niezwykłe jaskinie na świecie

8 najbardziej niezwykłych jaskiń na świecie


Rajskie formacje stalaktytów i stalagmitów, iskrzące się świetle nacieki wodne, a także podziemne jeziora. Jaskinie to wyjątkowy świat, który skrywa w sobie niezaprzeczalne piękno. Przedstawiamy 8 najpiękniejszych jaskiń na świecie, z których część udostępniono turystom.
 
 
1. Majlis Al Jinn


 
fot: http://hdwpapers.com/

Miejsce: Oman
Wysokość: 120 metrów
Szerokość: 225 metrów
Długość: 320 metrów
Zwiedzanie: niemożliwe dla turystów
 
Majlis Al Jinn czy Khoshilat Maqandeli to inaczej „miejsce spotkań dżinów”. Jest to druga pod względem wielkości komora jaskiniowa na świecie, która znajduje się w sułtanacie Omanu, około 100 kilometrów w kierunku południowo-wschodnim od Maskatu – stolicy kraju. Do wnętrza jaskini prowadzą trzy naturalne wejścia znajdujące się w jej suficie, które można dostrzec również na zdjęciach satelitarnych z tego terenu. Podłoga jaskini ma powierzchnię 58 metrów kwadratowych, w wysokość całej komory to 120 metrów. W przeszłości urządzano tutaj nawet skoki spadochronowe. Gdy temperatura na terenie Selma Plateau, gdzie znajduje się komora jaskini, dochodzi nawet do 40 stopni Celsjusza, w jej wnętrzu zawsze panuje przyjemny chłód na poziomie 17-18 stopni Celsjusza. 


 
 
 
 
2. Križna Jama
 
 

 
fot: merlinandrebecca.blogspot.com
 
Miejsce: Słowenia
Głębokość:  32 metry
Długość: 8163 metrów
 
Zwiedzanie: 8 euro za godzinę, od 30 euro za 4 godziny poza sezonem i od 45 euro w sezonie zależnie od liczy osób w grupie
Križna Jama znajduje się w malowniczym Słoweńskim Krasie. Znana jest w szczególności ze swojej krystalicznie czystej wody w 22 podziemnych jeziorach. W trakcie wycieczki trwającej godzinę można zobaczyć tylko największe jezioro, aby ujrzeć ich więcej, należy wybrać się na wycieczkę 4-godzinną. Wyprawa ma miejsce pontonem wyposażonym w sprzęt do podwodnego oświetlenia, dzięki czemu podziwiać można niezwykłe podziemne widoki. Najpiękniejsza cześć to Kalvarija – komnata z fantazyjnym i naciekami, w której jaskinia dzieli się na dwa korytarze. Po opadach deszczu wycieczka nie jest możliwa, ponieważ poziom podwodnych jezior podnosi się i woda w nich staje się mętna.


 
 
 
 
3. Phong Nha


https://lh6.googleusercontent.com/-PVK8A0kUCo4/VecKLMeAezI/AAAAAAABApU/NEIhm2_e5-c/w680-h448-no/3.jpg
 
fot: blueoceantravel.com.vn 

Miejsce: Wietnam
Długość: 7729 metrów
Zwiedzanie: wstęp płatny, wycieczka łodzią dodatkowo płatne
 
Jaskinia znajduje się na terenie Parku Narodowego Phong Nha – Ke Bang w Wietnamie. Jest ona uznawana za jedną z najpiękniejszych znajdujących się w Wietnamie. Na całym krasowym terenie parku znajduje się około 65 kilometrów różnych grot. Phong Nha jest wyjątkowa – przepływa przez nią podziemna rzeka Nam Aki, która zaliczana jest do najdłuższych rzek podziemnych na świecie – ma ona około 14 kilometrów, a na powierzchni zamienia się w rzekę Son. W trakcie wycieczki pokonuje się łodziami 1,5 kilometra rzeki z przystankiem na zobaczenie suchego korytarza. Po drodze można oglądać komnaty z malowniczymi formacjami skalnymi, między innymi o nazwach Dwór Królewski czy Budda.
 
 
 
 
 
4. Demianowska Jaskinia Lodowa
 
 

 
fot: slovakia.travel

Miejsce: Słowacja
Głębokość: 57 metrów
Długość: 1975 metrów
Zwiedzanie: płatne
 
Demianowska Jaskinia Lodowa zaliczana jest do znanych Jaskiń Demianowskich. Przede wszystkim zwraca uwagę nagromadzeniem trwałego lodu pod sklepieniem, unikatową fauną jaskiniową i monumentalnymi podziemnymi pomieszczeniami. Pod wpływem ciśnienia niektóre z warstwa lodu topnieją, a następnie ponownie zamarzają, tworząc lodospady i lodowe sople o fantazyjnych kształtach. W trakcie zwiedzania pokonuje się 650 merów jaskini. Temperatura wewnątrz wynosi od 0,4 do 3 stopni Celsjusza, dlatego należy ciepło się ubrać.
 
 
 
 
 
 
5. Waitomo Glowworm
 


 
Miejsce: Nowa Zelandia
Głębokość: 20 metrów
Długość: 1300 metrów
Zwiedzanie: od 49 dolarów nowozelandzkich
 
Waitomo Glowworm to wyjątkowa jaskinia na Wyspie Północnej w Nowej Zelandii, która liczy sobie ponad 30 milionów lat. Jest położona na dwóch poziomach i w jej wnętrzu podziwiać można wyjątkowe stalaktyty i stalagmity i inne formacje. Znana jest przede wszystkim z populacji świecących robaczków – poczwarek muchówki Arachnocampa luminosa z rodziny grzybiarkowatych, których nici zwisają ze stropu i tworzą wyjątkowe świecące dekoracje. Świecą one tak mocno, że bez problemu można sprawdzić godzinę na tarczy zegarka. Jaskinię zwiedza się łodziami.

 
 
 
6. Domica
 


 
Miejsce: Słowacja i Węgry
 
Głębokość: 12 metrów
Długość: 5368 metrów
Zwiedzanie: trasa krótka 6 euro, trasa ze spływem 8 euro
 
Jest to najdłuższa i najbardziej znana jaskinia Parku Narodowego Słowacki Kras. Swoją popularność zawdzięcza głównie wartości geomorfologicznej, bogatym naciekom w formie bębnów oraz tarcz, a także licznym nietoperzom oraz interesującym znaleziskom archeologicznym z okresu neolitu, gdy żyli tu ludzie. Kaskady nacieków widoczne są na ścianach jaskini i przypominają one wodospady.

 
 
 
 
 
7. Lechuguilla


 
fot: imgkid.com

Miejsce: Stany Zjednoczone
Głębokość: 488,9 metra
Długość: 203 kilometry
Zwiedzanie: niemożliwe dla turystów
 
Jaskinia Lechuguilla jest jedną z najgłębszych i najdłuższych jaskini na świecie. Jest położona na obszarze Parku Narodowego Carlsbad Caverns w pustynnym rejonie Chihuahua w stanie Nowy Meksyk. Jej dokładne położenie nie jest jednak znane w trosce o zachowanie jej pierwotnego charakteru, dlatego jest ona udostępniona tylko dla wybranych badaczy. Swoją nazwę zawdzięcza agawom (Agave lechuguilla), które rosną przy jej wejściu. Wewnątrz znajdują się liczne formacje skalne, a jej komory mają fantazyjne nazwy, na przykład „Kandelabrowe Cmentarzysko”, „Komnata Kłujących Kostek Lodu”, „Zatoka Lodowcowa”.

 
 
 
8. Fantastic Pit


 
fot: secondglobe.com
 
Miejsce: Stany Zjednoczone
Głębokość: 179 metrów
Zwiedzanie: niemożliwe dla turystów
 
Fantastic Pit to głęboka na 179 metrów studnia zaliczana do systemu jaskiń Ellison znajdującego się na terenie stanu Georgia. Druga w okolicy – Incredible – jest już znacznie płytsza i ma 134 mery. To najgłębsze studnie w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych.
 

autor http://www.centerfly.plUnderground in Europe explore maps

 


Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com