Frankfurt

 Frankfurt nad Menem
Miasto, które poza Berlinem czy Monachium także warto zwiedzić.

Frankfurt am Main
Piąte co do wielkości miasto Niemiec i jedna z najważniejszych metropolii finansowych świata oraz znane centrum wystawiennicze.

Frankfurt wzmiankowany jest po raz pierwszy dopiero w 793, jednak już w 794 pojawia się w dokumentach jako znacząca miejscowość.
W 1944 na skutek alianckich bombardowań Frankfurt został zniszczony w ponad 70%, a stopień zniszczeń Starego Miasta przekroczył 90%. Po wojnie odbudowano tylko niewielką część zniszczonych obiektów.

Odbudowane kamieniczki na rynku starego miasta. Rynek Römerberg

 

W 1949 miasto typowane było jako ewentualna stolica Niemiec Zachodnich w zastępstwie Berlina. Pomysł ten forsowany był przez socjaldemokratów (SPD). Miasto stało się siedzibą wielu instytucji bankowych i towarzystw ubezpieczeniowych. Od 1999 mieści się tu Europejski Bank Centralny

 
Frankfurt nad Menem jest przede wszystkim znanym na świecie centrum finansowym. W centrum miasta (Bankenviertel) znajdują się centrale trzech największych niemieckich banków prywatnych – Deutsche Bank, Dresdner Bank, czy mieszczący w charakterystycznym prawie trzystu metrowym wieżowcu Commerzbank. We Frankfurcie ma również swoją siedzibę bank detaliczny ING-DiBA, jak również wiele znaczących prywatnych domów bankierskich oraz innych instytucji finansowych.
Z innych instytucji finansowych w mieście należy wymienić DZ Bank, kasę oszczędności Frankfurter Sparkasse 1822, Landesbank Hessen-Thüringen (Helaba) oraz DekaBank. Ponadto we Frankfurcie ma swoją siedzibę około 300 innych banków, przeważnie zagranicznych.
 

Frankfurt jest również drugim na świecie miejscem obrotu papierami wartościowymi, obsługując zdecydowaną większość rynku niemieckiego. Mieści się tu prowadzona przez Deutsche Börse AG giełda papierów wartościowych Frankfurter Wertpapierbörse oraz elektroniczna platforma obsługi rynku kasowego XETRA.
Miast w ciągłym rozwoju i budowane są kolejne drapacze chmur


Dwie wieże centrali Deutsche Banku
Frankfurt odgrywa również znaczącą rolę w internecie. Znajduje się tu największy w Niemczech internetowy punkt wymiany ruchu DE-CIX oraz DeNIC, organizacja zarządzająca niemiecką domeną internetową .de.
Dzięki swojemu centralnemu położeniu ważny węzeł komunikacyjny, z drugim pod względem liczby pasażerów lotniskiem w Europie (8. miejsce na świecie).


Lecąc do Frankfurtu po lewej stronie mamy piękną panoramę na Alpy.

Jedną z głównych atrakcji miasta jest platforma widokowa na dachu wieżowca.
Bilet kosztuje 5 euro normalny i 3,5 ulgowy

Kontrola tak jak na lotnisku
Winda wiezie na 56 piętro czyli 190 m . Po ok 45 sekundach jazdy trzeba jeszcze ok 10 m. przejść schodami na taras widokowy
Opera we Frankfurcie nad Menem


Na terenie miasta znajduje się główna siedziba regionalnej publicznej stacji telewizyjnej i radiowej Hessischer Rundfunk (hr).
We Frankfurcie zlokalizowane są redakcje trzech dużych gazet codziennych: Frankfurter Allgemeine Zeitung, Frankfurter Rundschau oraz Frankfurter Neue Presse. Komunikacja
taxi:

Orientacyjny czas jazdy do centrum to 20-30 minut w zależności od ruchu. Orientacyjny koszt przejazdu to 20 euro.
autobus:
Lotnisko we Frankfurcie połączone jest z miastem i regionem wieloma liniami autbusowymi:
linia AIR: lotnisko Frankfurt - Darmstadt
linia 975: lotnisko Frankfurt - Rüsselsheim
linia 61: lotnisko Frankfurt - Frankfurt- Südbahnhof
linia 58: lotnisko Frankfurt - F- Höchst Sossenheim - Eschborn
linia OF-51: lotnisko Frankfurt - Gravenbruch
linia OF-64: lotnisko Frankfurt - Neu- Isenburg/Sprendlingen/Buchschlag
linia 900: lotnisko Frankfurt - Obertshausen Bahnhof
linia 62: lotnisko Frankfurt - Schwanheim
linia 73: lotnisko Frankfurt - Kelsterbach
linia 5514: Walldorf-Mörfelden - Darmstadt
rozkłady jazdy

kolej:
Lotnisko we Frankfurcie posiada dwa dworce kolejowe.

Dworzec kolejowy oferujący regionalne połączenia kolejek S-Bahn, regionalne pociągi i pociągi bliskobieżene znajduje się w Terminalu 1, poziom 1. Odjazdy i przyjazdy pociągów odbywają się z peronów od 1 do 3.
Dworzec kolejowy oferujący połączenie dalekobieżne znajduje się w Treminalu AIRail w bezpośredniej bliskości Terminala 1. Odjazdy i przyjazdy pociągów odbywają się z peronów od 4 do 7.

Dworzec kolejowy Frankfurt Hauptbahnhof w centrum Frankfurtu przypomina łudząco nasz wrocławski.

Oficjalna strona miasta
http://www.frankfurt.de/
wszystko o komunikacji
http://www.rmv.de/
Więcej o połączeniach z lotnisk
http://www.mojeprzeloty.pl/

Tanie loty do Frankfurtu można zarezerwować coraz częściej co przyciąga wszystkich którzy chcą zobaczyć to jedyne w swoim rodzaju maisto.
 
opracowanie i foto: Albin Marciniak
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com