Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Turystyka - porównaj na Ceneo.pl

 

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 


Kazimierz - Podgórze

Połączyła je kładka ...

Przechadzając się po Krakowie warto kilkugodzinny spacer zaplanować w miejsca mniej uczęszczane. Krakowski Kazimierz jest miejscem kultowym nie tylko dla mieszkańców Krakowa ale także dla turystów. To właśnie tutaj warszawiacy lubią spędzać weekendy a zapiekanki w "okrąglaku" nie mają sobie równych na całym świecie. Ale Kazimierz to nie tylko Plac Nowy, to także historyczne miejsca, klimatyczne zakamarki i wąskie uliczki biegnące w stronę bulwarów wiślanych. Kawiarenki na barkach zacumowanych na Wiśle stają się coraz popularniejsze wśród mieszkańców i turystów.
W ubiegłym roku oddana do użytku Kładka "Bernatka" ułatwia i zachęca do odwiedzenia Podgórza. Miejscem docelowym w takim spacerze jest doskonały punkt widokowy Kopiec Krakusa. Z jego szczytu w pogodne dni widać odległe o ok. 100 km Tatry a w dole rozciąga się piękna panorama na cały Kraków. Na wzgórzu Lasoty warto odwiedzić kilka miejsc m.in. dobrze zachowany Fort 31, kościółek św. Benedykta czy Stary Cmentarz Podgórski .
Nad ul. Telewizyjną przebiega kładka pieszo rowerowa prowadząca wprost na Kopiec Krakusa i dalej do obozu Płaszów

Kładka Ojca Bernatka – kładka pieszo-rowerowa na Wiśle w Krakowie łącząca krakowski Kazimierz z Podgórzem, budowana w miejscu dawnego Mostu Karola. Decyzją rady miasta została nazwana imieniem Laetusa Bernatka zakonnika, który na przełomie XIX i XX w. doprowadził do wybudowania budynków szpitala Bonifratrów w Krakowie.

Kładka budowana wg projektu Autorskiej Pracowni Projektowo-Plastycznej prof. Andrzeja Gettera, ma formę stalowego łuku rozpiętego pomiędzy istniejącymi przyczółkami Mostu Karola, do którego podwieszone są dwa pomosty (jeden dla pieszych drugi dla rowerzystów). Stalowy łuk ma długość 145 metrów, natomiast pomosty ok. 130 m. Całość konstrukcji waży ponad 700 ton, a koszt jej budowy to ponad 38 mln zł, z czego 15 mln zł pochodziło ze środków unijnych.

Kładka staje się kultowym miejscem zakochanych. Na barierze mostu zapięli już setki kłódek z wypisanymi a nawet wygrawerowanymi na nich imionami, inicjałami, wyrazami miłości, datami. Zakochane pary wieszają kłódkę na moście, zatrzaskują ją, po czym wrzucają kluczyk do Wisły. Na znak, że uczucie pozostanie nierozerwalne do końca życia.

I w ten sposób kładka została Mostem Miłości jakich jest wiele w EuropieWzgórze Lasoty (Góra św. Benedykta)

Na wzgórzu w X lub XI w. zbudowano romańską rotundę połączoną z palatium. Na jej fundamentach w XII w. wybudowano niewielki kościół św. Benedykta. W latach 1853-1856 w pobliżu kościółka zbudowano Fort 31 "Benedykt" stanowiący element austriackiej Twierdzy Kraków.Na południowo-wschodnim stoku wzgórza znajduje sie Stary Cmentarz Podgórski założony w XVIII w.
W czasie II wojny światowej wzdłuż północnego stoku wzgórza przebiegała granica krakowskiego getta, w którym Niemcy zamordowali kilka tysięcy ludzi.
Obecnie na Wzgórzu Lasoty odbywają się coroczne obchody święta Podgórza oraz tradycyjny zwyczaj Rękawka.


Fort 31 "Św. Benedykt" (wieża artyleryjska) będący częścią Szlaku Twierdzy Kraków zbudowany został w latach 1853-61, po 1888 uzupełniony o fortyfikacje bastionowe osłaniające od płd. grzbiet Krzemionek; po utracie funkcji bojowej w latach 1893-1905 adoptowany na koszary. Przed I wojną światową na płn. od fortu wybudowano baterię sprzężoną wraz z podziemnym magazynem amunicji.Kopiec Krakusa, kopiec Kraka – kopiec znajdujący się w Krakowie, na prawym brzegu Wisły w dzielnicy Podgórze, usypany na najwyższym wzniesieniu wapiennego zrębu Krzemionek – wzgórzu Lasoty (271 m n.p.m.). Wysokość od podstawy – 16 m, średnica u podstawy 57 m, górna 8 m (wierzchołek płaski), objętość 19100 m³.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kopiec_Krakusa

Niestety włodarze miejscy nie robią nic aby ożywić i uatrakcyjnić ten szlak. Brak jest odpowiednich oznaczeń i tabliczek, brak jest ławek i koszy, oświetlenie alejek nie istnieje a fort 31 mogący stać się dużą atrakcją i wielkim magnesem tego rejonu Podgórza, stał się niejako zakładnikiem w walce o wpływy.
Fort mógłby służyć mieszkańcom i turystom jako wielofunkcyjny obiekt a niestety zakusy ma Krakowskie Biuro Festiwalowe na swoją siedzibę. Czyli szykują się duże nakłady z kasy miejskiej ale bez korzyści dla mieszkańców i turystów. Pomijając fakt czy KBF potrzeba aż tyle przestrzeni i w takim miejscu ?...
O  pomyśle przejęcia fortu przez KBF  http://www.fortykrakow.net/fortykrakow/aktualnosci/aktualnosci.htm

O sporach  na temat fortu można poczytać tu:
http://info.wiadomosci.gazeta.pl/szukaj/wiadomosci/przebudowy+fortu


opracowanie&foto: Albin Marciniak
{gallery}relacje/podgorze-kazimierz{/gallery}

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

najpiekniejsze szlaki kajakowe w Polsce

 

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr
SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
 
rowerowe testy porady wycieczki
 
Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 
 
  

rower on tour

hiking on tour

mountain on tour

kayak on tour

aleja 2019

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 
Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
najniebezpieczniejsze rośliny świata najwyższe drzewa świata
najdłuższe mosty świata najdziwniejsze budynki świata
 
 
FESTIWALE PODRÓŻNIKÓW
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 171 gości oraz 0 użytkowników.