Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
aleja 2019

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
 
Mała Fatra
Perła Słowacji
Malá Fatra,  – pasmo górskie w Karpatach Zachodnich SłowacjaRegion Malá Fatra leży w otoczeniu przepięknej przyrody a jego okolicę przecina mnóstwo szlaków górskich.
W Parku Narodowym Mała Fatra jest z czego wybierać. Dzięki rozległej sieci oznakowanych szlaków turystycznych można zaspokoić potrzeby nawet tych najbardziej wymagających turystów. Do najbardziej atrakcyjnych wędrówek turystycznych należy niewątpliwie przejście granią główną pasma górskiego. W regionie Malá Fatra jest ok 160 km tras rowerowych dla wymagających kolarzy i dla jeżdzących na rowerach tylko rekreacyjnie.

Szlaki piesze i rowerowe są bardzo dobrze i czytelnie opisane


Jako bazę wypadową proponuję Camping Belá - Nižné Kamence, jadąc z Żiliny w kierunku Doliny Terchovskiej lub miejscowość Terchová.
To własnie w Terchovej urodził się najsłynniejszy zbójnik Juraj Jánošík.
Jánošík (1688 - 1713) ze swoją grupą działał na pograniczu węgiersko-polskim, a ofiarami jego napadów byli głównie kupcy, ale także plebani, posłańcy pocztowi i inne przypadkowe, zamożniejsze osoby. Grabił głównie z myślą o sobie i swoich ludziach, obdarowując okazjonalnie np. dziewczęta z okolicznych wsi różnymi zrabowanymi drobiazgami. Wspierali go niektórzy lokalni notable, z którymi dzielił się łupami, za co oni wyciągali go z tarapatów, np. po pierwszym pojmaniu Jánošíka i osadzeniu go w lochu, wiceżupan komitatu liptowskiego zapewnił mu alibi doprowadzając w ten sposób do jego uwolnienia. Wiosną 1713 Jánošík został pojmany w domu Uhorčíka i osadzony w średniowiecznym zamku w Liptowskim Mikułaszu (Liptovský Mikuláš), gdzie 16 i 17 marca 1713 odbył się jego proces. Jego przebieg jest znany dzięki zachowanym protokołom. Ostatecznie został skazany na karę śmierci przez powieszenie na haku za lewe żebro. Osią oskarżenia było zabójstwo plebana z Demanicy, do którego Jánošík się nie przyznał, wskazując jako sprawcę swojego kompana.


Obecnie wieś żyje pełnią kultury i i turystyki. Terchovskie święto państwowe – Dni Janosika odbywają się w wiosce od początku lat 60-tych. Oprócz tego największego festiwalu folklorystycznego na Słowacji odbywają się tu Dni Cyryla i Metodego, Country fest Rozmarín.Z parkingu Starý dvor wybierzcie się  niebieskim szlakiem turystycznym do przełęczy Príslop (916 m n.p.m.). Przełęcz Príslop jest ważnym skrzyżowaniem szlaków turystycznych z drogowskazami i daszkiem. Z przełęczy Príslop z prawej strony prowadzi żółty szlak na grań Sokolie, skąd można podziwiać przepiekną scenerię Parku Narodowego Malá Fatra. Z Sokolia schodzi się po zielonym szlaku do parkingu Starý dvor.3 km od Terchovej,w Parku Narodowym Malá Fatra znajduje się Vrátna. Jest to malownicza dolina w KriváŁskiej Malej Fatre i równocześnie największe centrum letniej i zimowej małofatrzańskiej turystyki.Jej obszar jest otoczony wieńcem gór Boboty, Veľký Rozsutec, Stoh, Poludňový Grúň, Chleb, Veľký Kriváň, Kraviarske, Baraniarky i Sokolie.Imponujący wstęp do Vrátnej tworzą wyjątkowe wąwozy z licznymi wodospadami -Tiešňavami, które tworzy rzeczka Varínk wypływająca na końcu doliny. Znajduje się tu kilka interesujących formacji sklanych z których najbardziej znany jest Mnich. Oprócz niego możecie zobaczyć formacje skalne nazywane ze względu na podobieństwo Wielbłąd, Pięć furmanów, Krkodyl i inne. Część wąwozów Tiesňavy tworzy Dolina Obšívanka, przez którą prowadzi Zbójecki szlakPo wejściu Słowacji do strefy Euro powstał mit o bardzo wysokich cenach a tak nie jest.
Przykładowe ceny w jednej z rstauracji.

Co warto zobaczyć w rejonie Małej Fatry:
http://www.regionmalafatra.sk/co-vidiet/

Polecamy sprawdzony camping
http://www.klubpodroznikow.com/forum/59-praktyczne-informacje-i-porady/8511-rabaty-dla-klubowiczow-w-camping-bela-mala-fatra

opracowanie & foto: Albin Marciniak

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
masz pytanie ? napisz do autora:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Albin Marciniak
 

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

Góry

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

szkolenia

szkolenia porady

testy sprzętu

testy sprzetu

przewodnicy

baza przewodnikow

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

wyprawy

wyprawy

serwisy pogodowe

 SERWIS POGODOWY

komunikaty GOPR, TOPR

 
komunikaty GOPR TOPR

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 

 
Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 

najpiekniejsze szlaki kajakowe w Polsce

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

 
testy sprzętu outdoorowego
 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 
aleja 2019
 

Polecamy

Obiekty UNESCO w Polsce

 
Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 
 
 
Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie
 

szczyty pasm górskich w Polsce

 
niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 
najwyższe drzewa świata
 
najdłuższe mosty świata
 
najdziwniejsze budynki świata
 

Odwiedza nas 271 gości oraz 0 użytkowników.