Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 
 

 
 
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 Schronisko na Dębowcu 686 m n.p.m.

Schronisko górskie na polanie stokach wzniesienia Dębowiec w grupie Klimczoka w Beskidzie Śląskim.
Prawdopodobnie w I połowie XIX w. na górnym skraju polany zarząd lasów księcia Sułkowskiego wzniósł solidną, modrzewiową gajówkę, którą w 1895 r. przejęło niemieckie towarzystwo turystyczne Beskidenverein z Bielska. Początkowo służyło jednak jako gospoda (Baumgärtel), funkcję schroniska zaczęło pełnić później. Po zakończeniu II wojny światowej schronisko, zaniedbane i splądrowane, wykorzystywał ZHP, po czym w 1954 r. przejęło je PTTK, Oddział w Bielsku. W następnych latach było ono – z racji korzystnego położenia – jednym z najliczniej odwiedzanych schronisk w polskich Beskidach. Po przeprowadzeniu remontu, w 1955 r. wybudowano obok schroniska domki campingowe, w których urządzono 30 miejsc noclegowych. Przez wiele lat rozpoczynały się tu turnusy wędrownych wczasów turystycznych, organizowanych przez PTTK w Beskidach. Z biegiem lat stare "psie budki" wymieniono na nowe, obszerniejsze domki o 2 pomieszczeniach.
Od 1992 r. obiekt przeszedł w prywatne ręce. Zlikwidowano zupełnie zużyte domki campingowe. Budynek dalej funkcjonuje jako schronisko górskie, jednak nastawione głównie na pasantów, a w zimie - na korzystających z działającego na polanie wyciągu narciarskiego.

Schronisko posiada: bufet, kuchnię, oświetlony stok narciarski z wyciągiem, wypożyczalnię sanek (5 zł/godz.) Ze schroniska doskonały widok na Bielsko. Świetne miejsce do nauki jazdy na nartach. Obecnie w związku z remontem noclegi zawieszono - zapraszamy wyłącznie do naszej kuchni oraz imprez .

Schronisko na Dębowcu

Adres: ul. Skalna 90
Telefon: 033/ 814 36 16, 0-602 867 175

http://www.schroniskodebowiec.pl/

Schronisko Dębowiec położone jest na polanie pod Dębowcem w Beskidzie Śląskim na wysokości 526 m n.p.m. Około połowy XIX wieku wzniesiono tu modrzewiową gajówkę, którą w 1895 r. przejęło niemieckie towarzystwo turystyczne Beskidenverein z Bielska. Obiekt służył początkowo, jako gospoda o nazwie Baumgärtel, a następnie zaczął pełnić funkcję schroniska dysponującego niewielką bazą noclegową. W roku 1945 budynek został przekazany Dyrekcji Lasów Państwowych, a dziewięć lat później przeszedł na jakiś czas w ręce PTTK, które przeprowadziło w nim częściowy remont i uruchomiło bufet turystyczny. Prawdopodobnie pierwszy generalny remont schroniska przeprowadzono w 1955 roku, na pobliskiej polanie postawiono wtedy również kilka domków kempingowych oferujących około 30 miejsc noclegowych. Gospodarzami schroniska byli wówczas harcerze z bielskiego hufca ZHP. W połowie lat 70-tych dzierżawcami obiektu została rodzina Kubala. Do 1985 r. prowadził go Adam Kubala, a następnie, po rocznym epizodzie, kiedy to gospodarzem był Jan Żyła, schronisko przez 15 kolejnych lat prowadził Bronisław Kubala. W 1990 r. budynek przeszedł kolejny remont, podczas którego odbudowano przeszkloną werandę, przerobiono jadalnię oraz wstawiono kominek. Pod koniec dekady zlikwidowano domki kempingowe. W 2002 r. Lasy Państwowe wydzierżawiły schronisko rodzinie Kucharskich, a obiekt został poddany kolejnemu generalnemu remontowi, w trakcie którego całkowicie zmodernizowano wnętrza, odrestaurowano przeszkloną werandę, zbudowano ekologiczną oczyszczalnię ścieków i przeniesiono toalety do wnętrza budynku. Pod koniec 2012 r. rozpoczęła się kolejna modernizacja schroniska – do tej pory w części sal jadalnych posadzkę wyłożono kamieniem, podobną podłogę zaplanowano dla sali kominkowej oraz werandy, przebudowie ma ulec również kuchnia, a zewnętrzna elewacja zostanie w przeciągu dwóch najbliższych lat odrestaurowana.

Ze schroniska roztacza się przepiękna panorama całego miasta i zachodniej części Beskidu Małego z pasmem Magurki Wilkowickiej. Ze względu na bliskość miasta, innych schronisk oraz hoteli obiekt nie posiada aktualnie miejsc noclegowych i znowu pełni tradycyjną funkcję górskiej gospody, gdzie spacerowicze lub wędrowcy schodzący z wyżej położonych szczytów beskidzkich mogą pożywić się tradycyjnie przygotowywanymi pierogami lub domową szarlotką. Stoki Dębowca i samo schronisko należą do ulubionych miejsc spacerowych Bielszczan, między innymi ze względu na łatwy dostęp oraz bliskość parkingów i przystanków autobusów MZK nr 7 i 8 w Bielsku-Białej. Dzięki powstałemu właśnie wyciągowi kanapowemu miejsca te stały się atrakcyjne również dla narciarzy.

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

 
 
         
 
 
 
  
 
 
 
SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

 

testy sprzętu sportowego i outdoorowego
 
 

rower on tour

 
 

Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 
 
rowerowe testy porady wycieczki
 

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

 

Visit Poland

 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

 

 

Underground in Europe

 

 Underground in Europe explore maps

 

 

Polecamy

 
NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA TURYSTYCZNE W POLSCE
 
 NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA
 
 
 
Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 
 
Zamki i Pałace w Polsce polecane do zwiedzania
 
 ZAMKI W POLSCE baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

 
 
 Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 

najwyższe drzewa świata
 

najdłuższe mosty świata
 

najdziwniejsze budynki świata
 
 
 
 
 
hosting zapewnia
 
 
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 278 gości oraz 1 użytkownik.

  • Albin