Pałac Schönbrunn w Wiedniu

Pałac Schönbrunn w Wiedniu

Pałac Schönbrunn w Wiedniu

 
Zwiedzając Wiedeń nie sposób pominąć pałac Schönbrunn i jego rozległy i pięknie utrzymany park.
 
 

Zespół pałacu i parku był letnią rezydencją cesarskiej rodziny Habsburgów i wspaniałym centrum życia towarzyskiego elit. Po zakończeniu monarchii zachował się ogromny park i wyposażenie wnętrz, a do dziś Schönbrunn jest godnym miejscem na wielkie święta i uroczyste bankiety.W 1996 roku zamek i park zostały podniesione do statusu Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESC.
 
 
 
 
 
W zależności od wybranej trasy można zwiedzać do 40 pokoi.  Imponujących rozmiarów bo aż 40-metrowa jest sala festiwalowa i podobnie zasługuje na zwiedzenie jak sypialnia cesarza Franza Józefa.
 
 

 

Nie mniej imponujące jest zwiedzanie rozległego parku, zaprojektowanego przez najbardziej renomowanych architektów ogrodowych w Europie. Oprócz artystycznych rzeźb ogrodowych i potężnych fontann, w okolicy znajduje się również labirynt, oranżeria i tzw. Kronprinzengarten z idyllicznymi liściastymi potokami i cennymi roślinami cytrusowymi.

Nie można pominąć spaceru do kawiarni na wzgórzu Gloriette. Z tego panoramicznego tarasu wysoko nad zamkiem i ogrodem jest fascynujący widok na Wiedeń.

Jest kilka tras tematycznych zwiedzania zamku a standardowy bilet wstępu to koszt : Erwachsene: 24,00 €, dzieci 15,20 € (do lat 6 bezpłatnie)
pełny cennik biletów na stronie pałacu: https://www.schoenbrunn.at/
Z dworca głównego w Wiedniu jest ok 7 km, ale wybierając spacer można zobaczyć Wiedeń inny niż widzimy ten w centrum, z wieloma zabytkami.
Pałac najlepiej jest zwiedzać wcześnie rano, zanim pojawią się tłumy. Chodzenie alejkami mijając tylko uprawiających jogging jest znacznie przyjemniejsze. Wejście na teren pałacu i parku jest bezpłatny. Płatne są wejścia na ekspozycje. Przy powozowni znajduje się restauracja z której warto skorzystać na koniec kilkugodzinnego zwiedzania.
Do Wiednia warto wybrać się w kilka osób samochodem. Znacznie ułatwi to przemieszczanie się pomiędzy sporymi odległościami pomiędzy pałacem a centrum.

 
 
 

 

 

Pałac Schönbrunn w Wiedniu

https://www.schoenbrunn.at/

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na witrynie skontaktuj się z nami pod adresem alejapodroznikow@gmail.com zamiast kraść.