Schronisko Tery'ego najwyżej położonym schroniskiem w Tatrach czynnym przez cały rok

Schronisko Tery'ego najwyżej położonym schroniskiem w Tatrach czynnym przez cały rok

Schronisko Tery'ego

najwyżej położonym schroniskiem w Tatrach czynnym przez cały rok

 

Schronisko Teryego Teryho chata Tatry Słowackie 21

 

  Chata Tery'ego jest celem wędrówek wielu osób wyruszających najczęściej ze Starego Smokowca, lub bazą wypadową dla osób wspinających się na szczyty i przełęcze okalające Dolinę Pięciu Stawów Spiskich. Z chaty Téry'ego turyści mogą podziwiać wiele słynnych szczytów otaczających dolinę. Bezpośrednio z chaty rozciąga się widok na drugi najwyższy szczyt Tatr Wysokich - Łomnicki Szczyt (2633 m) i tylko kilka metrów niższy Pyšný Szczyt (2621 m), Baranie Rogi (2526) a nieco poniżej Baranie Sedlo (2389 m) łączy Małą Zimną Dolinę z sąsiednią Wielką Mroźną Doliną a dolinę zamyka Lodowy Szczyt o wysokości 2627 m. 

 

Schronisko Teryego Teryho chata Tatry Słowackie 5

 

Na pewno nie można pominąć Szerokiej Wieży (2461m), znajdującej się pomiędzy trzema sąsiednimi dolinami - Mala i Velka Studena oraz Javorova. Prostredný Hrot (2240 ​​m) i Żółta Ściana (2182) wznoszą się bezpośrednio nad chatą i dominują nad doliną od zachodu.

W bezpośrednim sąsiedztwie chaty znajduje się pięć Stawów Spiskich - Malé, Nižné, Prostredné, Veľké i Vrchné. Dalej w dolinie bezpośrednio pod Baranimi Rogami znajduje się Barani Staw a pod Małym Lodowym Szczytem w drodze na przełęcz leży Modré Pleso.

 

Schronisko Teryego Teryho chata Tatry Słowackie 29

 

Schronisko Terinka położone w słowackiej części Tatr Wysokich, na granicy Doliny Małej Zimnej Wody (Malá Studená dolina) i Doliny Pięciu Stawów Spiskich (kotlina Piatich Spišských plies). Chata leży na wysokości 2015 m n.p.m. i jest najwyżej położonym schroniskiem w Tatrach czynnym przez cały rok (wyżej położone jest tylko Schronisko pod Wagą, ale jest ono otwarte tylko w sezonie letnim).

 

Schronisko Teryego Teryho chata Tatry Słowackie 3

 

Schronisko zostało wybudowane w 1899 roku według projektu Gedeona Majunkego, jego patronem został Ödön Téry – taternik, inicjator budowy schroniska, zdobywca okolicznych szczytów i dróg. Chata w latach 1984–1986 przeszła modernizację. Gospodarzami schroniska byli m.in. Teréz Egenhoffer, István Zamkovszky, Slávo Cagašík, Julo Parák, Jardo Sláma, Miro Jílek sr., Franto Skopík, Belo Kapolka, Miro Jílek jr. (1994 – 31 października 2014). Od 1 listopada 2014 chatą zarządza Peter Michalka.

 

Schronisko Teryego Teryho chata Tatry Słowackie 13

 

W okresie międzywojennym schronisko było własnością Klubu Czechosłowackich Turystów, zaś od 1939 roku Klubu Słowackich Turystów i Narciarzy. Po rozwiązaniu Klubu chata zmieniała właścicieli. W 1991 roku przeszła pod władzę spółki Slovenské Karpaty, a później spółki Turservis Klubu Słowackich Turystów. Od 2004 po zamontowaniu baterii słonecznych schronisko jest zelektryfikowane. Z początkiem 2011 roku schronisko stało się współwłasnością KST i Słowackiego Towarzystwa Wspinaczkowego JAMES.

 

Schronisko Teryego Teryho chata Tatry Słowackie 28

 

Szlaki turystyczne prowadzące do schroniska:

– zielony szlak od Schroniska Zamkovskiego dnem Doliny Małej Zimnej Wody do Schroniska Téryego, stąd dalej razem ze szlakiem żółtym i po jego odłączeniu na Lodową Przełęcz, skąd dalsza droga prowadzi aż do Jaworzyny Tatrzańskiej.

  • Czas przejścia od Schroniska Zamkovskiego do Schroniska Téryego: 1:45, ↓ 1:20 h
  • Czas przejścia od Schroniska Téryego na Lodową Przełęcz: 1:30 h, ↓ 1:20 h
  • Czas przejścia z przełęczy do Jaworzyny Tatrzańskiej: 4 h, ↑ 5 h

– żółty szlak, biegnący początkowo razem z zielonym, potem przechodzący w szlak przez przełęcz Czerwoną Ławkę do Doliny Staroleśnej (jeden z najtrudniejszych szlaków tatrzańskich).

  • Czas przejścia ze Schroniska Téryego na Czerwoną Ławkę: 1:30 h
  • Czas przejścia z przełęczy do Schroniska Zbójnickiego: 1:45 h

 

Schronisko Teryego Teryho chata Tatry Słowackie 15

Widok sprzed schroniska na wysokości 2015 m n.p.m. na Dolinę Małej Zimnej Wody.

 

Schronisko, dysponuje obecnie 24 miejscami noclegowymi w trzech salach wieloosobowych.

 

Schronisko Teryego Teryho chata Tatry Słowackie 12

 

 

Ceny noclegów i bufetu

http://www.teryhochata.sk/ubytovanie/

Rabat na noclegi 50% udzielany jest dla: (KST, JAMES, ČHS, KČT,ÖTK, PZA, ALPENVEREIN, MHSSZ, OaV, DaV, karta ISIC, seniorzy powyżej 65 r., dzieci i młodzież od 8 do 18 r.

Od podstawowej ceny noclegu (42 euro) przyznawany jest rabat do 50%  dla: członków JAMESA, MHSSz (Węgierskiego Związku Alpinizmu), PZA (Polskiego Związku Alpinizmu), a także dla wszystkich wspinaczy zorganizowanych pod szyldem UIAA lub IFSC dla członków KST, dla członków innych europejskich związków i stowarzyszeń turystycznych (po okazaniu karty) dla członków ALPENVEREIN, austriackiego OaV i niemieckiego DaV, dla dzieci od 8 do 18 lat, dla uczniów posiadających karty ISIC dla seniorów powyżej 65 lat. Rabat przyznawany jest dla tych, którzy dokonają rezerwacji co najmniej 1 tydzień przed rozpoczęciem pobytu. Dzieci do lat 7 opłata wynosi 12 €.

W przypadku braku miejsc w pokojach, udzielany jest nocleg zastępczy tzw "gleba" zgodnie z cennikiem na stronie schroniska.

 

Schronisko Teryego Teryho chata Tatry Słowackie 9

 

Widoczne ceny noclegów były aktualne 23 czerwca 2022 czyli przed sezonem wakacyjnym.

 

Schronisko Teryego Teryho chata Tatry Słowackie 10

 

 

Schronisko Teryego Teryho chata Tatry Słowackie 16

 

 

opracowanie & foto  Albin Marciniak

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com