Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach zrzutka
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 


8 najbardziej niezwykłych jaskiń na świecie

Rajskie formacje stalaktytów i stalagmitów, iskrzące się świetle nacieki wodne, a także podziemne jeziora. Jaskinie to wyjątkowy świat, który skrywa w sobie niezaprzeczalne piękno. Przedstawiamy 8 najpiękniejszych jaskiń na świecie, z których część udostępniono turystom.

1. Majlis Al Jinn


fot: http://hdwpapers.com/
Miejsce: Oman
Wysokość: 120 metrów
Szerokość: 225 metrów
Długość: 320 metrów
Zwiedzanie: niemożliwe dla turystów
Majlis Al Jinn czy Khoshilat Maqandeli to inaczej „miejsce spotkań dżinów”. Jest to druga pod względem wielkości komora jaskiniowa na świecie, która znajduje się w sułtanacie Omanu, około 100 kilometrów w kierunku południowo-wschodnim od Maskatu – stolicy kraju. Do wnętrza jaskini prowadzą trzy naturalne wejścia znajdujące się w jej suficie, które można dostrzec również na zdjęciach satelitarnych z tego terenu. Podłoga jaskini ma powierzchnię 58 metrów kwadratowych, w wysokość całej komory to 120 metrów. W przeszłości urządzano tutaj nawet skoki spadochronowe. Gdy temperatura na terenie Selma Plateau, gdzie znajduje się komora jaskini, dochodzi nawet do 40 stopni Celsjusza, w jej wnętrzu zawsze panuje przyjemny chłód na poziomie 17-18 stopni Celsjusza. 


2. Križna Jama

fot: merlinandrebecca.blogspot.com
Miejsce: Słowenia
Głębokość:  32 metry
Długość: 8163 metrów
Zwiedzanie: 8 euro za godzinę, od 30 euro za 4 godziny poza sezonem i od 45 euro w sezonie zależnie od liczy osób w grupie
Križna Jama znajduje się w malowniczym Słoweńskim Krasie. Znana jest w szczególności ze swojej krystalicznie czystej wody w 22 podziemnych jeziorach. W trakcie wycieczki trwającej godzinę można zobaczyć tylko największe jezioro, aby ujrzeć ich więcej, należy wybrać się na wycieczkę 4-godzinną. Wyprawa ma miejsce pontonem wyposażonym w sprzęt do podwodnego oświetlenia, dzięki czemu podziwiać można niezwykłe podziemne widoki. Najpiękniejsza cześć to Kalvarija – komnata z fantazyjnym i naciekami, w której jaskinia dzieli się na dwa korytarze. Po opadach deszczu wycieczka nie jest możliwa, ponieważ poziom podwodnych jezior podnosi się i woda w nich staje się mętna.


3. Phong Nha

https://lh6.googleusercontent.com/-PVK8A0kUCo4/VecKLMeAezI/AAAAAAABApU/NEIhm2_e5-c/w680-h448-no/3.jpg
fot: blueoceantravel.com.vn 
Miejsce: Wietnam
Długość: 7729 metrów
Zwiedzanie: wstęp za około 2 USD, wycieczka łodzią za około 6 USD
Jaskinia znajduje się na terenie Parku Narodowego Phong Nha – Ke Bang w Wietnamie. Jest ona uznawana za jedną z najpiękniejszych znajdujących się w Wietnamie. Na całym krasowym terenie parku znajduje się około 65 kilometrów różnych grot. Phong Nha jest wyjątkowa – przepływa przez nią podziemna rzeka Nam Aki, która zaliczana jest do najdłuższych rzek podziemnych na świecie – ma ona około 14 kilometrów, a na powierzchni zamienia się w rzekę Son. W trakcie wycieczki pokonuje się łodziami 1,5 kilometra rzeki z przystankiem na zobaczenie suchego korytarza. Po drodze można oglądać komnaty z malowniczymi formacjami skalnymi, między innymi o nazwach Dwór Królewski czy Budda.

4. Demianowska Jaskinia Lodowa

fot: slovakia.travel
Miejsce: Słowacja
Głębokość: 57 metrów
Długość: 1975 metrów
Zwiedzanie: 8 euro
Demianowska Jaskinia Lodowa zaliczana jest do znanych Jaskiń Demianowskich. Przede wszystkim zwraca uwagę nagromadzeniem trwałego lodu pod sklepieniem, unikatową fauną jaskiniową i monumentalnymi podziemnymi pomieszczeniami. Pod wpływem ciśnienia niektóre z warstwa lodu topnieją, a następnie ponownie zamarzają, tworząc lodospady i lodowe sople o fantazyjnych kształtach. W trakcie zwiedzania pokonuje się 650 merów jaskini. Temperatura wewnątrz wynosi od 0,4 do 3 stopni Celsjusza, dlatego należy ciepło się ubrać.

5. Waitomo Glowworm


Miejsce: Nowa Zelandia
Głębokość: 20 metrów
Długość: 1300 metrów
Zwiedzanie: od 49 dolarów nowozelandzkich
Waitomo Glowworm to wyjątkowa jaskinia na Wyspie Północnej w Nowej Zelandii, która liczy sobie ponad 30 milionów lat. Jest położona na dwóch poziomach i w jej wnętrzu podziwiać można wyjątkowe stalaktyty i stalagmity i inne formacje. Znana jest przede wszystkim z populacji świecących robaczków – poczwarek muchówki Arachnocampa luminosa z rodziny grzybiarkowatych, których nici zwisają ze stropu i tworzą wyjątkowe świecące dekoracje. Świecą one tak mocno, że bez problemu można sprawdzić godzinę na tarczy zegarka. Jaskinię zwiedza się łodziami.


6. Domica


Miejsce: Słowacja i Węgry
Głębokość: 12 metrów
Długość: 5368 metrów
Zwiedzanie: trasa krótka 6 euro, trasa ze spływem 8 euro
Jest to najdłuższa i najbardziej znana jaskinia Parku Narodowego Słowacki Kras. Swoją popularność zawdzięcza głównie wartości geomorfologicznej, bogatym naciekom w formie bębnów oraz tarcz, a także licznym nietoperzom oraz interesującym znaleziskom archeologicznym z okresu neolitu, gdy żyli tu ludzie. Kaskady nacieków widoczne są na ścianach jaskini i przypominają one wodospady.

7. Lechuguilla


fot: imgkid.com
Miejsce: Stany Zjednoczone
Głębokość: 488,9 metra
Długość: 203 kilometry
Zwiedzanie: niemożliwe dla turystów
Jaskinia Lechuguilla jest jedną z najgłębszych i najdłuższych jaskini na świecie. Jest położona na obszarze Parku Narodowego Carlsbad Caverns w pustynnym rejonie Chihuahua w stanie Nowy Meksyk. Jej dokładne położenie nie jest jednak znane w trosce o zachowanie jej pierwotnego charakteru, dlatego jest ona udostępniona tylko dla wybranych badaczy. Swoją nazwę zawdzięcza agawom (Agave lechuguilla), które rosną przy jej wejściu. Wewnątrz znajdują się liczne formacje skalne, a jej komory mają fantazyjne nazwy, na przykład „Kandelabrowe Cmentarzysko”, „Komnata Kłujących Kostek Lodu”, „Zatoka Lodowcowa”.

8. Fantastic Pit


fot: secondglobe.com
Miejsce: Stany Zjednoczone
Głębokość: 179 metrów
Zwiedzanie: niemożliwe dla turystów
Fantastic Pit to głęboka na 179 metrów studnia zaliczana do systemu jaskiń Ellison znajdującego się na terenie stanu Georgia. Druga w okolicy – Incredible – jest już znacznie płytsza i ma 134 mery. To najgłębsze studnie w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych.

autor http://www.centerfly.pl


Podziemia w Polsce


podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

Góry

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

szkolenia

szkolenia porady

testy sprzętu

testy sprzetu

przewodnicy

baza przewodnikow

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

wyprawy

wyprawy

serwisy pogodowe

 SERWIS POGODOWY

komunikaty GOPR, TOPR

 
komunikaty GOPR TOPR

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 

 
Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

 
testy sprzętu outdoorowego
 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 
 

Polecamy

Obiekty UNESCO w Polsce

 
Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 
Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie
 

szczyty pasm górskich w Polsce

 
niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 
najwyższe drzewa świata
 
najdłuższe mosty świata
 
najdziwniejsze budynki świata
 

Turystyka - zobacz na Ceneo

Odwiedza nas 108 gości oraz 0 użytkowników.