Bacowka na Jamnej na Pogórzu Ciężkowickim

Bacowka na Jamnej na Pogórzu Ciężkowickim

 Bacówka na Jamnej

Akademicka Baza Noclegowa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, dawniej Bacówka PTTK na Jamnej

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zarządzał obiektem do 24 października 2013 roku. Od 2014 roku obiekt posiada nowych dzierżawców. Bacówka powstała prawie 40 lat temu, a jej rola nie zmieniła się, jednak gospodarze starają się sprostać potrzebom wędrowców w XXI wieku,

 

Bacówka na Jamnej schronisko 14

 

Obiekt położony na wysokości 530 m n.p.m. na terenie wsi Jamna na Pogórzu Ciężkowickim. 30 miejsc noclegowych w pokojach 1, 2, 3, 4, 5, 7 i 8 osobowych (każdego pokoju po 1 szt.) umieszczonych na drugiej i trzeciej kondygnacji budynku, a w sezonie letnim również pole namiotowe.

Bacówka Jamna,
Jamna 14, 32-842 Paleśnica,

http://bacowkajamna.pl/

Telefon: 14 665 41 18, 517 340 735, 501 455 306

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Bacówka w Jamnej

 

 Bacówka na Jamnej 8

 

Bacówka Jamna  to obiekt turystyczny, wybudowany wraz z bacówką na Brzance na początku lat 80-tych przez Karpacki Związek PTTK, wg idei Edwarda Moskały. Poza murowanym podpiwniczeniem cały budynek wykonany był z drewnianych płazów oraz został kryty gontem z obszernym tarasem od strony południowej.

Ponadto wystrój wnętrza do dzisiaj podkreśla charakter turystyczny i swojski klimat, jaki panuje w schroniskach górskich. Przez wiele lat opiekował się nią Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pod piecze UAM Gmina Zakliczyn przekazała bacówkę w 1996 r. Następnie po wykonaniu najpilniejszych remontów w 1997 r. bacówka ponownie powróciła do życia turystycznego, przyjmując pod swój dach strudzonych wędrowców.

Uniwersytet udostępniał swe progi zarówno dla społeczności akademickiej jak i wszystkim pasjonatom pięknych plenerów, czystego powietrza i wypoczynku na łonie natury. 

Potem w roku 2005 Bacówka w Jamnej została uznana jako „Najlepszy Produkt Turystyczny Ziemi Tarnowskiej”. Równocześnie, w tym samym roku bacówka została też wyróżniona w plebiscycie Wielkie Odkrywanie Małopolski w kategorii najlepsza baza noclegowa.

 

 Bacówka na Jamnej 1

 

Natomiast potrawy serwowane przez jej gospodarzy, wielokrotnie wygrywały na konkursach gastronomicznych, a w roku 2006 m.in. potrawa z bacówki „Dunajeckie muszle” reprezentowały Powiat Tarnowski na Festiwalu Smaku w Krakowie.

Należy pamiętać, że obiekt stanowił bazę noclegową z zapleczem(…) umieszczonych na drugiej i trzeciej kondygnacji budynku, a w sezonie letnim również pole namiotowe. Do dnia dzisiejszego na  parterze znajduje się wielofunkcyjna sala kominkowa, pełniąca jednocześnie rolę jadalni i sali spotkań.

W podpiwniczeniu budynku zlokalizowany jest wyremontowany węzeł sanitarny z natryskami i ciągłym dostępem do ciepłej wody. Cały budynek był ogrzewany z własnej kotłowni. Ośrodek wyposażony jest w sprzęt audio wideo, rzutnik, pisma, rzutnik multimedialny, duży ekran oraz tablicę magnetyczną sucho ścieralną. W obiekcie jest stały dostęp do Internetu.

Warto zaznaczyć, że obok bacówki znajduje się monitorowany parking samochodowy. Istnieje też możliwość bezpiecznego przechowania roweru, czy nart.

Poza tym na terenie rekreacyjnym znajduje się boisko do gry w piłkę siatkową oraz polana do gier zespołowych, treningów sportowych i rekreacji. Przy kręgu ogniskowym znajduje się kompleks biesiadny z wiatami. W sumie pod zadaszeniem może się zmieścić ok. 100 osób. Stwarza to doskonałe warunki do organizacji biesiady przy ognisku bez względu na warunki pogodowe. Tuż obok znajduje się miejsce do grillowania – istnieje możliwość wypożyczenia grilla i akcesoriów na miejscu.

Przy planowaniu terenu rekreacyjnego nie zapomniano również o dzieciach, dla których został zbudowany plac zabaw. Otoczenie bacówki zdobią narzędzia pracy miejscowych rolników i elementy regionalnego folkloru i rzeźby. Cały teren otoczony jest młodnikiem brzozowym lasem.

Następnie od 2014 roku bacówka posiada nowych właścicieli.  W rezultacie obiekt został wyremontowany, w jego sąsiedztwie powstał dom weselny i  budynek apartamentowy oraz wieża widokowa, z której można podziwiać  góry.

 

 Bacówka na Jamnej 2

Elżbieta Lisowska przy kominku w schronisku

 

 

 Bacówka na Jamnej 3

 

 

 Bacówka na Jamnej 4

wieża widokowa i wiata obok schroniska

 

 Bacówka na Jamnej 5

 

 

 Bacówka na Jamnej 6

 

 

 Bacówka na Jamnej 7

 

 

 Bacówka na Jamnej 9

 

 

 Bacówka na Jamnej 10

 

 

 Bacówka na Jamnej 11

 

 

 Bacówka na Jamnej 12

 

Klimat jesienny jest równie zachęcający do odwiedzenia a także noclegu w tym miejscu.

 

 

 Bacowka na Jamnej okolica 1

widok z wieży obok bacówki

 

Bacówka na Jamnej schronisko 11

 


Bacówka na Jamnej schronisko 25
 
nowy budynek obok bacówki
 
 
 
 Bacówka na Jamnej schronisko 1
 
 
 
Bacówka na Jamnej schronisko 2
 
 
 
Bacówka na Jamnej schronisko 3
 
 
 
Bacówka na Jamnej schronisko 5
 
 
 
Bacówka na Jamnej schronisko 6
 
 
 
Bacówka na Jamnej schronisko 7
 
 
 
Bacówka na Jamnej schronisko 8
 
 
 
Bacówka na Jamnej schronisko 9
 
 
 
Bacówka na Jamnej schronisko 10
 
 
 
Bacówka na Jamnej schronisko 12
 
 
 
Bacówka na Jamnej schronisko 13
 
 
 
Bacówka na Jamnej schronisko 15
 
 
 
Bacówka na Jamnej schronisko 16
 
 
 
Bacówka na Jamnej schronisko 17
 
 
 
Bacówka na Jamnej schronisko 20
 
 
 
Bacówka na Jamnej schronisko 22
 
 
 
Bacówka na Jamnej schronisko 23
 
 
 
Bacówka na Jamnej schronisko 24
 
 
 
Bacówka na Jamnej schronisko 26
 
 
 
Bacówka na Jamnej schronisko 27
 
 
 
Bacówka na Jamnej schronisko 28
 
 
 
Bacówka na Jamnej schronisko 32
 
 
 

 jesienne widoki z wieży i okolic schroniska

 
 
Bacowka na Jamnej okolica 2
 
 
 
Bacowka na Jamnej okolica 3
 
 
 
Bacowka na Jamnej okolica 4
 
 
 
Bacowka na Jamnej okolica 5
 
 
 
Bacowka na Jamnej okolica 6
 
 
 
Bacowka na Jamnej okolica 7
 
 
 
Bacowka na Jamnej okolica 8
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com