Klasztor romański Eberbach z XI wieku

Klasztor romański Eberbach z XI wieku

Klasztor Eberbach

Wyjątkowy zabytek który warto zobaczyć. Zwiedzając w Wiesbaden, mamy zaledwie kilkanaście kilometrów by dotrzeć na wzgórze z rozległymi winnicami.

 

Pocysterski klasztor Eberbach

 

Klasztor Eberbach, którego początki datowane są na XI wiek, do dziś zaskakuje rozmachem i wielkością. Jest to jedno w niewielu opactw w Niemczech, którego piękne, romańskie budynki zachowały się do naszych czasów.

 

Klasztor został założony w roku 1116 przez augustianów a po 20 latach przejęli cystersi którzy mieszkali w nim aż do 1803 roku.  W latach późniejszych budynki pocysterskiego klasztoru wykorzystywane były  jako więzienie czy wojskowy szpital. W 1998 roku klasztor Eberbach przekształcony został w muzeum. Jednym z wydarzeń mających wpływ na popularność obiektu wśród turystów z całego świata, było nakręcenie filmu według słynnej powieści Umberta Eco. To właśnie w Eberbach roku 1986  kręcono zdjęcia do filmu "Imię róży" z Seanem Connerym. Dawne opactwo cysterskie i jeden z najlepiej zachowanych obiektów klasztornych na terenie Niemiec jak i całej Europy. Wspaniały zespół Zespół klasztorny z pięknie pokazaną historią technologii produkcji wina. Wielki refektarz z prasami śrubowymi uzmysławia ogrom  i wysiłek . Zawartość poklasztornych piwnic z dojrzewającymi winami warta kilka milionów euro. Dla koneserów wyjątkowym przeżyciem są tradycyjne aukcje wina prowadzone w klasztornych piwnicach, w otoczeniu rzędów beczek z winami.  W klasztorze organizowane są festiwale muzyczne i koncerty, przyciągające melomanów z niemal całego świata.

 

klasztor Eberbach 25

 

Klasztor został założony w roku 1116 przez augustianów a po 20 latach przejęli cystersi którzy mieszkali w nim aż do 1803 roku. 

 

W latach późniejszych budynki pocysterskiego klasztoru wykorzystywane były  jako więzienie czy wojskowy szpital. W 1998 roku klasztor Eberbach przekształcony został w muzeum. Jednym z wydarzeń mających wpływ na popularność obiektu wśród turystów z całego świata, było nakręcenie filmu według słynnej powieści Umberta Eco. To właśnie w Eberbach roku 1986  kręcono zdjęcia do filmu "Imię róży" z Seanem Connerym.

Eberbach szybko stał się jednym z największych i najbardziej aktywnych klasztorów w Niemczech. Z niego powstało wiele innych fundamentów: opactwo Schönau w pobliżu Heidelbergu w 1142 r .; Opactwo Otterberg w Palatynacie w 1144 r .; Gottesthal Abbey niedaleko Liege w 1155; i opactwo Arnsburg w Wetterau w 1174 r. Szacuje się, że w jego wysokości w XII i XIII wieku ludność liczyła około 100 mnichów i ponad 200 braci świeckich. Opactwo Eberbach było również bardzo udane pod względem ekonomicznym, głównie dzięki zyskom z uprawy winnic i produkcji wina. Co najmniej 14 członków rodziny hrabiów Katzenelnbogen zostało pochowanych w kościele. Wśród nich był hrabia Johann IV z Katzenelnbogen, który jako pierwszy zasadził winorośl Rieslinga w nowej winnicy w pobliskiej wiosce Rüsselsheim , kiedy mnisi z Eberbach wciąż uprawiali czerwone winogrona, takie jak Grobrot , najwcześniejsza odmiana winogron zarejestrowana w Eberbach. Około 1525 r. Mówi się, że w opactwie znajdowała się olbrzymia beczka na wino o pojemności od ok. 50 000 i 100 000 litrów, które w niemieckiej wojnie chłopskiej w 1525 r. Były intensywnie wykorzystywane przez buntowników z Rheingau, którzy zostali rozbici obozem tuż pod klasztorem. Opactwo doznało poważnych obrażeń podczas wojny trzydziestoletniej , począwszy od ataku szwedzkiej armii w 1631 r. Wiele cennych przedmiotów z kościoła i biblioteki zostało splądrowanych, a mnisi zostali zmuszeni do ucieczki. Tylko 20 z nich powróciło w 1635 r., Aby rozpocząć żmudną rekonstrukcję. XVIII wiek był jednak okresem wielkiego sukcesu gospodarczego: zachowane relacje pokazują, że zyski opactwa były regularnie inwestowane na frankfurckim rynku pieniężnym.

 

klasztor Eberbach 20

Zabudowania klasztorne, których południowa strona jest gotycka, północna część częściowo gotycka, a częściowo romańska, a reszta to XIX-wieczna restauracja.

 

 

Muzeum jak i pozostałe pomieszczenia są ogólnodostępne i można je oglądać codziennie, indywidualnie lub z przewodnikiem. Na terenie klasztoru znajduje się także hotel i część konferencyjna. Można również zarezerwować degustacje wina dla grup, a dwa razy w roku odbywają się aukcje wina.

 

https://kloster-eberbach.de/

Kloster-Eberbach-Straße 1, 65346 Eltville am Rhein, Hesja, Niemcy

 

klasztor Eberbach 9

 

Dormitorium, wczesnogotycka sala o długości około 70 metrów, zawierająca sklepienia i krótkie kolumny z rzeźbionymi stolicami, a także jedna z niewielu takich sal o tej wielkości i jakości pozostających w Europie.

 

 

klasztor Eberbach 11

 

Zachodnie skrzydło, mieszczące bibliotekę, w której muzeum opactwa zostało założone w 1995 r. Zawiera ono między innymi najstarsze zachowane cysterskie okno szklane w Niemczech (około 1180 r.), Oryginalne kapitele z krużganków, obecnie zastąpione przez nowoczesne repliki, różne rzeźby, portrety Bernarda z Clairvaux i barokowe wyposażenie

 

 

klasztor Eberbach 8

 

Zbiory muzealne z elementami z początków istnienia klasztoru, zgromadzone w części przylegającej do refektarza z wielkimi prasami.

 

 

klasztor Eberbach 24

 

Refektarz braci świeckich, w którym znajduje się 12 zabytkowych pras winiarskich opactwa Eberbach.

 

 

klasztor Eberbach 30

 

 

Zabytkowa piwnica z winami. Fraternei , wczesnogotycka sala z ciężkimi sklepieniami, używana od średniowiecza jako piwnica z winami. Znany jest również jako Cabinetkeller , który jest źródłem użycia terminu Kabinett jako jakościowego opisu niemieckiego wina

Winnice opactwa Eberbach były na 300 hektarach największym w średniowiecznej Europie. Większość z nich jest obecnie własnością Hesji i jest prowadzona przez Hessische Staatsweingüter GmbH Kloster Eberbach , która zarządza największym połączonym obszarem produkcji wina w Niemczech, obejmującym winnice na zboczach doliny Renu i Hessische Bergstrasse . Z 200 hektarów, które są uprawiane, trzy czwarte jest obsadzone Rieslingiem , ale uprawia się również Chardonnay , Pinot blanc , Pinot gris , Pinot noir i Dornfelder .

 

 

klasztor Eberbach 16

 

Kościół opactwa. Opactwo od 1988 r. jest głównym miejscem koncertów Festiwalu Muzyki Rheingau 

 

 

klasztor Eberbach 13

 

 

klasztor Eberbach 5

 

 

klasztor Eberbach 2

 

Kościół opactwa to trójnawowa bazylika romańska z transeptem, zawierająca groby niektórych arcybiskupów Moguncji.

 

 

 

klasztor Eberbach 3

 

 

klasztor Eberbach 4

 

 

klasztor Eberbach 6

 

 

klasztor Eberbach 7

 

 

klasztor Eberbach 10

 

Zabytkowe księgi zgromadzone i eksponowane w muzeum.

 

 

 

klasztor Eberbach 12

 

 

klasztor Eberbach 14

 

 

klasztor Eberbach 17

 

 

klasztor Eberbach 21

 

 

klasztor Eberbach 22

 

 

klasztor Eberbach 23

 

 

klasztor Eberbach 26

 

 

klasztor Eberbach 27

 

 

klasztor Eberbach 28

 

 

klasztor Eberbach 29

 

 

klasztor Eberbach 31

 

 

klasztor Eberbach 32

 

 

klasztor Eberbach 33

 

 

klasztor Eberbach 34

 

 

klasztor Eberbach 35

 

 

Opracowanie & foto: Albin Marciniak
 
 
 
#Wiesbaden #Germany #GermanyTravel #germanytourism #GTM19 #GTM2019 #GTMWiesbaden #Niemcy #Germany #Tourism #Travel #GmbHWiesbaden #VisitGermany #VisitGermany #VisitWiesbaden #fotolandscape #foto #travelfoto #landscape #photolandscape #photoGermany #world #photography 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com