Błękitna Jaskinia – Modra Špilja na Adriatyku

Błękitna Jaskinia – Modra Špilja na Adriatyku

Błękitna Jaskinia – Modra Špilja na Adriatyku

   Prawie każdy kraj ma swoje wyjątkowe miejsce którym przyciąga turystów jak magnes, mimo że dotarcie do niego wymaga nieco wysiłku. Takim NAJ w Chorwacji jest bez wątpienia Błękitna Jaskinia do której w sezonie tworzą się spore kolejki. Na niewielką wyspę nie prowadzi żadna droga a jedyna możliwość dotarcia to droga morska. W słoneczne dni od wczesnych godzin porannych w kierunku wyspy płyną motorówki, żaglówki, jachty i większe statki. Na pokładzie każdej z jednostek znajdują się chętni by zobaczyć ten fenomen.   

 

Blekitna Jaskinia Wyspa Vis Geopark Archipelag Viski Chorwacja UNESCO 6

 

    Niewielka wysepka Biševo oddalona jest około pięć mil morskich od Komižy, kolebki falkušy, znajduje się na nim znana Modra jaskinia, którą w 1884 roku namalował i opisał baron Eugen von Ransonet. Według jego propozycji otwór jaskini został rozszerzony i stała się dostępna dla całego świata. Odkryte piękno jaskini w kolorze turkusowym od tego czasu ciągle przyciąga turystów. Jaskinia ma dwa wejścia, jedno mniejsze, to poszerzone, przez które może przepłynąć łódź, a drugie wejście jest spadziste i o wiele szersze, na południowej stronie jaskini pod poziomem morza. Przez to podwodne wejście przedziera się światło słoneczne, które przechodząc przez wodę najpierw się załamuje i potem odbija się od dna jaskini. Wymiary: długość – 31 m szerokość – 17 m głębokość – 18 m.

 

Blekitna Jaskinia Wyspa Vis Geopark Archipelag Viski Chorwacja UNESCO 15

 

  Całodzienne wycieczki gdzie głównym punktem programu jest oczywiście Błękitna Jaskinia, organizowane są przez wiele agencji a rejsy rozpoczynają się w m.in. w Splicie, Hvar na wyspie o tej samej nazwie czy z uroczego miasteczka Komiža na wyspie Vis. Koszt całodziennej 11 godzinnej wycieczki to koszt ok 110 € a obejmuje transport na całej trasie, zwiedzanie Błękitnej Jaskini wraz z biletem wstępu w cenie wycieczki (100 kn) a także wizyta na wyspie Biševo, miasto Komiža na wyspie Vis, jedna z najpiękniejszych plaż świata Stinivę na wyspie Vis (tutaj także można popływać), wyspę Budikovac, żeby popływać w krystalicznie czystych wodach Morza Adriatyckiego a także Wyspy Piekielne i miasto Hvar na wyspie Hvar. Wycieczka rozpoczyna się o godz. 7.00 i kończy o 18.00. Z poru w Splicie na wyspę motorówka płynie ok 80 minut. W trakcie rejsu można zobaczyć znajdującego się pod ścisłą ochroną delfina – ten gatunek to delfin butelkonosy.

 

Blekitna Jaskinia Wyspa Vis Geopark Archipelag Viski Chorwacja UNESCO 1

 

Po dopłynięciu do wyspy Biševo stajemy w kolejce by przesiąść się do 11 osobowych łódek, bo tylko takie mogą wpłynąć do jaskini. Kolejka idzie szybko i sprawnie bo każdy bilet ma swój numer i kod QR na podstawie którego zajmowane są miejsca w ciągle napływających łódkach. Do jaskini wpływać mogą wyłącznie łódki agencji a ruch wahadłowy pozwala na sprawne i bezkonfliktowe zwiedzanie tej atrakcji. Taki rejs trwa ok pół godziny a sama wizyta w jaskini to ok 7 minut. Wystarcza to jednak by zachwycić się tym fenomenem i by zrobić pamiątkowe zdjęcia. Z uwagi na ograniczenia związane z bezpieczeństwem, z tej atrakcji skorzystać mogą wszyscy powyżej 12 roku życia. 

 

Blekitna Jaskinia Wyspa Vis Geopark Archipelag Viski Chorwacja UNESCO 2

 

Blekitna Jaskinia Wyspa Vis Geopark Archipelag Viski Chorwacja UNESCO 3

 

Blekitna Jaskinia Wyspa Vis Geopark Archipelag Viski Chorwacja UNESCO 4

 

Blekitna Jaskinia Wyspa Vis Geopark Archipelag Viski Chorwacja UNESCO 4a

 

W tym miejscu, poniżej lustra wody znajduje się otwór przez który wpada światło do jaskini.

 

Blekitna Jaskinia Wyspa Vis Geopark Archipelag Viski Chorwacja UNESCO 7

 

Blekitna Jaskinia Wyspa Vis Geopark Archipelag Viski Chorwacja UNESCO 8

 

Blekitna Jaskinia Wyspa Vis Geopark Archipelag Viski Chorwacja UNESCO 9

 

Blekitna Jaskinia Wyspa Vis Geopark Archipelag Viski Chorwacja UNESCO 10

 

Blekitna Jaskinia Wyspa Vis Geopark Archipelag Viski Chorwacja UNESCO 11

 

Blekitna Jaskinia Wyspa Vis Geopark Archipelag Viski Chorwacja UNESCO 12

 

Blekitna Jaskinia Wyspa Vis Geopark Archipelag Viski Chorwacja UNESCO 13

 

Blekitna Jaskinia Wyspa Vis Geopark Archipelag Viski Chorwacja UNESCO 16

 

 

 

Inne ciekawe podziemia w Chorwacji to m.in.

 

Ok 25 km od Splitu znajduje się dostępna turystycznie, jedna z piękniejszych jaskiń w Chorwacji, Jaskinia Vranjača

 

Jaskinia Vranjaca w Chorwacji Kotlenice Dalmacja 8

 

 

 

Akwedukt Rzymski pod Splitem

 

 

Akwedukt Rzymski pod miastem Split Dalmacja Chorwacja 1

 

 

opracowanie & foto  Albin Marciniak

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com