Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?  

Wyszukaj w portalu

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

 

 
Kaplica czaszek w Brnie - Śmiertelnica
Kostnice u sv. Jakuba
 Kolejne miejsce mrocznych podziemi Brna. Po katakumbach w Paryżu, drugie co do wielkości takie miejsce w Europie.
 
esti) istniał już na początku XII wieku. Wokoło kościoła został w tym samym czasie założony jeden z głównych cmentarzy miejskich. Podobnie jak inne cmentarze miejskie, został założony wewnątrz fortyfikacji miejskiej, która umożliwiającego późniejszą rozbudowę. Wielkość przestała wkrótce wystarczać potrzebom rosnącego miasta, dlatego został wprowadzony wymienny system grzebania zwłok. Po upływie 10-12 lat od pogrzebu grób otwierano, szczątki wyjmowano a w tym samym miejscu został chowany kolejny zmarły. Zawartość pierwotnych grobów później układano do specjalnych podziemnych obiektów - osarii lub śmiertelnic.
 
 
Wprost pod posadzką kościoła św. Jakuba została w tym celu prawdopodobnie w XVII wieku założona trójkomorowa krypta. Z początku zapełniała się powoli, ale od połowy XVIII wieku zaczęły tu powstawać dwa duże systematyczne stosy wytworzone ze szczątków śmiertelnych ze zlikwidowanych grobów kościelnych. Śmiertelnice szybko się zapełniały także z powodów częstych epidemii dżumy i cholery, które mieszkańców miasta wprost dziesiątkowały. Stały niedostatek przestrzeni do układania kości prowadził w 1741 roku do rozbudowy śmiertelnicy. Nowa śmiertelnica jednak została zapełniona już po sześciu latach a rada miejska zaczęła rokować o jej kolejnej  rozbudowie poprzez połączenie do kaplicy zmarłych, która stała w pobliżu kościoła. Budowa korytarza połączeniowego jednak została w połowie swojej długości przedwcześnie ukończona a planowany zamiar nigdy nie został zrealizowany.
Po zapełnieniu krypty i śmiertelnicy pod cmentarzem, była wejściowa klatka schodowa z głównej nawy kościoła zamknięta kamienną płytą. Reformy Józefińskie spowodowały w 1784 roku likwidację cmentarza kościelnego z powodów higienicznych. Szczątki z grobów zostały ułożone do krypty, mur cmentarny został zburzony a przestrzeń wokoło kościoła wyłożono niepotrzebnymi nagrobkami. Z biegiem lat o śmietelnicy, jej umiejscowieniu i wielkości zapomniano.
Dopiero badania w 2001 roku ponownie odkryły tą przestrzeń. Przed adaptacją Rynku Jakuba odbywały się systematyczne badania podziemi. Kilka sond do głębokości czterech metrów potwierdziło istnienie obszernego kompleksu pogrzebowego. Poszczególne przestrzenie były były często aż po sklepienie zapełnione dużą ilością szkieletów. Liczbę pochowanych szacuje się na powyżej 50 tysięcy. Dzięki tej liczbie niniejsza śmiertelnica dostaje się na drugie miejsce w Europie, po katakumbach w Paryżu.
 (tekst z oryginału dostępnego w kasie podziemi)
 
zwiedzanie: 140 Kč
fotografowanie wyłącznie bez użycia lampy - bezpłatnie
filmowanie - 50 Kč
otwarte od wtorku do niedzieli w godz. 9.30 – 18.00
 oficjalna strona :
 
Wejście znajduje się kilka metrów na prawo od wejścia do Kościoła św. Jakuba
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Podziemia w Polsce
mapa - informator 64 podziemi do zwiedzania
 

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

zlot zaglowcow

Góry

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

szkolenia

szkolenia porady

testy sprzętu

testy sprzetu

przewodnicy

baza przewodnikow

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

wyprawy

wyprawy

serwisy pogodowe

komunikaty GOPR, TOPR

mapy Tatr online

Małopolska Gościnna

MAŁOPOLSKIM SZLAKIEM ZAMKÓW, SKANSENÓW I PODZIEMI TURYSTYCZNYCH
 
 
 
 
 
 
Zdjęcie użytkownika FotoPolska.
 

https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/18358923_460244054324930_172413466320514221_o.jpg?oh=54c9f395f075463e509ee9c649cf297c&oe=59778B09


 

Klubpodroznikow.com wykorzystuje pliki cookies w celach prawidłowego funkcjonowania serwisu. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody możesz opuścić tę stronę lub wyłączyć ciasteczka (tutaj dowiesz się jak to zrobić).

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 
 
 
 

Polecamy

Odwiedza nas 127 gości oraz 0 użytkowników.