Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 
euro 2021

 
 
 
 
Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Informacja na temat wjazdu i pobytu turystycznego w Chorwacji.
 
 
Chorwacja - wjazd Gości z zielonej strefy ECDC
 
Aktualizacja warunków wjazdu na teren Republiki Chorwacji na dzień 18.06.2021 r.

 
Wszyscy Goście przyjeżdżający bezpośrednio z krajów i/lub regionów Unii Europejskiej lub krajów i/lub regionów strefy Schengen oraz krajów stowarzyszonych ze strefą Schengen, które obecnie znajdują się na tzw. zielonej liście Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) będą mogli wjechać na terytorium Republiki Chorwacji na takich samych warunkach jak przed wystąpieniem COVID-19 (Goście nie muszą przedstawiać negatywnego testu PCR na SARS-CoV-2 ani nie będą podlegać kwarantannie), jeśli nie wykazują oznak choroby i nie mieli bliskiego kontaktu z osobą chorą.

Mapa Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) znajduje się pod linkiem:
https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/situation-updates/weekly-maps-coordinated-restriction-free-movement
 
 
Chorwacja Zadar wjazd i pobyt turystyczny 1
 

 
Jeśli zaistnieje konieczność tranzytu przez kraje/regiony, które nie znajdują się na tzw. zielonej liście, fakt niezatrzymywania się na ich terytorium można będzie udowodnić przedstawiając np. dowód uiszczenia opłat za autostrady, rachunek za paliwo, itp., na podstawie których będzie możliwe określenie dokładnego czasu podróży przez te kraje/regiony.

Od dnia 17.06.2021 r. cały obszar Polski znajduje się na tzw. zielonej liście. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) na bieżąco dokonuje aktualizacji tzw. zielonej listy, więc rekomendujemy przed podróżą do Chorwacji ponowne dokładne sprawdzenie aktualnej wersji listy oraz przepisów obowiązujących przy wjeździe na terytorium Republiki Chorwacji.
Poniżej podajemy link do posta na FB, gdzie publikujemy najświeższe informacje na temat wjazdu i pobytu na terytorium Republiki Chorwacji:
https://www.facebook.com/croatia.poland/photos/a.1651529598414882/2986770784890750/

Jeśli zaistnieje okoliczność, że którekolwiek z polskich województw nie będzie oznaczone na liście kolorem zielonym, wtedy na granicy Republiki Chorwacji należy przedstawić urzędowe zaświadczenie o zameldowaniu (lub dane wpisane w dowodzie osobistym) w zielonej strefie. Zaświadczenie powinno być wydane w języku angielskim, bądź przetłumaczone przysięgle na język angielski.

Przypominamy, że tak jak w ubiegłym roku, aby ułatwić procedury związane z przekraczaniem granicy Republiki Chorwacji, a także w celu uniknięcia kolejek i skrócenia kontroli na granicach,  zachęcamy do korzystania ze specjalnej aplikacji ENTER CROATIA https://entercroatia.mup.hr/

Aplikacja jest prosta w obsłudze i dostępna w języku polskim.
Po podaniu danych i wysłaniu zgłoszenia w aplikacji, Goście otrzymają od Policji Granicznej drogą mailową potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia oraz wszystkie rekomendacje chorwackiego Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Tym samym aplikacja umożliwia jeszcze przed wjazdem na terytorium Chorwacji dokonanie zgłoszenia online.
 
 
testy na covid
 
 
 
Więcej informacji na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Chorwacji: https://mup.gov.hr/uzg-covid/english/286212
Wszelkie zapytania dotyczące przekraczania granicy Chorwacji i poszczególnych przypadków (w tym zakwalifikowania do kategorii osób zwolnionych z obowiązku okazania na granicy testu) prosimy kierować do Chorwackiej Straży Granicznej na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. – korespondencja w języku chorwackim lub angielskim.
Lista laboratoriów na terenie Chorwacji, w których można zrobić test PCR/antygenowy: https://www.koronavirus.hr/.../testing-centers-in.../764
 
 
Chorwacja Zadar wjazd i pobyt turystyczny 4
 
 
 
WAŻNA INFO DLA POWRACAJĄCYCH DO POLSKI:
Według Rozporządzenia z dn. 7.05.2021. granice wewnętrzne UE są tożsame z Schengen. Chorwacja nie jest w Schengen, ale jest w UE.
W związku z tym wykonane na terenie Chorwacji testy na koronawirusa są honorowane przy powrocie do kraju.
Podróżujących z Państw UE znajdujących się w granicach wewnętrznych Schengen/UE obowiązują te same procedury przy przylocie/powrocie do Polski https://strazgraniczna.pl/.../9081,Informacje-dla... (aktualizacja 07.05.2021)
 
 
Chorwacja Zadar wjazd i pobyt turystyczny 8
 
 
 
 
Informacja na temat wjazdu i pobytu turystycznego w Chorwacji.
 
Stan na 28.05.2021,

 
 
 
Chorwacja Zadar wjazd i pobyt turystyczny 5
 
 
 
Aby ułatwić procedury zachęcamy do korzystania ze specjalnej aplikacji https://entercroatia.mup.hr/ która umożliwia załatwienie online - jeszcze przed wjazdem na terytorium Chorwacji - formalności związanych z przekroczeniem granicy.
• Aplikacja dostępna jest w języku polskim.
• Po przesłaniu danych przez aplikację, turyści otrzymają drogą mailową potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia od Policji Granicznej oraz wszystkie rekomendacje chorwackiego Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
• Aplikacja jest prosta w obsłudze, a skorzystanie niej pomoże uniknąć kolejek na granicach i maksymalnie skrócić kontrolę graniczną.
 
W 2021 r. aplikacja ma nową funkcję polegającą na możliwości dodania następujących plików: zaświadczenia o przebytej chorobie / szczepieniu / negatywnym wyniku testu. Dozwolone formaty to: png, jpg, pdf i heic (do 5 MB).
 
Przypominamy, że EnterCroatia służy jedynie jako zgłoszenie i pozwala na szybsze przekroczenie granicy państwowej Republiki Chorwacji, jeśli wszystkie dane zostaną wprowadzone poprawnie. Potwierdzenie zgłoszenia nie jest zezwoleniem na wjazd i nie ma wartości dokumentu wymaganego do przekroczenia granicy. Dane zbierane są tylko i wyłącznie w celach epidemiologicznych.
Poprzez aplikację https://entercroatia.mup.hr/ biura podróży mogą zgłaszać swoje grupy.
Natomiast w przypadku przejazdów autokarami rejsowymi, każdy z pasażerów musi dokonać zgłoszenia indywidualnie
Goście, którzy nie skorzystają z aplikacji, będą mogli dopełnić formalności na przejściach granicznych.
 
 
 
Chorwacja Zadar wjazd i pobyt turystyczny 9
 
 
 
POBYT TURYSTYCZNY W CHORWACJI
Wytyczne sanitarne dotyczące infrastruktury turystycznej polegają przede wszystkim na:
• zachowaniu dystansu społecznego,
• myciu rąk i gruntownej dezynfekcji,
• odpowiedzialności społecznej.
 
 
Chorwacja Zadar wjazd i pobyt turystyczny 11
 
 

 
EKUZ
Przed wyjazdem do Chorwacji zaleca się zabranie ze sobą Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która umożliwia skorzystanie ze świadczeń zdrowotnych udzielanych w sytuacjach niespodziewanych podczas pobytu na terytorium innego państwa UE/EFTA. W Chorwacji posiadaczom karty EKUZ przysługuje częściowo odpłatna opieka medyczna w ograniczonym zakresie, tylko w sytuacji nagłej (wypadek, zasłabnięcie, przeziębienie itp.). Za okazaniem ważnej karty EKUZ za świadczenie zdrowotne płaci się tylko tzw. "partycypację" wynoszącą ok. 1-5% kosztu usługi medycznej (przykładowo 10 HRK za wydanie recepty lub skierowania).
Zaleca się wykupienie polisy ubezpieczenia podróżnego, umożliwiającej pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i powrotu do kraju z wykorzystaniem transportu medycznego.
 
 
 
Chorwacja Zadar wjazd i pobyt turystyczny 10
 
 
 
DODATKOWE INFORMACJE
· Szczegółowe informacje dla podróżnych można znaleźć również pod linkiem: https://croatia.hr/en-GB/coronavirus-2019-ncov-q-and-a (w j. angielskim).
· W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu mailowego na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (w j. polskim).
 
 
PODRÓŻ DO CHORWACJI
Przed podróżą do Chorwacji zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi możliwości przejazdu przez kraje tranzytowe. Informacje w sprawie przekraczania granic są na bieżąco aktualizowane na stronach polskich placówek zagranicznych:
 
• Czechy:
https://www.gov.pl/.../stan-wyjatkowy-w-republice... Od 15.05.2021 r. na okoliczność TRANZYTU z Polski przez Czechy do 12h nie trzeba posiadać aktualnych testów, a jedynie wykazać wiarygodny powód przejazdu przy ew. kontroli.
(aktualizacja 17.05.2021)
 
• Słowacja:
https://www.gov.pl/.../zasady-wjazdu-do..-cudzoziemcow. obywatele państw UE, w tym obywatele polscy, a także członkowie ich rodzin, mogą przejechać tranzytem do innego kraju UE przez terytorium Słowacji w ciągu 8 godzin bez zatrzymywania się, za wyjątkiem niezbędnego tankowania paliwa na stacjach benzynowych. Na tranzyt nie jest wymagane posiadanie negatywnego testu na COVID-19, ale mogą być szczegółowo kontrolowane dokumenty uprawniające do wjazdu do kraju docelowego, w tym również posiadanie odpowiedniego testu na COVID-19. (aktualizacja 17.05.2021)
 
• Austria:
https://www.gov.pl/.../przyjazd-i-tranzyt-przez-Austrie • Bez obowiązku odbycia kwarantanny, bez konieczności przedstawienia zaświadczenia lekarskiego lub testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 oraz bez obowiązku elektronicznej rejestracji w przypadku tranzytu osób podróżujących prywatnie, bez zbędnego zatrzymywania się, o ile spełnią warunki umożliwiające wjazd z Austrii do kolejnego kraju. W ramach tranzytu możliwe jest zatrzymanie się na stacjach benzynowych i parkingach przy autostradzie (aktualizacja 26.05.2021)
 
• Słowenia:
https://www.gov.pl/.../spadek-liczby-zakazen-i-dalsze... Wjazd bez negatywnego wyniku testu i kwarantanny jest dozwolony m.in. dla osób w tranzycie, pod warunkiem opuszczenia terytorium RSI w nieprzekraczalnym czasie 12 godzin. Oznacza to, że należy opuścić Słowenię w tym czasie, a przejazd przez terytorium Słowenii musi odbyć się bez zbędnego i niepotrzebnego zatrzymywania się i opuszczania trasy tranzytowej. Podczas przejazdu mogą mieć miejsce niezbędne postoje w tranzycie np. na tankowanie paliwa czy potrzeby fizjologiczne. Nocleg nie jest dozwolony (aktualizacja 25.05.2021)
 
• Węgry:
https://www.gov.pl/.../wjazd--przejazd---pobyt-na-wegrzech4 Cudzoziemcy w tranzytowym ruchu osobowym mogą wjechać na terytorium Węgier jeśli poddadzą się na granicy badaniu zdrowia (zwykle pomiar temperatury) i badanie to nie stwierdzi podejrzenia zarażenia COVID-19. Osobowy ruch tranzytowy przez terytorium Węgier odbywać się może przez terytorium Węgier tylko wyznaczonymi trasami. Terytorium Węgier należy opuścić w ciągu 24 godzin. Poruszając się wyznaczoną trasą, można przerwać podróż - oprócz miejsc wyznaczonych - tylko w sytuacji awaryjnej wymagającej nagłej interwencji technicznej lub medycznej. (aktualizacja 28.05.2021);
 
• Bośnia i Hercegowina:
https://www.gov.pl/.../bosni.../informacje-dla-podrozujacych W przypadku przejazdu przez tzw. korytarz w Neum jedynie na trasie Dubrownik - reszta Chorwacji (w obie strony) wyłącznie w charakterze tranzytowym test nie jest wymagany (aktualizacja 20.05.2021)
 
Przy planowaniu podróży można również skorzystać z oficjalnej aplikacji Unii Europejskiej Re-Open EU: https://reopen.europa.eu/pl/
 
Informacje na temat zasad i warunków obowiązujących przy wyjeździe i wjeździe (w tym powrocie) na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej: https://www.gov.pl/.../dyplo.../informacje-dla-podrozujacych
 
Najnowsze informacje są na bieżąco uaktualniane w języku angielskim na stronie: https://croatia.hr/en-GB/coronavirus-2019-ncov-q-and-a*
 
 
Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby i tekst „stay Safe in Croatia 口接口 Ciesz się bezpiecznym pobytem od pierwsze do ostatniej chwili Dowiedz się więcej na safestayincroatia.br CHORW ACJA Petna życia”

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
  
 
Wykaz schronisk górskich w Polsce

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

Underground in Europe

Underground in Europe explore maps

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata

najwyższe drzewa świata

najdłuższe mosty świata

najdziwniejsze budynki świata
 
 
FESTIWALE PODRÓŻNIKÓW
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 462 gości oraz 1 użytkownik.

  • Albin