Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
 
 Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców
 
 
Począwszy od 2017 r. corocznie wybierani są kolejni wyjątkowi Polacy, wielcy podróżnicy, odkrywcy i zdobywcy. Tym szczególnym postaciom dedykowane są dęby w alei, oraz tablice przedstawiające ich dokonania. W 2017 r. aleję zapoczątkowało 30 wybranych nazwisk wyjątkowych osób. Rok 2018 to kolejne 8 wybitnych postaci. W 2019 roku decyzją kapituły, aleja powiększyła się o cztery nazwiska wybitnych Polaków. W roku 2020 Aleja powiększy się o nastepne 5 tablic przed dębami.
 
 
 
Pragniemy poinformować, że w celu dalszego rozwoju, promocji i rozbudowy Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców, powstałej z inicjatywy Albina Marciniaka założyciela Fundacji Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców oraz dzięki wsparciu Miasta Krakowa, do realizacji tego projektu włączyła się prestiżowa, międzynarodowa organizacja. W dniu 1 sierpnia 2020 została podpisana Umowa o Partnerstwie między Fundacją Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców i The Explorers Club - Oddział Polski.
Jedną z pierwszych decyzji po podpisaniu Umowy o Partnerstwie było postanowienie o wspólnej organizacji kolejnej edycji odsłonięcia tablic Nominowanych na rok 2020 oraz ceremonii wręczania Nagród im. Benedykta Polaka przyznawanej przez The Explorers Club Polska.
Decyzją Kapituły tegoroczną nagrodę przyznano między innymi Doktorowi Honoris Causa Uniwersytetu Jagiellońskiego profesorowi Geatanio Platania. Uroczystości planowane są na dzień 10 października 2020 roku. O godzinie 12.00 nastąpi odsłonięcie tablic Nominowanych na rok 2020 w Alei Podróżników przy Tauron Arena Kraków. O godzinie 16.00 w Sali Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się Ceremonia wręczania Nagród im. Benedykta Polaka.
 
 
 
Decyzją Kapituły Alei Podróżników Odkrywców i Zdobywców, przedstawiamy osoby nominowane i uhonorowane w 2020 roku
 
 
 
1 - Kandydatura Prof. Em. Andrzeja PAULO wraz z Zespołem Naukowym „COLCA”
  Prof. Andrzej Paulo, oprócz eksploracji na kilku kontynentach jest niezwykle zasłużony w badaniach geologicznych i pracach naukowych w Peru gdzie od 2006 roku, wraz z zespołem naukowym z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie i Polskiej Akademii Nauk, gromadził dane oraz opracowywał dokumentację naukowa, która doprowadziła do ustanowienia w 2019 roku i wpisania na listę UNESCO GEOPARKU „Kanion Colca i Dolina Wulkanow”. W ten sposób Prof. Andrzej Paulo przyczynił się w znacznym stopniu do promowania w świecie najgłębszego wąwozu lądowego odkrytego przez polską, akademicką wyprawę kajakową „Canoandes” w 1981 roku. Od 2006 roku współpracowałem z Prof. Paulo i jego zespołem podczas corocznych pobytów w Dolinie Colca. Byłem świadkiem ogromnej pracy wykonanej przez jego zespół w terenie na dużych wysokościach od 3,650 do 5,597 m npm. Ta praca jak i dokumentacja naukowa odkryć i obserwacji geologicznych przyczyniły się w znaczącym stopniu do utrwalenia polskich odkryć w Peru nie tylko wśród lokalnej ludności ale również w kontaktach z Władzami peruwiańskimi różnych szczebli oraz z instytucjami naukowymi w tym kraju i z UNESCO. Wyróżnienie Zespołu prof. Paulo dębem w Alei Podróżników będzie nie tylko podsumowaniem dorobku i odkryć Profesora ale jednocześnie podkreśleniem wagi prac wykonywanych na wielu kontynentach przez polskich naukowców a często zapomnianych. Tym razem ich praca znalazła uznanie Władz i kręgów naukowych w Peru oraz samego UNESCO, który dołączył badane tereny do światowej listy Geoparków.
 
 
2 - kandydatura Kapitana Andrzeja PIOTROWSKIEGO

  Kapitan Andrzej Piotrowski, oprócz żeglarskich eksploracji na kilku kontynentach jest niezwykle zasłużony w propagowaniu Polski w świecie i polskich tradycji żeglarskich w kręgach polonijnych w Chicago i innych miastach świata. W Chicago pełnił funkcje  m. in. Komandora Joseph Conrad Yacht Club, organizował wiele imprez polonijnych na najwyższym poziomie propagując żeglarstwo i sport wśród młodej Polonii. W wielu polskich stacjach radiowych wyglaszal felietony i zabieral glos w sprawach nie tylko żeglarskich ale również polonijnych i polskich nierzadko narażając się na ostra krytyke.  Należy pamiętać, że Polonia nie ma przedstawiciela w Senacie więc używamy stacji radiowych i telewizyjnych do mobilizacji rodaków w ważnych momentach historycznych czy politycznych aby nasz głos był słyszany również w Polsce. W załączonym C.V. wymienione są koleje losu i osiągnięcia Kapitana Piotrowskiego – od wydalenia go z Ojczyzny w 1977 roku do założenia słynnej „Republiki Karaibskiej” popularnej wśród polonijnych i obcych żeglarzy, rejsów atlantyckich i po Pacyfiku, kilkuletni rejs jachtem „Solidarity” po Europie jak i ostania jego inicjatywa - transatlantycki rejs do Polski Szlakiem Wielkich Polaków jachtem Kpt. Wagner II. W ten sposób Kpt. Andrzej Piotrowski przyczynia się do promowania w świecie naszego kraju i osiągnięć polskich żeglarzy na miarę legendarnego Kpt. Wagnera.
 
 
3 - Andrzej Piętowski – polski kajakarz, podróżnik i eksplorator,
 
 
  Założyciel Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacyjnej im. Ernesta Malinowskiego i inicjator akcji edukacyjnej w dolinie Colca w Peru, członek Explorers Club w Nowym Jorku. Andrzej Piętowski urodził się w 1954 roku w Krakowie. Studiował na Wydziale Elektrotechniki na Akademii Górniczo-Hutniczej oraz matematykę na Uniwersytecie Stanowym Bowling Green w Ohio w USA. Członek i drugi kierownik wyprawy Canoandes’79, której celem były kajakowe spływy górskimi rzekami od Meksyku po Ziemię Ognistą. W latach 1979-1981 członkowie ekspedycji przepłynęli 23 rzeki Meksyku, Gwatemali, Nikaragui, Kostaryki, Panamy, Ekwadoru, Peru i Argentyny, z czego 13 jako pierwsi w historii eksploracji. W 1981 roku Andrzej Piętowski wraz z Piotrem Chmielińskim, Stefanem Danielskim, Krzysztofem Kraśniewskim, Jerzym Majcherczykiem, Jackiem Boguckim i Zbigniewem Bzdakiem dokonał pierwszego w świecie przepłynięcia pontonem i kajakiem dotąd niedostępnego, niezbadanego i nierozpoznanego Kanionu Colca, najgłębszego kanionu na ziemi. Osiągnięcie to uznane zostało przez amerykański Paddler Magazine za jedno z najważniejszych wydarzeń eksploracyjnych XX wieku. W 1984 roku wpisano je do Światowej Księgi Rekordów Guinnessa. W 2000 roku wyprawa Canoandes’79, w tym Andrzej Piętowski, uhonorowana została Super Kolosem – prestiżowym w Polsce wyróżnieniem podróżniczym i eksploracyjnym. Wyprawa Canoandes i przepłynięcie Kanionu Colca są przedmiotem wielu publikacji polskich i międzynarodowych, między innymi w National Geographic czy Canoe&Kayak. Niebagatelne miejsce wśród nich zajmują relacje autorstwa Andrzeja Piętowskiego: „First Descents. In Search of Wild Rivers” oraz najobszerniejsza jak dotąd kronika ekspedycji „Canoandes. Na podbój kanionu Colca i górskich rzek obu Ameryk”.
W 2000 roku Andrzej Piętowski współorganizował wspólnie z Piotrem Chmielińskim i kierował wyprawą naukową „Source of the Amazon 2000”, której celem było zbadanie i określenie miejsca źródłowego Amazonki. W ekspedycji, którą patronatem objęło National Geographic Society, uczestniczyli specjaliści z Explorers Club, peruwiańskiego Towarzystwa Geograficznego w Limie, Smithsonian Institute z Waszyngtonu i Uniwersytetu Harvarda. Od 2004 roku Andrzej Piętowski, działając pod auspicjami założonej przez siebie Polsko- Amerykańskiej Fundacji Edukacyjnej im. Ernesta Malinowskiego, prowadzi w Chivay, w regionie Colca letnią szkołę języka angielskiego. Jej zadaniem jest przygotowanie młodych Peruwiańczyków do pracy w kręgach międzynarodowych, zwłaszcza w turystyce oraz zwiększenie ich szans na rozwój i poprawę jakości życia. Piętowski jest również inicjatorem wielu wydarzeń przybliżających miejscowej ludności Polskę i jej dorobek kulturalny. Marzy, jak mówi, „o otwarciu Domu Polskiego w rejonie kanionu Colca, aby przypominać turystom przeżycia odkrywców kanionu z 1981 roku, czyli wyprawy Canoandes'79, a także rozszerzeniu nauki języków obcych o język polski w Instytucie Językowym w Chivay”. Andrzej Piętowski udziela się również w pracach Kongresu Polonii Amerykańskiej w stanie Illinois. W wolnych chwilach odwiedza szkoły polskie i amerykańskie, uniwersytety oraz inne miejsca, gdzie wygłasza prelekcje na temat polskich osiągnięć eksploracyjnych i naukowych w Ameryce Południowej. Za swoje osiągnięcia eksploracyjne i edukacyjne oraz działalność promującą i propagującą dokonania polskich podróżników, a w szczególności „za wybitne osiągnięcia w działalności odkrywczej i podróżniczej, za wspieranie przemian demokratycznych w Polsce i za popularyzowanie polskiej kultury” Andrzej Piętowski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
 
 
4 - Leon Mroczkiewicz i Tadeusz Perkitny
 
  Przed II Wojną Światową odbyli niesamowitą podróż dookoła świata. Ich wyprawa rozpoczęła się 11 września 1926 roku w Poznaniu i zakończyła tamże po okrążeniu całego globu 18 lutego 1930. Świeżo upieczeni absolwenci Uniwersytetu Poznańskiego ruszyli na włóczęgę, by na własne oczy zobaczyć i lepiej poznać lasy różny stref klimatycznych, o których uczyli się podczas studiów z zakresu leśnictwa. Dysponując skromnymi środkami finansowymi podczas podróży podejmowali się przeróżnych prac, aby zarobione pieniądze przeznaczyć na kontynuację wyprawy. Okrążając kulę ziemską przez Szwecję, Francję dotarli do Brazylii, Amerykę Południową przemierzyli przez Argentynę i Chile by dostać się do Azji, gdzie odwiedzili Półwysep Indochiński, Cejlon kończąc podróż w Afryce, skąd zakupionym w Casablance Fordem wrócili do Poznania. Jak wyliczył dr inż. Wojciech Kokociński w ciągu czterech lat odwiedzili 36 krajów na 5 kontynentach.
Leon Mroczkiewicz i Tadeusz Perkitny swoją postawą podczas wyprawy reprezentowali cechy którymi odznaczają się najwięksi podróżnicy – niebywałą pogodę ducha, zaradność i kreatywność oraz rozsławiali dobre imię Polski w każdym miejscu, do którego dotarli. Mottem przyświecającym podróżnikom było „byleby naprzód, przed siebie z uśmiechem na twarzy”. Dowodem na umiejętność poradzenia sobie w najróżniejszych okolicznościach jest choćby otwarcie salonu fotograficznego w samym środku brazylijskich lasów równikowych i katalog podjętych prac od wytyczania linii kolejowej w Argentynie, przez mierniczych przyszłych plantacji w Indochinach aż do zajęć różnych w pensjonacie na Lazurowym Wybrzeżu. Postacie uwiecznione w Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców winny być też wzorami godnymi naśladowania. Po odbyciu wyprawy Leon Mroczkiewicz i Tadeusz Perkitny zapisali piękną kartę w dziejach poznańskiej nauki współtworząc odpowiednio ośrodki Hodowli Lasu i Technologii Drewna na Wyższej Szkole Rolniczej w Poznaniu (dziś Uniwersytet Przyrodniczy).
Tadeusz Perkitny w książce opisującej wyprawę dookoła świata z właściwą sobie autoironią zanotował po dotarciu do Chile: „Po raz pierwszy w życiu jesteśmy...sławni. Sława ta – jak każde nieszczęście spada na nas znienacka. (...) Następnego dnia w najpopularniejszej miejscowej gazecie „El Mercurio” ukazuje się całostronicowy artykuł, który krzyczy wielkimi czcionkami na czołowym miejscu, że takich dwóch uwidocznionych na zdjęciu „muchachos Polacos”, obszedłszy cały świat piechotą, przybyło wczoraj przez Andy do miasta Valparadiso. (...) Że jesteśmy „muchachos lindos y robustos”, to jest niby „młodzieńcy ładni i krzepcy”. Że gadamy płynnie wszystkimi bez wyjątku językami Europy. Że będąc w Brazylii, rozdaliśmy na drobne kawałki rosłego jaguara. Że całą rzekę Paranę przebyliśmy wpław. Że w Argentynie własnymi rękoma zbudowaliśmy kolej...”.

1 Kokociński W.: Profesor dr hab. dr h.c. Tadeusz Perkitny: wybitny naukowiec, dydaktyk, guru technologów drewna (1902-1986) (część 1). Wieści Akademickie nr 7-8 2016, wyd. Uniwersytet Przyrodniczy Poznań, s.26.
2 Perkitny T.: Okrążmy świat raz jeszcze. Ruszamy po przygodę część I. Poznań 2009 Zysk i S-ka Wydawnictwo, s.472-473.
 
5 - Henryk Jaskuła - pierwszy Polak, który okrążył Ziemię

  Henryk Jaskuła przez dłuższy czas planował powrót do Polski. Po zakończeniuII wojny światowejpostanowił kontynuować studia w Polsce. Pismo z zapytaniem o możliwość podjęcia studiów wysłał na adres Fakultetu ElektrycznegoUniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Odpowiedź nadeszła od ówczesnego rektoraAkademii Górniczej w KrakowieWalerego Goetla. Krakowska uczelnia poinformowała o istniejącej możliwości podjęcia studiów i otrzymania miejsca w domu akademickim oraz niewielkiego stypendium. W roku 1946 poprzez Ambasadę Polską wMeksykuotrzymał paszport. Za pieniądze otrzymane od rodziny i przyjaciół z cementowniLoma Negrazakupił bilet na statekFormose, który wypłynął 3 października 1946 z Buenos Aires i po trzydziestu dniach dotarł doBordeaux. Po miesiącu spędzonym weFrancjiwyruszył z dworcaGare de l’EstwParyżubezpośrednim pociągiem doKrakowa. Zamieszkał wdomu akademickimprzy ulicy Gramatyka 10. Utrzymywał się z dorywczej pracy i skromnego stypendium. W roku 1951 obronił pracę magisterską pt. „Automatyka turbin”.

 
 
 
Odsłonięcie tablic w roku 2020 zbiegnie się z ceremonią wręczenia Nagrody im. Benedykta Polaka, która odbędzie się w sobotę 10 października br w Collegium Maius w Krakowie.
Odsłonięcie tablic w alei o godz. 12.00
 
 
Nadal przyjmujemy Wasze propozycje kolejnych kandydatur wraz z uzasadnieniem, a nad tymi propzycjami pochyli się kapituła. Kolejne propozycje zostanąuwzględnione w roku 2021.
Bardzo prosimy o przemyślane i godne kandydatury:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
 
 
Zdobądź książki z dedykacjami naszych wielkich podrózników odkrywców i zdobywców  !
 
Książki z autografami i dedykacjami
 
wesprzyj rozbudowę alei

 
 
 

 

 
 
 
Osoby nominowane i uhonorowane w 2019 roku
 
Jerzy Leon Jeliński (ur. 21 czerwca 1901 w Warszawie, zm. 30 listopada 1986 tamże) – polski podróżnik, automobilista i harcerz. Pierwszy Europejczyk, pierwszy Polak, który objechał samochodem cały świat (przejechał około 68000 kilometrów). Pierwszy Polak z międzynarodowym prawem jazdy. Od 30 maja 1926 roku do 31 października 1928 roku, uczestniczył w wyprawie samochodem dookoła świata. więcej...
 
Sławomir Makaruk, pseud. Makaron – polski podróżnik, fotograf, zawodowy nurek, kierownik wypraw, instruktor nurkowania, ratownik ochotnik TOPR, instruktor jazdy offroadowej. więcej...
 
Marcin Jamkowski - polski dziennikarz, podróżnik, fotograf i filmowiec. więcej...
 
Andrzej Bargiel - polski narciarz wysokogórski, członek polskiej kadry narodowej w skialpinizmie, ratownik TOPR. Pierwszy człowiek w historii, który zjechał na nartach z wierzchołków K2 oraz Broad Peak. więcej...
 
 
 nominowani 2019
 
 
 
Firmy, instytucje, organizacje oraz wszystkich zainteresowanych współpracą przy rozwoju alei oraz organizowanej kolejnej edycji 2020r, zapraszamy do kontaktu:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 
 Jerzy Jelinski na Wawelu
Jerzy Jeliński na Wawelu po powrocie z wyprawy w 1928 roku.
 
 
 
 
Sławek Makaruk Camel Trophy
 Sławek Makaruk, organizator Camel Trophy i jego legendarny samochód
 
 
 
Marcin Jamkowski Sławek Makaruk Makaron Dariusz Grochal
Marcin Jamkowski,  Sławek Makaruk "Makaron" oraz Dariusz Grochal autor książki o wyprawie Jerzego Jelińskiego
 
 
 

 

Uhonorowani w 2018 roku:

Ludomir Mączka (żeglarz), Krzysztof Starnawski (płetwonurek, speleolog), Piotr Chmieliński (kajakarz, podróżnik), Ryszard Czajkowski (podróżnik), Mariusz Ziółkowski (archeolog), Olgierd Budrewicz (dziennikarz i podróżnik), Krystyna Chojnowska-Liskiewicz (żeglarka), Ryszard Kapuściński (dziennikarz).

 

aleja podróżników 2018 3
od lewej: Krzysztof Starnawski, Piotr Chmieliński, Mariusz Ziółkowski, Ryszard Czajkowski,
 
 
W sobotę 12 maja 2018 roku Aleja Podróżników przy Tauron Arenie w Krakowie wzbogaciła się o kolejne dęby i tablice upamiętniające wybitnych polskich podróżników i eksploratorów. Na uroczystości gościli znani podróżnicy, himalaiści, rodziny osób upamiętnionych na Alei oraz mieszkańcy Krakowa.
 
 
Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców 2017
 
 
 
 
ZDJĘCIA Z OTWARCIA ALEI ORAZ PIKNIKU 22.04.2017 DO POBRANIA:
Album Karoliny Zięby-Kulawik
https://www.facebook.com/pg/alejapodroznikow/photos/?tab=album&album_id=1319398344818142
Album Albin Marciniak:
https://goo.gl/photos/oUS5okUZZESZfXsN6
 
aleja podróżników 2018 6
twórca alei Albin Marciniak oraz Marek Kamiński przed swoim dębem
 

 
 
Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców 2017

W ten szczególny sposób pragniemy uhonorować Polskich  Podróżników, Odkrywców i Zdobywców, oraz podkreślić ich wielkie dokonania na przestrzeni wieków.
Aleja Podróżników to miejsce gdzie posadzone zostały drzewa. 30 dębów przed którymi stanęły postumenty, opatrzone tablicami opisującymi sylwetki danych osób, jakie wybrane zostały z pomocą internautów, słuchaczy Radia RMF oraz Kapituły. Z biegiem lat aleja będzie się powiększać.
Powołana Kapituła decydować będzie o kolejnych drzewach jakie będą dosadzane w latach następnych. 
Aleja Podróżników powstała wzdłuż ścieżki pieszo-rowerowej przy ul. Lema w sąsiedztwie Tauron Arena w Kraków.
 Co roku przed dębami będą montowane kolejne tablice, a wybór odbywać się będzie na podstawie głosowania internautów, słuchaczy radia oraz na podstawie werdyktu kapituły.

W uroczystym otwarciu udział wzięli m.in: Krzysztof Wielicki, Leszek Cichy,  Aleksander Doba, Arkady Radosław Fiedler, Wojciech Dąbrowski, Władysław Grodecki i inni zaproszeni goście...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wesprzyj projekt i dołącz do współtwórców tego wyjątkowego miejsca.
 
 Oni już wsparli budowę alei :
 
 
 
 
 
Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników została założona 2015-05-04 w ramach działalności Klubu Podróżników Śródziemie, działającego na rzecz edukacji ekologicznej już od ośmiu lat. Głównym celem fundacji jest utworzenia w Krakowie Alei Podróżników, Zdobywców i Odkrywców. Działania Fundacji wynikające ze statutu to edukacja ekologiczna, prośrodowiskowa i krajoznawcza. Klub Podróżników Śródziemie jest pomysłodawcą i realizatorem cyklu akcji "Czyste góry czyste szlaki".
Od Września 2011r Klub zorganizował i poprowadził kilkadziesiąt akcji edukacyjno-ekologicznych "Czyste Góry Czyste Szlaki"
 https://klubpodroznikow.com/akcje-eko/131-sprzatanie/1966-czyste-gory-czyste-szlaki-2015
W 2012r Klub zorganizował i poprowadził akcję "Czyste Tatry 2012" (od 2013 akcja przekazana dla Stowarzyszenia Czysta Polska)
https://klubpodroznikow.com/forum/60-czyste-gory-czyste-szlaki/5864-najwieksze-sprzatanie-tatr-w-historii-fotorelacja
Organizujemy akcje ekologiczne oraz prelekcje edukacyjne: "Czyste Góry Czyste Szlaki".
https://klubpodroznikow.com/akcje-eko/131-sprzatanie/1966-czyste-gory-czyste-szlaki-2015
Od 2015-05-04 klub Podróżników Śródziemie zmienił się w Fundację Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników,
i realizuje projekt: Budowa Alei Podróżników, Zdobywców i Odkrywców, przy ul. Lema w Krakowie.
Kto Waszym zdaniem powinien zostać uhonorowany w ten wyjątkowy sposób ?
Kto jeszcze zasługuje na tak szczególne wyróżnienie ? Czekamy na Wasze zgłoszenia z krótkim uzasadnieniem.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wszystkie obecne zgłoszenia, uwzględniane będą w kolejnych plebiscytach i decyzjach Kapituły przy dosadzanych drzewach, jakie planowane są w latach kolejnych.
Aleja będzie się powiększać każdego roku na wiosnę.
organizator

Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników
KRS: 0000556344   NIP: 6793111050
Rachunek: 96124046501111001063704414


 
 
partner

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie jest naszym partnerem reprezentującym Miasto Kraków.
Projekt prywatno - publiczny połączył w ten sposób działania Fundacji oraz miasta.

 
współpraca
 
http://krakow.pl/zalacznik/239395/4.jpg
 
 
 
 

 
 
 
 2 The explorers Club
 
 
 
 kantyna logos
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
logo arpi reklamy
 

 
Każdy może wnieść swój wkład w powstanie Alei
W przypadku kwoty o wyższej wartości, każda osoba lub instytucja otrzyma stosowny okolicznościowy dokument potwierdzający dokonanie wpłaty.
Dla osób chcących wspomóc naszą działalność i przekazać darowiznę na cele powstającej alei, podajemy numer rachunku bankowego, na który można dokonywać wpłat:
Rachunek: 96124046501111001063704414
Podatnicy mają możliwość odliczenia od podatku darowizny przekazanej Fundacji (szczegoly na www.pit.pl/darowizny/ – pkt 16 Darowizna na rzecz: kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego)
 
aleja 2019

 
 
 
 Konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-krajobrazowej zagospodarowania terenu wzdłuż
alei Lema w Krakowie, pt.: Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców
Wyniki konkursu
https://klubpodroznikow.com/forum/64-fundacja-aleja-podronikow/13680-konkurs-na-opracowanie-koncepcji-architektoniczno-krajobrazo#14034

Zwycięski projekt:
https://plus.google.com/u/0/photos/+KlubPodroznikow/albums/6268467380689352561

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

najpiekniejsze szlaki kajakowe w Polsce

 

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
  
 
Wykaz schronisk górskich w Polsce

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

aleja 2019

Underground in Europe

Underground in Europe to explore

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
najniebezpieczniejsze rośliny świata
najwyższe drzewa świata
najdłuższe mosty świata
najdziwniejsze budynki świata
 
 
FESTIWALE PODRÓŻNIKÓW
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 181 gości oraz 0 użytkowników.