WYSZEHRAD, Praga, Czechy

WYSZEHRAD, Praga, Czechy

WYSZEHRAD, Praga, Czechy 

Zamek i katedra na wzgórzu z widokiem na Pragę

   Zamek na wzgórzu jest punktem na trasie zwiedzania każdego turysty. Nie sposób zwiedzić Pragę z pominięciem zamkowego wzgórza i nekropolii gdzie spoczął ostatni prezydent Czech Vaclav Havel. Miejsce szczególne i kryjące wiele tajemnic godnych zgłębienia. Stąd rozciąga się wspaniały widok na całą Pragę z Hradczanami na odległym wzgórzu.
 
 


VYŠEHRAD
 
Vyšehrad ("wysoki gród, zamek") - wzgórze na terenie dzisiejszej Pragi, na prawym brzegu Wełtawy, także dzielnica, która zajmuje powierzchnię 0,36 km2 i jest zamieszkiwana przez 1 913 osób.

Według legendy miała tu znajdować się siedziba legendarnego czeskiego władcy Kroka, którego córka Libusza miała sen, według którego należało w pobliskich lasach odnaleźć człowieka, który ciosał właśnie próg do swojego domu i w tym miejscu wznieść nowe miasto. Sen spełnił się, a miasto otrzymało nazwę "próg", po czesku Praha. W rzeczywistości wzgórze stało się drugą, obok Hradczan siedzibą czeskich władców w X wieku. Wiadomo, że Wratysław II uczynił z Zamku Wyszehradzkiego swoją główną siedzibę. To z jego fundacji wzniesiono kościół św. Piotra i Pawła, przy którym znajduje się dziś cmentarz, na którym pochowano najwybitniejsze osobistości Czech oraz rotundę św. Marcina. Za panowania kolejnych władców wzgórze traciło coraz bardziej na znaczeniu na rzecz Hradczan. Karol IV Luksemburski włączył Wyszehradzki Zamek w mury Pragi, zażyczył sobie również, aby tu się zaczynała Droga Królewska, którą władcy przemierzali w drodze na koronację, która miała mieć miejsce na Hradczanach. Zamek został splądrowany i zburzony podczas powstania husyckiego. Według legendy, gdy protestanci wdarli się do kościoła św. Piotra i Pawła, wyciągnęli z niego kamienny relikwiarz św. Longina i wrzucili go do Wełtawy. Miał wówczas zdarzyć się cud. Trumna miała unosić się na wodzie, podczas gdy relikwie opadły na dno, a następnie miały zacząć się zapadać w głąb, tworząc u stóp wyszehradzkiej skały bezdenną otchłań. W XVII wieku Habsburgowie na wzgórzu utworzyli garnizon, a w XIX wieku odnowiono oba kościoły, a samo wzgórze zmieniono w miejski park otoczony resztkami austriackich fortyfikacji.


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/38/Vysehrad_as_seen_over_the_Vltava_from_Cisarska_louka_731.jpg

 

Na Vyšehrad wchodzi się przez bramy – Brama Tabor, Brama Špička oraz Brama Leopolda.



Rotunda św. Marcina. Najstarsza budowla na wzgórzu



Bazylika św. Piotra i Pawła



 
Cmentarz. Chowano na nim najwybitniejsze osobistości Czech m.in. Bedřicha Smetane.
 
 





To tutaj na Cmentarzu Wyszehradzkim zostały złożone prochy Vaclava Havla


 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com