pl/zalacznik/239395/4.jpg
 
 
 
 

 
 
 
 2 The explorers Club
 
 
 
 kantyna logos
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
logo arpi reklamy
 

 
Każdy może wnieść swój wkład w powstanie Alei
W przypadku kwoty o wyższej wartości, każda osoba lub instytucja otrzyma stosowny okolicznościowy dokument potwierdzający dokonanie wpłaty.
Dla osób chcących wspomóc naszą działalność i przekazać darowiznę na cele powstającej alei, podajemy numer rachunku bankowego, na który można dokonywać wpłat:
Rachunek: 96124046501111001063704414
Podatnicy mają możliwość odliczenia od podatku darowizny przekazanej Fundacji (szczegoly na www.pit.pl/darowizny/ – pkt 16 Darowizna na rzecz: kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego)
 
aleja 2019

 
 
 
 Konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-krajobrazowej zagospodarowania terenu wzdłuż
alei Lema w Krakowie, pt.: Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

najpiekniejsze szlaki kajakowe w Polsce

 

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
  
 
Wykaz schronisk górskich w Polsce

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

Underground in Europe

Underground in Europe to explore

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
najniebezpieczniejsze rośliny świata
najwyższe drzewa świata
najdłuższe mosty świata
najdziwniejsze budynki świata
 
 
FESTIWALE PODRÓŻNIKÓW
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 218 gości oraz 0 użytkowników.