Albania, Tirana, procedury lotniskowe i dojazd do centrum

Albania, Tirana, procedury lotniskowe i dojazd do centrum

  Albania, staje się z roku na rok coraz popularniejsza i wiele osób wybiera ten kierunek. Główne cele są dwa: miasto Durres nad morzem z piaszczystymi plażami i oczywiście stolica Albani - Tirana.

 

 

Choć Albania leży w Europie, oddzielona cieśniną od Włoch, a sąsiadująca m.in. z Macedonią i Grecją, aspirująca do bycia częścią Unii Europejskiej, to jednak należy się liczyć z pewnymi procedurami na lotnisku, innymi niż te, do jakich przywykliśmy na terenie Unii.

 

 

Procedury lotniskowe

 

Do Albanii możemy wybrać się z dowodem osobistym, podobnie jak do wszystkich krajów Unii Europejskiej choć Albania do niej nie należy. Tutaj jednak nie będzie niespodzianką, że na lotnisku przechodzimy nie tylko przez strefę bezpieczeństwa ale i także przez kontrolę paszportową. Półwysep Bałkański i leżąca na nim Albania, choć znajdują się w Europie, to jednak opuszczamy Strefę Schengen. Podobnie jest z powrotem i procedurami na lotnisku w Tiranie. 

 

Aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień i stresu na lotnisku w Tiranie, warto zapamiętać ten punkt. Lecąc z bagażem podręcznym oczywistym jest że odprawę dokonujemy w aplikacji mobilnej w ciągu 24 h przed wylotem. Na telefonie czy tablecie mamy także kartę pokładową ze wszystkimi informacjami o locie i miejscu w samolocie. To na ogół wystarcza w większości krajów nie tylko w Europie, ale nie w Tiranie. Mając kartę pokładową i dowód osobisty (lub paszport) na lotnisku udajemy się do bramek automatycznych, by po schodach przejść do strefy bezpieczeństwa. Tutaj jednak czeka nas niespodzianka. Pan uprzejmie informuje nas że, by przejść prze te bramki, należy posiadać wersję papierową... sic!...

W tym celu należy udać się do punktu odprawy, tam gdzie nadajemy bagaże, mimo że mamy tylko bagaż podręczny. Na szczęście jest to tuż obok, więc nie musimy biegać po terminalu w poszukiwaniu odpowiedniego punktu. Podajemy dokument oraz pokazujemy odprawę na telefonie. Otrzymujemy drukowaną kartę pokładową i z nią wracamy do bramki, by przejść kolejne procedury.

 

Wskazówka dla osób lecących do Albani. Warto zabrać ze sobą paszport biometryczny, mimo że możemy podróżować do tego kraju z samym dowodem osobistym. Paszport biometryczny zdecydowanie przyspiesza procedurę kontroli paszportowej. Osoby posługujące się dowodem osobistym muszą kierować się do okienek i kontroli przez celnika. Natomiast posiadając paszport biometryczny udajemy się do bramek automatycznych. To dotyczy kontroli w Albanii. Natomiast na lotniskach w Polsce z bramek automatycznych można korzystać także z dowodem osobistym, oczywiście biometrycznym.

 

 

dojazd z lotniska do centrum i odwrotnie

 

Lądujemy w Tiranie i po przejściu przez strefę kontroli i ew. odebraniu bagaży, wychodzimy ze strefy do gł holu terminalu. Wychodzimy na wprost dwóch punktów sprzedaży kart telefonicznych i internetu mobilnego, Vodafone jest zdecydowanie najtańszą opcją. Odwracamy się w lewo i już jesteśmy na zewnątrz terminala. Z lewej strony mamy restaurację a z prawej KFC. Przed główną ścianą terminala stoją żółte taksówki lotniskowe, natomiast chcąc skorzystać z autobusu lokalnego, podążamy dokładnie na wprost. Czerwonym kółkiem zaznaczone są autobusy. Idąc tym chodnikiem, mijamy kantory, wypożyczalnie samochodów i lokalnych taksówkarzy, tych legalnych jak i nieoznakowanych.

 

Autobus jest najprostszą i najtańszą opcją. Jak widać, każdy bus czy autobus jest dobrze oznaczony i można wyruszyć stąd w wielu kierunkach. Do Tirany odjeżdżają duże autobusy, kursujące średnio co godzinę, ale w sezonie zapewne częściej. Nie martwimy się o nic i po prostu wsiadamy do środka. Gdy autobus ruszy, wsiada "konduktor" i przechodząc przez cały autobus, sprzedaje bilety. Można płacić lokalną walutą ale oczywiście można płacić kartą co jest najwygodniejsze. Bilet kosztuje 4 euro. Tak, euro, mimo że w Albanii obowiązująca waluta to lek albański.  Autobus z lotniska do centrum Tirany jedzie ok 20-25 minut i zatrzymuje się na przystanku końcowym przy parku, ok 150 m od gł. Placu Skanderbega.

 

Powrót na lotnisko rozpoczyna się z tego samego miejsca i tutaj także sprawdzamy oznaczenie na autobusie i wsiadamy by zająć miejsce. Bywa że nie wszyscy się zmieszczą, więc należy czekać na następny. W sezonie wakacyjnym jest zwiększona ilość kursów. Na lotnisku wysiadamy w tym samym miejscu, na placu skąd ruszają autobusy w stronę miasta.

 

Gwiazdki oznaczają ważniejsze zabytki i miejsca które warto zobaczyć. Niebieskim kółkiem zaznaczone jest przystanek autobusowy z i na lotnisko. Poza widocznym obszarem (prawa góra) znajduje się bunkier Nr 1 oraz kolejka gondolowa (ok 4 km od centrum).

 

informacje z dnia 28-30.02.2024

opracowanie & foto: Albin Marciniak

https://www.facebook.com/marciniak.albin

 

 

Tanie podróżowanie po Europie

Jak szukać najtańsze taryfy na loty do setek miejsc docelowych za mniej niż 20 euro ?

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com