Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
 
Budapeszt na weekend

     Nasz klubowy wyjazd był kolejnym z cyklu zwiedzania stolic Europy. Po Lwowie, Pradze i Berlinie tym razem stanęliśmy na ziemi Węgierskiej w Budapeszcie. Wyjazd samochodem o północy z Krakowa okazał się trafiony bo wschód słońca zastał nas już w Budapeszcie. Piątek i sobota były dniami intensywnego zwiedzania i fotografowania w dzień i w nocy, bo atrakcji jest tam ogrom. Niedziela to już leniwe śniadanko i ostatnie wyjście w rejon zamku a potem ruszyliśmy zygzakiem w drogę powrotną. Zygzakiem bo zahaczyliśmy jeszcze o malownicze miasteczko Szentendre, kilkanaście kilometrów na północ od Budapesztu. Jeżeli ktoś nastawi się na zwiedzanie obiektów jak kościoły czy muzea wewnątrz, to niestety 3 dni jest stanowczo za mało. Zdecydowanie polecamy wybrać się do Budapesztu wiosną i koniecznie wejście na Górę Gellerta bo poza Pomnikiem Wolności i cytadelą jest tam przepiękny park z wieloma alejkami i różnorodną roślinnością a panorama jaka roztacza się na cały Budapeszt jest fantastyczna.
 
 
 
 
Stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska). Dzięki takiemu położeniu Budapeszt jest uważany za jedną z najpiękniej położonych stolic świata.
Budapeszt to jedna z najważniejszych metropolii Europy Środkowej a także 8. najludniejsze miasto Europy. Stanowi wielki ośrodek kulturalny (biblioteka narodowa, liczne muzea, galerie, teatry, opera) i naukowy (Akademia Nauk, uniwersytet (od 1635), politechnika (od 1782), Akademia Sztuk Pięknych, wiele innych uczelni i instytutów badawczych). Jest też ważnym centrum turystycznym i uzdrowiskowym (kompleksy balneologiczne).
Budapeszt jest uznawany za metropolię globalną. Obecny kształt terytorialny przybrał w roku 1950, gdy przyłączono do niego 23 okoliczne miejscowości, dzięki czemu obszar miasta zwiększył się 2,5 razy, zaś ludność – 1,5 razy. Dzisiejszy Budapeszt jest podzielony na 23 dzielnice z własnymi zarządami. Całym miastem zarządza Samorząd Stołeczny (Fővárosi Önkormányzat).
 
 

 
Wzgórze Zamkowe (Várhegy) jest najbardziej reprezentacyjnym miejscem w Budzie. Długie płaskowzgórze, obciążone basztami, rezydencjami i ogromnym pałacem, panuje nad Wodnym Miastem leżącym poniżej.
 
w głębi wyspa Małgorzaty


 
"zerowy" kilometr czyli początek liczenia odległości oraz  kolejka zębata na Wzgórze Zamkowe

Zamek Królewski
 
 
 
Kościół Macieja.

Popularnie nazywany imieniem sprawiedliwego króla Macieja, jest doskonałą repliką Frigyesa Schuleka, który w XIX w. nadał obecną postać temu, co pozostało z XIII-wiecznego kościoła po oblężeniu w 1686 r. Do tegoż roku służył jako meczet (Büyük Dżami); tureccy okupanci przykryli wapnem średniowieczne malowidła ścienne i zmienili wystrój wnętrza. Wiosną 1994 r. kościół i okna zostały uszkodzone przez bombę, jedną z kilku, jakie wybuchły w mieście. Do zamachu nikt się nie przyznał, choć podejrzewano środowisko serbskie.
W piątkowe wieczory w świątyni odbywają się recitale organowe, a ponadto kościół jest gospodarzem koncertów Festiwalu Wiosennego i sezonu letniego. 
 
Baszta Rybacka (Halászbástya) . Białe mury krętych krużganków i kondygnacji schodów przecinają wieżyczki.


 
Parlament opisywany jako eklektyczny lub neogotycki rozciaga się na długości 268 m. Pomiędzy nabrzeżem a Kossuth tér, dominując nad otoczeniem zębata fasadą, ozdobioną 88 postaciami władców węgierskich.
Gdy nie ma sesji wnętrza Parlamentu można oglądac podczas wycieczki z przewodnikiem organizowanej przez Budapest Tourist i Ibusz - cena (950-1700 Ft) obejmuje wizytę w Muzeum Etnograficznym lub Galerii Narodowej. Tańszym sposobem jest wzięcie udziału w wycieczce organizowanej na miejscu, w Parlamencie (śr.-nd., 10.00 - po angielsku i 11.00 - po niemiecku; w lecie dwa razy dziennie). Bilety (400 Ft) można kupić przy Bramie X; oprowadzanie rozpoczyna się od Bramy XII.


 

Na listę obiektów światowego dziedzictwa kultury wpisano Zamek Królewski w Budzie, brzeg Dunaju, aleję Andrássy’ego wraz z otoczeniem, pierwszy odcinek budapeszteńskiego metra – linię M1 (tzw. Milenijna Kolej Podziemna) i Plac Bohaterów (Hősök tére). W mieście znajdują się liczne pomniki, kościoły, pałace, zabytki z czasów starożytnych, średniowiecznych i okupacji tureckiej, budynki użyteczności publicznej i mieszkalne w stylu barokowym, klasycystycznym, neorenesansowym, eklektycznym i secesyjnym. Są tu 223 muzea i galerie, wśród nich wiele o randze międzynarodowej.
 

 
Plac Bohaterów 

Zamek Vajdahunyad (węg. Vajdahunyad vára) to budowla znajdująca się w Budapeszcie, w Parku Miejskim (Városliget). na tzw. Wyspie Széchenyiego.
W 1896 z okazji 1000-lecia Węgier w stolicy odbyła się wielka Wystawa Milenijna, usytuowana w Parku Miejskim. Wzniesiono wówczas zespół budynków z nietrwałych materiałów (głównie drewna), które były kopiami obiektów z terenu Wielkich Węgier i miały reprezentować różne style w narodowej architekturze węgierskiej. Wystawa tak spodobała się publiczności, że prezentowane budynki w latach 1904 – 1908 zostały ponownie wybudowane z trwałych materiałów. Projektantem całości (pod nazwą Zespół Budynków Historycznych, węg. Történelmi Épületcsoport) był architekt Ignác Alpár. Budowla jest konglomeratem kopii budynków historycznych (stylistycznie jest mieszaniną gotyku, renesansu i baroku.). Swą nazwę wzięła od najbardziej charakterystycznej kopii zamku z Vajdahunyad w Siedmiogrodzie, obecnie na terenie Rumunii.
 
 
Zamek Królewski


 
Zamek Królewski

Dla turysty dużą atrakcją są budapeszteńskie mosty: Most Łańcuchowy (inaczej Most Łańcuchowy Széchenyi’ego, Széchenyi lánchíd), Most Małgorzaty (Margit híd), Most Wolności (Szabadság híd), czy też najbardziej rozpoznawalny dla obcokrajowców Most Elżbiety (Erzsébet híd).
 


Most Elżbiety


 
Most ElżbietyMost Wolności


Most Wolności

Most Łańcuchowy


ParlamentParlament
 
 
 
 
Gresham

Budapeszt jest znanym miastem uzdrowiskowym - posiada 10 łaźni leczniczych i liczne źródła mineralne oraz termalne. Wiele z łaźni oraz pijalni stanowi zabytek architektury i atrakcję turystyczną.

Najbardziej znanym „deptakiem” z drogimi, markowymi sklepami jest Váci utca – niedaleko peszteńskiego brzegu Dunaju, między Mostem Łańcuchowym a Mostem Elżbiety. Coraz modniejsza i droższa staje się też al. Andrássy’ego, zwłaszcza odcinek południowy - od pl. F. Deáka do Oktogonu. Spośród targowisk najpopularniejsze wśród turystów (i największe) jest Targowisko Centralne (Központi Vásárcsarnok) w Peszcie przy Moście Wolności.

 

 


 
Najlepsze kasztany nie są w Paryżu jak mawiał Hans Kloss


 
kapusta jako całkiem niezła ozdoba


 
Polscy rowerzyści mogą pozazdrościć takich ścieżek


 
Świateczne tramwaje
 
 
Dobrze trafiliśmy z wyborem hostelu.
Na przeciwko Parku Miejskiego, z dobrym połączeniem metrem i autobusami z innymi rejonami miasta, ok. 3 km spacerem główną aleją pod Parlament.
Czysto, z pełnym wyposażeniem, kuchnia, TV, internet z laptopem do pełnej dyspozycji, wc i prysznice.
Zapłaciliśmy po 5000 Fr za 2 doby plus 10% rezerwacja od osoby
http://www.baroquehostel.hu/
Tradycyjna potrawa Langos


Najważniejsze obiekty:
Buda:
 • Wzgórze Zamkowe:
  • gotycki kościół Macieja (pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny), z wysoką, smukłą wieżą; miejsce koronacji królów Węgier,
  • neoromańska Baszta Rybacka (Halászbástya) – koło Kościoła św. Macieja, punkt widokowy na Dunaj i Peszt,
  • Zamek Królewski – siedziba Węgierskiej Biblioteki Narodowej (Országos Széchényi Könyvtár) i kilku muzeów,
  • Stare Miasto;
 • Góra Gellerta:
  • Pomnik Wolności,
  • cytadela;
 • Kolejki:
  • kolejka zębata (sikló) spod Mostu Łańcuchowego na wzgórze budańskie,
  • kolejka linowa (krzesełkowa) na Górę Jana (János hegy) – najwyższe wzgórze Budapesztu,
  • kolejka dziecięca – kolejka wąskotorowa na wzgórzach przy zachodniej granicy miasta, obsługiwana przez dzieci (oprócz maszynisty),
  • kolejka zębata (Fogaskerekű vasút) w XII dzielnicy, łączy okolice dawnego pl. Moskiewskiego (ob. pl. Kálmána Szélla) z pd. stacją kolejki dziecięcej;
 • wieża widokowa (wieża Elżbiety) z 1910 r. na Górze Jana,
 • jaskinia w dolinie Pawła (Pál-völgyi-cseppkőbarlang) – w II dzielnicy, ok. 2 km na zachód od Wyspy Małgorzaty, z licznymi naciekami o ciekawych formach,
 • łaźnie tureckie z XVI wieku (Rudas-fürdő i Király-fürdő) pod Wzgórzem Zamkowym,
 • mauzoleum Gül Baby – derwisza osmańskiego z XVI wieku, w Budzie (Rózsadomb), przy Moście Małgorzaty,
 • Aquincum – pozostałości po mieście starożytnych Rzymian, w III dzielnicy, naprzeciw północnego krańca wyspy Óbudai.

Pest:

 • budynek parlamentu,
 • Bazylika św. Stefana, niedaleko południowego końca al. Andrássyego,
 • Váci utca – deptak z reprezentacyjnymi sklepami i zabytkowymi kamienicami w południowej części V dzielnicy
 • secesyjne i neoklasyczne gmachy publiczne (parlament, opera przy al. Andrássy’ego, Muzeum Narodowe w VIII dzielnicy),
 • Hősök tere (Plac Bohaterów) koło parku Városliget - z Pomnikiem Milenijnym oraz z Muzeum Sztuk Pięknych (Szépművészeti Múzeum), w którym znajduje się bogata kolekcja malarstwa europejskiego,
 • Wielka Synagoga w Budapeszcie – największa w Europie, u zachodniego krańca VII dzielnicy, blisko pl. F. Deáka,
 • Stadion im. Ferenca Puskása (d. Stadion Ludowy – Népstadion) – w XIV dzieln., niedaleko Dw. Keleti,
 • Milenijna Kolej Podziemna – druga najstarsza linia metra w Europie (po londyńskiej) – zaczyna się przy Váci utca, a kończy tuż za parkiem Városliget.
 • al. Andrássyego w Peszcie, łącząca pl. F. Deáka z pl. Bohaterów:
  • Secesyjne kamienice na południowym odcinku alei,
  • Opera (odcinek południowy)
  • Muzeum Terroru - przy północnym odcinku: budynek, w którym mieli siedzibę węgierscy faszyści (strzałokrzyżowcy), a następnie ÁVO - stalinowska służba bezpieczeństwa. Obecne muzeum dokumentuje zbrodnie totalitaryzmu i upamiętnia ofiary rewolucji 1956 r..
 • Park Városliget:
  • Zamek Vajdahunyad,
  • Ogród Zoologiczny,
  • Łaźnie Széchenyi’ego;
Poza tym:
barokowe pałace i kościoły (m.in. Paulinów, św. Anny, Elżbietanek) mosty: Łańcuchowy, Małgorzaty, Wolności, Elżbiety.

Będąc w Budapeszcie, warto odbićkilkanaście kilometrów, by odwiedzić malownicze miasteczko Szentendre

SZENTENDRE

Kilkanaście kilometrów na północ od Budapesztu leży urokliwe miasteczko Szentendre. Pierwsze wzmianki o tym miasteczku pochodzą z I w p.n.e, i znajdowało się tu rzymskie miasteczko legionowe. Z tych czasów nie pozostało jednak wiele. Ogromny wpływ na rozwój tej miejscowości wywarła okupacja turecka, a następnie Serbowie, którzy zasiedlili miasteczko po wycofaniu się Turków w XVII w. Niestety i po Serbach do naszych czasów nie pozostało wiele, ponieważ zostali wypędzeni stąd pod koniec XIX w. Do dzisiaj corocznie 19 sierpnia odbywa się tutaj festiwal serbski. Dzisiaj Szentendre jest mekką artystów.
Szentendre to przede wszystkim niezapomniana atmosfera urokliwych uliczek, licznych kawiarenek, sklepików, winiarni. Centralnym punktem historycznej części miasta jest Fo Ter. Charakterystycznym elementem placu jest Krzyż Morowy postawiony na pamiątkę wielkiej zarazy w 1763r. Stąd we wszystkich kierunkach rozchodzą się uliczki, w których znajdziemy liczne galerie i muzea. Najważniejsze z nich to: Galeria Malarstwa Szentendre, Muzeum Kmetty, Muzeum Margit Kovacs, Muzeum Ferenczyego, Muzeum Dzieciństwa, Muzeum Czobela, Muzeum Ortodoksyjnej Sztuki Sakralnej, galeria w Kolonii Artystów z Szentendre Muzeum Marcepanu.

Z zabytków na szczególną uwagę zasługują zabytki sakralne: grecka ortodoksyjna cerkiew Zwiastowania (Blagovesztenszka Templom), plac Kościelny (Templom Ter), cerkiew Belgradzka (Belgradi Templom), cerkiew Breobrazenska oraz Bogdanyi Utca.

Niepowtarzalną atrakcją Szentendre oddalone 4km od miasta jest Muzeum Wsi Szentendre. Jest to skansen, muzeum architektury wiejskiej obejmujący 270 budowli ludowych z 10 regionów Węgier. Koniecznie trzeba obejrzeć
Mieszkańcy Budapesztu często przyjeżdżają tutaj podczas weekendu, żeby odpocząć od zgiełku stolicy. Tak, jak i Budapeszt, tak i Szentendre leży nad pieknym modrym Dunajem: można stąd popłynąć stateczkiem np. do Esztergomu, czyli pierwszej stolicy Węgier.
Wiosną odbywają się tu liczne festiwale, muzyczne, teatralne i ogólnie artystyczne. Miasteczko ma swój niepodważalny urok-mnóstwo w nim małych krętych uliczek typowych dla Śródziemnomorza. Romantykom polecam pieszą włóczęgę - mimo plątaniny uliczek nie można się tam zgubić, choć może warto by było ....

Jeżeli zastanawiacie się gdzie znaleźć tanie loty do Budapesztu to zapraszamy na stronę www.centerfly.pl

 


 

 

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

 
 
         
 
 
 
  
 
 
 
SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

 

testy sprzętu sportowego i outdoorowego
 
 

rower on tour

 
 

Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 
 
rowerowe testy porady wycieczki
 

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

 

Visit Poland

 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

 

 

Underground in Europe

 

 Underground in Europe explore maps

 

 

Polecamy

 
NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA TURYSTYCZNE W POLSCE
 
 NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA
 
 
 
Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 
 
Zamki i Pałace w Polsce polecane do zwiedzania
 
 ZAMKI W POLSCE baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

 
 
 Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 

najwyższe drzewa świata
 

najdłuższe mosty świata
 

najdziwniejsze budynki świata
 
 
 
 
 
hosting zapewnia
 
 
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 448 gości oraz 0 użytkowników.