Tuluza


Tuluza
 
Miejscowość i gmina we Francji, stolica regionu Midi-Pyrénées, w departamencie Górna Garonna, nad rzeką Garonną.Tuluza to urokliwe miasto łaczące w sobie wiele kultur, kolorów i oferujace każdemu bardzo wiele.
Do Tuluzy ściągają studenci z całego świata. Fabryka Airbusa i zakłady przemysłu kosmicznego we Francji przyciągają pracowników i biznesmenów.
Tu życie toczy się non stop i nigdy nie można się nudzić.Tuluza jest największym węzłem komunikacyjnym południowo-zachodniej Francji. Istnieją tam ważne linie kolejowe i autostrady do Bordeaux, Narbonne, połączenie drogowe z Hiszpanią i Andorą. Funkcjonuje tu metro, port lotniczy oraz port rzeczny (połączony Kanałem Południowym z Morzem Śródziemnym).

Główny ośrodek przemysłu lotniczego i kosmicznego Francji – siedziba koncernu lotniczego Airbus oraz centrum badań lotniczych i kosmicznych.
W starożytności miasto założone przez Rzymian Tolosa, później (V w.) stolica państwa Wizygotów. W 507 roku została zdobyta przez Franków. Od IX wieku stolica hrabstwa Tuluza. W 1227 powstały statuty regulujące sukiennictwo. W średniowiecznej Tuluzie odbywały się od Wielkiego Postu do początków grudnia słynne jarmarki. 7 maja 1463 miasto zostało doszczętnie zniszczone w pożarze.Kapitol w Tuluzie
strona miasta
http://www.toulouse.fr/Kolory mieszają się z zapachami

Tu życie toczy się przez całą dobę
Tuluza to także ważny ośrodek akademicki. Obok Paryża i Lyonu zaliczana jest do miast o największej liczbie studentów. Stanowi siedzibę trzech siostrzanych uniwersytetów: Uniwersytet Tuluza I - Capitole, Uniwersytet Toulouse II – Le Mirail oraz Uniwersytet Tuluza III - Paul Sabatier.
Miasto przyciąga bezdomnych. Prawie każdy ma przy sobie psa a nawet kilka
Przestronne alejki pomiędzy zadbanymi kamienicami
Tuluza to także wiele zabytków


Katedra Św. Szczepana w Tuluzie

Garonna w Tuluzie

Prawie we wszystkich uliczkach dochodzących do głównego placu przed ratuszem, są kuchnie z całego świata.
Każda uliczka to swoisty inny kraj w pigułce. Uliczki Tureckie, Arabskie, Indyjskie, Włoskie i wiele innych. To sklepy, restauracje i bary.
 
Kuchnia Francuska plus kuchnie całego swiata
Tu każdy zje coś pysznego


Coraz wiecej połaczeń i coraz tańsze przeloty a z Tuluzy zaledwie dwie godziny jazdy w Pireneje
Po drodze widoki z samolotu na Alpy


Opracowanie & foto: Albin Marciniak
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com