Schronisko Orzeł w Górach Sowich

Schronisko Orzeł w Górach Sowich

 Schronisko Orzeł w Górach Sowich

 

   Schronisko turystyczne położone na wysokości 875 m n.p.m. w Górach Sowich przy drodze z Przełęczy Sokolej do schroniska Sowa i na Wielką Sowę, pod szczytem Sokolicy. Dawniejsza nazwa Eulenkoppenbaude, Bismarckbaude.

Schronisko Górskie "Orzeł" pod Wielką Sową na Dolnym Śląsku to dobra baza wypadowa do pobliskiego kompleksu RIESE. Z Przełęczy Sokolej aż pod schronisko prowadzi kilkusetmetrowa droga. Noclegi w cenie 20 - 30 zł zachęcają do podziwiania rozległej panoramy przy zachodzącym słońcu, z tarasu przed schroniskiem.

 

 

schronisko Orzeł 2

 

Historia Schroniska "Orzeł", zbudowanego przez mistrza krawieckiego Juliusa Dintera sięga roku 1931.
Pan Dinter i jego synowie często dowozili cegły i materiał budowlany zaprzęgiem wołowym.

Wówczas to Góry Sowie wzbogaciły się o wzorcowy co do założenia i wyposażenia hotel górski, który przyczynił się do rozwoju turystyki górskiej w rejonie Wielkiej Sowy.
Gdy schronisko stało się bardzo popularne, sprzedano obiekt Pani Berger , która wraz z siostrą dojechała tu z Górnego Śląska.

W trakcie wojny w schronisku często nocowali niemieccy oficerowie nadzorujący budowę pobliskiego kompleksu Riese. To tutaj znajdują się Sztolnie Walimskie, ogromny Kompleks - Włodarz czy Kompleks Soboń.

Po wojnie schronisko pozostawało opuszczone i niedozorowane. W 1950r przejęte przez Fundusz Wczasów Pracowniczych.

Od roku 1968, nieprzerwanie, obiekt znajduje się w rękach Państwa Dominiaków. Początkowo jako ajenci a od 1992 roku, jako właściciele prywatni już jako kolejne pokolenie, starannie wypełniają obowiązki gospodarzy.To już 50 lat ! Schronisko posiada 90 miejsc noclegowych w pokojach od 1- do 6-osobowych oraz w dwóch salach zbiorowych. Schronisko prowadzi zarówno bufet jak i całodzienne wyżywienie bardzo chwalone przez wielu odwiedzających.


90 miejsc w pokojach od 1- do 6-osobowych i w salach wieloosobowych.
 


schronisko Orzeł 14

 
Schronisko Turystyczne "Orzeł"
Sokolec 52
57-450 Ludwikowice Kłodzkie
tel. +48 74 845 72 78
tel. +48 603 77 89 77

http://www.orzel.info.pl/

szlak czerwony - z Rzeczki na Wielką Sowę


Dość dobrze oznakowane szlaki turystyczne dają możliwość łatwego dotarcia na miejsce. Koło schroniska przebiega główny szlak Sudetów im. M.Orłowicza, który łączy najważniejsze punkty Gór Sowich. W odległości 40 min. Marszu na szczycie Wielkiej Sowy (1014 m. n.p.m.) znajduje się węzeł głównych szlaków.

 

 

schronisko Orzeł 12

 

gospodarz schroniska Michał Dominiak

 

 

schronisko Orzeł 1

 

schronisko Orzeł 3

 

schronisko Orzeł 4

 

schronisko Orzeł 5

 

schronisko Orzeł 6

 

schronisko Orzeł 7

 

schronisko Orzeł 8

 

schronisko Orzeł 9

 

schronisko Orzeł 13

 

schronisko Orzeł 15

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com