Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 Schronisko na Dębowcu 686 m n.p.m.

Schronisko górskie na polanie stokach wzniesienia Dębowiec w grupie Klimczoka w Beskidzie Śląskim.
Prawdopodobnie w I połowie XIX w. na górnym skraju polany zarząd lasów księcia Sułkowskiego wzniósł solidną, modrzewiową gajówkę, którą w 1895 r. przejęło niemieckie towarzystwo turystyczne Beskidenverein z Bielska. Początkowo służyło jednak jako gospoda (Baumgärtel), funkcję schroniska zaczęło pełnić później. Po zakończeniu II wojny światowej schronisko, zaniedbane i splądrowane, wykorzystywał ZHP, po czym w 1954 r. przejęło je PTTK, Oddział w Bielsku. W następnych latach było ono – z racji korzystnego położenia – jednym z najliczniej odwiedzanych schronisk w polskich Beskidach. Po przeprowadzeniu remontu, w 1955 r. wybudowano obok schroniska domki campingowe, w których urządzono 30 miejsc noclegowych. Przez wiele lat rozpoczynały się tu turnusy wędrownych wczasów turystycznych, organizowanych przez PTTK w Beskidach. Z biegiem lat stare "psie budki" wymieniono na nowe, obszerniejsze domki o 2 pomieszczeniach.
Od 1992 r. obiekt przeszedł w prywatne ręce. Zlikwidowano zupełnie zużyte domki campingowe. Budynek dalej funkcjonuje jako schronisko górskie, jednak nastawione głównie na pasantów, a w zimie - na korzystających z działającego na polanie wyciągu narciarskiego.

Schronisko posiada: bufet, kuchnię, oświetlony stok narciarski z wyciągiem, wypożyczalnię sanek (5 zł/godz.) Ze schroniska doskonały widok na Bielsko. Świetne miejsce do nauki jazdy na nartach. Obecnie w związku z remontem noclegi zawieszono - zapraszamy wyłącznie do naszej kuchni oraz imprez .

Schronisko na Dębowcu

Adres: ul. Skalna 90
Telefon: 033/ 814 36 16, 0-602 867 175

http://www.schroniskodebowiec.pl/

Schronisko Dębowiec położone jest na polanie pod Dębowcem w Beskidzie Śląskim na wysokości 526 m n.p.m. Około połowy XIX wieku wzniesiono tu modrzewiową gajówkę, którą w 1895 r. przejęło niemieckie towarzystwo turystyczne Beskidenverein z Bielska. Obiekt służył początkowo, jako gospoda o nazwie Baumgärtel, a następnie zaczął pełnić funkcję schroniska dysponującego niewielką bazą noclegową. W roku 1945 budynek został przekazany Dyrekcji Lasów Państwowych, a dziewięć lat później przeszedł na jakiś czas w ręce PTTK, które przeprowadziło w nim częściowy remont i uruchomiło bufet turystyczny. Prawdopodobnie pierwszy generalny remont schroniska przeprowadzono w 1955 roku, na pobliskiej polanie postawiono wtedy również kilka domków kempingowych oferujących około 30 miejsc noclegowych. Gospodarzami schroniska byli wówczas harcerze z bielskiego hufca ZHP. W połowie lat 70-tych dzierżawcami obiektu została rodzina Kubala. Do 1985 r. prowadził go Adam Kubala, a następnie, po rocznym epizodzie, kiedy to gospodarzem był Jan Żyła, schronisko przez 15 kolejnych lat prowadził Bronisław Kubala. W 1990 r. budynek przeszedł kolejny remont, podczas którego odbudowano przeszkloną werandę, przerobiono jadalnię oraz wstawiono kominek. Pod koniec dekady zlikwidowano domki kempingowe. W 2002 r. Lasy Państwowe wydzierżawiły schronisko rodzinie Kucharskich, a obiekt został poddany kolejnemu generalnemu remontowi, w trakcie którego całkowicie zmodernizowano wnętrza, odrestaurowano przeszkloną werandę, zbudowano ekologiczną oczyszczalnię ścieków i przeniesiono toalety do wnętrza budynku. Pod koniec 2012 r. rozpoczęła się kolejna modernizacja schroniska – do tej pory w części sal jadalnych posadzkę wyłożono kamieniem, podobną podłogę zaplanowano dla sali kominkowej oraz werandy, przebudowie ma ulec również kuchnia, a zewnętrzna elewacja zostanie w przeciągu dwóch najbliższych lat odrestaurowana.

Ze schroniska roztacza się przepiękna panorama całego miasta i zachodniej części Beskidu Małego z pasmem Magurki Wilkowickiej. Ze względu na bliskość miasta, innych schronisk oraz hoteli obiekt nie posiada aktualnie miejsc noclegowych i znowu pełni tradycyjną funkcję górskiej gospody, gdzie spacerowicze lub wędrowcy schodzący z wyżej położonych szczytów beskidzkich mogą pożywić się tradycyjnie przygotowywanymi pierogami lub domową szarlotką. Stoki Dębowca i samo schronisko należą do ulubionych miejsc spacerowych Bielszczan, między innymi ze względu na łatwy dostęp oraz bliskość parkingów i przystanków autobusów MZK nr 7 i 8 w Bielsku-Białej. Dzięki powstałemu właśnie wyciągowi kanapowemu miejsca te stały się atrakcyjne również dla narciarzy.

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
  
 
Wykaz schronisk górskich w Polsce

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

Underground in Europe

Underground in Europe explore maps

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata

najwyższe drzewa świata

najdłuższe mosty świata

najdziwniejsze budynki świata
 
 
FESTIWALE PODRÓŻNIKÓW
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 312 gości oraz 0 użytkowników.