Milicz, Stawy Milickie i Dolina Baryczy

Milicz, Stawy Milickie i Dolina Baryczy

Milicz i Dolina Baryczy

Stawy Milickie i Dolina Baryczy to największy w Polsce rezerwat przyrody, zaliczany do najcenniejszych ekosystemów na świecie.


     Szukamy wrażeń na końcu świata, przemierzamy tysiące kilometrów w poszukiwaniu miejsc by zachwycać się pięknem przyrody, by odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Wydajemy krocie by przenieść się w inne miejsce a takie miejsce jest pod naszym nosem. Ta bajkowa kraina to Dolina Baryczy. Zaledwie godzina jazdy od Wrocławia w kierunku Poznania wystarczy by przenieść się w miejsce o jakich czytamy w National Geographic czy oglądamy w Travel Channel.


Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 6


      Przytaczając powiedzenie "cudze chwalicie, swego nie znacie" odnoszę to także do siebie i mieszkańców regionu bo tutaj się urodziłem i spędziłem młodość, nie doceniając tego co mnie otaczało. Dopiero spojrzenie na to wszystko z pozycji turysty otworzyło mi oczy. Dech zapiera, gdy stojąc na grobli pomiędzy stawami, widzimy tysiące dzikich gęsi i setki żurawi podrywających się do lotu, a trzepot tysięcy skrzydeł jest niczym szum kilku potężnych lokomotyw. Białe drzewa na wyspie żurawi są niczym sceneria do filmu Tolkiena. Wśród stawów, które temu krajobrazowi nadają szczególną cechę, można wspaniale wypocząć i oderwać się od spraw codziennych. "Stawy Milickie" to 7600 ha a wraz z terenami zielonymi i lasami, które dają obszar na jakim można się poczuć jak na innej planecie. Turystyka kajakowa jest jeszcze słabo rozwinięta, a to z kolei daje gwarancję samotności na szlaku wodnym i braku dzikich i hałasujących tłumów jak to ma miejsce np. na Mazurach.

 


Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 27
 

Zwierzyny jest tak dużo, że nie potrzeba wielkiego wysiłku i zapuszczania się w rozległe lasy bo stada saren można spotkać na łąkach, a krążący nad głową orzeł to nic nadzwyczajnego. Dzięcioł walący z uporem maniaka w poszukiwaniu smakołyków nic sobie nie robi z gościa polującego z aparatem. Jesienne sejmiki odlatujących na zimę ptaków są tutaj jednymi z największych w europie i stanowią dla ornitologów istny raj.
W takich warunkach gdy przy podglądaniu ptaków ważnym jest cisza, zdecydowanie bardziej sprawdzą się aparaty bezlusterkowe. Lustrzanki wydają głośne dźwięki, co może płoszyć ptaki w bliskiej odległości.


Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 22
 
 
 
 
 Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 31
 
Czatownia - wieża widokowa dla obserwatorów ptaków nad stawem Grabownica
 


Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 29
 
Relikty dawnej kolejki wąskotorowej która w tym miejscu miała przystanek
 
 
 
Muzeum Bombki w Miliczu 37
 
Muzeum obok dawnej fabryki bombek. W czasach swojej świetności, produkcja w większości była eksportowana i bardzo poszukiwana na świecie. W Polsce bombki z Milicza były towarem luksusowym i bardzo pożądanym.
 

 
 
Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 13
 
 
Coraz popularniejsze stają się spływy kajakowe na Baryczy czy Młynówce (dopływ Baryczy)
 
 
 
Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 19
 
Bory Dolnośląskie słyną z nieprzebranej ilości grzybów i zwierząt. Spacery czy przejażdżki rowerowe to czysta przyjemność. Kręcenie filmów małymi kamerkami czy telefonami jest już nieodłącznym elementem naszej aktywności. Jadąc na rowerze, płynąc kajakiem czy choćby idąc, płynniejszy obraz uzyska się stosując gimbale.

 

Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 14 

    
Źródła Baryczy znajdują się niedaleko Chynowej wśród tamtejszych rozległych torfowisk. Barycz to rzeka licząca sobie 133 km długości. Wpada ona do Odry na wysokości Wyszanowa. Barycz charakteryzuje się bardzo małym spadkiem, który wynosi średnio ok. 0, 035% i jest to jeden z najmniejszych spadków wśród polskich rzek. Było to przyczyną tworzenia się wzdłuż niej rozległych bagien, mokradeł, torfowisk i podmokłych łąk. Jej nazwa pochodzi najprawdopodobniej od starosłowiańskiego słowa bara, które oznacza bagno. Jedną z największych jej ciekawostek, nawet na skalę europejską jest zjawisko bifurkacji. Wody tej rzeki w początkowym jej biegu pomiędzy Ostrowem a Kotłowem nie mają określonego kierunku odpływu lub też odpływają jednocześnie w dwóch kierunkach – na zachód przez Odolanów i Milicz do Odry (Barycz Właściwa) oraz na wschód uchodząc do Ołoboku i Prosny (Barycz Leniwa). Tak więc Barycz ma dwa ujścia do dwóch różnych rzek.
 


 


    Jeszcze w latach 80-tych Milicz był potęgą w produkcji karpia na skalę europejską i należy mieć nadzieję, że ta królewska ryba nadal będzie chlubą i symbolem tego regionu. Prywatne łowiska i agroturystyka ulokowana nad brzegami stawów to istny raj dla wędkarzy i smakoszy ryb.
 
 
Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 38



Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 15
 
 
 
Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 16

 

 

Sam Milicz to wspaniały pałac otoczony starym parkiem, ciekawe kościoły, budynki, kamieniczki z muru pruskiego i wiejskie chaty wzniesione z rudy darniowej. Grabownica: największy i zarazem jeden z najpiękniejszych stawów, będący siedliskiem niezliczonej ilości ptaków, którego wody piętrzy zabytkowy drewniany jaz, będący majstersztykiem dziewiętnastowiecznej hydrotechniki. Obecnie spora część obszaru Doliny Baryczy objęta jest siecią Natura 2000. Kto odwiedza Milicz nie może nie zawitać do milickiego parku, w którym znajduje się piękny klasycystyczny pałac Maltzanów oraz ruiny średniowiecznego zamku biskupów wrocławskich i książąt oleśnickich. Na wszystkich chcących wypocząć aktywnie i poczuć magię przyrody czekają szlaki piesze, kajakowe, rowerowe i konne (na wyznaczonych do tego celu trasach) oraz wędkowanie (na łowiskach komercyjnych).

 

 

Zabytki Milicza
 
 

 

 
      Pałac klasycystyczny zbudowany w latach 1797-98 według projektu K.G.Geisslera dla Joachima Karola Maltzana, z południowym skrzydłem (dawny dom zajezdny), zbudowanym w 1910, obecnie Zespół Szkół Leśnych. Pałac w swojej architekturze nawiązuje do Sanssouci i Neues Palais w Poczdamie. Wewnątrz zachowane m.in. wyposażenie sali balowej (obecnie aula) i sal sąsiednich. Na dziedzińcu herbowym wewnątrz domu zajezdnego (południowego skrzydła pałacu) wmurowane kamienne elementy z XV - XVIII wieku przeniesione z poprzedniego zamku, oraz ustawiony posąg młodego myśliwego z 1909. Na dziedziniec honorowy przed pałacem (po stronie północnej) wiedzie brama z pseudoklasycystycznymi posągami nimf w kąpieli (jedna skradziona) oraz Dafne i Ledy z łabędziem.

 

Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 32



Park pałacowy

Powstał ok. 1800 r. z inicjatywy hr. Joachima Karola Maltzana jako pierwszy park w stylu angielskim na Śląsku. Bardzo bogata szata roślinna, pow. ok.50 ha.

 

Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 3


 

 

Kościół pw. św. Andrzeja Boboli

Jeden z sześciu śląskich kościołów Łaski, budowany w latach 1709-1714. Konstrukcja szachulcowa na planie krzyża. Obiekt powstał jako dowód łaski cesarza Austrii dla śląskich ewangelików. Jego budowę finansował hr. Henryk Maltzan. Trzy budynki przykościelne stanowiły siedziby: superintendenta, szkoły ewangelickiej i plebanii (odbudowana w 1998 roku).


59255860DSC_6949

 

 

Ruiny zamku

Z XIV wieku - obiekt należał niegdyś do Piastów oleśnickich, później do baronów Kurzbachów, a od końca XVI w. do hrabiów Maltzan. Po pożarze w końcu XVIII w. zamek popadł w ruinę, służył jako siedziba więzienia okręgowego, mieściły się tu także warsztaty tkackie.


Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 30
 

 
 
Kościół pw. św. Michała Archanioła

Stoi nieopodal Rynku. Budowla neorenesansowa na planie krzyża, ukończona w 1821r. Wewnątrz podziemna krypta i chrzcielnica z 1561 roku.


5921DSC_0044

 
 
 
Brama Wjazdowa (Dworska)

Z ok. 1815 przy skrzyżowaniu ul. Zamkowej i Cichej (jedyna w pełni zachowana)



 Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 5


 

 

Sułów i Ruda Sułowska

 

Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 26

 

Kościół Rzymskokatolicki Pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Sułowie. Dawna ewangelicka szachulcowa świątynia o konstrukcji słupowo- ramowej wzniesiona w latach 1763-65 w stylu barokowym. Kościół jednonawowy bez wydzielonego prezbiterium.

 

 

 

Gospoda 8 Ryb i łowisko w Rudzie Sułowskiej

 

 

Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 7

 

Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 20

 

Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 21

 

 
 Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 36
 
 
 
 Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 41
 
zupa rybna
 
 
Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 39
 
karp
 
 
Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 40
 
kucharze którzy o potrawach z ryb wiedzą wszystko :-)
 
 
 
 
 
Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 8
 
Obok łowiska znajduje się Hotel Natura gdzie można także wypożyczyć rowery.
 
 
 
 
Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 9
 
Prężnie działają także wypożyczalnie kajaków.
 
 
 
 Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 1
 
 
 
Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 2
 
 
 
Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 4
 
 
Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 10
 
 
Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 12
 
 
Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 11
 
 
 
Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 17
 
 
 
Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 23
 
 
 
 
 Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 18
 
 
 
 
 Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 24
 
 
Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 25
 
 
 
Milicz i Dolina Baryczy Stawy Milickie 28
 
 
 Do zobaczenie w Dolinie Baryczy :-) 
 
 
 
 




















opracowanie & foto:

Albin Marciniak
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com